5 باگ بزرگی که تاکنون گریبان‌گیر سیستم عامل های اپل، Mac و iOS شده است

5 باگ بزرگی که تاکنون گریبان‌گیر سیستم عامل های اپل، Mac و iOS شده است
  • 1391/4/24
  • عليرضا شیری
  • 0

شاید کمی احساسی باشد که بگوئیم این باگ‌ها زندگی را به خطر می‌اندازند، اما باید بدانید که با هر باگ کوچکی که در این سیستم عامل‌ها پیدا می‌شود، صدها کاربر از هزاران مشتری Apple زبان به اعتراض می‌گشایند. به عنوان مثال هفته‌ی گذشته را در نظر بگیرید، یک باگ به ظاهر کوچک در Mac App Store باعث شد که آپدیت کردن چندین نرم‌افزار با مشکل مواجه شود و در واقع با آپدیت کردن برخی نرم‌افزارهای Mac و iOS، مشکلاتی برای نرم‌افزارهای آپدیت شده به وجود آید. نرم‌افزارهایی مثل Instapaper، GoodReader،Angry Birds Space HD Free و حتی Readdle’s Scanner Pro 4.1 با آپدیت شدن، مشکل پیدا کردند. خوشبختانه بعد از چند روز اپل برای رفع مشکل به وجود آمده اقدام کرد و همه چیز به خوبی تمام شد اما این اولین باری نیست که Cupertino برای برطرف کردن چنین باگ‌هایی اقدام می‌کند. در اینجا به بررسی 5 باگ بزرگی که کمپانی اپل تاکنون در سیستم عامل‌های خود با آن مواجه شده، می‌پردازیم.

 

باگ باتری: این باگ اواخر سال گذشته‌ی میلادی، وقتی سیستم عامل iOS 5 برای گوشی iPhone 4S عرضه شد، سروصدای زیادی به راه انداخت. باتری گوشی‌ها مثل قبل کار نمی‌کرد. اپل با یک آپدیت نرم‌افزاری باگ را برطرف کرد اما اگر با توجه با باتری گوشی‌ا قضاوت کنیم، نمی‌توانیم از برطرف شدن کامل مشکل مطمئن باشیم.

 

مشکل امنیتی iMessage: این باگ ترسناک اوایل سال جاری میلادی کشف شد و هر کسی که سیم کارت خود را در یک گوشیiPhone دیگر گذاشته بود، تحت تأثیر آن قرار گرفت. اولین کاربرانی که متضرر شدند، آنهایی بودند که گوشی‌شان به سرقت رفته بود. پسر نوجوانی که گوشی خود را برای سرویس به یکی از فروشگاه‌های Apple سپرده بود متوجه این باگ شد. در طور سرویس کارمند اپل سیم کارت خودش را داخل گوشی قرار داده و نتیجه این بود که هر پیامی که کارمند با گوشی خودش می‌فرستاد، به گوشی مشتری نیز فرستاده می‌شد.

 

باگ بدافزاری در نوامبر سال 2011: یک مشاور امنیتی به نام Charlie Miller توانست باگی بنویسد که به مرورگر Mobile Safari اجازه می‌داد کدهای نامعتبر را اجرا کند. این کار به کمک یک نرم‌افزار صورت می‌گرفت، نرم‌افزاری که بدافزار را روی وسیله‌ی همراه کاربر نصب می‌کرد. میلر این نرم‌افزار را برای اثبات وضعیت خطرناک نقائص موجود ارائه کرد و البته چند ماه قبل از آن به اپل در این باره هشدار داده بود. اپل حدود یک سال است که Miller را از برنامه‌های سازندگان iOS محروم کرده است.

آیا شما خوشحال نیستید که App Store اپل به Android Marketplace (فروشگاه نرم‌افزار این دو سیستم عامل محبوب) تبدیل نشده است؟

 

تهدید امنیتی جدی در جولای 2011: اپل مشکل یک باگ امنیتی که باعث به سرقت رفتن اطلاعات کاربران از سیستم عامل iOS و از طریق جریان داده‌ها می‌شد را برطرف کرد. در حالی که کاربران نسخه‌های جدید می‌توانند با آرامش از نرم‌افزارهای بانکی استفاده کنند، مشکل برای کاربران سیستم عامل‌های قدیمی هنوز حل نشده است! هر کاربری که iPhone قدیمی‌تر از 3GS دارد و یا از iPod Touch نسل یک یا دو استفاده می‌کند، باید بداند که اپل هیچ وقت پچی برای رفع این باگ مخصوص چنین وسایلی  ارائه نکرده است، پس مراقب باشید!

 

باگ ردیابی iPhone: هیچ کدام از باگ‌های سیستم عامل iOS به اندازه‌ی این باگ مشهور نشد. یادتان می‌آید که در ماه آوریل 2011 کاربران متوجه می‌شدند که موقعیت آنها در حافظه‌ی کش ذخیره شده بود؟ مشخص شد که Apple قصد دنبال کردن موقعیت کاربرانش را نداشته، آنها فقط می‌خواستند سرویس GPS را سریع‌تر کنند. نتیجه این بود که اطلاعات اضافی در مورد موقعیت کاربران ذخیره می‌شد. اپل چندی بعد آپدیتی عرضه کرد که مطمئن شود که اطلاعات مربوط به 7 روز آخر ذخیره می‌شود و نه بیشتر.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *