نکات مهم مسافرتی و نکات امنیتی برای جلوگیری از سرقت اطلاعات و وسایل همراه

نکات مهم مسافرتی و نکات امنیتی برای جلوگیری از سرقت اطلاعات و وسایل همراه
 • 1391/6/8
 • عليرضا شیری
 • 4

اگر مسافرتی در پیش دارید و می‌خواهید با گوشی یا تبلت و یا لپ‌تاپ خود راهی سفر شوید، چند نکته‌ی مهم امنیتی وجود دارد که بهتر است به آن توجه کنید. شاید وسایل دیگری هم لازم باشد، سرگرمی‌ها، نقشه‌های لازم برای سفر، یک سیم کارت جدید و در نهایت چند نکته‌ی مهم امنیتی را یادآوری می‌کنیم.

گم کردن یک گوشی پر از اطلاعات مهم و شخصی بسیار خطرناک است، پس آنچه باید بدانید یادآوری می‌کنیم تا مشکل بزرگی برای شما به وجود نیاید.

چه اتصالاتی نیاز دارید؟

وقتی به یک کشور خارجی سفر می‌کنید، در ابتدا تحقیق کنید که چه اتصالاتی در آنجا مورد نیاز است. برخی وب‌سایت‌های مفید در این زمینه وجود دارد و انواع اتصالات در کشورهای مختلف را بررسی می‌کند، یکی از این وب‌سایت‌ها PlugsMap است. البته شارژر USB و شارژر مربوط به ماشین را هم یادتان نرود، ممکن است جاهایی در هواپیما یا فرودگاه برای شارژ از این طریق پیدا کنید.

از سرویس‌های گران‌قیمت وایرلس استفاده نکنید

وقتی مسافرت بین‌المللی دارید، استفاده از سرویس‌های معمولی وایرلس بسیار پر هزینه است. بنابراین سرویس اینترنت سیم‌کارت خود را خاموش کنید، حواستان باشد که هشدارهای وسیله‌ی همراه خود برای اتصال به اینترنت را به کلی نافعال کنید که به اینترنت متصل نشود. بیشتر کاربران از قیمت سرسام‌آور سرویس‌های وایرلس بین‌المللی تعجب می‌کنند.

اگر به کشورهای مختلفی سفر می‌کنید، بهتر است یک سیم‌کارت بین‌المللی تهیه کنید. اگر بیشتر مسافرت‌های شما به یک کشور خاص محدود می‌شود، تهیه‌ی سیم‌کارت مربوط به آن کشور مناسب‌تر است. از مراکز اتصال به سرویس وایرلس هم می‌توانید استفاده کنید گرچه این نقاط محدودند. از شرکتی که از آن سرویس وایرلس تهیه کرده‌اید سوال کنید که آیا در کشور مورد نظر شما شرکای خاصی دارند یا نه. در این صورت می‌توانید سرویسی تهیه کنید که سرعت بیشتری داشته باشد. انواع سرویس‌ها را بررسی کنید و بهترین را انتخاب نمائید. 

موقع خرید سیم کارت حواستان باشد که اندازه‌ی آن درست باشد! مثلاً iPad و iPhone 4 از یک micro SIM استفاده می‌کنند اما سایر وسایل معمولاً از یک سیم کارت در اندازه‌ی کامل استفاده می‌کنند. ممکن است به ابزاری برای درآوردن سیم کارت نیاز داشته باشید، آن را هم تهیه کنید.

یک توصیه‌ی دیگر این است که برای دانلود بیشتر از سرویس‌های وایرلس مجانی (free WiFi) استفاده کنید. استفاده از نرم‌افزارهایی مثل Instapaper برای ذخیره کردن وب‌سایت‌ها و مطالعه آن در فرصتی دیگر و همچنین ذخیره کردن موزیک، فیلم و کتاب در وسیله‌ی همراه، راهی برای کاهش ترافیک مصرفی است.

دو نرم‌افزار خوب برای مسافرت که در کاهش هزینه‌ها موثر هستند: Claculation 4.0 برای اندروئید 2.1 به بالا و نرم‌افزار جدید Skype WiFi برای iOS

پیش از سفر برنامه‌ریزی کنید و نقشه‌های آفلاین GPS را دانلود کنید

نقشه‌های زیادی برای گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها وجود دارد. بهترین نوع نقشه آن است که بتوان نقشه را پیشاپیش تهیه کرد و سپس با استفاده از GPS به موقعیت‌یابی روی نقشه پرداخت. به این ترتیب نیازی به دانلود اطلاعات اضافی نیست. Google Maps در این زمینه بسیار مناسب است ولی نرم‌افزارهای دیگری هم برای این کار وجود دارد.

سه مورد از بهترین نرم‌افزارهای نقشه برای اندروئید در اینجا معرفی و بررسی شده است.

بهترین سایت‌های مسافرتی و اطلاعات توریستی را بوک‌مارک کنید

وقتی به محل جدیدی مسافرت می‌کنید، نرم‌افزاری مثل Foursquare کمک بزرگی در پیدا کردن بهترین رستوران‌ها و نوشیدنی فروشی‌هاست. امروزه بیشتر آژانس‌های توریستی خودشان نرم‌افزارهایی برای این کار دارند. بنابراین کمی جست‌وجو کنید و این نرم‌افزارها را پیدا کنید. اگر نرم‌افزاری هم نداشته باشند، حداقل یک نسخه‌ی PDF از راهنمای مسافرتی خود دارند که می‌توانید دانلود کنید و هنگام مسافرت از آن استفاده نمائید.

 

وب‌سایت‌هایی در رابطه با هتل‌ها و سایر اطلاعات مفید مسافرتی وجود دارد که در 4 مقاله‌ی زیر بررسی شده است:

جستجوی بهترین هتل‌ها با 10 موتور جست‌وجو هتل‌ها در مسافرت

8 مورد از بهترین وب‌سایت‌ها برای تعطیلات تابستانی

6 مورد از بهترین وب‌سایت‌های آمریکایی برای مسافران بین‌المللی

بهترین وب‌سایت‌های مسافرتی برای کاهش هزینه‌ها در تعطیلات بعدی شما

شاید به تجهیزات وایرلس نیاز پیدا کنید، آماده باشید

اگر می‌خواهید سبک سفر کنید و نهایتاً به این نتیجه رسیده‌اید که بهتر است از تبلت استفاده کنید، این مسأله را هم در نظر بگیرید که ممکن است مواردی پیش بیاید که مجبور شوید از موس و صفحه کلید استفاده کنید، مثلاً مسادل کاری یا گفت‌وگو در Skype، به نظر شما بدون صفحه کلید و وب‌کم مناسب می‌توان چنین کاری انجام داد؟ بهتر است وسایل جانبی که ممکن است لازم شود، با خود بردارید. من یکی از وسایلی که معمولاً برای اشتراک صدای موسیقی و ویدیو با خود بر‌می‌میدارم، جداکننده‌ی هدفون است. به شما هم توصیه می‌کنم یک تبدیل برای اتصال هم‌زمان دو هدفون با خود همراه داشته باشید.

به یک صفحه‌کلید مناسب برای تبلت خود نیاز دارید؟ این مقاله را مطالعه کنید

4 موس برای کاربردهای مختلف زیر 50 دلار

5 هدفون با کیفیت زیر 50 دلار

آداپتور، میکروفون و سایر وسایل جانبی برای تجربه‌ی کیفیت بهتر صدا در iPhone

در  سفر تبلت‌ها نیاز به محافظ و پوشش دارند!

در کاربردهای معمولی روزمره، استفاده از کیس برای حفاظت تبلت چندان ضروری نیست اما هنگامی که در سفر هستید قضیه کاملاً فرق می‌کند. تبلت شما توسط افراد مختلف مورد بازرسی قرار می‌گیرد، در فرودگاه و در بخش بار، ممکن است افراد با بی احتیاطی آن را حمل کنند، لذا باید به فکر یک کیس خوب برای محافظت از آن باشید.

تغییرات دمایی زیاد هم ممکن است به تبلت آسیب برساند چرا که ممکن است باعث بروز میعان درون تبلت شود. همچنین دمای خیلی پایین عمر باتری را نیز کم می‌کند. برای گرفتن بهترین نتیجه تبلت خود را به صورت پوشیده نگه دارید تا در هوای خیلی سرد آسیب نبیند.

خود را در برابر سرقت وسایل و اطلاعات خود ایمن کنید

در مسافرت ممکن است در اماکن شلوغی حاضر شوید، برخی خطرناک‌تر از بقیه هستند و احتمال دزدی بیشتر است. چند نکته‌ی مهم برای جلوگیری از سرقت وسیله‌ی شخصی شما و یا اتفاقات بعد از آن، به شرح زیر است:

وسیله‌ی شخصیتان را از خود دور نکنید.

وقتی تلفن یا تبلت خود را در اماکن عمومی مورد استفاده قرار می‌دهید، خیلی مضطرب و هیجان‌زده نشوید.

برای وسیله‌ی خود بیمه تهیه کنید و مطمئن شوید که به صورت بین‌المللی بیمه شده است.

وقتی از وسیله‌ی شخصی خود استفاده نمی‌کنید، آن را در حالت قفل قرار دهید که کسی با استفاده از آن وارد حساب کاربری شما در سرویس‌های مختلف آنلاین و آفلاین و نرم‌افزارها نشود.

وقتی از سرویس وایرلس عمومی استفاده می‌کنید، در حساب‌های کاربری حساس لاگین نکنید.

قبل از مسافرت یک نسخه‌ی پشتیبان از از اطلاعات وسیله‌ی همراه خود تهیه کنید، هنگام مسافرت هم وقتی پیش دوستان خود هستید، می‌توانید یک نسخه‌ی جدیدتر تهیه نمائید.

با استفاده از سرویس‌های ذخیره‌ی ابری اطلاعات مثل Dropbox یا Box، یک نسخه‌ی دیگر از بک‌آپی که تهیه کرده‌اید، داشته باشید.

نرم‌افزارهایی که برای پیدا کردن وسایل به سرقت رفته به کار می‌روند را روی تبلت و گوشی خود نصب کنید. فعال کردن قابلیت حذف اطلاعات از راه دورنیز می‌تواند مفید باشد، لذا آن را در iPad خود فعال نمائید. 

یک نکته‌ی دیگر در رابطه با مرزها، ممکن است آژانس‌های امنیتی مرزی از شما بخواهند که پارتیشن‌های وسیله‌ی همراه خود را دیکریپت کنید (از حالت رمزگذاری شده خارج کنید)، اگر در مورد امنیت اطلاعات خود شدیداً محافظه‌کار و به اصطلاح پارانوئید هستید، بهتر است وسایلی با خود همراه داشته باشید که سیستم عامل تازه‌ای روی آن نصب کرده و اطلاعات شخصی در آن ذخیره نکرده‌اید. وسایل کاری شما از این نظر اهمیت بیشتری دارند.

مراقب سرقت اطلاعات از طریق RFID باشید

امروزه در بسیاری از کارت‌های اعتباری و پاسپورت‌ها از چیپ‌های RFID یا Radio Frequency Identification استفاده شده است، به کمک این چیپ‌ها، تشخیص ID (شناسه) از طریق امواج رادیویی ممکن می‌شود. ممکن است سارقین حرفه‌ای در محیط شلوغ فرودگاه‌ها و سایر اماکن پر تردد، با خودشان کارت‌خوان همراه حمل کنند و اطلاعات کارت شما را بدزدند، لذا مراقب باشید و برای امنیت بیشتر از پوشش‌های محافظ برای کارت‌های خود استفاده کنید. فروشگاه‌هایی که تجهیزات ضد سرقت می‌فروشند، چنین پوشش‌هایی را در اختیار شما قرار می‌دهند. 

وقتی از کارت اعتباری و پاسپورت خود استفاده نمی‌کنید، آن را در پوشش محافظ قرار دهید تا امنیت آن حفظ شود.

منبع: makeuseof

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 4 دیدگاه
 1. بیمه در بیشتر موقع پشتیبانی خوب دارد ولی در ایران هنوز مردم از این خدمات استفاده نمی کنند.

 2. سلام

  خیلی خوب

  لطفا یکم بیشتر در مورد Gps بگین

  اما خیلی به روز نبود بیشتر محافظه کاری سنتی بود

  ممنون میشم مقاله ای هم در مورد امنیت در مسافرت یا اماکن عمومی با استفاده از تکنولوژی بنویسین

  یعنی وقتی من وارد یه مکان عمومی شدم چطوری از سرقت اطلاعاتم درون گوشی یا لپ تاپ ویا هر چیز دیگه جلوگیری کنم
  یا اگه وسیله ام رو دزدین چطوری رد یابی کنمش

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *