کاملترین راهنمای عیب یابی پرینتر و مشکلات پرینت از طریق موبایل

کاملترین راهنمای عیب یابی پرینتر و مشکلات پرینت از طریق موبایل
 • 1396/8/14
 • زهرا معبودی
 • 0

مشکلات پرینترها با پیشرفت روز افزون این دستگاه ها روز به روز بیشتر و بیشتر می شوند اما نکته ای که وجود دارد، این است که شما از قبل بدانید که باید با این مشکلات چگونه برخورد کنید. گویا آی تی: در مقاله قبلی با عنوان، راهنمای کامل مشکل پرینترها، توانستیم، به مرسوم ترین مشکل ها بپردازیم و برای جلوگیری از رخداد آن ها و حتی برای رفع عیوب راه حل هایی را پیشنهاد کنیم. در این مقاله به عنوان بخش دوم از این راهنما، به بررسی چند مشکل پیچیده تر می پردازیم.

پرینتر دستورات موبایل را برای چاپ اجرا نمی کند

دستگاه های پرینتر چه قدیمی باشد و یا مدرن همگی مجهز به سیستم هماهنگی با دستگاه موبایل و گجت ها هستند. کافیست تنطیمات مورد نظر بر روی گوشی موبایل را انجام دهید و پس از شناسایی دستگاه شما از طریق وای فای توسط پرینتر، موارد مورد نیاز شما پرینت گرفته می شود. اما این اتفاق ممکن است با تاخیر انجام شود و در برخی موارد اصلا انجام نپذیرد. در این مورد ابتدا باید از اتصال موبایل و دستگاه پرینتر به سیستم وای فای مطمئن شوید. در بسیاری از گوشی ها نظیر آیفون و iPad و یا حتی iPod امکان “AirPrint ” برای کاربر در نظر گرفته شده است. کافیست موارد مورد نظر برای چاپ را انتخاب کنید و پس از شناسایی پرینتر به آسانی عملیات چاپ را انجام دهید.

حل مشکل پرینت از طریق موبایل

نرم افزارها و اپلیکیشن هایی نیز وجود دارند که بدون توجه به نوع گوشی امکان برقراری ارتباط با پرینتر و چاپ را مقدور می کنند. برای عیب یابی مشکل عدم پرینت دهی دستگاه از موبایل کافیست نوع کانکشن و ارتباط میان سیستم و موبایل را چک کنید.

AirPrint برای اپل: پرینتر های ساخت شرکت های بزرگ به صورت پیش فرض نرم افزار AirPrint اپل را دارند که کار ارتباط با آیفون، آیپد یا آیپاد را برایتان آسان می کند. AirPrint به شما اجازه می دهد به سریعا و مستقیما با Photo Stream و همچنین به وسیله اپلیکیشن Safari پرینت بگیرید. وقتی که پرینتر را راه اندازی کردید بدین صورت از AirPrint استفاده کنید:

 • برنامه ای که می خواهید از آن پرینت بگیرید را انتخاب کنید و آیکون “Share” یا “Settings” را انتخاب کنید.
 • HERE را انتخاب و یا بر روی Print بزنید.
 • یک پرینتر که به AirPrint متصل است را انتخاب و پرینت بگیرید.

اغلب عیب یابی هایی که AirPrint انجام می دهد که ریشه آن ها از عیب های وای فای نیست به مشکلات عدم تطبیق پذیری مربوط می شوند. تمام اپلیکیش ها با AirPrint سازگار نیستند و با اینکه AirPrint با پرینتر های جدید سازگار تر می شود اما همه مدل ها به صورت پیش فرض با آن سازگار نیستند. برای اطلاع از سازگاری پرینترتان راهنمای آن را مطالعه کنید. اگر سازگار نبود، راه های آسان دیگری برای اتصال بی سیم پرینتر به محصولات اپل وجود دارد.

پرینت گرفتن با اپل برای پرینتر هایی که با AirPrint سازگار نیستند. متصل کردن محصولات اپل به پرینتر های ناسازگار با AirPrint کار سختی نیست، البته در صورتی که ابزار لازم را داشته باشید. Printer Pro اپلیکیشنی ارزان است که با قیمت ۴٫۹۹ دلار از اپ استور قابل دانلود است و پلی ارتباطی میان دستگاه ها و پرینتر های شما برقرار می کند.

 • وارد اپلیکیشن بشوید و “Add Printer” را انتخاب کنید.
 • صفحه انتخاب پرینتر گزینه ای ارائه می کند که به صورت خودکار می توانید به پرینتری که به شبکه متصل است مرتبط شوید و یا اینکه به صورت دستی IP مورد نظر را وارد کنید.
 • گزینه پرینت آزمایشی را انتخاب کنید تا مطمئن شوید که تنظیمات درست هستند. اگر پرینت تان مشکل داشت با دیگر تنظیمات فایروال را بررسی کنید تا مطمئن شوید که مشکلات امنیتی در انتقال پرینت اختلال ایجاد نمی کنند. صفحه پرینت آزمایشی به شما این امکان را می دهد که از کالیبره بودن درست پرینتر نیز مطمئن شوید.

اگر با اتصال خودکار با Printer Pro  مشکل دارید ادرس IP را دوباره بررسی کنید و مطمئن شوید که با هم هم خوانی دارند. همچنین  مطمئن شوید که تنظیمات فایروال باعث عدم اتصال بین پرینتر و دستگاه شما نمی شود.

پرینت ابری با محصولات اندرویدی: Google Cloud Print راحت ترین راه برای پرینت با چندین دستگاه نظیر محصولات اندرویدی و کروم بوک ها است. کار با آن نیز نسبتا آسان است.

 • وارد پلی استور گوگل شوید و Cloud Print را در دستگاهتان نصب کنید.
 • وقتی که تنظیمات را دریافت کردید، Cloud Print به شما لیستی از پرینتر های وای فای که به شبکه متصل هستند ارائه می کند.

 

وقتی که می خواهید به پرینتری متصل شوید که به صورت پیش فرض Cloud Print را ندارد که گوگل به آن ها پرینتر های کلاسیک می گوید نیز گزینه های دیگری در دست دارید. نصب کردن نرم افزار های متفرقه نظیر GitHub نیز پلی ارتباطی میان پرینتر و سیستم عامل شما برقرار خواهد کرد.

اگر پرینتر شما به Cloud Print متصل نمی شود و یا پرینت نمی گیرد، اول مطمئن شوید که Cloud  Print آماده و متصل است. بسیاری از مدل های قدیمی قابلیت وای فای دارند اما به صورت پیش فرض دسترسی Cloud Print را ندارند (مشکلی مشابه با مشکل AirPrint). همچنین امکان دارد که شما از نسخه تاریخ گذشته کروم را استفاده می کنید که ممکن است از انتقال پرینت ها جلوگیری کند. نهایتان نیز ممکن است پرینتر را دو بار در یک شبکه نصب کرده باشید که بدین معنیست که شما پرینتری را انتخاب می کنید که شبیه به همان پرینتر اصلی است ولی آن نیست! لیست پرینتر ها را بررسی کنید تا مطمئن شوید که پرینتر درست را انتخاب کرده اید.

فرض می کنیم که شما می خواهید با پرینتری پرینت بگیرید که در لیست شما وجود ندارد. اگر پرینتری دارید که به Cloud Print متصل و آماده پرینت گیری است، چندین گزینه در اختیار دارید:

 • لیست پرینتر ها را رفرش کنید.
 • درایور پرینتر را آپدیت کنید. اگر درایور شما تاریخ گذشته است، با نسخه های جدید تر کروم به خوبی متصل نمی شود.

از طرفی اگر پرینتر کلاسیک دارید، گزینه های عیب یابی برایتان شامل موارد زیر خواهد بود:

 • از اکانت Google Cloud Print خارج شوید و دوباره لاگین کنید.
 • مطمئن شوید که هم در کانکتور Cloud Print و هم برای مدیریت پرینت تان در یک اکانت گوگل کروم ثبت نام کرده باشید.
 • مطمئن شوید که پرینتر های شما در دستگاهی که می خواهید با آن به کانکتور Cloud Print نصب شده باشند.
 • مطمئن شوید که آخرین نسخه سیستم عامل را نصب کرده اید.

پرینت گرفتن با B&N Nook. دانلود کردن PrinterOnراحت ترین راه برای پرینت گرفتن از Nook است. این اپلیکیشن هر پرینتر وای فای ای که می خواهید را سریعا به Nook متصل می کند و راهی آسان برای بررسی و پرینت صفحات وب، پی دی اف ها، فایل ها و غیره فراهم می کند. برای این کار موارد زیر را انجام دهید:

 • اپلیکیشن را از اپ استور Nook دانلود کنید.
 • پرینترتان را انتخاب کنید. برای پیدا کردن پرینتر چندین گزینه پیش روی شما است، نظیر GPS، جستجوی کلمات کلیدی و قابلیت جستجو بر اساس موقعیت مکانی.
 • پرینت کنید!

اگر در متصل کردن PrinterOn به پرینتر های وای فای مشکل دارید اول مطمئن شوید که پرینتر به همان وای فای که می خواهید متصل شده است. اگر GPS یا کلمه کلیدی ای که جستجو می کنید Nook شما را در مسیر درست قرار نمی دهد ممکن است دچار اختلال شود. اگر از PrinterOn برای مسائل کاری استفاده می کنید احتمال دارد که اپلیکیشن برای جلوگیری از به سرقت رفتن اطلاعات به وسیله پسورد محافظت شده باشد.

برای اینکه آموزش خود پیرامون عیب یابی و رفع مشکل پرینترها را تکمیل کنید می توانید منتظر بروز رسانی های سلسله مقالات در این باره باشید. نظر شما در رابطه با راه حل های یاد شده در این مقاله چیست؟ دیدگاه های خود را با ما در میان بگذارید و این مطلب را روی شبکه های اجتماعی نشر دهید.

منبع

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *