دارک وب – هرآنچه از دسترسی به دارک وب و جنایات آن نمی دانید

دارک وب – هرآنچه از دسترسی به دارک وب و جنایات آن نمی دانید
 • 1397/3/10
 • زهرا معبودی
 • 0

هر جا اسم تاریک یا dark شنیده می شود، می توان اطمینان پیدا کرد که خطایی در حال انجام شدن است. مثلا در مورد واژه دارک وب، یا وب تاریک، همین موضوع صدق می کند. حدود چند ماه پیش بود که به طور مختصر به تشریح دارک وب پرداختیم اما از آن جا که این موضوع برای اطلاع عموم اهمیت بیشتری دارد، لازم شد که به طور کامل تر به این حیطه بپردازیم.

دارک وب چیست

دارک وب چیست؟

برای اینکه بتوان دارک وب را بیشتر درک کرد، باید بدانید که دو نوع وب در حال حاضر وجود دارد.

 • وب آشکار
 • وب پنهان

وب آشکار در حقیقت همان قسمتی از وب است که در دسترس عموم است و معمولا از آن استفاده می کنید. مثلا شما در حال حاضر در حال مطالعه این مقاله هستید و در حال استفاده از وب آشکار می باشید.

وب پنهان، در واقع لایه ای دیگر از وب است که عملیات ها معمولا در آن از دید کاربر عادی خارج است. وب تاریک یا دارک وب، زیر مجموعه ای از وب پنهان است که در آن وب سایت هایی به صورت زنجیره وار در حال فعالیت هستند که از دسترس افراد و موتورهای جستجو به طور عادی خارج است.

 

روش دسترسی به دارک وب چگونه است؟

با توجه به اینکه، در دنیای دارک وب سایت هایی در حال فعالیت است، اما از دید عموم پنهان هستند و حتی موتورهای جستجو نمی توانند به آن ها دسترسی داشته باشند لازم است که از ابزارهای کمکی و اپلیکیشن هایی استفاده کرد تا بتوان به این آدرس های اینترنتی دسترسی داشت. در ادامه روش های دسترسی به دارک وب بیشتر شرح داده می شود.

دارک وب چیست

ارتباط دارک وب با دارک نت و دیپ وب چیست؟

همانطور که گفته شد، دارک وب بخشی از فضای غیر آشکار وب است اما برای اینکه این چند اصطلاح را بیشتر درک کنید در ادامه به تشریح آن ها پرداخته ام:

 

دارک وب و دارک نت چه رابطه ای دارند؟

دارک وب معمولا با نام دارک نت یا دارک اینترنت نیز شناخته می شوند و این اصطلاحات صرفا به دلیل تنوع کلمات از هم مجزا شده اند.

دارک وب و وب عمیق

دارک وب و دیپ وب چه رابطه ای دارند؟

برای این بخش لازم است اول دیپ وب را تشریح کنیم. دیپ وب یا وب عمیق در حقیقت بخشی از وب است که خصوصی در نظر گرفته شده و به طور معمولی و عادی و از طریق موتورهای جستجو نمی توان به آن ها دسترسی داشت. مثلا ایمیل، یا فضاهایی که با پسورد محافظت می شوند جزو این دسته قرار گرفته اند.

با این اوصاف دارک وب بخشی از وب عمیق است، که به دلیل نوع ساختار سایت ها و برنامه ریزی ها از دسترس عموم خارج اند.

 

رابطه تور Tor و دارک وب چیست؟

دارک وب درست از آن جا شکل گرفت که در حدود ۵ سال پیش یعنی سال ۲۰۱۳، یک فضای کاملا اختصاصی، با پنهان نمودن وجه و هویت افراد صورت گرفت. در این فضا معمولا کارها به صورت خلافکارانه صورت می گرفت. این فضای اختصاصی پنهان با نام تور Tor معرفی شد. در حقیقت Tor مخفف عبارت The Onion Router است.

در واقع هر چه بخواهید زندگی سالم تری داشته باشید باید از دارک وب دور تر باشید.

دارک وب

در دارک وب چه فعالیت هایی صورت می گیرد؟

از ان جا که فعالیت های موجود در دارک وب، از دید عموم پنهان است می توان فهمید آن چه از فعالیت های غیر مجاز، شیطانی، غیر قانونی و تبه کارانه و خلافکارانه است در این فضا صورت می گیرد.

 

لیست ۲۰ اعمال خلافکارانه در دارک وب

برای اینکه بیشتر با این فضا آشنا شوید خوب است بدانید که در این فضای سیاه، کارهای زیر صورت می گیرد:

 • تهیه، تولید و فروش آنلاین مواد مخدر
 • ارائه ارز های تقلبی با پوشش انواع ارز ها مثل یورو، ین، دلار و غیره
 • تولید و ارائه انواع مدارک مهم به صورت جعلی، مثلا مدرک دانشگاهی، پاسپورت، شناسنامه و غیره
 • اقدامات مرتبط با تولید اسلحه، سلاح های کشتار جمعی، بمب و غیره. نکته مهم این است که این محصولات به گونه ای جاسازی می شوند که با اشعه هایی مثل ایکس هرگز قابل شناسایی نیستند.
 • اگر کسی خصومت شخصی با کسی داشته باشد می تواند به دارک وب مراجعه کند و با شرکت هایی که قاتل کرایه می دهند موضوع خود را در میان بگذارد! پول بدهد و فرد مورد نظرش را توسط این شرکت ها به قتل برساند! این موضوع مرا به یاد جمله مشهور عکس بده جنازه تحویل بگیر می اندازد.
 •  اعضای بدن انسان هم در این شبکه پیدا می شود. قیمت ها بسیار بالا است و البته مشخص نیست که این اعضا از کجا تامین می شوند!؟
 • هکر هایی نیز در این شبکه ها استخدام می شوند تا برای فعالیت های غیرقانونی کار خود را با آن ها پیش ببرند.
 •  تولید و ارائه نرم افزارهای مخرب، ویروس ها و تروجان ها
 • چیز عجیبی که در این شبکه ها به فروش می رسد گوشت انسان است! باور می کنید که می توانید در این شبکه ها به راحتی گوشت هم نوعان خود را سفارش دهید!؟
 • اجاره اتاق های شکنجه نیز کار دیگری است که در دارک وب صورت می گیرد. مثلا اتاق هایی به نام اتاق قرمز وجود دارد. فرد می تواند کسی که با وی خصومت دارد را در این شبکه ها معرفی کند و شاهد شکنجه او به صورت زنده و لایو باشد. حتی فرد می تواند دستور دهد که شکنجه ها به چه صورتی باشند!
 • محتویات جعبه سیاه هواپیماهای در حال سقوط معمولا بر همه پوشیده است اما می توان در این شبکه، به این مکالمات دسترسی داشت.
 • در وب تاریک خدمات عجیب دیگری وجود دارد که به قاتل ها کمک می کند، جسدی که آن را به قتل رسانده اند سریع تر پنهان کند و البته آثار جرم را از بین ببرند. جالب اینجاست که پلیس هرگز نمی تواند آثار جرم را پیدا کند.
 • اگر خواهان افسردگی هستید سری به بخش عکس های نوزادان غرق در خون بزنید و با پس زمینه غمیگینی که روی تصاویر آن ها وجود دارد حال و روز خود را خراب کنید! در حقیقت بسیاری از این نوزاد ها در حال مرگ هستند.
 • خرید و فروش ابزار شکنجه نیز در دارک وب رواج دارد! خیلی ناجور است که افرادی را می دزدند و به آموزش وسایل شکنجه با آن می پردازند.
 • لباس هایی از جنس پوست بدن انسان نیز ساخته شده اند که در این شبکه های سیاه به فروش می رسند. وقتی که برای خرید چنین لباس هایی اقدام می کنید متوجه می شوید که پوست بدنتان چقدر گران است و ارزش دارد.
 • اگر دوست دارید احضار روح کنید! می توانید به دارک وب مراجعه کنید و انواع روش های قدیمی را یاد بگیرید.
 • با کمک دارک وب می توانی پول بدهی، اسلحه ات را سفارش دهی و در کمترین زمان ممکن تحویل بگیری و توی جیبت بگذاری!
 • صدای اعدامی ها قبل از اعدام، که حاوی حرف های دلخراشی است با پرداخت چند دلار، در دارک وب یا وب سیاه قابل شنیدن است.
 • محتویات خلاف رفتارهای جنسی و آزار های جنسی و فانتزی های جنسی برای هر سن و قشر مخصوصا کودکان در این شبکه ها به وفور یافت می شود که البته نیازی به توضیح بیشتر نیست.
 • در نهایت اگر می خواهید اطلاعات کاملی در مورد کشتگان جنگ جهانی دوم داشته باشید حتی بخواهید اطلاعاتی در مورد مفقودالاثر ها بیابید کافی است به دارک وب مراجعه کنید. شاید بتوان گفت کم ضرر ترین کاری که در این شبکه صورت می گیرد همین مورد آخر باشد.

دارک وب

واحد پولی معاملات در دارک وب چیست؟

معمولا پیش از این در دارک وب از بیت کوین برای انجام معاملات استفاده می شده است. اما در حال حاضر بیت کوین در حال از دست دادن ارزش خود است.

در حال حاضر تبه کاران از دش (Dash)، مونرو (Monero)  برای تجارت خود استفاده می کنند. گفته شده که مشکلاتی که هنگام استفاده از بیت کوین پیش می آید، موجب شده تبه کاران را به سمت دش (Dash)، مونرو (Monero)  سوق دهد.

 

چند درصد می توان به دارک وب اعتماد داشت؟

از آن جا که در دارک وب، فعالیت های کاملا غیر قانونی صورت می گیرد، نمی توان اطمینان داشت که کارها به صورت درست صورت بگیرد. مثلا نمی توان مطمئن بود به ازای پول واقعا شما محصولی دریافت خواهید کرد یا نه! یا اینکه معمولا افرادی که در این شبکه ها کار می کنند به دنبال این هستند که فعالیتی طولانی داشته باشند پس به راحتی خود ر در معرض دیگران قرار نمی دهند.

حتی گفته شده بخشی از دارک وب برای گروه های اختصاصی صورت گرفته و هر کسی به آن دسترسی ندارد.

بنابراین با توجه به عاملان تجارت، در دارک که معمولا تبه کاران و قاتلان هستند، و از طرفی با توجه به نوع مرسوله ها که معمولا کارها و اعمال و محصولات جنایتکارانه هستند، می توان گفت که اعتماد کردن به این شبکه بسیار ضعیف است و برای استفاده از خدمات آن ها باید دل به دریا زد و برای پولی که به صورت هنگفت واریز می کنید دلتان نسوزد!

 

وارد شدن و دسترسی به دارک وب چگونه است؟

برای ورود به دارک وب لازم است از طریق موارد مختلفی اقدام کرد مثلا می توان به کمک امکاناتی مثل

 • موبایل
 • مرورگر
 • کامپیوتر

به راحتی از دارک وب استفاده کرد.

به منظور وارد شدن به دارک وب از طریق این ابزارها لازم است که دسترسی های خاص به اپلیکیشن ها و مرورگرهای خاصی داشت.

روش پیدا کردن سایت های دارک وب در اینترنت آزاد

برای اینکه بتوان به لیست سایت های پنهان از دید عموم دسترسی داشت، می توان با جستجو در وب کنونی نیز به این آدرس ها دسترسی داشت.

معمولا برخی از وب سایت ها، با ارسال مقالات معرفی خود در برخی وب سایت هایی که رابطه ای نزدیک از نظر کاربردی با هم دارند، سعی دارند به مخاطبین اطلاع دهند که به وب تاریک وارد شوند و از خدمات آن ها استفاده کنند.

دارک وب

علیه دارک وب چه فعالیت هایی تا کنون صورت گرفته است؟

از آن جا که عاملین دارک وب، در حقیقت تبه کارانی حرفه ای هستند هر گروه و هر فردی جرات مقابله با آن ها را ندارد. مخصوصا اینکه این افراد با هویت پنهان خود، به خوبی در حال مانیتور کردن اطراف خود هستند و توجه دارند که چه کارهایی ممکن است علیه آن ها صورت بگیرد.

از طرفی گفته می شود که در ردیت، آموزش های کامل پیرامون استفاده از این بخش از وب به صورت کامل ارائه می شود و این افراد را در حوزه وب امن، نگران تر کرده است.

به نظر می رسد که اگر نسبت به فعالیت های دارک وب تصمیمات جدی اتخاذ نشود، ممکن است تشعشات این وب به وب کنونی نیز وارد شود و محیط آن را نا امن تر از حال کند. هر چند در سال اخیر میزان جرایم اینترنتی بسیار بیش از دو سه سال اخیر بوده است.

در عین حال، گروه های مختلفی بوده اند که کار خود را در حیطه های مختلفی مثل انهدام سایت های خرید و فروش مواد مخدر در دارک وب، و البته انهدام سایت های مبلغ پورنو گرافیه کودکان به عمل رسانده اند.

فروش اسحله دارک وب

در عین حال به نظر می رسد که با آگاهی بیشتر مردم، و درمان افرادی که به طور روانی از خدمات ۲۰ گانه این شبکه استفاده می کنند، می توان جلوی جرایم را گرفت و وقوع آن ها را کاهش داد.

به جرات می توانم بگویم که در میان ۱۰ هزار مقاله ای که در طول سال های اخیر نوشته ام این مقاله بدترین و رعب انگیز ترین چیزی بود که نوشته ام و به دلیل بد آموزی هایی که پیرامون معرفی بیشتر ابزارهای کاربردی ان وجود دارد، به بیان و تشریح بیشتر این شبکه نخواهیم پرداخت و همینجا موضوع را ختم می کنیم.

دارک وب

نظر خود را در مورد وب سیاه یا دارک وب برای ما بنویسید و به ما بگویید بهترین روش مقابله با این شبکه ها و فعالیت های جاسوسی و تبه کارانه در آن چیست و چگونه می توان فرزندان و اطرافیان خود را از گزند این شبکه ها حفظ کرد؟

 

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *