نقد و بررسی کامل بازی اتومبیل رانی ایرانی Highway racer

نقد و بررسی کامل بازی اتومبیل رانی ایرانی Highway racer
  • 1394/1/27
  • محمد رضایی یزدی
  • 4

بازی Highway racer را میتوان جزء اولین بازی های ایرانی در سبک اتومبیل رانی دانست. هر چند ساخت و توسعه این سبک از بازی ها هنوز در کشورمان همه گیر نشده و توسعه دهندگان آنها اولین قدم ها را برمیدارند ولی باید گفت الحق قدم های اول خوب برداشته شده و اگر استارت کار این باشد قطعا میتوان به پیشرفت این سبک در بین توسعه دهندگان وطنی و ارائه بازی هایی که بتوانند با مشابه های خارجی خود رقابت کنند، امید بست. البته در حال حاضر هم بازی های وطنی دو مزیت بزرگ نسبت به بازی های خارجی دارند: اول اینکه محیط بازی کاملا فارسی است و دوم اینکه برای خرید پول درون بازی (سکه، جواهرات و از این قبیل) مشکلی نخواهد بود و شما میتوانید به راحتی با اتصال به درگاه پرداخت بانک ها این خرید را انجام دهید. به زیر به نقد و بررسی بازی Viraj Nitro ساخت استودیوی بازی سازی NOA Games خواهیم پرداخت.

اولین باری که بازی را اجرا کردیم با صفحه اسپلشی روبرو شدیم که بیشتر ما را به یاد بازی های Need for Speed‌ با حال و هوایی وطنی انداخت! دو ماشین در حال سبقت از هم که یکی از آنها بی ام و ۲۰۰۲ است و دیگری یک ماشین مسابقه ای مدرن و هلی کوپتر پلیسی که بالای سر آنها در حال پرواز است. اگر اولین بار است که بازی را اجرا میکنید قبل از ورود به صفحه منوی بازی با صفحه پروفایل تان روبرو خواهید شد که در آن باید نام تیم و نشان تیم تان را انتخاب کنید. موسیقی صفحه منوی بازی کاملا حس و حال بازی را انتقال میدهد و در گوشه سمت چپ صفحه یعنی جایی که نام بازی قرار دارد انگار چراغ پلیسی در حال چشمک زدن است.

 screenshot_9_q90

در پایین صفحه باکسی را میبینید که اخبار بازی در آن قرار گرفته و در سمت راست صفحه گزینه های بازی را خواهید دید که عبارتند از: شروع، افتخارات که در واقع همان دستاوردهای شما در این بازی هستند و در ابتدای بازی همه آنها قفل هستند ولی به تدریج میتوانید به آنها دست یابید. بعضی از این دستاوردها عبارتند از: خرابکار (برای ۱۰۰ تصادف)، جوجه دیوونه (برای ۵۰ بار دیوونه بازی)، دیوونه زنجیری (برای ۵۰۰ بار دیوونه بازی)، خدای لایی کشی (برای ۱۰ بار لایی کشیدن)، توریست (برای طی ۳۰ کیلومتر در بازی)، سلطان فرار (برای گرفتن سه ستاره در تمام مراح بخش دزد و پلیس) و … گزینه بعدی جدول رتبه بندی است که با لمس آن صفحه جدیدی باز میشود که در آن میتوانید نام، افتخارات و امتیازات افرادی که بالاترین رتبه ها را بدست آورده اند را در مسابقات زماندار، یک طرفه و دو طرفه و بر اساس معیار روانه، هفتگی، ماهیانه و کلی به انتخاب خود ببینید. گزینه های بعدی عبارتند از اشتراک گذاری برای به اشتراک گذاری بازی در شبکه های اجتماعی، پروفایل من که میتوانید در آن نام و نشان تیم خود را تغییر دهید و درباره ما و تنظیمات که در آن میتوانید سطحی گرافیک بازی، بلندی افکت های صوتی و موسیقی و روش کنترل ماشین را تعیین کنید. گاز دادن میتواند به صورت دستی یا اتوماتیک باشد و کنترل ماشین میتواند با دکمه های کنترلی، با کج و راست کردن گوشی یا با حرکت انگشت روی صفحه نمایشگر انجام شود. ضمنا گزینه ای هم در سمت چپ قرار دارد که با لمس آن ۵ ستاره به بازی میدهید و یک پیکان قرمز جایزه میگیرید!

بازی دارای چهار حالت دزد و پلیس، کلاسیک، بازی آنلاین با دوستان و بازی چند نفره است که مورد آخر فعلا قفل است و قرار است به زودی فعال شود. بعد از انتخاب نوع بازی وارد گاراژ خواهید شد که در آنجا میتوانید ماشین مورد نظر خود را انتخاب کنید. در گوشه سمت چپ مشخصات فنی ماشین همچون سرعت، شتاب، ترمز، فرمان پذیری و نیترو یا همان ساخت نیتروژنی قرار دارند. یکی از نکات قابل توجه در مورد این بازی که شاید در بازی های خارجی وجود نداشته باشد لحاظ شدن خودروهای ایرانی همچون پراید،‌ پیکان و سمند و خودروهای قدیمی خارجی مثل فولکس واگن و بی ام و ۲۰۰۲ و البته وانت مزدا در کنار خودروهای مدرن تر است. البته تعداد خودروها زیاد نیست که امیدواریم در نسخه های بعدی بازی بیشتر شود. تنها خودروی مجانی بازی پراید است، سایر خودروها را باید با سکه های درون بازی خریداری نمایید.

 screenshot_7_q90

در ابتدای بازی به شما ۵۰ هزار سکه رایگان داده میشود که از آن میتوانید علاوه بر خرید خودرو، وسایل بهتری همچون ترمز خفن یا نیتروی قوی تر را خریداری نمایید. یکی از گزینه های جالبی که در فروشگاه بازی است گزینه ای به نام “نجاتم بده” است که با خرید آن میتوانید با وجود تصادف کردن به بازی ادامه دهید. در حالت معمولی اگر تصادف کنید بازی تمام میشود ولی اگر این آیتم را داشته باشید میتوانید به بازی ادامه دهید و باز هم امتیاز بیاورید. سکه های درون بازی را هم میتوان با پرداخت پول واقعی خریداری کرد. مثلا شما میتوانید با پرداخت هزار تومان ۲۰ هزار سکه یا با پرداخت ۵ هزار تومان ۱۱۵ هزار سکه بخرید. گزینه های دیگری هم هست که میتوانید بسته به نیازتان آنها ر انتخاب کنید.

امکان سفارشی سازی و تغییر رنگ بدنه ماشین ها نیز وجود دارد. شما میتوانید با استفاده از سکه های درون بازی اقدام به خرید برچسب ها و رینگ های جدید یا کیت بدنه ای متفاوت کنید. پس از انتخاب ماشین باید سبک بازی را انتخاب کنید: یک طرفه بی پایان، دو طرفه بی پایان که در آن لاین مخالف هم وجود دارد، زماندار که زمان شما در آن محدود است و تفریحی. پس از آن نوبت انتخاب جاده ای است که میخواهید در آن رانندگی کنید. در حال حاضر سه گزینه جاده شمال، تهران و دشت کویر فعال هستند ولی ظاهرا سه گزینه دیگر هم قرار است به زودی به این بخش اضافه شود. گرافیک بازی نسبتا خوب است ولی هنوز جای کار دارد و برای آنکه بتواند با بازی های اتومبیل رانی خارجی رقابت کند باید قدم های بزرگتری بردارد. البته این به معنای بی روح بودن گرافیک بازی نیست. شما در حین رانندگی میتوانید ترک های روی جاده، خط ترمزهایی که روی آن جا مانده، لاسیتک های کنار جاده که در حال سوختن هستند و مواردی از این قبیل را ببینید.

 screenshot_1_q90

یکی از نقاط عطف این بازی آمار دقیقی است که در اختیار شما میگذارد. بعد از آنکه تصادف کردید و بازی تمام شد میتوانید سکه های دریافتی، امتیاز دریافتی و تعداد کارهای خطرناکی که در بازی مثل لایی کشیدن انجام داده اید را به صورت سه آیکن کاملا مشخص در بالای صفحه ببینید. ضمنا اگر رکورد قبلی خودتان را شکسته باشید عبارت رکورد جدید با رنگ قرمز را زیر قسمت امتیاز دریافتی خواهید دید. بعد از این سه آیکن شش آمار دیگر قرار دارند که عبارتند از: مسیر طی شده، دیوونه بازی، لایی کشیدن، بیشترین لایی کشیدن پشت هم، سرعت نهایی و مسیر مخالف که شما میتوانید تعداد سکه هایی که به ازای هر کدام از آنها دریافت کرده اید را در زیر هر کدام ببینید. همان طور که میبیند سکه های این بازی چیزی نیست که بتوانید در حین بازی جمع کنید بلکه باید با سرعت رفتن، انجام کارهای خطرناک و طی مسیر طولانی تر به آنها دست یابید. معمولا بیشترین سکه هایی که در بازی دریافت میکنید مربوط به مسیری است که طی کرده اید.

حالت دزد و پلیس این بازی نیز جالب است و شکل مرحله ای دارد که به ازای عملکرد شما در هر کدام از مراحل به شما ستاره میدهد. شما در این حالت میتوانید وسایل مخصوص ماشین دزدها را خریداری کنید! وسایلی مثل اگزوز دودزا، وسیله ای برای ریختن میخ روی جاده و وسیله ای برای مختل کردن سیستم برق ماشین پلیس. برای هر مرحله شما میتوانید دو تا از این وسیله ها را بخرید، البته وسیله سومی هم هست که علامت قفل دارد و برای باز کردن قفلش باید ۴ هزار تومان پرداخت کنید. همچنین میتوانید از یک همراه خلافکار نیز در مسیرتان استفاده کنید که پلیس را به دردسر میاندازد. در حال حاضر سه همراه خلافکار برای انتخاب وجود دارد که عبارتند از کامی خفن که یک سلاح کلت کمری دارد، فری خفاش که مسلسل دارد و سیا خطر که سلاحش آر پی جی است و با پرداخت ۵ هزار تومان میتوانید قفلش را باز کنید. خرید تمام آیتم و کاراکترهای فوق در این حالت به جای سکه با الماس انجام میشود که میتوانید آن را با پول واقعی نیز خریداری کنید. البته قیمتش نسبت به سکه بالاتر است.

 screenshot_2_q90

در پایان به سازندگان بازی پیشنهاد میکنیم مثل سری بازی های need for speed در ابتدای بازی به کاربران گوشزد کنند که رانندگی خطرناک را فقط به این بازی محدود کنند و در دنیای واقعی ضمن بستن کمربند از کلیه قوانین راهنمایی رانندگی پیروی کنند.

Download-az-Iranapps4

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 4 دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *