پهپاد الکتریکی ده موتورۀ ناسا؛ حالتی بین هلی کوپتر و هواپیما

پهپاد الکتریکی ده موتورۀ ناسا؛ حالتی بین هلی کوپتر و هواپیما
  • 1394/2/14
  • علی رضاپور
  • 0

در چند سال اخیر، فناوری پهپاد ها بسیار پیشرفت کرده و وارد دنیای صنعت شده است. طبق آخرین اخبار وب سایت سازمان هوا و فضای ناسا، سازمان نام برده شده موفق به ساخت پهپادی با ۱۰ موتور الکتریکی شده است که می تواند در دو حالت هلی کوپتری و هواپیمایی پرواز کند. در ادامه با گویا آی تی همراه شوید.

تلفیق و ترکیب این دو حالت از سال ۲۰۱۳ شروع شده بود. شرکت های پهپاد سازی مختلفی دست به این تلفیق زدند. هلیکوپتر به علت زاویه ی ملخ هایش، در کنار پرواز افقی قادر به پرواز عمودی نیز می باشد اما سرعت آن به قدری نیست که راضی کننده باشد. هواپیما هم علیرغم سرعت بالا، قادر به پرواز عمودی نیست. در نتیجه بهترین گزینه، ترکیب این دو فناوری است که ناسا و شرکت های دیگر از آن بهره برده اند.

۶۷۸۶۳۷۲۵۴۲۳۴

نام نمونه ی اولیه ی این پهپاد Dubbed the Greased Lightning  یا به اختصار (GL – 10)می باشد. اندازه ی GL – 10 بسیار بزرگ تر از نمونه های مشابه می باشد. این پهپاد با طول بال ۱۰ فوت یا به عبارتی دیگر ۳ متر یکی از بزرگ ترین نمونه های موجود است. اگر به تصویر بالا دقت کنید مشاهده خواهید کرد که هشت موتور الکتریکی برای پرواز افقی با سرعت زیاد روی بال های آن قرار داده شده اند. دو موتور باقی مانده نیز روی دُم GL – 10 قرار گرفته اند.

همان طوری که ذکر شد، پهپاد نام برده شده بطور هوشمندانه ای فرود می آید. با تجربه ای که مهندسان سازمان ناسا در ساخت پهپاد دارند، کار آن چنان سختی نبود که این فناوری را عملی کنند. این پهپاد فعلاً به مدت یک هفته در مرحله ی آزمایش قرار دارد. مسئولین ناسا اعلام کرده اند که اگر GL – 10 از این مراحل با موفقیت بگذرد، از آن در صنایع پُستی و تحویل کالا برای شرکت هایی چون Amazon استفاده خواهد شد. فقط باید منظر ماند و دید که نتیجه ی کار چه می شود؟

[منبع: Giz MODO]

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *