سلولهای جدید خورشیدی با قابلیت تبدیل نور مادون قرمز به انرژی الکتریکی

سلولهای جدید خورشیدی با قابلیت تبدیل نور مادون قرمز به انرژی الکتریکی
  • 1391/4/5
  • ITTeach
  • 1

در حال حاضر حدود 40 درصد انرژی خورشیدی که به زمین می رسد در محدوده ی نزدیک به نور مادون قرمز است و بیشتر سلول های فوتوولتائیک نمی توانند از این بخش انرژی استفاده کنند. یک تیم تحقیقاتی در دانشاه MIT سلول های خورشیدی تمام کربنی ساخته که قادر به جذب تشعشعات مادون قرمز است. این تیم معتقد است که سلول خورشیدی تمام کربنی آنها در آینده برای تولید سلول های خورشیدی ترکیبی که در آن علاوه بر سلول های خورشیدی قدیمی از جنس سلیکون، از سلول های کربنی جدید نیز استفاده می شود، به کار خواهد رفت و انرژی بیشتر جذب خواهد شد.

 

این بار هم مثل خیلی از پیشرفت های اخیر در زمینه ی انرژی نانوتیوب های کربنی نقش مهمی داشته اند. این تیم از نانولوله ها و ساختار خاصی از کربن به نام C60 استفاده کرده تا سلول خورشیدی خود را تولید کند.

 

برای اینکه سلول به خوبی کار کند باید نانوتیوب خلوص بالایی داشته باشد و از نوع خاصی به نام تک جداره باشد. سلولهای خورشیدی قدیمی از یک لایه پلیمر برای نگهداری نانوتیوب ها در جای خود استفاده می کنند، در اثر تابش نور الکترون ها رها شده و جمع آوری می شوند. با این وجود در فرآیند جدید پوشش هایی اضافه شده است که از تابش نور به هوا جلوگیری کرده و پایداری سلولهای کربنی را تا حد ممکن بالا می برد.

 

با توجه به اینکه جنس سلول های ساخته شده نسبت به نور مرئی شفاف است می توان این سلول ها را روی سلول های قدیمی نیز نصب کرد و تنها نور مادون قرمز جذب آن می شود. اما این تکنولوژی هنوز تا رسیدن به مرحله ی مصرف فاصله ی زیادی دارد. Strano به این نکته اشاره می کند که بازدهی تبدیل انرژی چنین سلول هایی فعلا حدود 0.1 درصد است!

منبع: inhabitat

دیدگاه خود را وارد کنید
1 دیدگاه
  1. جالب اینجاست که میای مقاله رو می خونی بعد تهش می نویسه بازدهی تبدیل انرژی آن 0.1 درصد است !!!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *