آموزش سی‌شارپ C# – بخش ۷ + دانلود فایل‌های PDF

آموزش سی‌شارپ C# – بخش ۷ + دانلود فایل‌های PDF
 • 1391/10/22
 • Jeff Mosawy
 • 32
 • مقدمه

به‌نام خدا؛ در آخرین بخش از آموزش زبان سی‌شارپ، نحوه ایجاد یک جعبه پیغام (Message Box) را فرا گرفتید. در این بخش نیز شما در رابطه با Message Box مطالب بیشتری را فراخواهید گرفت که بتوانید براساس نیاز خود، آن‌ها را شخصی‌سازی کنید.

از بخش آتی -انشاءالله- در رابطه با متغیر‌ها صحبت خواهیم کرد؛ مطالبی از قبیل «متغیر چیست؟»، «انواع متغیرها»، «ذخیره‌سازی در متغیرها» و …

توجه کنید که در بخش از مطلب، فایل‌های PDF بخش‌های آموزشی ۱ تا ۷ قرار گرفته است که می‌توانید در انتهای این مطلب، آن‌ها را دریافت نمایید. از جلسات بعد نیز در انتهای هر بخش، PDF همان بخش از آموزش را قرار خواهیم داد که علاوه بر راحت‌تر بودن دسترسی به آن (خصوصاً آفلاین)، امکان پرینت آن نیز وجود داشته باشد.

 • جزئیاتی بیشتر در رابطه با Message Box

اگر به‌خاطر داشته باشید، در انتهای جلسه قبلی از آموزش، جعبه‌ی پیغامی (Message Box) همانند شکل زیر ایجاد کردیم. درصورتی که کمی به آن دقت کنید، خواهید یافت که این جعبه پیغام، یک پنجره‌ای بدون هیچ عنوان و یا آیکون (مثل آیکون‌های اخطار، هشدار، اطلاعات و …) می‌باشد. سی‌شارپ این امکان را به ما خواهد داد که با اضافه نمودن یک کد دستوری ساده، تمامی این موارد را به‌سادگی به آن اضافه کنیم.

خوب، سعی کنید که پروژه جلسه‌ی پیش را مجدداً فراخوانی کنید (ترجیحاً از اول بنویسید که یادآوری شود). مجدداً بر روی button ایجاد شده، یعنی A Message دابل-کلیک کنید تا پنجره‌ی مربوط به کد‌های این button برای شما نمایش داده شود.

نشانگر موس خود را دقیقاً قبل از پرانتز بسته و بعد از “My First Message” قرار دهید. می‌توانید از تصویر زیر کمک بگیرید.

اکنون، یک کاما در این محل قرار دهید. همین‌که شما این کاما را قرار می‌دهید، یک‌بار دیگر پنجره‌ی زرد رنگی برای شما به نمایش درخواهد آمد که به شما نشان خواهد داد که چه امکاناتی را می‌توانید به Message Box خود اضافه کنید.

اکنون، رشته‌ی مقابل را پس از کاما تایپ کنید: “Message”

اکنون، کد شما می‌بایست دقیقاً همانند زیر باشد:

اگر چنین بود، برای بار دیگر، برنامه‌ی خود را اجرا کنید. بر روی A Message کلیک کنید، این‌بار جعبه‌پیغام شما به شکل زیر خواهد بود:

خواهید دید که این‌بار پنجره‌ی شما دارای یک عنوان می‌باشد. حال در ادامه خواهید دید که چه آپشن‌های دیگری برای جعبه‌پیغام وجود دارد.

 • تغییر button های Message Box

شما می‌توانید به‌جای اینکه تنها یک button از نوع OK داشته باشید، button های دیگری را که مربوط به جعبه‌پیغام‌ها می‌شود را اضافه کنید. به کدهای قبلی خود مجدداً بازگردید و این‌بار، کد زیر را پس از “Message” قرار دهید. (کاما فراموش نشود!)

MessageBoxButtons

 

اکنون یک نقطه در مقابل آن قرار دهید، IntelliSense مجدداً به نمایش می‌آید. انواع کلید‌ها را می‌توانید از منو انتخاب کنید. مثلاً با انتخاب YesNo، جعبه‌پیغام شما دارای دو گزینه Yes و No خواهد بود.

 • اضافه کردن آیکون به MessageBox

برای اضافه کردن آیکون به Message Box، مجدد به کدهای خود بازگردید و این‌بار کد زیر را پس از اضافه نمودن یک کاما، تایپ کنید:

MessageBoxIcon

دوباره، یک نقطه در مقابل آن قرار دهید و آیکون مورد نظر خود را از IntelliSense انتخاب کنید!

من گزینه Asterisk را انتخاب کردم. اگر برنامه‌ی خود را اجرا کنید، پس از کلیک بر روی A Message، این‌چنین خواهد شد:

تا اینجا برای این بخش از آموزش کفایت می‌کند. شما می‌توانید همچنان به این گزینه‌ها، مقادیری را اضافه کنید و کار‌های بسیار زیبای دیگری را انجام دهید. پس، بقیه کارها به عهده شما خواهد بود.

در بخش بعدی نیز مبحث متغیرها را باز خواهیم کرد.

 • دریافت فایل‌های PDF بخش‌های آموزشی از ۱ الی ۷

طبق درخواست عزیزانی که از من خواستند فایل‌های PDF بخش‌های آموزشی را در اختیار آن‌ها قرار دهم، قرار بود که بعد از تاریخ ۴/بهمن (به‌دلیل امتحانات) این‌کار انجام شود. اما هم برای اینکه به‌قول خود عمل کرده باشیم و هم جبرانی برای دیرکرد انتشار بخش‌های آموزشی باشد، آن‌ها را زودتر از موعد مقرر برای شما قرار می‌دهیم. البته به‌دلایل مختلف، فعلاً فایل‌های PDF تهیه شده از بخش‌ها صرفاً یک نسخه‌ی دقیق از همان نسخه‌ی موجود بر روی سایت می‌باشد، اما قول می‌دهیم که از بخش آینده، یعنی بخش ۸-ام، فایل‌های PDF با کیفیت بسیار مطلوب‌تری در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

جهت دریافت هر‌یک از بخش‌های آموزشی، روی شماره‌ی آن‌ها کلیک کنید.

 1. دریافت بخش ۱
 2. دریافت بخش ۲
 3. دریافت بخش ۳
 4. دریافت بخش ۴
 5. دریافت بخش ۵
 6. دریافت بخش ۶
 7. دریافت بخش ۷
دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 32 دیدگاه
 1. سلام خسته نباید ممنون از سایت خوبتون و اموزش های روانتون یک سوال داشتم من از Visual Studio 2012 استفاده میکنم و وقتی کاما میزارم زیر کل کدم خط قرمز میکشه مشکل از کجاست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *