باتری دستگاه چه آسیبی می‌بیند، اگر تمام شب گوشی‌ به شارژ متصل باشد؟

باتری دستگاه چه آسیبی می‌بیند، اگر تمام شب گوشی‌ به شارژ متصل باشد؟
  • 1393/11/18
  • مریم موید
  • 5

 همه ما در طول روز آن‌قدر از دستگاه‌های هوشمند خود استفاده می‌کنیم که در پایان شب چیزی از شارژ آن باقی نمی‌ماند. این روزها وصل کردن گوشی به شارژر هم، به آدابی مثل مسواک پیش از خواب اضافه‌شده است. اگر شب فراموش کنیم گوشی خود را شارژ کنیم، نه‌تنها فردا را باید با دستگاهی خاموش از خانه بیرون بزنیم، بلکه ممکن است دستگاه حتی تا صبح هم دوام نیاورده و خاموش شود و ما خواب بمانیم!

در مورد مضراتی که این اتصال برای بدن انسان و همچنین باتری دستگاه دارد، داستان‌های زیادی وجود دارد. کافی است کمی در اینترنت به جستجو بپردازید تا نظرات مختلف و متفاوتی که در این زمینه وجود دارد را مشاهده کنید.

اما متصل بودن دستگاهی که کاملاً شارژ شده، به شارژر حقیقتاً چه پیامدهایی برای دستگاه شما خواهد داشت؟

آیا باید دستگاه‌های خود را در طول شب از شارژر جدا کنیم؟

ما این سؤال را با متخصصان مطرح کردیم. Shane Broesky پایه‌گذار شرکت Farbe Technik که یکی از شرکت‌ها مطرح تولیدکننده شارژر است در این رابطه می‌گوید، که این کار آن‌قدرها اثر مخربی بر روی دستگاه شما نخواهد داشت. دستگاه شما بسیار هوشمند است. زمانی که کاملاً شارژ می‌شود فرآیند شارژ را متوقف می‌سازد.

اما در برخی موارد متصل گذاشتن دستگاه به شارژ در طول شب، می‌تواند عمر باتری شما را بکاهد.
باتری‌های Lithium-ion اگر داغ کنند به‌مرورزمان از عمرشان کاسته می‌شود. بنابراین اگر بر روی دستگاه خود پوششی قرار داده‌اید که مانع از آزاد شدن حرارت باتری است، به‌مرور سلول باتری دستگاه اکسیدشده و از ظرفیت و عمر آن کاسته می‌شود.
بنابراین اگر می‌خواهید دستگاه خود را در طول شب به شارژ بگذارید، حتماً یادتان باشد که آن را از قابش خارج کنید.

بهترین شیوه برای شارژ گوشی چیست؟

بهترین حالت برای باتری‌های لیتیوم آیون این است که آن‌ها را در درصد شارژی مابین 50 تا 80 درصد نگه‌داریم. این کار از باتری شما محافظت کرده و عمرش را نمی‌کاهد. می‌توانید برای این منظور در بازه‌های زمانی کوتاه و متعدد دستگاه را شارژ کنید که تا پایان روز بتواند با درصدی معقول به کار خود ادامه دهد.
بنابراین اگر می‌خواهید باتری شما عمر کوتاهی نداشته باشد بهتر است به‌جای 0 تا 100 شارژ کردن آن، به‌دفعات به شارژر متصلش کنید.

چه‌کاری را نباید انجام دهیم؟

مورد اصلی‌ای که عمر باتری شما را تهدید می‌کند، چرخه و یا همان سیکل شارژ است. سیکل شارژ به حدفاصلی گفته می‌شود که دستگاه شما از شارژ 0 یا نزدیک صفر تا شارژ کامل طی می‌کند. هر باتری تعداد محدودی از این سیکل را دارا است.
باتری دستگاه چه آسیبی می‌بیند، اگر تمام شب گوشی‌ به شارژ متصل باشد؟

تا زمانی که به این محدوده نرسیده‌اید فرآیند شارژ شما به‌درستی صورت می‌گیرد؛ اما زمانی که به این محدوده برسید خواهید دید که باتری شما به‌سرعت نشان می‌دهد که شارژ شده و یا اینکه دستگاهتان اصلاً روشن نمی‌شود.
بازهم توصیه می‌کنیم که دستگاه خود را تا مرز خالی شدن نبرده و مجدد کاملاً پرش کنید!

 از لوازم جانبی باکیفیت استفاده کنید

یکی از موارد مهم دیگر در این زمینه کیفیت شارژری است که استفاده می‌کنید. همیشه بهترین شارژر همان شارژری است که همراه دستگاه درون بسته قرار داده‌شده است. اگر به هر دلیل آن شارژر را از دست دادید، یک شارژر اصل دیگر خریداری کنید.
بعضی‌اوقات خریداری یک شارژر اصل بیش‌ازاندازه گران تمام می‌شود، در این مواقع اگر می‌خواهید به سراغ شرکت‌های جایگزین بروید، حتماً نام‌هایی آشنا و معتبر را انتخاب کنید. خیلی از این برندها تأییدیه خود شرکت اصلی تولیدکننده گوشی را نیز دارند.
لوازم جانبی ارزان‌قیمت گاهی خیلی گران برایمان تمام می‌شوند! در سال گذشته شارژرهای تقلبی اپل حتی منجر به آتش‌سوزی و برق‌گرفتگی شده‌اند!

درمجموع اگر شارژر شما اصل باشد و دستگاهتان داغ نکند، به شارژ باقی ماندن آن آسیب خاصی را متوجه دستگاه نخواهد کرد.
برای اینکه به بهترین نحو دستگاه خود را شارژ کنید به خاطر داشته باشید که:

– همیشه از شارژرهای اصل استفاده کنید و در صورت دسترسی نداشتن به کابل و شارژر اصل، از برندهای معتبر جایگزین آن را خریداری کنید.
– نگذارید دستگاه داغ کند و در طول شب، به هنگام شارژ، آن را از کاور خارج کنید.
– سعی کنید وضعیت باتری خود را در فاصله مابین 50 تا 80 درصد نگه‌دارید.
– سعی کنید تا جای ممکن از خالی شدن کامل باتری جلوگیری کرده و کمتر از صفر تا صد آن را شارژ کنید.

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 5 دیدگاه
  1. ممنونم خیلی کمکم کرد اخه من اغلب گوشیم توشارژ درپشتیشو که دراوردمو زدم توبرق دیگه داغ نکرد

  2. حتماً می‌دانید که نگهداشتن گوشی در محیط گرم مصرف باطری آن را افزایش می‌دهد و از طول عمر باطری می‌کاهد. از قرار دادن گوشی‌تان در محیط‌های گرمی مانند داشبورد اتومبیل، کنار پنجره روی به آفتاب یا روی صفحه‌نمایش کامپیوتر خودداری کنید. زمانی هم که گوشی‌تان را شارژ می‌کنید، گوشی تا اندازه‌ای گرم می‌شود که بهتر است آن را روی یک سطح آلومینیومی مثل یک کیس آلومینیومی نگهدارنده کارت قرار دهید تا زودتر خنک شود.

  3. ممنون از این مطلب مفید و موثر. جای اینگونه مطالب در گویا آی تی خالی حس می شد که حالا به لطف شما، این جای خالی در حال پر شدن هست 🙂

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *