چگونگی ساختن تم های سفارشی DOCK در OS X

چگونگی ساختن تم های سفارشی DOCK  در OS X
  • 1393/11/21
  • محمدرضا رشيدي
  • 0

همان طور که می دانید ، سفارشی کردن سیستم عامل یکی از روش های ایجاد تنوع در محیط کاربری است که می تواند از خسته کننده شدن رابط کاربری جلوگیری کند. برنامه ها و مطالب زیادی در اینترنت راجع به این موضوع وجود دارند و همینطور کاربران متعددی در سراسر دنیا به دنبال این گونه مطالب هستند.به همین جهت ، در این مطلب می خواهیم  به شما چگونگی ایجاد تم های منحصر به فرد سفارشی را با استفاده از برنامه cDOCK آموزش دهیم.

اگر شما از قبل آشنایی یا ذهنیتی از برنامه ی cdock ندارید،به شما پیشنهاد میکنیم که این مقاله را در این لینک مطالعه کنید تا از نحوه ی کار این برنامه مطلع شوید.بهتر است که برنامه ی اجرایی tiny cdock را به جایی مانند پوشه یApplications انتقال دهید تا همیشه در دسترس شما باشد و هر موقع که خواستید بتوانید از آن استفاده نمایید.به علاوه این برنامه امکان به روز رسانی شدن به صورت خودکار یا اتوماتیک را دارد. در نتیجه شما در هر زمانی می توانید از آخرین ورژن برنامه استفاده می کنید.

ximg_54c97efd5658e.png.pagespeed.ic.uNFLcnEuQ9

برنامه ی cdock را باز کنید.در صورت تمایل می توانید در آن یک چرخی بزنید. میخواهیم شما را با گزینه ها و امکانات این برنامه آشنا سازیم. برای این کار ابتدا واردMenu شوید سپس بر روی گزینه ی Dock theme و بعد از آن گزینه ی Custom کلیک نمایید و در آخر Apply را بزنید.

ximg_54c97fc376e4a.png.pagespeed.ic.yODFup2gAC

پس از این مجددا برنامه ی شما به صورت سفید و ساده و هم چنین نیمه شفاف بارگذاری خواهد شد.

ximg_54c9810757dea.png.pagespeed.ic.VLfWxry9jT

همچنین دو فایل متنی باز خواهد شد.یکی “setting info.rtf” و دیگری “setting.text” می باشند.توصیه می شود که این دو گزینه ی نام برده شده را در کنار هم قرار دهید تا بتوانید به صورت آسان تری در قسمت های مختلف این برنامه پیش روی کنید.

ximg_54c981c915649.png.pagespeed.ic.kNW_7Ej8DH

همه ی رنگ ها در برنامه ی dock با سه رنگ قرمز،سبز و آبی نشان داده می شوند(که به طور اختصار RGB در نظر گرفته می شوند). اما چگونه میتوان به طور دقیق مقدار  RGB را پیدا کرد؟ برای مثال اگر ما رنگ قرمز روشن بدون شفافیت را بخواهیم چه کاری باید انجام دهیم؟حقیقتا کار آسانی است.تنها مقادیر (همان اعداد مشخص شده در جلوی رنگ ها) را نسبت به سبز و آبی کاهش می دهیم تا به صفر برسیم.سپس فرجه ی قرمز را در مقابل 255 می گذاریم و در آخر 100 را برای فرجه ی آلفا(alpha) در نظر می گیریم.

ximg_54c9859b9306a.png.pagespeed.ic.bGMIitVmSk

اگر به دنبال روشی دیگر برای استفاده از مقادیر RGB هستید میتوانید از صد ها وب سایتی که در اینترنت وجود دارند استفاده کنید که توانایی ایجاد مقادیر RGB را دارند.دستورالعمل های برنامه ی cdock در“settings info .rtf” وجود دارند.

توجه داشته باشید که هر موقع تغییراتی در”settings text” ایجاد نمایید باید حتما فایل مربوط به آن را ذخیره کنید.برای ذخیره کردن به صورت آسان میتوان از دستور”command+S” و سپس انتخاب گزینه ی apply در داخل برنامه استفاده کرد. هم چنین شما میتوانید برای این کار بر روی آیکون کوچک برنامه که در نوار menu قرار گرفته است کلیک کنید.

ximg_54c98be9da020.png.pagespeed.ic.soJ-1tnaTC

مطمئنا تا به این این جا مطالب آسان و ملموس بودند. ولی شرایط برای مطالبی که کمی بیشتر اختصاصی می شوند متفاوت خواهد بود.مثلا برای ساختن یک Dock طوسی با حاشیه قرمز سه پیکسلی چگونه باید عمل کنیم؟

ximg_54c988821ac92.png.pagespeed.ic.ZO5w0TvXFD

نتیجه ایجاد Dock مطابق شکل زیر خواهد شد که به تقریبا مناسب می باشد اما به نطر با استفاده از گوشه های گرد زیباتر می شود.

ximg_54c988d0c2cc9.png.pagespeed.ic.8tlAJCRx1H

تمام مقادیر این جا قرار دارند.تنها کاری که شما باید انجام دهید تغییر شعاع گوشه هاست که ما مقدار اولیه آن را 5 قرار داده ایم.ما در این جا همچنینا مقادیر سایه نیز را نیز امتحان کرده ایم تا ببینیم چه تاثیراتی بر روی ظاهر Dock ما خواهد داشت.

ximg_54c98a4a76d9d.png.pagespeed.ic.TpYG4c-WCA

نتیجه تقریبا به آن چه انتظار داشتیم بسیار نزدیک است.در ادامه می توانیم با کمی ور رفتن و امتحان کردن مقادیر متفاوت ظواهر مختلفی را تست کنیم تا به نتیجه دلخواه برسیم.

ximg_54c98ad62930a.png.pagespeed.ic.zQ5mIB7ljN

شما میتوانید پتانسیل بالایی که تنظیمات Custom Dock ارائه می دهد را مشاهده بفرمایید. این در حالی است  این امکانات بسیار فراتر از آن چه که شما می پندارید می باشند و این می تواند بسیار هیجان انگیز باشد.برای مثال اگر شما بخواهید یک DOCK سه بعدی بسازید باید گزینه ی مربوطه را بر روی”1″ تنظیم کنید.مطابق شکل زیر :

ximg_54c995283e74f.png.pagespeed.ic.5yKyLo4Euj

بنابراین در این برنامه آزادی عمل شما هیچ محدودیتی ندارد و بسته به علایق و ابتکارات خود می توانید بااین برنامه کار کنید.به طور کلی این برنامه می تواند شخصیت و سلیقه ی شما را ابزار کند.هم چنین تعدای از آیکون ها و پیش زمینه های مورد علاقه تان را اضافه کنید و به این صورت ظاهر کامپیوتر خود را مطابق میل خود تنظیم نمایید. به طور کلی، این بسته به سلیقه شما است که می خواهید Dock ایجاد شده چگونه باشد.

بنا بر آن چه که گفته شد ، سفارشی کردن OS X می تواند بسیار جذاب باشد به گونه ای که حتی شما را ترقیب کند تا جستجوی بیشتری در این مورد انجام دهید و محیط ها و اشکال و المان های متفاوت و منحصر به فرد را چاشنی کار خود بکنید. به هر حال ، ما را از نظرات و پیشنهادات خود در گویا آی تی مطلع کنید.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *