دستگاه پرکن مایعات رقیق و غلیظ

دستگاه پرکن مایعات رقیق و غلیظ
  • 1402/3/23
  • گویا آی تی
  • 0

چکیده : شرکت بازرگانی AG وارد کننده دستگاه های صنعتی و نیمه صنعتی با گارانتی یکساله و خدمات پس از فروش ۵ ساله به منظور گسترش و حمایت از مشاغل حوزه کارآفرینی با بیش از ۱۸ سال سابقه در تهران و اصفهان فعالیت دارد.

مایعات از نظر چگالی و ویسکوزیته با هم تفاوت دارند و به دو دسته غلیظ و رقیق دسته‌بندی می‌شوند. مایعات رقیق ویسکوزیته یا چسبندگی و چگالی پایین‌‌تری نسبت به مایعات غلیظ دارند. یعنی نسبت به جاری شدن مقاومت کمتری دارند. مایعات با چگالی‌های مختلف دستگاه‌های پرکن متفاوتی دارند. دستگاه پرکن مایعات (liquid filling machine) جهت پر کردن و بسته بندی مایعات غلیظ و رقیق ساخته شده است. این دستگاه در صنایع غذایی، دارویی، شیمیایی و …. کاربرد و اهمیت بالایی دارد. دستگاه پرکن مایعات با توجه به چگالی مایعات، در دو نوع دستگاه پرکن مایعات غلیظ و رقیق وجود دارد.

نحوه عملکرد دستگاه پرکن مایعات

عملیات دستگاه پرکن مایعات غلیظ و رقیق شبیه هم می‌باشد و فقط یک تفاوت اصلی در عملکرد دارند. دستگاه پرکن مایعات رقیق جهت پرکن و بسته بندی مایعات از نیروی جاذبه مایعات استفاده می کند؛ در صورتی که دستگاه پرکن مایعات غلیظ عملیات پر کردن را توسط نیروی خارجی انجام می‌دهد. پیش از خرید دستگاه، ابتدا نوع مایعات مورد نظر خود را مشخص کنید، سپس پیش از خرید، سازگاری یا مناسب بودن دستگاه پرکن با میزان چگالی را بررسی کنید. آبمیوه، آب‌های معدنی و نوشابه و … مایعات رقیق هستند و عسل، روغن و …. مایعات غلیظ هستند. دستگاه پرکن مایعات رقیق، قابلیت پرکردن مایعات نیمه غلیظ را دارند؛ ولی دستگاه پرکن مایعات غلیظ قابلیت پر کردن مایعات رقیق را ندارند

دستگاه های بسته بندی انواع شامپو 

شامپو جزء محصولات مایع است که دارای غلظت بالایی می باشد. بنابراین برای بسته بندی آن نیاز به دستگاه پرکن مایعات غلیظ داریم. این نوع دستگاه بسته بندی در خط تولید و بسته بندی محصولاتی مانند شامپو، عسل، آبمیوه، مربا، شیر، ماست، نوشیدنی ها، آب و… در صنایع غذایی، شیمیایی و دارویی کاربرد دارد.

معمولاً شامپوها به روش ها و در شکل های متفاوت و بسته بندی می شوند. نوعی بسته بندی شامپو در قوطی های پلاستیکی در حجم های ۱۰۰ الی ۵۰۰ گرم می باشد و نوع دیگر در سلفون ها یا تیوپ های کوچک که به صورت تک نفره بسته بندی می شوند.

از ماشین آلات و تجهیزات مهم در خط تولید و بسته بندی شامپو دستگاه پرکن شامپو است که با توجه به میزان بازده تولید به صورت خطی یا روتاری کار می کند. البته دستگاه های روتاری از نظر اشغال فضا نسبت به پرکن های خطی مزیت های بیشتری دارند. دستگاه پرکن شامپو از نوع پرکن های مایعات است.

این مدل دستگاه دارای مخزن تغذیه ای است تا سطح مایع در آن توسط سنسور یا شناور در میزان مشخصی ثابت نگهداری شود. جنس مخزن این دستگاه از نوع استیل ضد زنگ یا فولاد مقاوم یا پلاستیک فشرده تهیه می‌شود تا در اثر تماس با مواد دچار آسیب نشود.

مخزن دستگاه در سطح بالاتری از نازل های دستگاه قرار دارد. نازل های دستگاه نسبت به جنس مایع پر کردنی انتخاب می شوند و معمولاً از جنس استیل یا pvc می باشند. تعداد نازل های دستگاه با ظرفیت تولید و بسته بندی متناسب است و قابلیت وجود ۱ الی ۸ نازل در این دستگاه ها وجود دارد. ولی به طور معمول از خط دو نازل در تولید و بسته بندی شامپو استفاده می شود.

دستگاه پرکن شامپو جهت استفاده و پر نمودن دیگر مایعات غلیظ بهداشتی نیز کاربرد زیادی دارد. دستگاه پرکن شامپو از بهترین متریال ساخته شده است. با توجه به غلظت بالای شامپو، برای پر کردن آن در قوطی ها و تیوب ها باید از پرکن های مایعات غلیظ استفاده نمود.

دستگاه پرکن شامپو به دو دسته پرکن شامپو اتوماتیک و پرکن شامپو نیمه اتوماتیک تقسیم می شود. در ادامه فرآیند پر و بسته بندی شامپو، از دستگاه درب بند استفاده می شود. این دستگاه درب قوطی های مورد نظر را پلمپ و می بندد و معمولا دستگاه های پرکن شامپو از این قابلیت برخوردار هستند.

از دستگاه های بسته بندی اتوماتیک شامپو در خط تولید کارخانجات بزرگ تولید شامپو و دیگر محصولات شوینده غلیظ استفاده می کنند. در مدل های نیمه اتوماتیک دستگاه پرکن شامپو بخشی از فرآیند بسته بندی محصول توسط اپراتور باید انجام شود. این دستگاه ها مناسب استفاده در کارگاه های کوچک و کسب و کارهای نوپا می باشند.

به طور کلی در خط تولید و بسته بندی شامپو شاهد دستگاه‌ های پرکن مایعات غلیظ ۲ نازل، لیبل زن، پرکن دوخت و تیوپ هستید.

دستگاه های بسته بندی روغن

از محصولاتی که هم در آشپزخانه مورد مصرف قرار می گیرد هم به منظور مراقبتی و زیبایی و از قیمت مصرفی بالایی نیز برخوردار است، انواع روغن ها را می توان عنوان نمود. معمولاً روغن ها را در ظروف شیشه ای، فلزی و پلاستیکی به بازار عرضه می کنند که هرکدام قیمت متفاوتی دارد.

بسته بندی انواع روغن اولین موردی است که مشتری در نگاه اول به خاطر می سپارد. به همین دلیل نوع بسته‌ بندی آن دارای اهمیت و حساسیت بالایی است. خط تولید روغن های مختلف با توجه به تقاضای بالایی که دارند، جزء کسب و کارهای پر درآمد به حساب می آید. این حرفه هیچ وقت اشباع نمی شود، چون تقاضای خرید روغن در کلیه روزهای سال به شکل مداوم وجود دارد و روز به روز بر میزان آن افزوده می شود.

فرایند تولید و بسته بندی انواع روغن طی مراحل زیر انجام می شود.

  •     تمیز نمودن دانه های روغنی
  •     آسیاب و له کردن دانه ها
  •     انجام عملیات روغن گیری از دانه ها
  •     تصفیه روغن استخراجی
  •     پر کردن در ظروف مخصوص توسط دستگاه پرکن
  •     لیبل زنی با استفاده از دستگاه لیبل زن
  •     بسته بندی با دستگاه بسته بندی روغن و توزیع محصول به بازار جهت فروش

جهت راه اندازی خط تولید انواع روغن به دستگاه روغن گیری برای تولید روغن و استخراج روغن از انواع دانه های روغنی نیاز است. پس از تولید روغن جهت پر و بسته بندی کردن محصول در ظروف مورد نظر، خط ۲ نازل می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

برای بسته بندی روغن در بطری های مختلف به دستگاه پرکن مایعات نیاز می باشد. دستگاه پرکن در خط تولید روغن از دستگاه های پرکاربرد به شمار می‌آید که به صورت اتوماتیک و نیمه اتوماتیک کار می کند. دستگاه های پرکن روغن های مایع که شامل پرکن های روتاری به همراه دستگاه دربند و درب گذار اتوماتیک و دستگاه پرکن خطی که به طور تقریبی حدود ۲ هزار لیتر روغن را در ظروف یک لیتری پر و بسته بندی می کنند.

برای کارخانجات بزرگ که تنوع تولید محصول با حجم های مختلف در انواع ظروف بسیار بالا است، دستگاه پرکن خطی ۸ نازل بسیار مناسب است. روغن های غیر خوراکی که مصارف مراقبتی و زیبایی دارند، در ظروف شیشه ای و پلاستیکی در حجم کم بسته بندی می شوند که نیاز به دستگاه پرکن مناسب می باشد.

یکی از دلایلی که باعث شده افراد زیادی در زمینه تولید انواع روغن های خوراکی و غیرخوراکی فعالیت داشته باشند، سرانه مصرف بالای این محصول در کشور است. حجم بالای تقاضا جهت خرید روغن، بازار خرید و فروش این محصول را به یکی از پررونق ترین بازارها تبدیل نموده است.

دستگاه بسته بندی آب میوه

یکی از محبوب ترین نوشیدنی ها در همه جا آبمیوه است که طرفداران زیادی دارد و به شکل طبیعی و صنعتی تولید می شود. آب میوه سرشار از ترکیباتی است که باعث سلامت و تندرستی افراد می ‌شود. به طوری که مصرف روزانه یک لیوان آب میوه باعث جذب ویتامین ها و املاح موجود در آن و حفظ سلامتی می شود.

برخی افراد به دلایل مختلف نمی توانند به طور طبیعی میوه مصرف کنند. به همین دلیل جهت جبران آن آب میوه ها را جایگزین می کنند. روند بسته بندی آب میوه در اشکال مختلف انجام می شود. دستگاه ها و ماشین آلاتی که در حوزه بسته بندی آبمیوه فعالیت دارند با پر نمودن حجم معینی از مایعات در انواع بسته ها آنها را بسته بندی می کنند.

بسته بندی آبمیوه ها در طرح ها و اشکال مختلف باعث بالا رفتن تنوع تولید محصول شده است که با استقبال بالای مشتریان روبرو شده است. معمولا بسته بندی آب میوه ها از نظر جنس بسته متفاوت است و در مواردی از جمله ظروف فلزی مثل قوطی آلومینیومی، ظروف کارتنی، سلفون های آلومینیومی مجوف، بطری های پلاستیکی و ظروف شیشه ای بسته بندی می شود.

بسته بندی مواد غذایی در ظروف فلزی باعث طولانی شدن زمان ماندگاری آن در مقایسه با دیگر بسته بندی ها می شود. به طوری که این محصولات را می توان به مدت دو الی چند سال نگهداری کرد. در بین انواع بسته بندی های آبمیوه ها ظروف کارتنی یا تتراپک بیشترین سهم بازار تولید جهانی را به خود اختصاص داده است.

جدیدا استفاده از نوع ظروف کارتنی دردار با اشکال مختلف جهت بسته بندی انواع مواد غذایی مایع رشد قابل توجهی داشته است. بسته بندی آب میوه های مختلف در ظروف کارتنی مزایایی از جمله مقاومت در مقابل پاره شدن، غیر قابل نفوذ بودن عوامل فساد مثل نور، قابلیت بازیافت، تجزیه شدن در محیط زیست با سرعت، جذب پذیری بالا و… را دارد.

کیسه های آلومینیومی مجوف نوع دیگر بسته بندی آب میوه است و معمولاً در حجم های تک نفره بسته بندی می شوند. نوعی بسته بندی آلومینیومی پوشش دار وجود دارد که برای بسته بندی بسته های پاکتی آبمیوه به کار می رود.

بسته بندی آبمیوه در بطری های پلاستیکی در حجم و ظرفیت های مختلف نیز نوع پرطرفداری از بسته بندی آن می باشد. این مدل بسته بندی شکل پذیری بالایی دارد و شکننده نیست. از قدیمی ترین مواد اولیه مورد استفاده در بسته بندی آب میوه می توان به شیشه اشاره کرد که تحت تاثیر نیازهای محیطی و بازاریابی تغییرات زیادی داشته است.

شیشه از لحاظ شیمیایی، ماده ای خنثی است و ماده درون آن هیچ واکنشی نشان نمی دهد و طعم و مزه خود را کاملاً حفظ می‌کند. اصولاً شیشه ها شفاف هستند و قابلیت بازیافت آسان دارند. همچنین استحکام خوبی دارند. البته با وجود مزایا، معایبی نیز دارند که نسبت به عوامل خارجی و شوک های حرارتی حساس هستند. علاوه بر این وزن بطری های شیشه های زیاد است و حمل و نقل آن با مشکل انجام می شود.

آبمیوه های تک نفره معمولاً با استفاده از دستگاه بسته بندی ساشه مایعات بسته بندی می گردند. برای بسته بندی آبمیوه در قوطی، بطری پلاستیکی یا شیشه ای از دستگاه بسته بندی قوطی آبمیوه استفاده می شود. برای بسته بندی آبمیوه در قوطی، در کنار دستگاه بسته بندی قوطی باید از دستگاه درب بند قوطی نیز استفاده کنید تا با پرس درب قوطی فرآیند بسته بندی را تکمیل کند.

به طور کلی در خط تولید و بسته بندی آبمیوه به دستگاه بسته بندی ۴ نازل و لیبل زن نیاز می باشد. در ادامه به طور اختصاصی با دستگاه بسته بندی برخی از آبمیوه ها آشنا خواهید شد. پس همچنان با ما همراه باشید.

شرکت ای جی وارد کننده دستگاه پرکن مایعات صنعتی و نیمه صنعتی می باشد.

برای خرید دستگاه پرکن مایعات به سایت ای جی (AG777.com) مراجعه کنید.

برای خرید دستگاه پرکن مایعات مورد نظر خود از کارشناسان AG شعبه تهران و اصفهان مشاوره بگیرید.

شعبه تهران: ﺻﺎدﻗﯿﻪ ،ﺑﻠﻮار آﯾﺖ اﻟﻠﻪ ﮐﺎﺷﺎﻧﯽ رو ﺑﻪ روی ﻣﺴﺠﺪ ﻧﻈﺎم ﻣﺎﻓﯽ، ﺳﺎﺧﺘﻤﺎن اﺗﺮک

تلفن: ۴۶۰۹۶۷۲۴-۰۲۱

شعبه اصفهان : اصفهان، فلکه ارتش خیابان وحید قبل از چهارراه امام‌زاده محسن، کوچه شماره ۲۳ پلاک ۶۲۲

تلفن: ۹۱۰۱۰۱۱۸-۰۳۱

شرکت بازرگانی AG وارد کننده دستگاه های صنعتی و نیمه صنعتی با گارانتی یکساله و خدمات پس از فروش ۵ ساله به منظور گسترش و حمایت از مشاغل حوزه کارآفرینی با بیش از ۱۸ سال سابقه در تهران و اصفهان فعالیت دارد

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *