طراحی وبسایت اختصاصی یا با وردپرس؟

طراحی وبسایت اختصاصی یا با وردپرس؟
  • 1403/2/10
  • گویا آی تی
  • 0

وب‌سایت‌ها امروزه نقش بسیار حیاتی در ارتباط کسب‌وکارها با مشتریان دارند. بنابراین، تصمیم برای طراحی وب‌سایت به یکی از مهم‌ترین گام‌هایی تبدیل شده است که یک کسب‌وکار باید بردارد.

وقتی که یک کسب‌وکار تصمیم به داشتن وب‌سایت می‌گیرد، اولین سوالی که برایش پیش می‌آید این است که آیا باید یک وب‌سایت اختصاصی داشته باشد یا از وبسایت‌های آماده استفاده کند.

در این مقاله به این موضوع می‌پردازیم که روش‌های مختلف طراحی وب‌سایت چیست و هرکدام از این روش‌ها در چه شرایطی مناسب‌ترین انتخاب است؟

روش‌های مختلف طراحی سایت در طول زمان

فرآیند طراحی و توسعه وب‌سایت در طول زمان تغییر زیادی کرده است. در سال‌های اولیه ظهور اینترنت، طراحی و توسعه وب‌سایت به صورت دستی صورت می‌گرفت. به این معنی که طراحان وب، تمامی کدهای HTML و CSS را به صورت دستی نوشته و هر صفحه وب‌سایت با تمام جزئیاتش را به صورت دستی ایجاد می‌کردند. این فرآیند زمان‌بر و نیازمند توانایی برنامه‌نویسی در سطح بسیار پیشرفته بود.

طراحی و برنامه‌نویسی وبسایت اختصاصی هنوز هم یکی از روش‌های اصولی و البته گران محسوب می‌شود.

اما با روی کار آمدن سیستم‌های مدیریت محتوا (CMS) مانند WordPress، Joomla و Drupal، فرآیند طراحی وب‌سایت تغییر کرد. CMS‌ها به طراحان وب کمک کردند که از قالب‌ها و سیستم‌های آماده استفاده کنند و محتوای وب‌سایت را بدون نیاز به کدنویسی ایجاد کنند.

با استفاده از سیستم‌های مدیریت محتوا، مدیران وبسایت و صاحبان کسب‌وکارها می‌توانند با استفاده از رابط کاربری گرافیکی، محتوای وب‌سایت خود را مدیریت و آن ارتقا دهند.

یکی دیگر از روش‌های طراحی سایت که امروزه طرفداران بسیاری دارد، سایت‌سازها (Web builders) هستند که به افرادی که هیچ دانش برنامه‌نویسی ندارند اجازه می‌دهند تا وب‌سایت مورد نظرشان را سه‌سوته بسازند. این ابزارها امکانات بسیاری دارند که افراد می‌توانند با استفاده از رابط کاربری ساده، بدون نیاز به برنامه‌نویسی و تنها با کشیدن و رها کردن (Drag & Drop)، وب‌سایت خود را طراحی کنند.

انتخاب روش مناسب و بهینه طراحی سایت برای هر کسب‌وکار با توجه به نیازها، توانمندی‌ها و مهارت‌های شخص یا کسب‌وکار متفاوت است.

هر کدام از این روش‌ها مزایا و معایب خود را دارند که باید با توجه به موقعیت و نیازهای خاص، گزینه مناسبی انتخاب شود.

معیارهای انتخاب بهترین روش طراحی سایت

انتخاب میان وب‌سایت آماده و وبسایت اختصاصی برای بسیاری از افراد و کسب‌وکارها انتخاب سختی است. کافی است برای انتخاب درست، چند ویژگی زیر را در نظر بگیرید:

۱. نیازهای منحصر به فرد: اگر می‌خواهید وب‌سایتی با ویژگی‌های خاص یا نیازهای منحصربه‌فرد داشته باشید، که قالب‌ها و سیستم‌های آماده آن را پوشش نمی‌دهند، طراحی وب‌سایت سفارشی گزینه مناسب‌تری است.

۲. سطح کنترل: با طراحی وبسایت سفارشی، کنترل بیشتری بر روی طراحی، امکانات و اجزای وب‌سایت دارید. این به شما اجازه می‌دهد تا هر جزء از وبسایت را با دقت و دسترسی کامل تغییر دهید.

۳. بودجه: طراحی وب‌سایت سفارشی معمولاً هزینه بیشتری نسبت به قالب‌های آماده دارد. اگر بودجه‌ی محدودی دارید، استفاده از قالب‌های آماده گزینه‌ی مناسب‌تری است.

۴. زمان: طراحی وب‌سایت سفارشی زمان‌برتر است زیرا همه چیز باید از ابتدا و از پایه طراحی شود. از طرف دیگر، استفاده از قالب آماده زمان طراحی را به شدت کاهش دهد.

۵. پشتیبانی و به‌روزرسانی: سیستم‌های مدیریت محتوا (CMS) و قالب‌های آماده معمولاً دارای بروزرسانی‌ها و پشتیبانی منظم هستند. این مورد از نظر امنیتی و کارایی وب‌سایت بسیار مفید است.

۶. نیاز به تخصص فنی: طراحی سفارشی نیازمند تخصص فنی بیشتری از جمله طراحی وب و دانش برنامه‌نویسی و فرانت اند و بک اند است. در حالی که استفاده از قالب‌های آماده نیاز به دانش کمتری دارد.

چه زمانی طراحی وبسایت اختصاصی بهترین گزینه است؟

طراحی وب‌سایت اختصاصی زمانی بهترین انتخاب است که:

  • به دنبال برندینگ قوی هستید: طراحی دقیق و منحصر به فرد وب‌سایت، در ارتقای برند و کمک به استراتژی مارکتینگ موثر است.
  • نیاز به ویژگی‌های خاص و پیچیده دارید: اگر وب‌سایت نیازمند ویژگی‌ها و تکنولوژی‌های پیچیده‌ای مانند هوش مصنوعی یا تجزیه و تحلیل داده‌ها است، طراحی وبسایت اختصاصی بهترین راه برای پیاده‌سازی این ویژگی‌ها است.
  • تجربه کاربری برای شما بسیار مهم است: وب‌سایت اختصاصی به شما امکان می‌دهد تا رابط کاربری و تجربه کاربری (UX) را به شکلی دقیق و شخصی‌سازی شده طراحی کنید که ارتباط کاربر با سایت عالی و بی‌عیب و نقص باشد.

طراحی وبسایت اختصاصی نیازمند یک تیم متخصص و حرفه‌ای است که از توسعه‌دهندگان فرانت‌اند، بک‌اند و طراحان UX/UI تشکیل شده است. هزینه‌ی طراحی وب‌سایت اختصاصی معمولا از ۳۰۰ میلیون تومان شروع شود و با توجه به میزان پیچیدگی و نیازهای وب‌سایت به هزینه آن افزوده می‌شود.

چه زمانی استفاده از سیستم مدیریت محتوا (CMS) بهترین گزینه است؟

هرگاه نیاز به سرعت بیشتر و هزینه کمتر در طراحی وب‌سایت وجود دارد، استفاده از سیستم‌های مدیریت محتوا بهترین انتخاب است. به عنوان مثال، وردپرس به عنوان یکی از پرکاربردترین سیستم‌های مدیریت محتوا، به طراح سایت این امکان را می‌دهد تا با استفاده از قالب‌ها و افزونه‌های آماده، به راحتی وب‌سایت طراحی کند.

برای طراحی سایت با CMS به‌ویژه وردپرس، کافی است آشنایی نسبی با HTML و CSS داشته باشید. طراح سایت به کمک ابزارهای وردپرس، می‌تواند تغییرات زیادی را روی طراحی وب‌سایت اعمال کرد. همچنین، با توجه به ویژگی‌های متنوع وردپرس و افزونه‌های آن، می‌توان از امکانات متنوعی برای توسعه و سفارشی‌سازی وب‌سایت استفاده کرد.

استفاده از سیستم‌های مدیریت محتوا به ویژه وردپرس، در مقایسه با طراحی وبسایت اختصاصی مزایای مهمی ازجمله کاهش هزینه و زمان طراحی سایت را دارد. همچنین برای کسب‌وکارهایی که در مرحله ابتدایی خود هستند و یا برای پروژه‌هایی که باید به‌سرعت پیاده‌سازی شوند، استفاده از وردپرس مناسب است.

محبوبیت CMS وردپرس امروزه تا جایی است که اولین انتخاب اکثر کسب‌وکارها طراحی سایت با وردپرس است. به همین دلیل آموزش طراحی سایت با وردپرس از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است.

سایت‌سازهای آماده برای چه کسانی مناسب است؟

سایت‌‌سازها تجربه‌ی طراحی وب‌سایت را بسیار آسان کرده‌اند. برای ایجاد وب‌سایت با این ابزارها نیازی به دانش عمیق در زمینه‌ی برنامه‌نویسی ندارید.

برای طراحی وبسایت با سایت‌سازها کافی است به یکی از سایت‌های ارائه‌دهنده خدمات سایت‌سازی مراجعه و پکیج مناسب را انتخاب و خریداری کنید. بعد از آن وبسایت خود را به‌راحتی بدون نوشتن یک خط کد طراحی کنید.

استفاده از سایت‌‌سازها اقتصادی و سریع است. با این حال، یکی از محدودیت‌های این روش، عدم امکان انتخاب و تنظیم جزئیات بسیار دقیق و سفارشی برای وب‌سایت است.

جمع‌بندی

انتخاب بین وب‌سایت اختصاصی، وردپرس و سایت‌سازها، بستگی به اهداف، نیازها و منابع مالی کسب‌وکار دارد. طراحی وب‌سایت اختصاصی به کسب‌وکار کمک می‌کند تا یک برند قوی‌تر و متمایزتر از رقبا ایجاد و تجربه بهتری را برای کاربران فراهم کند.

وب‌سایت‌های آماده بر اساس قالب‌هایی که از قبل طراحی شده‌اند، سریع و با هزینه کم در دسترس هستند. وبسایت‌های آماده معمولاً انعطاف‌پذیری کمتری دارند و ممکن است در طول زمان نیاز به تغییراتی داشته باشند تا نیازهای خاص کسب‌وکار را رفع کنند.

به‌طورکلی هرکدام از این روش‌ها مزایا و معایب خاص خودشان را دارند و هرکدام برای یک کسب‌وکار می‌توانند بهترین انتخاب باشند.

معرفی دوره آموزش طراحی سایت

دوره طراحی وبسایت با وردپرس آمانج

به جرأت می‌توان گفت دوره جامع آموزش طراحی سایت آکادمی آمانج، تمامی سرفصل‌های مربوط به آموزش طراحی سایت و هرآنچه برای طراحی وبسایت کاربردی، جذاب و حرفه‌ای نیاز دارید را دربرگرفته است. از الفبای طراحی سایت یعنی HTML و CSS گرفته، تا طراحی سایت با وردپرس، طراحی قالب، امنیت وبسایت، مفاهیم جاوا اسکریپت و همچنین نکات مهم طراحی UI/UX و بهینه‌سازی وبسایت برای موتورهای جستجو.

تمام این سرفصل‌ها به‌صورت کاملا پروژه‌محور در دسترس شماست تا بتوانید بعد از دوره طراحی سایت وارد بازار کار شوید و وبسا‌یت‌های جذاب طراحی کنید.

برای مشاهده سرفصل‌های دوره، مشاوره رایگان و ثبت‌نام به صفحه دوره طراحی سایت با وردپرس مراجعه کنید.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *