اطلاعات خاصی در تبلتم دارم، چگونه اجازه استفاده از آن را به دیگران بدهم؟

اطلاعات خاصی در تبلتم دارم، چگونه اجازه استفاده از آن را به دیگران بدهم؟
  • 1392/5/24
  • مهيار سوري
  • 1

android-user-accounts

تبلت ها دستگاه های پر کاربردی هستند مخصوصا وقتی که اپ های ارزشمندی روی آن ها نصب باشد و گاها شخصی از افراد نزدیک شما به آن نیاز داشته باشد، اما خوب اگر اطلاعات شخصی و شاید هم گاهی مهم در آن داشته باشید چه؟ آن ها به صورت مستقیم می توانند هنگامی که در کنارشان نیستید به راحتی به رایانامه، اکانت های وارد شده به اپ ها و حتی تاریخچه جستجو ها دست پیدا کنند، اکنون راه حل چیست؟
تبلت های اندرویدی مدرن که از نسخه اندروید 4.2 و جدید تر استفاده می کنند، امکان راه اندازی قابلیت استفاده چندین اکانت کاربری را دارا هستند، که به شما امکان می دهد آن را با هر شخصی به استفاده مشترک بگذارید.برای مثال می توانید یک اکانت مهمان برای افرادی خاص و مواردی مانند این تدارک ببینید.

ایجاد حساب کاربری مهمان (Guest)
android-users-screen
برای شروع، صفحه تنظیمات تبلت اندرویدی خود را باز کنید و گزینه Users را در زیر شاخه Device انتخاب کنید.
گوشزد: اگر گزینه کاربران را مشاهده نمی کنید، تبلت شما 4.1 یا پائین تر است. اندروید 4.2 برای مدتی است که عرضه شده و بر روی گجت هایی چون Nexus 7، Samsung Galaxy و سری ASUS Transformers یافت می شود.اگر تبلت شما کمی قدیمی تر است و یک نکسوس نیست، ممکن است آپدیت نسخه جدید را دریافت ننماید.
برای ایجاد حساب، Add user or profile را لمس کنید.
گزینه User را انتخاب کنید – راجع به پروفایل های محدود شده یا Restricted Profiles بعدا توضیح خواهیم داد. حساب های کاربری بی شک برای مهمانان بهترین گزینه اند، در حالی که حساب های محدود برای کودکان بهتر نتیجه می دهند [چرا که تنها نیاز به دسترسی به چند بازی دارند و دیگر گزینه ها ممکن است مضرات زیادی داشته باشد!] (اگر از نسخه اندروید 4.2 استفاده می کنید، گزینه پروفایل محدود شده را مشاهده نمی کنید و این قابلیت مخصوص نسخه های بالاتر است).
اکنون اندروید اطلاعاتی راجع به این خصیصه به شما می دهد – بر روی دکمه OK ضربه بزنید.
براي ايجاد پروفایل گست، دکمه Set up now را لمس کنید.
پس از آن به صفحه قفل صفحه نمایش برده می شوید – به آیکون پائینی کمی دقت کنید. اکنون با حساب کاربری جدیدی وارد شده اید. برای ادامه قفل را بزدایید.
بار اولی که وارد شوید، صفحه خوشامدگویی عادی را مشاهده می کنید. هنگامی که برای وارد کردن یک اکانت گوگل ازتان درخواست می شود گزینه No را بزنید و سپس Not Now را انتخاب کنید. این به شما امکان می دهد تا یک اکانت مهمان که کارایی مشابه اکانت کاربر معمولی دارد داشته باشید، در عوض این که شما امکان از ابزاری که نیاز به حساب کاربری گوگل داشته باشد نخواهید داشت. در واقع مهمانان می توانند تبلت را برای برنامه های پیشفرض و معمولی به کار ببرند، مثل مرورگر کروم، یوتیوب، گوگل مپس و چند برنامه دیگر. همچنین آن ها بدون ساخت اکانت گوگل نمی توانند اقدام به نصب هیچ برنامه ای داشته باشند، چرا که اپ گوگل پلی این اجازه را نخواهد داد.
اگر خودتان هم این نیاز را پیدا کردید تا درون اکانت کاربری میهمان تان برنامه ای نصب کنید، باید ابتدا یک اکانت جدای گوگل بسازید و آن ها را از گوگل پلی دانلود کنید البته اگر برنامه ای نیاز دارید که هم اکنون بر روی گوشی نصب است، اندروید فضای بیهوده اشغال نمی کند و مستقیما آن را برای این حساب کاربری نیز قابل استفاده قرار خواهد داد.
پروسه خوشامد گویی را به اتمام برسانید و نامی جایگزین گست مانند نام کاربری کنونی تان انتخاب کنید.

نحوه سوئیچ کردن (جا به جایی) میان اکانت ها
nexus-7-quick-settings-menu
برای سوئیچ اکانت، هریک از آیکون های موجود در پائین قفل صفحه را لمس کنید. اکنون برای ورود رمز 9 دیجیتی یا پین خود را وارد کنید اگر خیر برای لاگ آوت کردن کافی است دستگاه را قفل کنید.
همچنین امکان سوییچ یوزر با پائین کشیدن پنل تنظیمات سریع از گوشه راست و بالای تبلت امکان پذیر است.

ایجاد اکانت های متفاوت برای افراد خاص

android-tablet-select-user-account
اگردر خانه اشخاصی را دارید که به صورت مداوم از تبلت استفاده می کنند – مثلا فرزندان یا همسر – شاید باز هم به دلیل داشتن اطلاعاتی خاص بخواهید به هر یک یک اکانت جداگانه تخصیص دهید. پس به پروسه ایجاد یک کاربر مراجعه کنید و به آن ها اجازه دهید اکنات خاص خود را ساخته و به آن وارد شوند. اگر چه شما که دارنده اصلی آن هستید امکان انجام هر گونه عملی بر روی اکانت آن ها [مثل زدودن و …] را خواهید داشت.

پروفایل های محدود شده
android-user-vs-restricted-profile
اگر اندروید 4.3 دارید، علاوه بر قابلیت های بالا می توانید با انتخاب Restricted Profile در هنگام ساخت یک حساب کاربری جدید پروفایل های محدود شده بسازید.
کاربرد این گونه پروفایل ها شبیه به امکانات کنترل والدین است. پروفایل رستریکتد توانایی دسترسی به برنامه ها از طریق اکانتتان را داراست اما شما می توانید این مجوز های دسترسی را ویرایش کرده و تنها آن هایی که مایل هستید را اجازه دهید.
توسعه دهندگان گزینه ریز دانه اجرایی (implement fine-grained) را درون اکانت های محدود شده خواهند داشت و شما به صورت نظری می توانید میزان دسترسی ها و توانایی این گونه اکانت ها را تعیین کنید.
پروفایل های محدود یک راه مناسب برای تخصیص تنها اپ های مورد نیاز به یک کاربر هستند. برای مثال، با این قابلیت می توانید به فرزندتان اجازه دهید تا تنها بتواند به چند بازی / برنامه دسترسی داشته باشد و دسترسی های دیگر را ببندید و زمانی که می خواهند با تبلت بازی کنند سریعا درون اکانت محدود وارد شوید. اکنون آن ها فقط امکان دسترسی به بازی و برنامه هایی که شما برایشان تعیین کرده اید خواهند داشت، ضمن اینکه در این وضعیت امکان خرید درون برنامه ای نیست و می توانید نسبت به وضعیت جیب تان مطمئن باشید!

دیدگاه خود را وارد کنید
1 دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *