مقایسه دستگاه های ذخیره سازی : SSD در مقابل HDD

مقایسه دستگاه های ذخیره سازی : SSD در مقابل HDD
  • 1392/5/17
  • مهدی صمصامی
  • 2

rsz2rsz3376210849ffe8c8fcb8b
SSD و HDD : این دستگاه های ذخیره سازی می توانند تصاویر مربوط به سفرهای خانوادگی شما، فایل های مربوط به مالیات سال گذشته و یا حتی سیستم عامل کامپیوتر شما را در خود نگهداری کنند، و البته هر دو در شیوه عملکرد و انجام این کار بسیار متفاوت هستند. یک HDD یا دیسک سخت (Hard Disk Drive) یک دیسک ذخیره سازی چرخشی خوب است. اطلاعات و داده ها از طریق یک هِد (Head) نوشته و یا خوانده می شوند. این هِد در عین حال که نیروی مغناطیسی روی هارد دیسک را تعدیل می کند (و یا تغییر می دهد)، به دور آن چرخش می کند. یک SSD یا همان درایو حالت جامد (Solid-State Drive) همان طور که اسمش پیداست، بدون قطعات مکانیکی و یا چرخنده است. این نوع درایو قادر به دسترسی و ذخیره سازی بلوک های اطلاعات به صورت الکترونیکی است که اولین برتری را برای خودش نسبت به HDD به ارمغان می آورد که همان سرعت بالاتر است.

سرعت
آیا تا کنون همزمان یک الترابوک مجهز به SSD و یک لپتاپ با هارد HDD را با هم روشن کرده اید؟ نتیجه این خواهد بود که الترابوک روشن شده و وارد سیستم عامل می شود و فیلم مورد علاقه شما را پخش می کند، در حالی که لپتاپ دارای HDD هنوز در حال بارگذاری سیستم عامل است. حتی بعد از روشن شدن و حین استفاده از سیستم عامل نیز، SSD به افزایش عملکرد و سرعت هنگام اجرا کردن برنامه ها کمک خواهد کرد. در حالی که HDD تمامی دیسک را برای یافتن قطعه مناسب از اطلاعات جستجو می کند، SSD می تواند بلافاصله اطلاعات را در زمان بسیار کمتری دریافت کند.

اندازه (حجم)
هر یک از دستگاه های ذخیره سازی مزایا و معایب خود را دارند. از آنجا که SSD فاقد هر نوع قطعه مکانیکی است، می تواند کوچکتر و نازک تر باشد که بسیار برای جا دادن در الترابوک های نازک مناسب است. در عین حال صفحه چرخشی HDD از نظر اندازه محدود است و نمی تواند بیشتر از یک حد مشخص کوچک باشد. از نظر حجم ذخیره سازی اطلاعات، HDD ها ظرفیت بسیار بیشتری را نسبت به SDD ها ارائه می کنند. یک SDD در نهایت معمولا می تواند دارای ظرفیت 1 ترابایت باشد؛ اما این موارد شاید به سختی ارزش قیمت گران SSD را داشته باشد وقتی که شما می توانید یک هارد HDD را با ظرفیت ذخیره سازی بیشتر و قیمت کمتر تهیه کنید. این مورد ما را به سمت موضوع بعدی هدایت می کند : قیمت.

قیمت
SSD ها در حال حاضر جزء تکنولوژی های نسبتا جدید هستند و مانند هر تکنولوژی نوظهور دیگری هزینه بیشتری برای شما بر می دارند. شاید یک هارد 1 ترابایت HDD برای شما فقط 100 دلار هزینه داشته باشد؛ در حالیکه یک SSD یک ترابایت قیمتی معادل 1000 دلار و یا بیشتر دارد. قابل ذکر است که این SSD های پرظرفیت (یک ترابایتی و بیشتر) کمتر دیده می شوند و بسیار کم وجود دارند و بیشتر لپتاپ های مجهز به SSD با آپشن هایی با ظرفیت 128 و یا 256 گیگابایت عرضه می شوند. در حالی که همتایان HDD این لپتاپ ها با حداقل ظرفیت استاندارد 500 گیگابایت وجود دارند.

دوام
وقتی صحبت از استحکام می شود، SSD ها یک مزیت بزرگ نسبت به همتایان چرخان خود (HDD ها) دارند. انتظار می رود که یک لپتاپ مجهز به HDD در طول عمر کارکرد خود دچار خرابی و یا مشکل شود. افرادی که از لپتاپ استفاده می کنند معمولا وقتی که روشن است، آن را بر می دارند (بلند می کنند). اینگونه به قضیه نگاه کنید : این گروه، افرادی هستند که معمولا سیستمی را بلند می کنند که درون آن یک دستگاه با سرعت چرخش معمول بین 5400 تا 7200 دور در دقیقه وجود دارد و حتی اگر کمی گوش شان را به آن نزدیک کنند می توانند صدای آن را بشنوند که شاید به نظرشان غیرعادی بیاید. SSD ها از نظر برداشتن و تکان دادن و یا حتی از نظر وجود ارتعاشات به دلیل قرار دادن در یک وسیله نقلیه ایمن هستند. البته باید توجه شود که اگر یک SSD خراب شود، شما هیچوقت دیگر به اطلاعات تان نخواهید رسید؛ ولی یک HDD هنگامی که بخواهد خراب شود به کامپیوتر هشدار می دهد.

اگر در انتخاب بین سرعت بوت بالای SSD و قابل اطمینان بودن HDD گیر کرده اید اما قیمت مناسب و حجم ذخیره سازی بیشتر HDD شما را جذب کرده است، راه حل های مناسبی برای تصمیم گیری وجود دارد. SSD های کوچک (قابل دیدن توسط کاربر نیستند) با ظرفیت کم می توانند برای نگهداری فایل های سیستمی و اجرا کردن آن ها در بازه های منظم با هارد دیسک های HDD درون کامپیوترهای رومیزی و یا برخی لپتاپ ها به خوبی همکاری کنند. شاید سیستم گفته شده به اندازه سیستمی که در آن SSD به درایو C و HDD به عنوان پشتیبان به درایو D اختصاص داده شده، قابل اطمینان نباشد؛ ولی یک روش ارزان تر برای بدست آوردن یک سرعت بوت و راه اندازی بالا برای کامپیوتر شماست.

نتیجه گیری
بنابراین وقتی که نوبت تصمیم نهایی شماست، کدام یک را برای خرید انتخاب می کنید؟

یک دستگاه ذخیره سازی HDD برای شما مناسب است اگر … نگران قیمت محصول هستید و می خواهید کمتر هزینه کنید، تمایل دارید مقدار بسیار زیادی ویدئو و عکس را آپلود کنید و یا درون هارد ذخیره کنید، یا می خواهید بازی های ویدئویی و برنامه هایی زیادی را دانلود کنید. این فاکتورها حاکی از این است که کامپیوتر رومیزی و یا لپتاپ شما خیلی سفر نخواهد و کمتر توسط شما جابجا می شود.

یک دستگاه SSD برای شما گزینه مناسب تری است اگر … اغلب با اسناد اداری سر و کار دارید و بیشتر رسانه و اسناد شما در فضاهای ابری هستند (Cloud Storage)، یا بسیار سفر می کنید و به وسیله ای نیاز دارید که نگران شکستن و یا افتادن آن نباشید، و یا اکثر اوقات صدا ضبط می کنید (SSD ها بی صدا هستند).

منبع : GDGT.com

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 2 دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *