چگونه عنوان و مقدمه ای برای ایمیل خود بنویسیم که توجه مخاطب را جلب کند

چگونه عنوان و مقدمه ای برای ایمیل خود بنویسیم که توجه مخاطب را جلب کند
  • 1396/4/11
  • مهدی پیوندی
  • 0

 

این هفته چند مورد از این ایمیل های مرتبط با ایمیل مارکتینگ را حذف کرده اید:

«با سلام، امیدواریم که حالتان خوب باشد. خواستیم با شما تماس بگیریم تا درباره جنس بنجلی که می فروشیم اطلاع رسانی کرده باشیم. ضمناً ما به این چیزها واقعا اهمیت نمی دهیم و فقط می خواهیم پاداش مان را بگیریم تا بتوانیم آن را به زخم های زندگی مان بزنیم.»

شاید متن بالا مضحک به نظر برسد، اما مضمون اغلب ایمیل هایی که در رابطه با ایمیل مارکتینگ دریافت می کنید یا حداقل آنچه که از این گونه ایمیل ها به ذهن شما متبادر می شود چیزی شبیه به همین است که البته، پر واضح است که هرگز موثر واقع نمی شود.

کلاس های نگارش مدرسه و دانشگاه روش نوشتن ایمیل به صورتی که مردم به خواندن آن تمایل داشته باشند را به شما یاد نمی دهند. به علاوه، در این دسته از موقعیت های آموزشی، چیزی درباره فرهنگ و آداب نگارش ایمیل یا روش بهره برداری بهترین و موفق ترین بازاریاب ها از ایمیل مارکتینگ چیزی نمی گویند.

تا فرارسیدن زمانی که واحدهای درسی آموزش ایمیل مارکتینگ رسماً در همه محیط های آموزشی جهان تدریس شوند (آرزو بر ما عیب نیست!)، توجه شما را به چهار نکته درباره جلب و حفظ توجه مخاطب توسط متخصصان حرفه ای بازاریابی ایمیلی جلب می کنیم تا پیش از آنکه مخاطب شما ایمیل تان را راهی سطل زباله، یا دور از جان به پوشه اسپم روانه کند آنها را مد نظر و سرلوحه کار خود قرار بدهید:

 

از عناوین کوتاه و شیرین استفاده کنید

اگر می خواهید مردم ایمیل شما را باز کنند -و بخوانند- عنوان شما باید مختصر و مفید باشد. ایمیل، یک داستان اسرارآمیز که در انتهای آن پرده از راز بزرگی برداشته می شود نیست. پیشنهاد ما این است که برای جلب توجه از طریق عنوان ایمیل خود، از سوال، اعداد و ارقام و البته کلمات کلیدی مورد نظرتان استفاده کنید.

به علاوه، عنوان ایمیل شما باید کوتاه باشد. بر طبق مطالعات انجام شده، اگر از بیشتر از ۵۰ کاراکتر یا نویسه در عنوان ایمیل خود استفاده کنید، ایمیل شما روانه پوشه اسپم خواهد شد.

 

از زبان ضعیف استفاده نکنید

آیا با چنین لحنی مطلب می نویسید: «امیدواریم که …»؟ امید و آرزو و کلماتی از این قبیل، کلمات ضعیفی به شمار می روند و به شدت انفعالی هستند. در واقع، از این طریق برای تحقق نتیجه مورد نظر به هیچ عملی استناد نمی شود. مخاطب شما به دنبال دریافت نتیجه و ارزش از جانب برند شما است و برند شما باید با زبان قوی و مستدل نشان بدهد که می تواند در جهت تحقق منافع وی کاری انجام بدهد، نه اینکه کار را به دست امید و آرزو بسپارد.

 

ایمیل مارکتینگ خود را وارد فاز شخصی کنید: از اسم کوچک استفاده کنید

از اسم کوچک مخاطب خود در سرآغاز ایمیل استفاده کنید. ایمیل هایی که حاوی مقدمه های مرسوم، مانند «مشتری گرامی» و امثالهم هستند، سرسری، اسپم و یا هر دوی اینها به نظر می رسند. احتمالا هنگامی که کسی از شما چیزی می خواهد، اما از نام شما استفاده نمی کند احساس خوشایندی به شما دست نمی دهد؛ بنابراین چرا باید با مخاطب ایمیل خود چنین رفتاری داشته باشید؟

اگر می خواهید که مخاطب شما پس از خواندن عنوان، به مطالعه ایمیل شما ادامه بدهد، از نام وی و حتی اسم کوچکش استفاده کنید. از این طریق، نه تنها احتمال حذف شدن ایمیل شما کاهش پیدا می کند، بلکه احتمال کسب نتایج مورد نظر نیز افزایش خواهد یافت. یک نظرسنجی در سال ۲۰۱۳ میلادی نشان داد که نرخ بازشدن ایمیل های مرتبط با ایمیل مارکتینگ که شخصی سازی می شوند ۲۹ درصد بالاتر است، میزان کلیک های منحصر به فرد آنها ۴۱ درصد بیشتر است و نسبت به سایر ایمیل ها شش برابر درآمد بیشتری ایجاد می کنند.

 

از مقدمه های متفاوت استفاده کنید

هرچه لحن شما در مقدمه بی آلایش تر، صادقانه تر و خاص تر باشد، میزان واکنش دریافت کنندگان نسبت به آن بیشتر خواهد بود.

مثلا به جای آنکه در مقدمه ایمیل خود بنویسید «سلام، مهران»، بنویسید «مهران عزیز، سلام ما را از تهران بارانی پذیرا باشید.» با اسم دریافت کننده ایمیل شروع کنید و پس از آن مقداری جزئیات درباره خودتان و موقعیتی که در آن قرار دارید اضافه کنید تا مخاطب به سر شوق بیاید.

اگر می خواهید از این هم فراتر بروید، جزئیات بیشتری اضافه کنید تا فضای ارتباطی شخصی تر و صمیمانه تر شود؛ مثلا چیزی شبیه به این: «مهران عزیز، سلام گرم ما را از تهران سرد پذیرا باشید. واقعا به آب و هوای معتدلی که شما در یزد دارید غبطه می خوریم.»

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *