عینکی که صداها را ترجمه کرده و جلوی چشمان شما نمایش می‌دهد

عینکی که صداها را ترجمه کرده و جلوی چشمان شما نمایش می‌دهد
  • 1391/5/3
  • عليرضا شیری
  • 0

در این هفته مخترعی به نام Will Powell با در نظر داشتن تکنولوژی نمایش‌گر روی صورت پروژه‌‌ای جالب انجام داده است. تقریبا‌‌ً می‌شود گفت که ترجمه‌ی آنی درست جلوی چشمان شخص! این مخترع خلاق با الهام از پروژه‌ی عینک گوگل چنین کاری کرده است.

کاری که Powell انجام داده این است که قطعات و اجزای مختلفی را با هم ترکیب کرده تا کار کند که وقتی طرف مقابل جمله‌ای می‌گوید، ترجمه‌ی آن به هر زبانی که شما بخواهید درست جلوی چشمان شما نمایش داده شود. بله، این کار به کمک عینک گوگل انجام شده است.

برای دیدن کلیپ ویدیویی کار این مهندس به یوتیوب مراجعه کنید. در این ویدیو مشاهده می‌کنید که هنگام بازی شطرنج، چه طور عینک صدای شخص را ترجمه می‌کند.

 

در این پروژه از دو برد Raspberry Pi، یک هدست Vuzix Star 1200 و یک میکروفون Jawbone استفاده شده است. کمپانی Jawbone در زمینه‌ی تولید انواع میکروفون، ایرفون (هدفون و هدست روی سر قرار می‌گیرند ولی ایرفون مثل هندسفری درون گوش قرار می‌گیرد) و ترکیب ایرفون و میکروفون فعالیت می‌کند. Vuzix Star 1200 یک هدست واقعیت افزوده است که بعد از IFA سال 2011 در مورد آن نقد و بررسی انجام شد.

منظور از Raspberry Pi نیز کامپیوتری بسیار کوچک است که با استفاده از قطعاتی بسیار ارزان قیمت ساخته شده و کاربرد بسیار وسیعی در پروژه‌های مختلف دارد.

و ترکیب این کامپیوتر کوچک با هدست و میکروفون مذکور، یک ماشین ترجمه‌ی آنی ایجاد کرده است. Powell در چندین پروژه‌ی مشابه دیگر هم شرکت داشته و باید منتظر دیگر ابتکارات این مخترع خلاق باشیم.

منابع: slashgear و slashgear

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *