آشنایی ابتدایی با رایانش ابری

آشنایی ابتدایی با رایانش ابری
  • 1391/5/25
  • omid.kamangar
  • 2

این روزها در میان سرویس های میزبانی وب آنچه که نام خود را بیشتر به چشم زده رایانش ابری است. این سرویس چه در خارج ایران و چه در داخل کشور هنوز کاملا عمومی نشده است و شاید هنوز بیشتر صاحبان سایت ها با این نوع آشنایی نداشته باشند و شاید برای بیشتر کاربران جای سوال باشد که رایانش ابری به چه معناست؟ و یا تفاوتش با بقیه سرویس ها چیست؟

Cloud Computing اصطلاحی است که برای این نوع سرویس ها در نظر گرفته شده است اما در میان کاربران ایرانی چندین معادل فارسی آن بیان شده، از جمله رایانش ابری، پردازش ابری و یا کامپیوتر ابری، اما در اینجا از رایانش ابری به دلیل کامل تر بودن استفاده شده است.

آشنایی با رایانش ابری 

مباحث کلود کامپیوتینگ تخصصی بوده که شامل انواع رایانش(IaaS، PaaS، SaaS) و ابر سمت سرور و ابر سمت کاربر و… است اما در اینجا تنها یک تعریف ساده برای آشنایی ابتدایی با رایانش ابری و درک آن را ذکر کرده ایم.

اگر در سرور وبسایت ها دقت کرده باشید خواهید دید که وبسایت ها از حافظه، پردازنده و سایر مشخصات سخت افزاری محدود، بسته به نوع سرور استفاده می کنند که این مسئله می تواند مهم و نگران کننده باشد چون امروزه حجم اطلاعات و داده ها بیش از پیش شده و همچنین با افزایش کاربران یک وبسایت احتمال دارد دیگر سرور توانایی پاسخگویی به همچین ترافیکی را نداشته باشد و در نهایت باعث از دسترس خارج شدن وبسایت خواهد شد.

اما در رایانش ابری همچین چیزی وجود ندارد چون این سرویس همواره از چندین سرور مختلف برای پاسخگویی استفاده می کند. بدین صورت که همیشه یک سرور برای به دوش کشیدن بار اضافی خالی و حاضر به پاسخگویی می باشد و یا در بیشتر مواقع سرورهای مختلف برای کارها و دستورات مختلف در نظر گرفته می شوند.

چنین ویژگی های باعث شده تا سروریس های ابری همیشه در دسترس و با سرعت فوق العاد باشند.

تفاوت سرورهای ابری و عادی

از تفاوت های مهم این دو نوع سرور هزینه کم رایانش ابری نسبت به دیگر سرورها و همچنین سرعت بالای سرورهای ابری و همیشه در دسترس بودن آن اشاره کرد.

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 2 دیدگاه
  1. با سلام
    رایانش ابری از سال 1996 توسط شرکت آمازون در آمریکا راه اندازی شده و شرکت های قدرتمندی همچون IBM، Intel و … سرمایه گذاری های بسیار عظیمی را در این خصوص انجام داده اند.
    رایانش ابری قابلیت ها و مزایای بسیار زیادی برای کاربران دارد که ان شاءالله در یک جلد کتاب تا اواخر امسال ، تقدیم به مردم و به خصوص کارشناسان فناوری اطلاعات کشورمان خواهم نمود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *