چرا باید جزوه های تان را با دست بنویسید

چرا باید جزوه های تان را با دست بنویسید
  • 1398/10/19
  • زهرا معبودی
  • 1

هر چقدر هم که یک کتاب قوی و خوب داشته باشید، باز هم در مدرسه و دانشگاه تمایل دارید تا جزوه هایی از استاد تان بگیرید. اما گاهی به هر دلیلی، تمایل داریم تا جزوه های مان را از دیگران بگیریم و کپی کنیم و یا این که آن ها را تایپ شده و مرتب داشته باشیم.

من در این مقاله قصد دارم به شما یاد آوری کنم که باید جزوه های تان را هر چند بدون نظم، و هر چند با خط عجیب و غریب، با دستان خودتان بنویسید. حرف از مسئولیت پذیری نیست بلکه صحبت از این است که آن ها که با دست خود جزوه می نویسند، نمرات بهتری دارند. اما چرا؟ این مقاله را بخوانید تا در این باره جدی تر شوید.

جزوه نوشتن با دست به بهبود حافظه کمک می کند

در بسیاری از اوقات، نوشتن جزوه با دست به شما کمک می کند که بیش از زمانی که یک جزوه تایپ شده و تمیز در دست دارید، اطلاعات را به خاطر بسپارید. طبق تحقیقی که صورت گرفته به این نتیجه رسیده اند که مردم، خواه زن و خواه مرد، در هر سن و سال، کلماتی که آن را با دست نوشته اند، سریع تر به خاطر سپرده اند. حتی این نوشتن، با زمانی که با کامپیوتر، صورت می گرفته نیز، مورد بررسی قرار گرفته است. نوشته هایی که روی کاغذ با دست نوشته می شود، بهتر از نوشته هایی که با کیبورد انجام می شود، در ذهن سپرده می شود.

همچنین این آزمون به سمت دانشجویان گسترش یافته و به این نتیجه رسیده اند که، دانشجویانی که با دست جزوه می نویسند، موفقیت بهتری کسب می کنند.

شواهد و مدارک واضح گویای این  است که دستنوشتن یادداشت ها یا همان جزوه های درسی، مزایای زیادی دارد و به طور بالقوه می تواند تأثیر مثبتی در توانایی شما داشته باشد. اما این روش، یک روش دلخواه برای همه افراد نیست. برخی افراد استفاده از فناوری را ترجیح می دهند یا حتی هنگام استفاده از فناوری برای یادداشت برداری از عملکرد بهتری برخوردار می شوند. در اینجا چند فاکتور را باید در نظر بگیرید که تصمیم بگیرید کدام روش برای شما مناسب است.

توصیه ما به شما دست نویس کردن جزوات است

جزوه نویسی با دست برای من بهتر است یا با رایانه؟

جزوه نویسی چیزی نیست که بتوان آن را به سادگی هر طور که رواج دارد انتخاب کنید. بلکه به تناسب المان هایی، برای هر کس روشی مناسب تر است. در این باره مطالب زیر رهنمودهای خوبی برای تان دارد:

 

اندازه و نوع محتوایی که می خواهید بنویسید

این که چه مطلبی قرار است بنویسید می تواند نقش مهمی در ابزار جزوه نویسی تان داشته باشد. مثلا وقتی که دارید یک سخنرانی گوش می کنید، استفاده از تکنولوژی می تواند مناسب باشد اما هنگام نوشتن جزوه هایی که مربوط به درس های فرمولی است، معمولا استفاده از رایانه یا گوشی یا هر چیزی شبیه آن، کاری دشوار است چرا که باید نمودار را به راحتی و سریع بکشید و المان های فرمول ها را به خوبی وارد کنید.

اولین چیزی که باید در نظر داشته باشید این است که چه محتوایی را می خواهید بنویسید و اصلا چقدر قرار است بنویسید.

به چه ابزارهایی نیاز دارید

خواه با تبلت خود جزوه نویسی می کنید خواه با دست یا هر چیز دیگری باید به این توجه داشته باشید که برای هر نوع درس، و هر نوع محتوا به چه ابزارهای اختصاصی نیاز دارید. مثلا گاهی نیاز به پرگار دارید! اینجا دست نویس کردن جزوه ها توصیه می شود.

اگر نیاز به تحقیقات تکمیلی برای جزوه تان دارید می توانید با کمک تبلت خود یادداشت برداری کنید تا اضافه کردن محتویات تحقیقی در اینترنت ساده تر باشد

اگر چیزی که می نویسید نیاز به نوشته های طولانی تر، وب تحقیق ها و نظیر آن دارد می توانید از نوشتن با ابزارهای تکنولوژی استفاده کنید چرا که، لینک کردن برخی صفحات کمک می کند از طولانی نویسی خودداری کنید.

 

روش مطالعه شخص شما چیست؟

جزوه نوشتن برای این است که بتوانید به بهترین شکل ممکن، اطلاعات تکمیلی دروس خود را در اختیار داشته باشید و بتوانید مطالعه کنید تا نمره بهتری بگیرید. نه تنها نمره بهتری بگیرید بلکه بهتر موضوع را یاد بگیرید و بر آن سوار شوید.

گاهی اوقات نوشتن با دست کمک می کند مطمئن باشیم که اطلاعات مهم را در اختیار داریم و از آن ها غفلت نمی کنیم.

اگر می خواهید محتویات نوشته خود را با دیگران به اشتراک بگذارید، بهترین کار داشتن نسخه ای از یاد داشت ها در گوشی یا تبلت است.

برخی از افراد به طور ذاتی و روحی، جزوات فیزیکی و کتب فیزیکی را بیشتر دوست دارند و تمرکز بیشتری در این باره دارند.  برخی از افراد هنگام جزوه نویسی، از علائم و شکلک های خاصی استفاده می کنند که به یاد آوری آن ها و به خاطر سپردن شان بیشتر کمک می کند. پس این افراد که معمولا افرادی بصری هستند، با جزوه های دست نویس موفق ترند.

هنگامی که قصد دارید برای خود جزوه نویسی کنید به این گونه ویژگی ها توجه داشته باشید.

 

توصیه ما به شما دست نویس کردن جزوات است

هر چند در این مطلب به شما یاد داده شده که هر کس روش مطالعاتی و یادگیری خاص خود را دارد، اما توصیه اکید ما جزوه های دست نویس است. چرا که طبق تحقیقات بسیار، این روش، روی بسیاری از افراد، این گونه نتیجه داده که حجم یادگیری اطلاعات و سرعت یادگیری آن ها افزایش یافته است.

اگر می خواهید جزوه نویسی کنید و بعد آن ها را با دیگران به اشتراک بگذارید اما نمی خواهید هزینه چاپ کردن بدهید یا این که احساس می کنید برای اشتراک گذاری با مشکل مواجه هستید می توانید به سادگی، آن ها را با موبایل خود اسکن کنید و آن ها را به نسخه هایی مثل پی دی اف یا عکس تبدیل کرده و برای دوستان خود بفرستید.

اینگونه هم از قدرن نوشتن بهره مند شده اید و هم این که، نمره تان بیشتر می شود و هم زودتر یاد می گیرید و هم از تکنولوژی استفاده کرده اید تا به دوستان خود کمک کنید.

آیا به آن چه در این آموزش ارائه شد ایمان دارید؟ نظرتان را برای ما بنویسید

منبع

 

دیدگاه خود را وارد کنید
1 دیدگاه
  1. سلام ببخشید منبع این مطلب و نام مقاله رو میخواستم.خیلی فوری است ممنون میشم زود جواب بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *