بررسی 13 قابلیت جدید در آخرین آپدیت سیستم عامل Mac یا Mac OS X 10.8.2

بررسی 13 قابلیت جدید در آخرین آپدیت سیستم عامل Mac یا Mac OS X 10.8.2
 • 1391/7/13
 • عليرضا شیری
 • 2

امروز اپل دومین آپدیت خود برای محبوب‌ترین گربه‌سانش (منظور نسخه‌ی 10.8 سیستم عامل مک با نام شیر کوهی است) را عرضه کرده است که یک آپدیت ساده نیست و امکانات جدیدی به سیستم عامل اضافه می‌کند. امکانات جدیدی مربوط به Facebook، قابلیت ارسال پیامک یا iMessage از شماره تلفن شما و قابلیت اشتراک لیست کارها (todo list) در نرم‌افزار یادآوری‌ها (Reminders) را در Mac OS X 10.8.2 می‌بینیم.

در ادامه به بررسی مختصر 13 مورد از تغییرات اعمال شده می‌پردازیم.

Facebook

برای ورود به حساب کاربری (Sign-on) از مسیر System Preference>Mail, Contacts, Calender استفاده کنید و تنظیمات را انجام دهید. به این ترتیب اطلاعات دوستان و فهرست تماس‌ها به صورت خودکار به روز می‌شود، به راحتی می‌توانید پست‌های جدید ارسال کنید و نرم‌افزارها هم می‌توانند با کسب اجازه از شما با Facebook کار کنند.

ناتیفیکشن‌های (یادآوری‌ها) Facebook حالا جزئی از مرکز یادآوری‌های سیستم عامل شده است. به مسیر System Preference>Notifications مراجعه کنید و گزینه‌ی Facebook in sidebar را انتخاب کنید. در این بخش می‌توانید نوع یادآوری‌ها و تعداد دفعات نمایش آن را مشخص کنید.

برای اشتراک عکس‌ها و لینک‌ها در Facebook می‌توانید از بسیاری از نرم‌افزارهای اضافی و اصلی Apple استفاده کنید. البته باید از یکپارچگی Facebook با سیستم عامل پشتیبانی کنند. به عنوان مثال Safari (مرورگر سیستم عامل Mac) را در نظر بگیرید، با کلیک روی گزینه‌ی اشتراک و سپس انتخاب Facebook به راحتی می‌توانید لینک‌ها را در حساب کاربریتان در Facebook، پست کنید.

اطلاعات مربوط به فهرست تماس‌های شما و عکس پروفایل‌ها در نرم‌افزار مربوطه اضافه می‌شود. برای فعال کردن نمایش دوستان Facebook خود به مسیر System Preference>Mail, Contacts> Calanders>Facebook رفته و گزینه‌ی مربوطه را فعال کنید، به این ترتیب دوستان شما یکی یکی در نرم‌افزار Contactها اضافه می‌شوند. اگر روز گزینه‌ی Get Profile Photo کلیک کنید نیز تصویر پروفایل هر شخص در نرم‌افزار اضافه می‌شود.

Twitter

سیستم ناتیفیکیشن‌ها را می‌توان سفارشی کرد تا یادآوری‌های بیشتری را از خبرنامه (feed) حساب تویتر دریافت و نمایش دهد. برای ارسال مستقیم پیام‌ها نیز امکان جدیدی اضافه شده است. نمایش نظرات و پاسخ‌های افراد در سه دسته‌بندی همه، هیچ‌کس و افرادی که دنبال می‌کنید، نیز ممکن است. تنظیمات مربوطه در بخش System Preferences>Notifications>Twitter>Notifications قرار دارد.

Game Center

امتیازات خود در بازی‌ها را به اشتراک بگذارید و با دوستان خود مسابقه دهید. حالا امکان اشتراک امتیاز در Facebook نیز ممکن شده است. اچیومنت (achievement یا موفقیت‌ها) نیز قابل اشتراک است، کافی است به یک بازی مراعه کرده و موفقیت مورد نظر را انتخاب کنید، با استفاده از گزینه‌ی Share آن را به اشتراک بگذارید و یا از گزینه‌ی Challenge Friends برای ثبت در مسابقه با دوستان استفاده کنید.

حالا در مرکز بازی‌ها (GC یا Game Center) دوستان شما در Facebook در تب دوستان در نوار کناری دیده می‌شوند و در واقع توصیه‌های مرکز بازی در انتخاب دوستان، بهتر و هوشمندانه‌تر شده است.

Power Nap

پاور نپ قابلیت جدید سیستم عامل مکینتاش است که برای چک کردن آپدیت‌های مربوط به کامپیوتر شما و همچنین اطلاعات آنلاین شما در سرویس ابری iCloud، در حالت Sleep به کار می‌رود. تا به حال Power Nap محصولات MacBook Air 2012 و 2011 و همچنین MacBook Pro Retina (2012) را پشتیبانی می‌کرد اما حالا مدل قدیمی یا MacBook Air سال 2010 نیز پشتیبانی می‌شود.

اطلاعات بیشتر در مورد قابلیت Power Nap را در support.apple.com بخوانید.

iMessage

اگر از iMessage (سرویس پیامک اپل) در گوشی iPhone خود استفاده کرده باشید، شماره‌ تلفن شما در حساب کاربریتان در iMessage ثبت می‌شود. به این ترتیب هنگام استفاده از کامپیوتر خود پیامک‌هایی که به شماره‌ی مورد نظر ارسال شده را در  نرم‌افزار مربوطه مشاهده می‌کنید. برای انجام تنظیمات به مسیر Messages>Preferences (Command-,)>Accounts>iMessage مراجعه کنید. شماره تلفن شما در لیست نمایش داده می شود. برای نافعال کردن شماره تلفن‌ها از گزینه‌ی کنار هر یک استفاده نمائید.

FaceTime

نرم‌افزار FaceTime نیز می‌تواند از شماره تلفنی که به شناسه‌ی اپلی شما (Apple ID) مربوط شده استفاده کند. با این قابلیت می‌توانید به ارسال و دریافت تماس‌های FaceTime از طریق شماره تلفن مورد نظر بپردازید. برای تغییر شماره تماس خود به FaceTime>Preference (Command-,) مراجعه نمائید.

Reminders

در آپدیت جدید 10.8.2 تغییر زیادی در مورد یادآوری‌های به اشتراک گذاشته شده در نرم‌افزار یادآوری‌ها می‌بینیم. حالا اشتراک لیست‌های شما با دیگران بسیار ساده شده است. تنها باید روی لیست مورد نظر مکث کنید، یک آیکان برای به اشتراک‌گذاری آن نمایش داده می‌شود. با کلیک کردن روی آیکان نمایش داده شده و سپس وارد کردن آدرس ایمیل شخص موردنظر و در نهایت کلیک روی گزینه‌ی Done کار تمام می‌شود. افراد دعوت شده می‌توانند یادآوری‌ها را لیست به اشتراک گذاشته شده اضافه کنند، حذف کرده و یا به روز کنند.

Notes

نرم‌افزار نوت‌ها حالا می‌تواند یادداشت‌های شما را به گونه‌های مختلف مرتب کند. از مسیر View>Sore در منوهای نرم‌افزار می‌توانید نحوه‌ی مرتب‌سازی را انتخاب نمائید. مرتب سازی بر اساس تاریخ ایجاد، عنوان و تاریخ ویرایش ممکن است. به این ترتیب پیدا کردن یک یادداشت بسیار ساده‌تر شده است.

Dictation

نرم‌افزار دیکته حالا زبان‌های بیشتری را پشتیبانی می‌کند. زبان ایتالیایی، فرانسوی، کانادایی، کره‌ای، اسپانیایی، کانتونیایی و ماندارین جزء این زبان‌هاست.

منبع: maclife

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 2 دیدگاه
  1. دردسر داره
   مخصوصا در مورد درایورهاش
   من که یه بار اومدم تست کنم نشد و نسخه ی دیگه ای رو هم امتحان نکردم

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *