15 آنتی ویروس قابل بوت و رایگان, بخش اول

15 آنتی ویروس قابل بوت و رایگان, بخش اول
  • 1393/10/30
  • مرتضی بیاتی
  • 1

اگر رایانه شما به یک مشکل جدی بر بخورد, بصورتی که حتی بالا نیاید و شما مطمئن باشید که مقصر آن ویروس ها و یا یک بدافزار است, چه کار می کنید؟ زمانی که حتی نمی توانید ویندوز را بالا بیاورید چطور می خواهید آن را اسکن کنید؟

در این زمان است که آنتی ویروس های قابل بوت (آنتی ویروس هایی که برای اجرا نیاز به محیط ویندوز ندارند) به کمک شما می آیند. با استفاده از این نوع آنتی ویروس ها و یک رایانه سالم می توانید یک دیسک یا فلش مخصوص بسازید و به بوسیله آن سیستم خود را اسکن کنید. به این نوع دیسک ها به اصطلاح “رسکیو دیسک” (Rescue Disk) می گویند.

نکته: بصورت کلی برای داشتن یک آنتی ویروس قابل بوت می بایست فایل ISO آن آنتی ویروس را از طریق یک رایانه سالم بروی یک دیسک و یا فلش کپی و سپس آنرا در رایانه آلوده بصورت بوت اجرا کنید. برای اطلاعات بیشتر می توانید به این مقاله مراجعه فرمایید. همچنین اگر به دنبال یک آنی ویروس مجانی برای سیستم عامل خود می گردبد می توانید این مقاله را مطالعه کنید.

 

 

Anvi Rescue Disk .1

Anvi-Rescue-disk-repairاستفاده ار این آنتی ویروس قابل بوت بسیار ساده است. در این برنامه تنها سه دکمه اصلی برای اسکن و دو بخش وجود دارد. به 3 شیوه می توانید سیستم خود را اسکن کنید: اسکن سریع و هوشمند(smart scan), اسکن کامل سیستم (full system scan) و اسکن سفارشی (custom scan) به منظور اسکن کردن یک پوشه خاص.

همچنین بخشی هم برای رفع کردن مشکلات ایجاد شده توسط بدافزارها در رجیستری سیستم وجود دارد.

ایرادی که من در این برنامه یافتم این است که شما مجبور هستید یک درایو را به یکباره اسکن کنید و نمی توانید فایل های خاصی را برای اسکن شدن انتخاب کنید.

 

 

 

AVG Rescue CD .2

AVG Rescue CDarl_menu یک آنتی ویروس قابل بوت مبتنی بر رابط متنی است. این آنتی ویروس می تواند کوکی ها, فایل های با پسوند مخفی, و حتی داخل آرشیو ها را اسکن کند و بدنبال برنامه های ناخواسته بگردد.

برای شروع اسکن شما می توانید یکی از این گزینه ها را انتخاب کنید: اسکن یک پوشه مشخص, اسکن سکتور بوت,اسکن رجیستری, و اسکن هر دیسک سخت متصل شده به سیستم.

متاسفانه به دلیل اینکه این آنتی ویروس فاقد رابط گرافیکی است, گشتن در بین منوها مقداری سخت است.

 

 

 

Avira Rescue System .3

Avira Rescue Systemrescue-system_welcome یک آنتی ویروس قابل بوت رایگان می باشد که با یک رابط گرافیکی استاندارد, ابزارهایی مانند ویرایشگر رجیستری, مرورگر وب, چند ویژگی دیگر را در اختیار شما می گذارد.

این آنتی ویروس قبل از شروع اسکن بصورت خودکار خود را بروزرسانی میکند که این امر باعث می شود دیگر برای دفعات بعدی نیاز به دوباره دانلود کردن کل برنامه نباشد.

درطول اسکن برای حفاظت بیشتر, فایل های فشرده شده نیز باز و اسکن می شوند.

از معایب این برنامه میشود به فقدان قسمتی برای انتخاب یک فایل خاص برای اسکن و حجم نسبتا زیاد برنامه, در حدود 600 مگابایت, اشاره کرد.

 

 

Bitdefender Rescue CD .4

Bitdefender Rescue CDbitdefender-rescue-cd-22 یک آنتی ویروس بوت مجانی می باشد که در هربار اجرا شدن بصورت خودکار بروزرسانی می شود. از جمله قابلیت این برنامه می توان به این موارد اشاره کرد: توانایی خارج کردن یک فایل از اسکن شدن, مشخص کردن حداکثر اندازه فایل هایی که اسکن شوند و انتخاب کردن فایل های آرشیو برای اسکن شدن.

اگر می خواهید تنها یک پوشه خاص را اسکن کنید و نه یک درایو را, Bitdefender Rescue CD این اجازه را به شما می دهد.

یکی از معایب بزرگ این برنامه طولانی بودن زمان اجرا و بوت شدن آن است.

 

 

 

Comodo Rescue Disk .5

Comodo57405 در کنار آنتی ویروس خود, یک آنتی ویروس قابل بوت مجانی نیز دارد.

Comodo Rescue Disk را می شود هم بروی دیسک و هم فلش مموری بوت کرد و همچنین دارای دو رابط کاربری متنی و گرافیکی است. رابط گرافیکی آن دارای محیطی آشنا است و از اینرو استفاده از آن بسیار آسان است.

به وسیله این برنامه شما می توانید 3 نوع اسکن را انجام دهید: اسکن هوشمند, اسکن کامل, و اسکن سفارشی

اسکن هوشمند به دنبال ویروس ها و روت کیت ها در حافظه, سکتور بوت, بخش اتوران, و دیگر نواحی مانند رجیستری و پوشه های سیستمی, می گردد. اسکن سفارشی به شما امکان انتخاب یک فایل و یا پوشه مشخص برای اسکن شدن را می دهد.

دیگر قابلیت های این آنتی ویروس عبارتند از: اسکن آرشیوها, فعال کردن حالت اسکن اکتشافی, و معین کردن محدودیت برای اندازه فایل ها در اسکن.

 

اگر تجربه استفاده از هر یک از این آنتی ویروس ها را دارید لطفا تجربه خود را با خوانندگان گویا آی تی به اشتراک بگذارید.

 

 

دیدگاه خود را وارد کنید
1 دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *