بررسی کمربند یخی در مریخ

بررسی کمربند یخی در مریخ
 • 1394/1/20
 • علی رضاپور
 • 2

مریخ دارای قطب های یخی می باشد و کمربندی یخی از عرض جغرافیایی مرکزی این سیاره از نیمکره ی شمالی تا نیمکره ی جنوبی کشیده شده است. البته این کمربند با لایه ی ضخیمی از خاک و ماسه پوشانده شده است و با چشم مسلح قابل دید نیست. به همین دلیل هم ربات های مریخ نورد قادر به تشخیص آن ها نشدند.

وجود این کمربند توسط امواج رادار کشف شد. اندازه و حجم این کمربند یخی با روش های مطالعاتی و آماری اندازه گیری شده است. حجم این کمر بند به اندازه ای است که اگر یخ ها تبدیل به مایع شوند، تمام سیاره ی مریخ را به اندازه ی یک متر آب می پوشاند. نتایج این تحقیقات و بررسی آن در مجله ی علمی Geophysical Research Letters به چاپ رسیده است. اما جنس این کمربند یخی از چیست؟ آیا یخ از جنس آب است یا کربن دی اکسید؟ یا حتی گل و لای منجمد؟ برای پاسخ به این پرسش ماهواره های بسیاری برای تشخیص جنس این کمربند تلاش کردند؛ سر انجام محققان با تلاش بسیار و با استفاده از ماهواره ها و روش های تحقیقاتی مختلف تشخیص دادند که این کمربند از جنس آب می باشد.

۱-marshasbelts

 پس از آن سوال دیگری برای محققان پیش آمد. ضخامت این کمربند چقدر است؟ و آیا یخ های مریخی مانند یخ های قطبی زمینی هستند؟ محققان با ارائه ی مدل های مختلف، سعی در پاسخ این سوال ها دارند. البته گروهی از محققان از موسسه ی تحقیقاتی Niels Bohr به آن ها جواب دادند.

Nanna Karlsson، فوق دکتری در زمینه ی اقلیم شناسی و یکی از اعضای موسسه ی Niels Bohr از دانشگاه Copenhagen، در این باره می گوید:

ما در این زمینه ده سال تحقیق و بررسی کردیم تا ببینیم که کمربند یخی در سیاره ی سرخ چه ضخامتی دارد. این کمربند از قطعه های بزرگ یخ تشکیل شده است. همچنین ما می خواهیم پی ببریم که آیا رفتار این یخ ها در مریخ و زمین چقدر تفاوت دارد.

 این کمربند در بین موقعیت جغرافیایی ۳۰٫۰ و ۵۰٫۰ قرار دارد. اگر بخواهیم معادل زمینی آن را نام ببربم باید بگوییم که جنوب دانمارک روی این موقعیت جغرافیایی قرار دارد و می تواند معادل زمینی خوبی باشد. لازم به ذکر است که یخ ها در هر دو نیم کره ی شمالی و جنوبی یافت شده است. البته هنوز نتیجه ی دقیقی در مورد ضخامت این کمربند اعلام نشده و هر آمار و ارقامی در این باره تقریبی می باشد.

marshasbelts

Nanna Karlsson در ادامه خاطر نشان کرد:

ما محاسبه کردیم که حجم یخ موجود در سیاره ی سرخ، ۱۵۰ میلیون متر مکعب است که می تواند ۱۱۰ سانتی متر از تمام سطح مریخ را به زیر خود فرو ببرد. این کمربند جزء مهم ترین منابع آب مریخ به حساب می آید.

یکی از نکات جالب این پدیده این است که یخ های موجود، ذوب و سپس تبخیر نشده اند. این امر شاید به دلیل ضخامت زیاد لایه ی خاکی و یا اینکه ضخامت زیاد کمربند یخی باشد. فشار هوا در سیاره ی سرخ بسیار پایین است در نتیجه یخ باید به سرعت ذوب و تبخیر شود؛ در حالی که این طور نیست. باید منتظر بمانیم و ببینیم که آیا نتایج قطعی تری در این باره منتشر می شود یا خیر؟

[منبع: Phys]

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 2 دیدگاه
 1. با سلام و عرض وقت بخیر
  بهرام هستم. از همکاران قدیمی وب سایت گویا آی تی
  من خیلی زیاد به مطالب نجومی و فضایی علاقه دارم. مطالب شما رو تو این زمینه می خونم
  از زحماتتون تشکر می کنم. و امیدوارم کارتون ادامه داشته باشه

  1. ممنون. منم خیلی به نجوم علاقه دارم.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *