چطور از سلامت باتری آیفون خود اطمینان حاصل کنیم؟ ( راهکارها – ابزارها )

چطور از سلامت باتری آیفون خود اطمینان حاصل کنیم؟ ( راهکارها – ابزارها )
 • 1398/2/15
 • زهرا معبودی
 • 0

وقتی صحبت از باتری گوشی های هوشمند می شود به طور معمول به یاد عنوان ” طول عمر باتری ” می افتیم. اما اگر در این باره کمی بررسی کرده باشیم به عبارت دیگری نیز بر می خوریم که ” سلامت باتری ” است! و این دو واقعا با هم فرق دارند.

طول عمر باتری در حقیقت مبین این است که یک باتری چقدر طول می کشد تا خالی شود!

اما

سلامت باتری، گویای این است که باتری در لحظه چقدر کاهش پیدا می کند! معمولا هر چه باتری سالم تر باشد، میزان کاهش شارژ در لحظه بسیار کمتر می شود.

خب در این مقاله من قصد دارم به شما که دارنده یک دستگاه آیفون هستید کمک کنم تا بدانید که آیا باتری آیفون تان سالم است یا نه؟ و عملکرد طبیعی دارد یا نه!

 

آیا سلامت باتری آیفون ممکن است به مخاطره بیافتد؟

پاسخ مثبت است. مثلا وقتی شما برای اولین بار گوشی تان را راه می اندازید، باتری قوی تری دارد که در طول روز افت شارژ کمی دارد. اما بعد از گذشت یک سال متوجه می شوید که باتری سریع تر شارژ تمام می کند. هر چه سال های بیشتری از یک باتری استفاده کنید این موضوع قوت بیشتری پیدا می کند و حقیقتا باتری گوشی آیفون تان سالخورده می شود. البته این موضوع برای تمام انواع گوشی ها و برند ها صدق می کند و مختص آیفون تنها نیست.

اگر شما مجبور هستید با گذشت چند ساعت دوباره گوشی خود را شارژ کند، می دانید که در چه وضعیت اسفناکی هستید. مساله ای که وجود دارد این است که بسیاری از اسمارت فون ها، دارای باتری قابل تعویض توسط کاربر نیستند و در این صورت باید این کار را ماه ها متحمل شد تا بتوانید یک گوشی جدید بخرید.

 

۲ اصطلاح مشخص در بیان سلامت باتری آیفون

برای تست سلامت باتری آیفون و یا هر گوشی دیگر، دو مشخصه وجود دارد:

 1. ظرفیت باتری
 2. چرخه شارژ باتری

با کمک این دو مشخصه می توانید تصویری از میزان سلامت باتری آیفون خود داشته باشید.

 

چطور سلامت باتری آیفون خود را تست کنم؟

برای این که بتوانید با کمک این مقاله وضعیت سلامت باتری آیفون خود را چک کنید باید به تناسب نوع سیستم عاملی که در ادامه اورده ایم به این کار بپردازید.

 

تست سلامت باتری آیفون برای iOS 11.3 به بالا با کمک تنظیمات

افرادی که گوشی های قدیمی دارند نمی توانند سیستم عامل گوشی خود را به iOS 11.3  ارتقا دهند. اما اگر شما دارنده یک دیوایس جدید مثل آیفون ۶ به بعد هستید ( تا به این لحظه که این مقاله را می نویسم، زمزمه های تولید و انتشار آیفون ۱۱ به گوش می رسد ) می توانید به کمک تنظیمات در گوشی خود، وضعیت باتری گوشی خود را چک کنید.

در این نسخه از سیستم عامل های جدید مخصوصا گزینه ای به نام  Battery Health وجود دارد که مبین سلامت باتری آیفون است. برای ورود به این بخش لازم است که به مسیر Battery > Battery Health بروید.

وقتی که وارد این بخش از تنظیمات می شوید، در حقیقت دو گزینه در بخش تنظیمات نمایش داده می شود.

تست سلامت باتری آیفون برای iOS 11.3 به بالا

اولین گزینه Maximum Capacity نام دارد. در مقابل این عبارت یک درصد عددی قرار گرفته است. مثلا در این اسکرین شات عدد مربوط به Maximum Capacity به میزان ۱۰۰ درصد نمایش داده شده است.

هر چه مقدار Maximum Capacity بیشتر باشد یعنی باتری سالم تری دارید.

گزینه دوم، در اسکرین شات بالا، Peak Performance Capability است. در صورتی که متن نوشته شده زیر این عنوان، به صورت Your battery is currently supporting normal peak performance باشد، بدین معنی است که وضعیت سلامت باتری شما در حالت خوب و نرمال است. اگر احیانا پیام دیگری مشاهده می کنید باید در مورد این وضعیت کمی نگران باشید.

شاید تا پیش از این لازم بود برای تست سلامت باتری آیفون به فروشگاه های اپل و نمایندگی های آن سر می زدید اما خوشبختانه حالا می توانید به کمک وب سایت پشتیبانی اپل، این مساله را حل کنید آن هم به طور کاملا آنلاین! برای ورود به این سایت کلیک کنید.

 

دریافت اطلاعات دقیق از سلامت باتری آیفون با Battery Life Doctor

اپلیکیشن های مختلفی وجود دارند که می توانند وضعیت سلامت باتری آیفون شما را تست کنند و گزارش خوبی ارسال کنند. اما در میان تمام این نرم افزارها ما به برنامه ای برخورد کردیم که هم کار کردن با آن ساده است، هم رایگان است و هم نتیجه های کاملا طبیعی ارائه می کند. این برنامه Battery Life Doctor نام دارد.

اگر می توانید پاره ای از تبلیغات موبایلی را تحمل کنید، می توانید به کمک نرم افزار مورد نظر، به سادگی وضعیت سلامت باتری خود را چک کنید. با نصب Battery Life Doctor به سادگی می توانید در یک صفحه، اطلاعات خوبی کسب کنید. بخش های مختلفی در برنامه وجود دارد که به آگاهی شما کمک می کند. اما گزینه Battery Life که به طول عمر باتری اشاره دارد یکی از گزینه های عالی است. با کلیک بر گزینه Details شما به بخشی وارد می شوید که اطلاعات مهمی در مورد وضعیت سلامت باتری آیفون تان مواجه می شوید.

تست سلامت باتری آیفون برای iOS 11.3 به بالا

برای دانلود Battery Life Doctor کلیک کنید.

اولین چیزی که در این صفحه مشاهده می کنید یک نماد گرافیکی بزرگ است که وضعت سلامت باتری گوشی آیفون شما را به طور کلی گزارش می کند.

 1. “Perfect”
 2. “Good”
 3. “Bad”
 4. و موارد دیگر

تست سلامت باتری آیفون برای iOS 11.3 به بالا

 

همچنین آپشن دیگری به نام Wear Level وجود دارد که با درصد نمایش داده می شود. این گزینه دقیقا در بخش نمایشگر سلامت باتری نمایش داده می شود. هر چه این رقم بالاتر باشد یعنی اوضاع سلامتی باتری آیفون تان وخیم تر است. این عامل به میزان تخریب داخلی باتری اشاره دارد.

برای یک گوشی جدید، این گزینه ۰ درصد است! و میزان ۱۳ درصد به این معنی است که گوشی شما قادر است تنها از ۸۷ درصد از ظرفیت باتری خود استفاده کند.

عبارت های دیگری نیز در این بخش مشاهده می کنید که هر کدام به طور تخصصی تر روی میزان باتری آیفون تان اثر دارد.

 

بررسی و تست سلامت باتری آیفون از طریق دسکتاپ ( مک – ویندوز )

دو ابزار عالی وجود دارند که به شما کمک می کنند از طریق لپ تاپ یا پی سی خود، وضعیت سلامتی گوشی آیفون خود از جهت باتری را تست کنید. این دو ابزار

 • CoconutBattery
 • iBackupBot

نام دارند.

کاربرانی که از مک استفاده می کنند می توانند از نرم افزار CoconutBattery استفاده کنند. این برنامه نه تنها به بررسی سلامت باتری مک می پردازند بلکه به خوبی به شما کمک می کنند تا وضعیت باتری گوشی آیفون یا آی پد تان را تست کنید.

برای دسترسی به این برنامه کلیک کنید.

شیوه استفاده از این ابزار بدین ترتیب است که باید گوشی آیفون خود را به کمک کابل به مک وصل کنید و نرم افزار را راه اندازی کنید، و بعد “iOS Device” را انتخاب کنید. ( این گزینه در بالا قرار دارد ).

تست سلامت باتری آیفون

وقتی که این آپشن را کلیک می کنید، در صفحه می توانید چند اطلاعات مهم پیدا کنید. مثلا Design Capacity یکی از گزینه هایی است که نظر من را به خودش جلب کرد چرا که با تستی که با نرم افزار Battery Life Doctor انجام داده بودم، تنها کمی تفاوت داشت ولی نتیجه بسیار به نتیجه این برنامه نزدیک بود.

اگر از کاربران ویندوز هستید، با کمک نرم افزار  iBackupBot می توانید به بررسی وضعیت باتری آیفون خود بپردازید. تنها مساله ای که وجود دارد برای استفاده از  iBackupBot باید پول پرداخت کنید اما ۷ روز فرصت دارید تا به طور رایگان از این اپلیکیشن استفاده کنید. ۷ روز دوره ای کافی برای بررسی این موضوع است. برای دانلود این اپلیکیشن کلیک کنید.

برای استفاده از این ابزار، آن را روی سیستم خود نصب کنید و گوشی تان را با کمک کابل به سیستم ویندوزی تان متصل کنید. در ادامه، صبر کنید تا برنامه با آیفون همگام شود و نمایه ای از گوشی تان بسازد. بعد از اجرای نرم افزار و یک صبر کوتاه مدت، می توانید صفحه ای را مشاهده کنید که در پنل سمت چپ آن، Devices را مشاهده می کنید. روی این گزینه کلیک کنید تا اطلاعات کافی را بدست بیاورید.

تست سلامت باتری آیفون در ویندوز

در صفحه ای که نمایش داده می شود، گزینه ای داریم به نام More Information! روی این لینک کلیک کنید تا وارد اطلاعات اضافی شوید.

تست سلامت باتری آیفون در ویندوز

با کلیک کردن بر این گزینه، اطلاعاتی نمایش داده می شود که آن چه در بالا نوشته شده است، در حقیقت اطلاعات مورد نیاز شماست. بدین ترتیب، می توانید در بخش CycleCount، چرخه شارژ باتری را مشاهده کنید.

آپشن بعدی، DesignCapacity نام دارد که در حقیقت مبین ظرفیت اولیه است. آپشن بعدی FullChargeCapacity نام دارد که گویای این است که این باتری می تواند حداکثر چقدر شارژ نگه دارد.

تست سلامت باتری آیفون در ویندوز

مثلا در اسکرین شات بالا، چیزی که وجود دارد، این است که، گوشی شما به طور کامل شارژ نیست ( گزینه fully charged به صورت false تعیین شده است ). ظرفیت کنونی باتری ۵۹ درصد است و حدودا ۳ درصد خود تخریبی دارد.

با کمک این آیتم ها به درستی می توانید وضعیت سلامت باتری آیفون خودرا چک کنید و از نگرانی ها خود را در امان نگه دارید. خوشبختانه راه های متعددی وجود دارد که کمک می کند بتوانید طول عمر باتری گوشی خود را افزایش دهید. اگر در این باره تنظیماتی روی گوشی انجام داده اید که وضعیت را واقعا عالی تر کرده یا از اپلیکیشنی استفاده می کنید که طول عمر باتری تان را بالاتر برده برای ما نام آن را در بخش نظرات بنویسید.

منبع

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *