شکایت مایکروسافت علیه دلال های دامنه

شکایت مایکروسافت علیه دلال های دامنه
 • 1392/3/4
 • امیر امام جمعه
 • 6

شاید تاکنون با دلال های دامنه که در همین کشور خودمان هم بسیار زیاد هستند ، آشنا شده باشید. این افراد دامنه های اینترنتی مختلفی را با پسوند های گوناگون ثبت میکنند به این امید که در آینده بتوانند آنها را با قیمت بیشتر به فروش برسانند. اما این افراد همیشه هم به سود های ناگهانی و کلان نمی رسند ؛ به طور مثال فیسبوک در دادگاه توانست مقابل یکی از این دلال ها به پیروزی برسد. جالب است بدانید مشکلی مشابه نیز در چند وقت اخیر برای شرکت مایکروسافت ایجاد شده است.

xbox-one111

دلال های دامنه بسیار علاقه مند هستند که دامنه هایی با نام های تجاری دیگر شرکت ها ثبت کنند ، به همین دلیل است که بیشتر شرکت های تولیدکننده نام محصولات خود را از قبل معرفی رسمی فاش نمیکنند تا از این سود جویی ها جلوگیری شود. دلال های دامنه نیز در مقابله با این سیاست شرکت ها ، نام هایی که توسط شایعات به بیرون درز میکنند را ثبت می نمایند یا این که از تکنیک حدس نام بهره میگیرند. یکی از جدیدترین موارد قابل اشاره در این زمینه مربوط به دامنه های XboxOne.com و XboxOne.net میباشد.

البته در قسمت اطلاعات مربوط به دامنه های بالا نام فرد حقیقی ذکر نشده است اما شخص دیگری نیز نمیتواند این دامنه را ثبت کند و تاریخ ثبت این دامنه ماه دسامبر سال میلادی گذشته میباشد. هم چنین تاریخ انقضای XboxOne.com نیز سال 2016 مشخص شده است. مایکروسافت نیز قصد دارد برای تصاحب این دامنه بر علیه صاحب آن که تاکنون مشخص نشده است شکایتی را تنظیم نماید. جالب است بدانید دامنه های ذکر شده حدود یک سال قبل از معرفی رسمی Xbox One ثبت شده اند و هم اکنون نیز هیچ محتوای خاصی در آنها نمایش داده نمیشود.

منبع : SlashGear.com

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 6 دیدگاه
 1. این شرکت ها برای اینکه این اتفاق براشون نیفته چرا زودتر وقتی خودشون نام محصولشون رو میدونند و سایت میخواند براش بزنند چرا زودتر ثبت نمیکنند

  درضمن اصلا به نظر من شکایتشون اصلا نباید پذیرفته بشه

  محصول xbox one درسته که ماله مایکروسافت هست ولی دامنه که مال اون ها نیست هرکس میتونه ثبت کنه چه حقی به خودشون میدند که شکایت کنند

  1. خیلی دلیل ممکنه وجود داشته باشه که قبلش اون آدرس رو ثبت نکنن… مثلا ممکنه قبلش همچین محصولی نباشه، اسمش به این شکل نباشه… یا خیلی چیزای دیگه…

   چرا، اتفاقا باید شکایتشون پذیرفته بشه،چون اون شخصی که میره همچین کاری میکنه و همچین دامینی ثبت میکنه کارش از اول غیرقانونی (غلاف قوانین کپی رایت) هست.

   اگر موقع ثبت دامین دقت کرده باشید، یه توافق نامه باید قبول کنید که همین موارد رو ذکر میکنه!

   خیلی وقت ها شرکت ها شکایت نمیکنن، با طرف راه میان و یه مبلغی پیشنهاد میدن (خیلی وقتا مبلغ هنگفتیه، میلیونی…)، اما وقتی میبینن که طرف خیلی دندون گرده یا قبول نمیکنه و اونام براشون نمیصرفه به ناچار شکایت میکنن!!

   حرف همچین افرادی هم از ثبت همچین دامنه هایی همینه که از اون شرکت ها اخازی کنن و پول دربیارن!! وگرنه که یارو بعد چند سال میرفت سایتشو راه مینداخت دیگه…

 2. واقعا خنده داره! آدمای رو میبینم که ژست روشن فکری میگیرن و برا اینکه بگن خیلی هالیشونه میان حقو به شرکت هایی مثل مایکروسافت میدن(یه جورایی طرفداری بی چون و چرا میکنن، فقط به خاطر این که مایکروسافته). جالبه تو همین مطلب دقیقا اشاره شده که این دامین یک سال قبل از معرفی اون محصول ثبت شده، بر فرض این که بر اساس حدسیات و شایعات این دامین ثبت شده باشه شرکتی مثل مایکروسافت با اون همه ادعا نمی تونه خودش خیلی زودتر دامینای احتمالی رو ثبت کنه؟ یعنی به اندازه اون فرد ثبت کننده آینده نگری نداره؟!
  یه نکته: اگه کسی یه دامینی رو ثبت کنه و بعد یه فرد دیگه بیاد یه برند تجاری به همون اسم ثبت کنه(تاریخ ثبت دامین قبل از ثبت برند باشه)، نفر دوم نمی تونه هیچ ادعایی در مورد اون دامین داشته باشه.

 3. خیلی از اشخاصی که دامنه ای رو ثبت میکنند مدعی هستند که خلاقیت بکار بردند و هنر خرج کردن و حتی خیلی از دامنه ها رو در زمانی ثبت میکنند که صنف مرتبط سابقه طولانی داره اما این نام به فکر کسی نرسیده ، پس میتوان گفت واقعاً هنر به خرج رفته و خلاقیت در کاره و وقتی معما حل شد آسان شد یعنی حالا که اون نام نمایان شد همه مدعی العموم شدن که کار درستی نیست و به ثبت کننده دامنه بایستی حق کامل داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *