تفاوت لينوكس با ويندوز:
آيا شما تا كنون به اين فكر كرده ايد كه تفاوت لينوكس و ويندوز در چيست؟
در اين مقاله با پرداختن به نكات اصلي و غير فني به بيان اين مطلب مي پردازيم.
لينوكس خود يك هسته است.
منظور از هسته چيست؟
هسته به اين معناست كه اين لينوكس يا هسته قسمت اصلي سيتسم عامل را تشكيل مي دهد و به خودي خود سيستم عامل به شمار نمي رود.
وظيفه هسته :
وظيفه هسته را ميتوان در كنترل داده ها،مديريت حافظه،سخت افزار،ورود و خروج داده ها و…خلاصه كرد.

همانطور كه گفتيم هسته به خودي خود سيستم عامل به شمار نمي رود بلكه با استفاده از ابزارهايي كه پروژه هاي متن باز GNUبراي آن ساخته است تبديل به يك سيستم عامل مي شود برا ي همين است كه معمولا لينوكس را GNU/Linux مي خوانند.
البته با افزودن ساير نرم افزار هاي متن باز ميتوان از قابليت هايي همچون سرويس دهنده ها،ايستگاه هاي كاري ،كامپيوتر هاي رو ميزي و..براي آن استفاده كرد.
لينوكس در واقع نمونه متن باز يونيكس است چون بر اساس استاندارد POSIXپياده سازي شده و با آن سازگاري دارد.
پس لينوكس از نواده يونيكس به شمار مي آيد.
تفاوت هاي لينوكس با ويندوز :
لينوكس يك سيستم عامل متن باز است كه متن كد هاي آن براي كار بر قابل مشاهده است و كاربر ميتواند در آن تغييراتي را ايجاد كند و بسته به نياز خود آن ا طراحي كند و همچنين مي تواند از روي آن به هر تعداد كه خواست كپي كرده و حتي به فروش برساند. اما ويندوز يك سيستم عامل است كه كدهاي آن بصورت سري در نظر گرفته شده و برخلاف لينوكس شما نمي توانيد سر از كار ويندوز در آوريد يعني واقعا نمي دانيد در زير سيستم شما چ مي گذرد؟!!!! به همين دليل ويندوز رايگان نيست و شما نمي توانيد از روي آن كپي كنيد و به دوستان خود بدهيد البته تا چند سال آينده قانون هايي براي جريمه افراد متخلف در اين امر صورت خواهد گرفت.

لينوكس محصول مشتركي است كه به يك سازمان ،كشور يا…خاصي تعلق ندارد زيرا هر يك از اجزاي آن را اكثر كاربران در سرتاسر دنيا ساخته اند(تعداد اين برنامه نويسان حدود 400هزار نفر است) اما تعداد برنامه نويسان مايكروسافت كمتر از 10هزار نفر است كه اين تفاوت ارقام دلبل اصلي تفاوت كيفيت است.

لينوكس از نوادگان يونيكس است و با ويندوز اساسا تفاوت دارد به دليل همين تفاوت است كه شما نمي توانيد برنامه هايي را كه با ويندوز اجرا مي كنيد را با لينوكس هم اجرا كنيد.(البته با وجود شبيه ساز ها اين كار امكان پذير است اما در شرايط عادي امكان ندارد.)
خواص اصلي لينوكس و خانواده اش پايداري و استقامت آن هاست كه موجب مي شود به رتحتي خراب نشوند و به ندرت نياز به بوت مجدد دارند.برخي از آنها سال ها نياز به راه اندازي مجدد ندارند در صورتي كه بسياري از نسخه هاي جديد ويندوز وجود دارد كه به كرات نياز به بوت كردن دارند.براي به راه انداختن ويندوز نياز به پردازنده هاي قوي داريد .برخي از نسخه هاي جديد تر لينوكس به نصب يكبار براي تمام عمر مشهورند .از امتيازات اين نسخه ها اين است كه بدون نياز به بوت مي توانند به نسخه هاي جديد تر ارتقا يابند. (پارسي كتاب)

لينوكس و امنيت آن :
امروزه در دنياي فناوري اطلاعات از بين رفتن يا نقص اطلاعات از بزرگترين نگراني ها و دغدغه هاي جامعه اطلاعاتي است .لينوكس در امنيت حرف اول را مي زند زيرا در ويندوز قابليت هاي امنيتي زيادي وجود ندارد و بعضا با بكار گيري نرم افزار هاي امنيتي مثل آنتي ويروس ها و…مي توان اين قابليت را به ويندوز افزود. در صورتي كه اين ابزار ها بطور پيش فرض در لينوكس قرار دارد زيرا از ابتدا لينوكس براي استفاده چند كار بره و شبكه اي ساخته شده است و البته رعايت مسائل امنيتي از مهمترين مسائلي بده كه سازندان آن با آن روبرو بوده اند. در صورتي كه ويندوز در همين زمان هم داراي نواقص زيادي است.البته نه اينكه لينوكس ايمن ايمن است ولي بخاطر باز بودن متن كد آن مي توان مشكلات احتمالي را فورا تشخيص داد و از بين برد. در صورتي كه براي ويندوز بايد صبر كنيد تا نسخه جديد توسط مايكروسافت ارائه شود. مي توان گفت تقريبا هيچ ويروسي براي لينوكس وجود ندارد در صورتي كه براي ويندوز تقريبا سالانه حدود 1000ويروس و كرم مختلف براي ويندوز وجود دارد (اصلا برخي برنامه نويسان فقط با ساختن كرم و ويروس به كسب در آمد مي پردازند) حدود 70 در صد سايت هاي جهان بر روي لينوكس و آپاچي در حال اجرا هستند. يكي از دلايل ديگر اين امر كه ويروسي نمي توان براي لينوكس ساخت و براي ويندوز دست ويروس نويس تواناست اين است كه چون اغلب كربران ويندوز از يك برنامه خاص همچون اينترنت اكسپلورر و.استفاده مي كنند و ساختن يك ويروس باعث خرابي اغلب كاربران خواهد شد در صورتي كه بر لينوكس ميتوان از برنامه هاي مختلفي استفاده كرد كه اين باعث شده ويروس نويس نتواند يك الگوي جامع براي كاربران لينوكس بيابد و اين خود باعث شده تا تلاش خود را صرف ويندوز كنند زيرا صد در صد ويروس سازي براي ويندوز پاسخگوست. در ضمن ويروس هاي ويندوز فقط براي ويندوز است و براي لينوكس بي تاثير است.

لينوكس را مي توانيد براي كاربرد هاي متعددي بكار بگيريد همچون دستگاه چك كردن اتصالات شبكه ديواره آتش ،مسير ياب و……و همچنين لينوكس يك سيستم زنده و پرتابل است به اين معني كه شما مي توانيد آن را حتي در يك سي دي ب خود حمل كنيد .