دسترسی و بازیابی به فایل های خراب شده آفیس

دسترسی و بازیابی به فایل های خراب شده آفیس
 • 1394/1/3
 • حکیمی‌
 • 4

درد از دست دادن داده ها می تواند برای همه ما اتفاق بیافتد. در دنیای ایده آل ما همه از داده هایمان پشتیبان میگیریم، اما همیشه چنین نیست. اگر شما یک فایل آفیس خراب دارید و باز نمی شود، نگران نباشید. ممکن است یک راه برای نجات آن وجود داشته باشد.

شما می توانید بار ها از روش های مختلف برای بازیابی تلاش کنید. گاهی اوقات، بطور هوشمند آفیس می تواند فایل های خود را تعمیر کند، در حالی که بارهای دیگر، شما ممکن است نیاز داشته باشید به برخی از برنامه های third-party اعتماد کنید و یا مهارت های کارآگاهی خود برای شکار کردن کردن کپی دیگری از داده ها بکار گیرید.

اگر شما دچار چنین مشکلی هستید، پس امیدوارم که این نکات به شما کمک خواهد کرد.

 

تعمیر آفیس ایجاد شده

آفیس می تواند برای درست کردن فایل خراب شده به شما کمک کند یا بازیابی کند به نخسه بازیابی شده توسط خودش، به لطف برخی ویژگی های مفید و شسته و رفته که در آن ساخته شده است.

باز کنید و تعمیر کنید

هنگامی که شما یک فایل خراب را باز میکنید، آفیس باید بطور خودکار به تعمیر آن تلاش کند. با این حال اگر شما در حال خواندن این هستید آنگاه این امکان وجود دارد که این کار انجام نشود. یک راه وجود دارد تا مطمئن شوید آفیس قطعا برای تعمیر فایل تلاش میکند.

 open-and-repair

ابتدا، برنامه مربوطه را بازکنید و بروید به File > Open. سپس فایل خراب خود را پیدا کنید، آنرا انتخاب کنید برای باز کردن و تعمیر… این روش همیشه قابل اطمینان ترین نیست، اما اگر خرابی جزئی باشد سپس ممکن است شما موفق شوید.

بازیابی خودکار

اگر آفیس بطور ناگهانی بسته شود، شاید بدلیل راه اندازی اجباری مجدد سیستم یا قطع برق، سپس آن میتواند علت خراب شدن فایل شما شود. با این حال، یک ویژگی وجود دارد که AutoRecover نامیده می شود که ممکن است فایل شما را ذخیره کرده باشد. اگر شما دوباره آفیس را باز کنید سپس اجرا کنید پنجره ای که داده های بازیابی شده را به شما ارائه میدهد، اما اگر چنین نیست سپس راه هایی به دریافت آنها بطور دستی وجود دارد.

recover-unsaved

برنامه آفیس موردنظر خود را باز کنید، سپس روی File کلیک کنید و به سربرگ Recent بروید. از اینجا روی Recover Unsaved Documents کلیک کنید و شما میروید به پوشه ی فایل های پشتیبان که بصورت خودکار ساخته شده اند.

سعی کنید به باز کردن هرکدام و اگر شما محتوای فایل را مشاهده کردید، آنرا ذخیره کنید در مکانی دیگر اگر شما موفق هستید.

جستجو سیستمتان

اصل فایل شما ممکن است خراب شده باشد، اما ممکن است نخسه دیگری از آن روی هارد از طریق خود آفیس یا پشتیبان سیستم ایجاد شده باشد.

نخسه های قبلی

بسته به تنظیمات سیستم شما، ممکن است دریابید که ویندوز یک نخسه از داده های شما را ذخیره کرده است. این پشتیبان ها می توانند از restore point ها بیایند اگر شما ویژگی پشتیبان گیری ویندوز را فعال کرده باشید. برای چک کردن این روی فایل آفیس راست کلیک کنید و Properties را انتخاب کنید، سپس به سربرگ Previous Versions بروید.

windows-recovery-restore-previous-versions

اگر نخسه های قدیمی وجود دارد، شما یک لیست از آنها را مشاهده خواهید کرد. یک راه کار با انها از طریق دکمه ی Open، شروع کنید با جدیدترین پشتیبان، برای دیدن اگر شما می دانید یکدام از آنها که خراب نیست و تمام اطلاعات دست نخورده است. روی Restore کلیک کنید و سپس خوشحال شوید!

فایل های موقت

فایل های موقت در اشکال مختلف می آیند و آنها ممکن است هنوز جایی روی سیستم شما در کمین باشند! جستجوگر سیستم را باز کنید و tmp.* را جستجو کنید. این به این معنی است که شما همه فایل هایی که با پسوند فایل های موقت پایان می یابند را می بینید. اگر نتایج بازگردانده می شوند سپس آنها را در مکانی دیگر ذخیره کنید. یک جستجوی دیگر برای *.*~ انجام دهید(بعضی از فایل های موقت با ~ شروع می شوند) و همان کار را با این انجام دهید.

tmp

این بعید نخواهد بود که نام های فایل چگونه کمک خواهد کرد در تعیین فایل واقعی، اما ممکن است شما قادر به کشف آن از روی سایز فایل باشید. به هر صورت، فایل ها را در آفیس باز کنید و ببیند آنهایی هستند که شما به دنبالشان هستید. ممکن است بازکردن لیستی از نتایج بیش از حد طولانی شود، که در این صورت شما بهتراست استفاده کنید از روش دیگری که اینجا فراهم شده است.

برنامه های Third-Party

اگر فایل آفیس نمی تواند تعمیر شود و کپی دیگری بر روی سیستم شما وجود ندارد. ممکن است وقت گذاشتن برای دانلود برخی از ابزار ها به کار شما کمک کند.

استفاده از پیکج دیگر آفیس

فایل شما ممکن است خراب شده باشد هنگام باز کردن آن در مایکروسافت آفیس، اما به این معنی نیست که قسمت دیگری از نرم افزار آفیس قابلیت اجرای آن را ندارد. برای مثال، OpenOffice محبوب هست و یک جایگزین رایگان که ممکن است قادر به بازکردن فایل بدون دردسر باشد.

 open-office

اینها راه حل های تضمین شده نیستند، اما اغلب مفید گزارش شده اند. حتی اگر فقط بخشی از فایل را بازیابی کند، بهتر از هیچ است. مطمئن شوید برای ذخیره یک کپی دیگر از فایل، اگر شانس باز کردن را داشتید.

استفاده از ابزار بازیابی اطلاعات

هنگامی که شما یک فایل آفیس را باز دارید، آن یک کپی مخفی روی سیستم ایجاد می کند. آن فقط یک فایل موقت است که بعد از بستن فایل اصلی حذف می شود. با این حال، این به این معنی نیست که شما نمی توانید آن فایل موقت را پس بگیرید. و ممکن است آن کپی در حال کار باشد، با وجود اینکه فایل اصلی خراب شده است.

اگرچه یک فایل ممکن است از سیستم شما حذف شده باشد، آن بلافاصله از هارد حذف نشده است. این به این معنی است که ابزار های بازیابی داده مانند Recuva ممکن است قادر باشند به احیا کردن کپی موقت از فایل آفیس شما.

 Recuva

ابزار بازیابی منتخب خود را اجرا کنید روی پوشه ای که فایل آفیس ذخیره شده بود. فایل های پشتیبان موقت در فرمت های مختلف استفاده می شوند، مانند، ASD و .WBK برای ورد، بنابراین شما نیاز دارید ببینید فایل ها را با اندازه مناسب و یا تاریخ ایجاد. در صورت امکان به درایو دیگری بازیابی کنید، فایل های مربوطه را با فرمت صحیح تغییرنام دهید و سعی کنید آنها را باز کنید، امیدوارم داده های شما بی عیب و سالم بازیابی شده باشند.

غلبه بر خراب شدن، با پشتیبان گیری

از دست دادن داده ها می تواند یک موقعیت استرس زا ایجاد کند و با هر یک از این روش ها می توانید در بازیابی فایل آفیس موفق شوید و به حالت کار برگردید.

به یاد داشته باشید، این واقعا مهم است که یک پشتیبان قابل اطمینان و پایدار از داده ها ایجاد کنید. به این ترتیب اگر چیزی خراب شود شما همیشه یک کپی برای برگشت دارید.

[ منبع : makeuseof ]

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 4 دیدگاه
 1. واقعا ممنون از این همه زحمتی که می کشی واقعا

  من خیلی از متن هاتو می خونم ولی نمی رسم که تشکر کنم

  همین جا یک تشکر و خسته نباشید جانانه به شما و بچه های گویا آتی

 2. یک امکان لایک این آخر متن هات بزار که حد اقل اینطوری بتونیم جبرانه زحمتات رو بکنیم

 3. با سلام و تشکر
  یه فایل ورد داشتم که بسیار برام مهم بود الحمدلله با راهنمایی شما درست شد.
  خیلی ممنون و سپاسگزارم.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *