نقد و بررسی بازی Dead Target: Zombie

نقد و بررسی بازی Dead Target: Zombie
  • 1394/1/19
  • محمد رضایی یزدی
  • 0

بازی های اکشن اول شخصی که در آن باید با موجی از زامبی ها روبرو شوید و آنها را مثل برگ خزان روی زمین بریزید طرفداران خاص خود را دارد! بازی های معروفی مثل Left 4 Dead که البته هنوز نسخه اندرویدی از آن عرضه نشده و فقط برای سیستم های ویندوزی موجود است از جمله این بازی ها هستند. اگر شما یک بار این بازی را انجام داده باشید قطعا میدانید که اوضاع از چه قرار است! تنها چیزی که بیشترین اهمیت را در این مدل بازی ها دارد زنده ماندن است. زامبی ها مثل زنبورهایی که از کندو بیرون آمده باشند به شما حمله میکنند و شما باید به هر قیمتی شده نگذارید از پا درتان آورند. بازی Dead Target: Zombie نیز به گفته توسعه دهندگانش شما در چنین محیطی قرار میدهد. در زیر نگاهی کوتاه به این بازی میاندازیم.

 dead_target_zombie_scn2

شاید یکی از نقاط عطف این بازی داستان آن باشد. معمولا خلق یک داستان منسجم برای این مدل بازی ها کاری است که احتیاج به خلاقیت بالایی دارد و باید بگوییم این خلاقیت به خوبی در داستان این بازی مشاهده میگردد. داستان بازی از این قرار است: جنگ جهانی سوم در سال ۲۰۴۰ اتفاق افتاده است. مرزی برای کشورها متصور نیست و سلاح های مدرن در عصری جدید به کار گرفته میشوند. وزیر دفاع یکی از کشورها با شرکتی به نام CS قراردادی برای اجرای پروژه “هدف مرده” میبندد. پروژه ای که قرار است زندانی ها را تبدیل به موجوداتی جنگجو و شیطانی کند که فقط میکشند. در میان راه شرکت CS زیر قولش میزند و تهدید میکند که اگر رئیس جمهور از دستورات مدیران شرکت پیروی نکند همه را تبدیل به زامبی خواهد کرد. شرکت CS برای آنکه نشان دهد راست میگوید تمام اهالی یک شهر را تبدیل به زامبی کرده است. گروه کماندوهای ویژه طی ماموریت “رستاخیز” مامور میشود که به این شهر برود و اطلاعات لازم را برای حمله ارتش جمع آوری کند. متاسفانه ماموریت آنطور که انتظار میرود انجام نمیشود و همه کماندوها کشته میشوند به غیر از شما و کماندویی به نام مامور M، حالا شما باید از میان خیل زامبی ها عبور کنید و ضمن نجات مامور M خود را به موقعیتی برسانید که قرار است نیروهای کمکی در آنجا به شما محلق شوند …

 dead-target-zombie-2-700x394

بازی مقدمات آنچنانی ندارد و به محض شروع نبرد آغاز میشود. البته روش کنترل کاراکتر خود و استفاده از سلاح ها طی چند ماموریت اول توسط یک کاراکتر زن که شما را همراهی میکند توضیح داده میشود. این کاراکتر بعد از چند ماموریت اول به قول خودش به دست خدا میسپارد و حالا شما هستید و موجی از زامبی هایی که به سمت تان می آیند. کنترل های بازی بسیار ساده هستد. شما برای دیدن اطراف خود کافی است انگشت تان را روی صفحه نمایشگر به هر جهتی که میخواهید حرکت دهید. اگر نیمه سمت چپ صفحه نمایشگر را لمس کنید یک چرخش ۹۰ درجه ای خواهید داشت که برای مواقعی که میخواهید حرکت های سریع انجام دهید به کارتان خواهد آمد. برای شلیک هم کافی است نیمه سمت راست صفحه نمایشگر را لمس کنید. شما میتوانید گزینه خرید خودکار گلوله را فعال کنید که در برخی موارد بسیار به درد بخور خواهد بود. ضمنا یک دکمه “خشم” نیز در بازی وجود دارد که وقتی مورد حمله بی وقفه زامبی ها قرار بگیرید و صدمات زیادی از آنها ببینید فعال میشود. اگر هنگامی که این دکمه فعال است آن را لمس کنید حرکت زامبی ها کند خواهد شد و لوله تفنگ شما به صورت خودکار سر زامبی ها را نشانه خواهد گرفت. تنها کاری که شما باید انجام دهید شلیک های پیاپی است.

 unnamed

اسلحه هایی که در این بازی در اختیار شما قرار میگیرد طیف وسیعی دارد، از سلاح های کمری و طپانچه گرفته تا تفنگ M5 و تفنگ های شکاری. همچنانکه در بازی پیش میروید و ماموریت ها را یکی پس از دیگری انجام میدهید رده تان افزایش پیدا خواهد کرد و به دستاوردهای بازی نیز دست پیدا خواهید کرد که پیرو آن میتوانید قفل ماموریت های مشکل تر و سلاح های مرگبار تری را باز کنید. یکی از نقاط عطف بازی تنوع محیط های آن است که بر اتخاذ تاکتیک مناسب برای مواجهه با زامبی ها نیز تاثیر میگذارد. اگر شما در محیط های بسته یا دالان های بلند هستید به جهت بسته بودن دو طرف تان خیالتان از این جهت راحت است و میتوانید تمرکزتان را به زامبی هایی که فقط از جلو می آیند متمرکز کنید. خیلی ها ترجیح میدهند در چنین محیط هایی سلاحشان را در حالت رگبار قرار دهند و هر زامبی که سر راهشان ظاهر میشود را نقش بر زمین کنند. در مقابل در محیط های باز این تاکتیک کارساز نیست چون ممکن است از طرفین نیز به شما حمله شود. معمولا در چنین محیط هایی تصمیم گیری سریع در مورد اینکه کدام زامبی را زودتر بکشید از اهمیت خاصی برخوردار است.

 url

یکی از جذابیت های بازی غیر قابل پیش بینی بودن آن است. هر چند علامت ها و نشانه هایی در صفحه بازی هست که از روی آنها میتوانید تشخیص دهید زامبی ها از کدام جهت دارند به شما نزدیک میشوند ولی اینکه چه نوع زامبی دارد به سمت تان می آید تا زمانی که او را نبینید ممکن نیست! آیا باز هم قرار است با زامبی های ضعیفی که لباس نارنجی رنگی به تن دارند مواجه شوید یا زامبی هایی با لباس ضد گلوله سفید که برای کشتن آنها باید ۱۵۰ گلوله به سمت شان شلیک کنید؟ حتی سگ ها هم تبدیل به زامبی شده اند و به تمام ولع به دنبال طعمه میگردند. مثل بسیاری از بازی های زامبی در این بازی نیز زامبی ها به این سادگی دست از سرتان برنمیدارند، اگر به پایشان شلیک کنید به زمین میافتند ولی دوباره سعی میکنند کشان کشان خودشان را به شما برسانند و اگر به دست شان شلیک کنید قطع میشود ولی این بار باید با یک زامبی بی دست که به سمت تان می آید روبرو شوید. بهترین انتخاب شلیک به سر آنهاست که البته وقتی تعدادشان زیاد باشد کار چندان ساده ای نیست. البته شما با ابر زامبی ها نیز باید روبرو شوید که از مرحله ۶ به بعد سراغتان می آیند و به قدری قوی هستند که میتوانند آسفالت خیابان ها را بکنند و به سمت شما پرتاب کنند. پیشنهاد میکنیم در مواجهه با این زامبی ها حتما از نارنجک هایتان نیز استفاده کنید.

 url2

در کل بازی Dead Target: Zombie را میتوان یک بازی اکشن اول شخص منسجم و با طراحی عالی دانست. اگر گوشی یا تبلت شما حداقل ۵۱۲ مگابایت رم داشته باشد که فکر میکنم اکثر گوشی های جدید از این حداقل برخودار هستند، بازی به راحتی و کاملا نرم و روان اجرا خواهد شد. این بازی در گوگل پلی بیش از ۵ میلیون بار دانلود شده و متوسط ۴ ستاره را از ۲۷۷ هزار کاربری که به آن امتیاز داده اند دریافت کرده است. در اپ استور ایرانی ایران اپس نیز این بازی بیش از ۲ هزار بار دانلود شده و ۵ ستاره کامل را دریافت کرده است. شما میتوانید هم اکنون این بازی را با کلیک روی لینک زیر از ایران اپس دریافت نمایید.

Download-az-Iranapps4

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *