از چه موادی برای پاک کردن گوشی هوشمند خود استفاده نکنیم؟

از چه موادی برای پاک کردن گوشی هوشمند خود استفاده نکنیم؟
  • 1398/2/31
  • گویا آی تی
  • 0

آیا تابحال تلاش کرده اید که با انگشتان خود لکه های روی گوشی تان را پاک کنید و در مقابل بیشتر آن را کثیف کرده باشید؟ این اتفاق همیشه رخ می دهد اما با استفاده از ابزارهای تمیز کننده مناسب می توانید از آن جلوگیری کنید.

گاهی اوقات هم ممکن است وسوسه شوید با بلوز یا شلوار تازه ای که خریده‌اید و بر تن دارید این کار را انجام دهید اما بهتر است دربرابر این وسوسه مقاومت کنید و یادتان باشد که با استفاده از تکنیک ها و ابزارهای پاک کننده خاص می توانید گوشی هوشمند (و البته لباس هایتان) را تمیز نگه دارید و برای مدت طولانی تری از نمایشگر موبایل خود مراقبت نمایید. علاوه بر این برخی مواد پاک کننده هم وجود دارند که نباید از آنها استفاده کنید چراکه در غیر اینصورت به نمایشگر گوشی هوشمندتان که تا این اندازه مراقبش هستید آسیب می زنید.

 

دستمال کاغذی: دستمال های کاغذی شاید انتخاب خوبی برای پاک کردن میزتان باشند اما ضروری است که آنها را از موبایل خود دور نگه دارید. دستمال های کاغذی معمولا بعد از کمی استفاده متلاشی می شوند و گرد و غباری که روی گوشی هوشمند شما وجود دارد را بدتر می کنند. این دستمال ها حتی ممکن است که خط و خش روی نمایشگر گوشی شما بر جای بگذارند.

 

شیشه پاک کن: احتمالا آینه ها و پنجره های منزل خود را با کمک شیشه پاک کن تمیز می کنید و از تمیزی آنها هم راضی هستید اما آیا استفاده از آنها برای پاک کردن نمایشگر گوشی خوب است؟ اشتباه می کنید. برخی گوشی های جدید مانند آیفون XR پوشش محافظی دارند که بر اثر گذر زمان از بین می رود.

 

در واقع استفاده از مواد پاک کننده قوی می تواند این پوشش را از بین ببرد و موبایل شما را در برابر خراش آسیب پذیر کند. جیمز لیبو از استادیاران علوم مواد و مهندسی MIT در این رابطه می گوید که هرگونه پاک کننده حاوی مواد ساینده، سطح نمایشگر موبایل ها را خراش می اندازد و باید به کلی از کاربردشان اجتناب کرد.

 

دیگر مواد پاک کننده: لیبو خاطرنشان کرده که مقاومت شیشه (همان نمایشگر موبایل) به واسطه مواد پاک کننده بهبود نمی یابد و این مواد صرفا پوششی که از نمایشگر محافظت می کند را خراب می کنند. برای مثال شرکت Bar Keepers Friend که در زمینه تولید مواد شوینده و پاک کننده فعالیت دارد اعلام کرده که فرمول ساینده مورد استفاده در محصولاتش ممکن است به لایه محافظتی نمایشگرها آسیب بزند. شرکت Bon Ami هم از مصرف کنندگان محصولتش خواسته آنها را روی شیشه های دارای پوشش محافظ استفاده نکنند. اپل هم به کاربران گوشی های تولیدی اش توصیه کرده از این محصولت برای پاک کردن موبایل هایشان استفاده نکنند.

 

پاک کننده های آرایشی: برخی پاک کننده های آرایشی حاوی مواد شیمایی خاصی هستند که ممکن است به نمایشگر دستگاه های الکترونیک آسیب بزند. لیبو در ادامه صحبت هایش توصیه کرده از کاربرد پاک کننده های آرایشی خودداری کرده و در عوض از پارچه های نرم با کمی آب برای این کار استفاده کنند.

 

الکل های حاوی ایزوپروپیل یا اتانول: از آنجایی که بسیاری موبایل های جدید دارای پوشش محافظ هستند الکل های حاوی ایزوپروپیل یا اتانول می توانند با گذشت زمان آن لایه را از بین ببرند و گوشی شما را مستعد خراش کنند. بنابراین قبل استفاده از الکل در مورد مواد تشکیل دهنده آن اطلاع حاصل کنید و مطمئن شوید که آسیبی به نمایشگر گوشی شما نمی زنند. اپل از کاربران محصولاتش خواسته از کاربرد الکل برای پاک کردنشان خودداری کنند.

 

هوای فشرده: گوشی هوشمند شما ابزاری ظریف است و به همین خاطر وارد کردن هوای فشرده به پورت های آن می تواند باعث وارد آمدن آسیب به آنها خصوصا میکروفن شود. شرکت های فعال در حوزه تکنولوژی نظیر اپل همواره به کاربرانشان هشدار می دهند که از هوای فشرده استفاده نکنند.

 

مایع ظرفشویی و دستشویی: مایع ظرفشویی و دستشویی معمولا مواد مضری ندارند اما بهترین راه برای کاربرد آنها ترکیب کردنشان با آب است. اما از آنجایی که اغلب شرکت های سازنده موبایل توصیه می کنند آب را از گوشی های هوشمند خود دور نگه دارید،باز هم یادآوری میکنیم که بهترین انتخاب یک تکه پارچه نمدار است.

 

سرکه: در وبسایت لایف هکر پیشنهاد شده که از سرکه رقیق شده برای پاک کردن موبایل استفاده کنید اما اندروید سنترال به کاربرانش توصیه کرده که هیچگاه از سرکه یا الکل روی فطعات شیشه ای گوشی استفاده نکنند و علت نیز پوشش روغن گریز مورد استفاده روی این محصولات است.

 

دستمال های ضدعفونی کننده: برچسب هشداری که روی این محصولات قرار دارد از کاربرانشان می خواهد که دست هایشان را بعد از هر بار استفاده بشویند. بنابرین استفاده از آنها برای پاک کردن سطح چیزی که معمولا با صورت تماس دارد (سطح نمایشگر) ایده خوبی نیست. طبق گفته لی بو، این دستمال ها عموما حاوی الکلی هستند که پوشش آب گریز یا روغن گریز سطح نمایشگر را از بین می برد.

او می گوید مقاومت نمایشگرهای موبایل در برابر خط و خش در وهله نخست به خاطر فرایند تبادل یونی است که روی شیشه اعمال شده؛ فرایندی که در آن فسفور جایگزین سودیم روی سطح می شود.

 

چطور جای انگشت را از روی نمایشگر موبایل پاک کنیم

 

پاک کردن جای انگشت از روی نمایشگر موبایل کار سختی است زیرا پوست انسان مرتبا چربی تولید می کند. این یعنی هر بار که گوشی خود را بر می دارید جای انگشت شما روی آن می ماند.

بنابراین ایمن ترین و اثربخش ترین راه برای پاک کردن نمایشگر موبایل استفاده از پارچه های میکروفایبر است. اگر نمایشگر شما خیلی کثیف شده و نیاز به پاکسازی دارد با استفاده از آب مقطر دستمال میکروفایبر خود را کمی نمدار کنید و سپس نمایشگر را پاک کنید. از ریختن مستقیم آب روی صفحه نمایش خودداری کنید. از این روش میتوانید برای پاکسازی بخش پشتی و کناره های گوشی خود نیز استفاده نمایید.

 

علاوه بر این می توانید از دستمال های Swipe Wipe استفاده کنید که به پشت گوشی خود می چسبانید و هر زمان که نیاز به پاکسازی داشت آن را جدا میکنید.

 

با این ترفند گرد و خاک و پرز را پاک کنید

 

پرز و گرد و غبار می تواند درون پورت های کوچک گوشی شما و درزهای آن (جایی که نمایشگر به بدنه متصل می شود) نفوذ کند.

بهترین راهکار برای پاک کردن غبار و پرز چسب Scotch است. می توانید آن را روی اسپیکر و درزها قرار دهید و به سمت بالا رول کنید و به آرامی درون پورت های گوشی قرار دهید. چسبندگی نوار چسب در ادامه هر گونه غبار و پرزی که درون گوشی تان وجود داشته باشد را به خود جذب می کند.

 

در مورد حفره های کوچک تر اسپیکر هم که چسب به آنها دسترسی ندارد می توانید از خلال دندان یا سری کوچک جاروبرقی کمک بگیرید. از این ابزارها همچنین می توان برای پاکسازی دیگر لوازم خانگی کوچک یا بخش هایی از ماشین که دسترسی به آنها دشوار است استفاده نمود.

 

پاک کردن گوشی در صورت برخورد با گوشت خام

 

اگر گوشت خام با گوشی شما تماس پیدا کند (فرض کنید مشغول خواندن یک دستور غذایی روی گوشی خود هستید) ممکن است بلافاصله به فکر استفاده از الکل بیافتید اما همانطور که در بالا گفتیم نباید این کار را کنید چون الکل می تواند پوشش آب گریز یا روغن گریز سطح نمایشگر را از بین ببرد. سایت های دیگر هم توصیه می کنند که از الکل و آب برای این منظور استفاده شود اما همزمان هشدارهایی را هم نسبت به کاربرد این روش به کاربران خود می دهند. بنابراین توصیه ما این است که برای جلوگیری از آسیب رسیدن به موبایل خود از این روش هم استفاده نکنید.

 

الکل و مواد پاک کننده خاصیت سوزانندگی دارند و به همین خاطر می توانند به نمایشگر موبایل شما آسیب برسانند. در مقابل توصیه می شود که از پارچه های میکروفایبر برای این منظور استفاده کنید یا یک لامپ UV (مثلا PhoneSoap ) تهیه کنید. شرکت سازنده این لامپ ادعا می کند که محصول آن میتواند تا ۹۹.۹۹ درصد از جرم ها و باکتری ها را از بین ببرد.

 

پاک کردن مواد آرایشی از روی گوشی

 

زمانی که صورت شما آرایش دارد و باید با گوشی خود یک تماس ضروری بگیرید، مواد آرایشی صورت شما اول از همه به سطح نمایشگر گوشی می چسبند و با وجود آنکه احتمالا هر شب از پاک کننده های آرایشی برای تمیز کردن موبایل خود کمک می گیرید باید به خاطر داشته باشید که ابدا از این مواد برای تمیز کردن نمایشگر موبایل خود استفاده نکنید چون این مواد حاوی برخی مواد شیمیایی نامناسب برای گوشی هستند. در مقابل می توانید پاک کننده آرایشی مخصوص گوشی خود را تهیه کنید. Whoosh یکی از پاک کننده های آٰرایشی موجود در بازار است که شرکت سازنده آن اعلام کرده برای تمیز کردن کلیه نمایشگرها مناسب بوده و فاقد الکل، آمونیاک یا فسفات است که می توانند به پوشش روی نمایشگرهای موبایل آسیب بزنند.

 

شما می توانید از پارچه های میکروفایبر نم دار هم برای پاک کردن مواد آرایشی روی نمایشگر موبایل خود استفاده نمایید و بعد آن پارچه ها را درون ماشین لباسشویی بیاندازید. برای نم دار کردن پارچه از اسپری آب کمک بگیرید و از خیس کردن تمام آن خودداری کنید. هرچه آب کمتر باشد بهتر است.

 

آیا می توان گوشی های ضد آب را شست؟

 

اگر یک گوشی ضد آب دارید که استاندارد IP67 یا بالاتر را دریافت کرده می توانید آن را با آب بشویید. البته یادتان باشد گوشی هایی نظیر آیفون ۷ و مدل های جدیدتر و همچنین گوشی های گلکسی اس سامسونگ می توانند برای مدت ۳۰ دقیقه تا عمق ۰.۹ متری آب دوام بیاورند با این حال بهتر است که از پارچه های نم دار برای پاک کردن گوشی خود استفاده کنید. بعد از این کار نیز گوشی را با یک پارچه خشک و نرم خشک کنید تا آب آن گرفته شود. مطمئن شوید که همه اسپیکرها و پورتها خشک شده اند.

فرو بردن گوشی در آب یا گرفتن آن زیر شیر آب باعث نفوذ آب به داخل پورت هایش می شود و این یعنی تا زمانی که پورت ها کاملا خشک نشوند نمی توانید گوشی را شارژ کنید و این کار نیز نیاز به زمان دارد. به یاد داشته باشید که خرید گوشی های ضد آب بیشتر برای آسودگی خیال است نه همراه بردنشان به استخرهای شنا.

 

 

نگران نباشید،«تکیز» اینجاست.

جهت استفاده از خدمات تعمیر تکیز یا دریافت اطلاعات بیشتر در این‌باره می‌توانید به وب‌سایت تکیزبه آدرس www.techys.me   مراجعه کرده یا با شماره ۰۲۱۷۲۹۱۲ تماس بگیرید.

 

درباره تکیز

خدمات تکیز، تعمیر گوشی های هوشمند در محل مشتری است . تعمیرات با استفاده از قطعات اصل انجام می گیرد که دارای گارانتی ۱۲ ماهه می باشد. خدمات حرفه‌ای ما مورد پسند کاربرانی است که امنیت اطلاعات ، کیفیت خدمات و سرعت دریافت خدمات برایشان اولویت بالاتری دارد. خدمات توسط کارشناسان دارنده گواهینامه بین‌المللی ارائه می‌گردد.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *