معیارهای مهم در انتخاب کارگاه مادر و کودک

معیارهای مهم در انتخاب کارگاه مادر و کودک
  • 1403/2/20
  • گویا آی تی
  • 0

کارگاه  مادر و کودک فضایی است امن برای اولین تجربه اجتماعی و آموزشی کودکان. در این کارگاه، مادر در کنار کودک حضور دارد و فعالیت ها و بازی ها را با هم انجام می دهند.علاوه بر آموزش خود کودکان، مربی آموزش های کوتاهی هم به مادران می دهد و از طریق بازی های مختلف، رابطه بین مادر و کودک را هم تقویت می کند.در همین راستا، خانه کودک کارگاه های مادر و کودک با موضوعات متنوع و برای کودکان در گروه های سنی مختلف برگزار می کند.این کارگاه ها، توسط مربیان متخصص و شناخته شده و در فضایی امن و مناسب برای بچه ها برگزار می گردد.

 کارگاه مادر و کودک چیست؟

کارگاه مادر و کودک امروزه برای کودکان در رده های سنی‌های مختلف برگزار می شوند. در برخی مراکز این خدمات برای بچه های زیر یک سال تا ۶ سال ارائه می شود. در این کارگاه ها مادران و کودکان در یک محیط گرم و سرشار از صمیمیت قرار می گیرند و آموزش ها به صورت غیرمستقیم و با تقویت مهارت ارتباطی بین مادر و فرزند ارائه می شود. مادران با شرکت در این کلاس ها و افزایش مهارت های خود می توانند پیوند عاطفی عمیق تری با فرزند خود برقرار کنند و از این طریق قادر خواهند شد نکات تربیتی را به شیوه های بهتر و موثرتری به فرزندان خود ارائه دهند. در این کارگاه مربیان برای پرورش خلاقیت کودکان از ابزارهایی نظیر رنگ و نقاشی، انواع بازی های حسی-حرکتی، قصه خوانی و پرداختن به انواع فعالیت های هنری استفاده می کنند.

کلاس مادر و کودک برای کمک به مادران و حمایت از آن‌ها نیز سودمند است. مادران، خصوصا آن‌هایی که فرزند اولشان را پرورش می‌دهند با سوالات بسیاری در رابطه با رشد و آموزش کودک مواجه می‌شوند و این سوالات از لحظه آگاهی از بارداری تا نوجوانی و جوانی فرزندشان ادامه دارد. حضور متخصصان در هر یک از این مراحل می‌تواند از اضطراب مادر بکاهد و به آگاهی و بهبود عملکرد او کمک کند. در کارگاه های مادر و کودک علاوه بر حضور متخصصان و روانشناسان کودک، مادران با یکدیگر در ارتباط هستند و از طریق به اشتراک گذاشتن تجربیات خود و هم‌دردی و همراهی با هم، به یکدیگر کمک می‌کنند.

چند معیار کلیدی برای انتخاب بهترین کارگاه مادر و کودک:

حضور متخصص و تسهیل‌گر

به نظر می‌رسد یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های قابل توجه در انتخاب بهترین کارگاه روانشناسی مادر و کودک، حضور متخصصان، روانشناسان و تسهیل‌گران در آن است. نیازهای کودک به تناسب مرحله رشدی خاص او متغیر و متفاوت است. برای نمونه کودکان دو تا سه سال با موضوع «استقلال فردی» و «اضطراب جدایی» دست و پنجه نرم می‌کنند. آموزش‌هایی که با این دوره تحولی تناسب داشته باشد تنها می‌تواند توسط یک متخصص آگاه به موضوعات کودکان طراحی شود.

امکانات کلی کارگاه

به‌طور کلی وقتی آموزش و بازی در خارج از محیط خانه انجام می‌شود برای کودک با تجربه‌های تازه و متفاوت همراه است. بااین‌حال توجه به امکانات داخلی کارگاه مادر و کودک نکته‌ای است که هنگام انتخاب باید به آن توجه کنید. بازی‌ها و سرگرمی‌ها، وجود هر دو فضای آزاد و بسته و سایر امکانات رفاهی و آموزشی نقش مهمی در انتخاب کارگاه مناسب دارند.

ارائه آموزش‌های مناسب

در یک کارگاه مادر و کودک ایده‌آل به‌طور دقیق مشخص است که کودکان به چه نوع آموزش‌هایی در چه سنی نیاز دارند. اگر کودک در روابط اجتماعی ضعف داشته باشد بر این موضوع کار خواهد شد و اگر در مهارت‌های شناختی دچار مشکل باشد، تمریناتی در این راستا ارائه می‌شود.

موقعیت جغرافیایی کارگاه

یکی از مهم‌ترین ملاک‌های انتخاب کارگاه مادر و کودک، موقعیت جغرافیایی آن است. کارگاه نباید بیش از اندازه از شما دور باشد. مسافت طولانی آن هم زمانی که قرار است چند روز در هفته آن را طی کنید هم شما و هم کودک را خسته و دل‌زده می‌کند. بنابراین حتما به دنبال کارگاه های کودک در نزدیکی محل زندگی خود باشید. برای نمونه اگر در شمال تهران سکونت دارید، پرچین بهترین کارگاه های مادر و کودک شمال تهران را برگزار می‌کند و می‌توانید از این امکان استفاده کنید.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *