چگونه از هک شدن وب کم و میکروفون در macOS مطلع بشویم؟

چگونه از هک شدن وب کم و میکروفون در macOS مطلع بشویم؟
  • 1395/7/18
  • زهرا معبودی
  • 0

این روزها اغلب دستگاه های هوشمند خواه تبلت باشند یا گوشی و یا حتی لپ تاپ ها از دوربین های سلفی گیر، میکروفون و وبکم برخوردارند و با وجود اینکه این ابزارها تجربه کاربری را لذت بخش تر کرده است موجب ایجاد فرصت هایی برای سو استفاده افراد بیمار شده است. بسیاری از وب سایت ها و بد افزارها که ما آن ها را نرم افزارهای کاربردی می شناسیم به طور کاملا پنهان از دوربین و میکروفون گجت ها استفاده می کنند. عموما این کار زمانی اتفاق می افتد که صاحب دیوایس اصلا متوجه آن نمی شود. در عین حال تا کنون راه های زیادی برای مقابله با این موضوع پیشنهاد شده است. مثلا بسیاری پیشنهاد می کنند که وب کم لپ تاپ هایتان را تا زمانی که به آن نیاز ندارید، نصب نکنید.

به هر حال بعد از گذشت مدت ها بالاخره برای سیستم عامل مک، اکنون نرم افزاری طراحی شده که به محض ایجاد یک وضعیت شنود، نوتیفی برای کاربر خود ارسال می کند تا کاربر متوجه سو استفاده از خود شود و دسترسی ها را قطع کند. بدین صورت می توان جلوی هک شدن سیستم را بگیرید.

oversight

Oversight یک اپلیکیشن ساده و رایگان است که روی دستگاه شما نصب می شود. بعد از نصب، یک آیکون چتر مانند برای شما نمایش داده می شود. Oversight تمام میکروفون ها و وب کم های متصل به سیستم را مانیتور می کند تا اینکه متوجه شود که این وب کم در حال اتصال است. به محض اتصال نوتیفی برای کاربر ارسال می کند. در صورتی که کاربر با اطلاع کامل در حال استفاده از وب کم یا میکروفون است می تواند این نوتیفی را نادیده بگیرد در غیر اینصورت اقدامات امنیتی را انجام خواهد داد.

اگر بر روی چتر کلیک کنید، می توانید وضعیت سیستم خود را مشاهده کنید.

how-to-get-an-alert-when-an-app-accesses-the-webcam-or-mic-in-macos

هر بار که نوتیفی دریافت می کنید به معنی این است که خطری سیستم شما را تهدید می کند. خواه این خطر توسط یک اپلیکیشن مک صورت گرفته باشد خواه از طریق یک سیستم و اپلیکیشن ثانویه ایجاد شده باشد، Oversight حساسیت لازم را دارد و وظیفه خود را به خوبی انجام می دهد.

هنگامی که نوتیفی دریافت کردید شما می توانید با باز کردن چتر یا با مشاهده نوتیفی ها متوجه شوید که کدام یک از بخش های سیستم تان ( میکروفون یا دوربین ) در حال استفاده است. بدین طریق لیست اپلیکیشن ها نمایش داده می شود و شما می توانید به عنوان اولین اقدام، اپ مورد نظر را بلاک کنید.

how-to-get-an-alert-when-an-app-accesses-the-webcam-or-mic-in-macos

بهترین توصیه برای جلوگیری از هک شدن سیستم های تان این است که در صورتی که در چنین موقعیتی قرار گرفتید دسترسی اینترنت خود را کامل قطع کنید. حتی گاهی لازم است مودم خود را خاموش و روشن کنید تا ip اختصاصی تان تغییر کند.

دانلود Oversight برای macOS

نظر شما در مورد این نرم افزار چیست؟ آیا تا کنون تجربه ای برای بکار بردن ابزارهای امنیتی برای موراد مشابه داشته اید؟ برای اندروید و پی سی و لپ تاپ چه نرم افزارهایی می شناسید که بتواند کاری مشابه با Oversight انجام دهد و از هک شدن سیستم جلوگیری کند؟ تجربیات خود را با گویا آی تی در میان بگذارید.

منبع: addictivetips

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *