جریمه دیرکرد تمدید گواهینامه سال ۱۴۰۲ چیست؟

جریمه دیرکرد تمدید گواهینامه سال ۱۴۰۲ چیست؟
 • 1402/8/18
 • گویا آی تی
 • 1

تمدید گواهینامه ماشین شامل قوانین ساده اما مهمی است که بی‌توجهی به آنها، مشمول قانون جریمه برای فرد خواهد شد. در اینباره برایتان گفته‌ایم.

جریمه دیرکرد تمدید گواهینامه چیست؟

فعل رانندگی به قدری عادی شده که گاهی اهمیت جزئیات ساده اما مهم آن را فراموش می‌کنیم. مثلا اگر گواهینامه رانندگی منقضی شود و برای تمدید آن در زمان درست اقدام نکنید، قطعا در بهترین حالت، جریمه دیرکرد تمدید گواهینامه برای شما در نظر گرفته خواهد شد. این پایان ماجرا نیست و مجازات‌های دیگری هم در انتظارتان خواهد بود. این در شرایطی است که اگر برای همین کار به موقع اقدام کنید، هیچ مبلغ اضافه را تحت عنوان جریمه دیرکرد پرداخت نخواهید کرد.

در ادامه این مطلب با ما همراه باشید چون قصد داریم تا به سوالاتی در زمینه تمدید گواهینامه و مسائل مربوط به آن برایتان توضیح دهیم.

چه زمانی باید گواهینامه خود را تمدید کنید؟

بهترین زمان برای تمدید گواهینامه، درست زمانی است که این مدرک معتبر و مهم به زمان انقضا خود نزدیک شده است؛ بهترین موقعیت از لحاظ بازه زمانی وقتی است که تنها یک ماه از اعتبار آن باقی مانده است. البته دارندگان گواهینامه قدیمی می‌توانند زودتر از این بازه برای تمدید گواهینامه اقدام کنند.

از آن جایی که گواهینامه‌ها اعتباری ۱۰‌ساله دارند، می توان گفت که به اندازه کافی برای تمدیدشان نزد پلیس ۱۰+ زمان دارید. این در شرایطی است که اگر بعد از گذشت این مدت گواهینامه خود را تمدید نکنید، شامل قانون جریمه دیرکرد تمدید گواهینامه ماشین خواهید شد.

البته درخواست برای صدور گواهینامه جدید تنها محدود به زمانی که اعتبار آن تمام شده نیست؛ اگر گواهینامه خود را گم کرده‌اید یا اطلاعات آن مخدوش شده هم باید درخواست صدور مجدد گواهینامه بدهید. این شرایط شامل موقعیتی همچون تغییر نام یا نام خانوادگی و دیگر اطلاعات هویتی هم می‌شود.

تمدید گواهینامه ماشین را جدی بگیرید چون حتی در زمانی که قرار است که در فرآیند ثبت نام راننده در تاکسی های اینترنتی اقدام کنید، باید گواهینامه معتبر داشته باشید و همین موضوع باعث می‌شود که نتوانید استخدام شوید.

اگر گواهینامه خود را تمدید نکنیم چه می شود؟

برای برخی این سوال پیش می‌آید که اگر گواهینامه خود را تمدید نکنند، چه مشکلی برایشان پیش خواهد آمد؟ تا به اینجای مطلب این امر را به خوبی متوجه شدید که عدم تمدید گواهینامه باعث می‌شود که جریمه شوید.

اما این تنها اتفاقی که پیش خواهد آمد نیست. اگر گواهینامه خود را تمدید نکنید، در زمان تصادف به طور حتم شما مقصر شناخته خواهید شد و پرداخت خسارت به قطع با شما خواهد بود. در چنین شرایطی بیمه هیچ‌گونه خسارتی را پرداخت نمی‌کند و مسئولیت مالی و معنوی حادثه با راننده خواهد بود.

برای همین روی این نکته تاکید می‌کنیم که علاوه بر تمدید بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث، حواستان به تمدید به موقع گواهینامه تان هم باشد. هزینه تمدید گواهینامه زیاد هم نیست. مثلا:

قیمت بیمه شخص ثالث ۱۴۰۲ برای خودروهایی مثل پراید یا سمند حدودا ۳ میلیون و ۶۰۹ هزار تومان است (نسبت به سال قبل ۳۰ درصد افزایش داشته) اما هزینه تمدید گواهینامه تنها بین ۲۸۰ تا ۳۰۰ هزار تومان است. برای همین با اطمینان به شما می گوییم که هزینه زیادی برایتان نخواهد داشت.

این هزینه مجموع دریافت خدماتی همچون موارد زیر است:

 • حق تمبر
 • هزینه تعویض گواهینامه قدیمی
 • تصویر بیومتریک
 • معاینه چشم
 • آزمایش اعتیاد
 • جریمه دیرکرد تمدید گواهینامه
 • هزینه ارسال گواهینامه رانندگی توسط اداره پست به محل زندگی متقاضی

یکی از عواقب دیگری که در صورت عدم اقدام به موقع برای تمدید گواهینامه ماشین با آن روبرو خواهید شد، درج نمره منفی در گواهینامه‌تان است.

مدارک و مراحل لازم برای تمدید گواهینامه

برای تمدید گواهینامه ماشین ابتدا لازم است که مدارک زیر را به یکی از دفاتر پلیس ۱۰+ ببرید:

 • اصل و کپی کارت ملی و شناسنامه
 • آدرس دقیق محل سکونت به همراه کد پستی
 • ۳ قطعه عکس رنگی با زمینه سفید رنگ
 • گواهی عدم اعتیاد
 • گواهی گروه خونی
 • کارت پایان خدمت

بعد از بررسی مدارک توسط کارشناس مربوطه، برگه معاینه چشم برایتان صادر خواهد شد.

نکته! متقاضیان بالای ۷۰ سال علاوه‌بر آزمایش چشم، باید برای اثبات سلامتی خود آزمایش‌های دیگری مثل سنجش شنوایی نیز انجام دهند. در ضمن افرادی که دارای گواهینامه با لنز طبی یا نقص عضو هستند، برای تمدید گواهینامه رانندگی خود به تایید کاردان فنی نیاز دارند.

حداکثر بین ۱ هفته تا ۱۰ روز بعد از ارائه مدارک و ثبت درخواست در مراکز مختلف پلیس ۱۰+ گواهینامه جدید صادر خواهد شد.

توجه! اگر گواهینامه مفقود یا دزدیده شده باشد، باید در دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی، استعلام اولیه بگیرید و در صورت نبود سابقه به اداره راهنمایی‌ورانندگی مراجعه کنید و درخواست صدور برگه استعلام بدهید.

در انتها لازم است بدانید که بعد از ثبت درخواست و انجام تمام مراحل تمدید گواهینامه رانندگی، رسیدی به شما داده می‌شود که می‌توانید تا زمان صدور کارت و تحویل آن به شما، همان برگه را به مأموران راهنمایی‌ورانندگی نشان دهید. در واقع، ارائه این مدرک تا زمان رسیدن به اصل مدرک کافی خواهد بود.

آیا می‌توان گواهینامه را به صورت غیر حضوری تمدید کرد؟

خیر. از آن جایی که در زمان تمدید گواهینامه از شخص متقاضی انگشت‌نگاری به عمل می آید، در حال حاضر امکان درخواست آنلاین آن وجود ندارد. البته این شرایط برای ایرانیان خارج از شرکت کمی متفاوت است. ایرانیان خارج از کشور برای تمدید گواهینامه می‌توانند از طریق وکلای خود اقدام کنند. برای این کار، لازم است که وکیل با دردست داشتن مدارک مورد نیاز به دفتر وزارت امور خارجه واقع در شهرک آزمایش یا دفاتر رسمی پلیس + ۱۰ مراجعه کند.

در ضمن اگر خواستار تمدید گواهینامه بین المللی هستید، لازم است بدانید که این دسته از گواهینامه‌ها قابل تمدید نیستند و بعد از انقضا باید برای دریافت نسخه جدید آن اقدام کنید.

در این مطلب هر آنچه در مورد جریمه عدم تمدید گواهینامه بود را مورد بررسی قرار دادیم، همچنین درباره نحوه تمدید، هزینه و قوانین آن برایتان گفتیم. اگر سوالی دارید در این رابطه می توانید از ما بپرسید. اگر هم تجربه‌ای در این رابطه دارید، با ما و دیگر خوانندگان این مقاله به اشتراک بگذارید تا از ایده‌هایتان الهام بگیریم و استفاده کنیم.

دیدگاه خود را وارد کنید
1 دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *