سرگی برین، نابغه کامپیوتر آمریکایی روسی ، کسی است که به همراه لری پیج شرکت گوگل را راه اندازی کرد.این شرکت بزرگترین شرکت اینترنتی بر پایه موتور جستجو و تکنولوژی تبلیغات آنلاین است.

سرگی برین متولد 21 آگوست سال 1973 در مسکو می باشد.وی با ثروت 12 میلیارد دلار به همراه همکارش لری پیج بیست و ششمین فرد ثروتمند دنیاست.البته به گفته مجله فوربز ، ثروت برین در سال 2010 به مبلغ 5/17 میلیارد دلار رسیده است.

برین به همراه خانواده اش در سن 6 سالگی به اجبار به آمریکا مهاجرت کرد. این اجبار به این دلیل بود که افراد یهودی در شوروی برای تدریس در دانشگاه با مشکل مواجه بودند.خانواده برین در خانه ای کوچک در مرکز مسکو زندگی میکردند.پدر او استاد ریاضیات از دانشگاه مریلند و مادرش یکی از دانشمندان ناسا هست.

Sergey Mikhaylovich Brin

برین دوره ابتدایی را در مدرسه ای در آدلفی ایالت مریلند گذراند، اما پس از آن پدرش در خانه به او تدریس می کرد. پدرش به عنوان استاد ریاضی او را به تحصیل در این رشته تشویق می کرد و در سال 1990 از دانشگاه مریلند با مدرک لیسانس ریاضی فارغ التحصیل شد.او به طور همزمان در رشته علوم کامپیوتر تحصیل میکرد. وی پس از فارغ التحصیلی به دانشگاه استنفورد رفت .و دکترای علوم کامپیوتر گرفت.وی در آنجا با لری پیج آشنا شد وبه زودی تبدیل به دوستان صمیمی شدند. آن دو خوابگاهشان را با کامپیوتر های ارزان قیمت انباشته بودند و سیستم جست و جوی داده های خود را برای ایجاد یک موتور جستجوی بهتر به کار میبردند . این برنامه به زودی در استنفورد شهرت یافت بنابراین به این دو دوست اجازه داده شد تحصیلات دکترا را برای انجام کار و تحقیقات بیشتر روی سیستمشان به تعویق اندازند . برین و پیج با درخواست مقداری پول از اعضای دانشکده ، خانواده و دوستانشان توانستند تعدادی سرور خریداری کرده و شرکت گوگل را در یک گاراژ اجاره ای در منلو پارک راه اندازی کنند. کمی بعد اندی بچتولیشم یک از موسسان شرکت مایکروسیستم چکی به مبلغ 100000 دلار به شرکت گوگل داد. اما مشکل اصلی این بود که اصلا شرکتی به اسم گوگل در جایی ثبت نشده بود.بنابراین برین و پیج ظرف دو هفته ای که درگیر کی سری کاغذ بازی برای ثبت شرکتشان بودند ، نتوانستند مبلغ چک را از هیچ بانکی دریافت کنند.

Sergey Mikhaylovich Brin

زمانی که گوگل آغاز به کار کرد تعداد صفحات ایندکس شده در این موتور جست و جو تنها 25 میلیون صفحه بود.این رقم طی سال های اخیر بسیار رشد کرد و به بیش از 25 میلیارد صفحه رسید.در اواخر آن سال نشریه معتبر PC World  نام گوگل را به عنوان یکی از 100 سایت برتر سال معرفی کرد و به این ترتیب گوگل پله های ترقی را به سرعت پیمود.

مجله اکونومیست  از برین به عنوان یک مرد روشنفکر و کسی که اعتقاد دارد دانش همیشه خوب و قطعا بهتر از نادانی است، یاد میکند. این فلسفه در دو شعار گوگل «فراهم کردن اطلاعات به شکل جهانی در دسترس و مفید برای تمام نیا» و «در به اشتراگ گذاشتن اطلاعات خود خسیس نباشید» نیز کاملا مشهود است.

برین علاوه بر فعالیت در شرکت گوگل روی پروژه های دیگر هم کار میکند. از جمله او و پیج از طریق سایت نوع دوستانه گوگل یعنی google.org برای حل مشکلات انرژی و آب و هوای جهان تلاش میکنند. شرکت گوگل برای یافتن منابع انرژی های جایگزین و تجدید پذیر سرمایه گذاری کرده است.

برین همچنین در سال 2008 مبلغ 5/4 میلیون دلار در شرکت ماجراجویی فضایی،یک شرکت توریسم فضایی در ویرجینیا سرماسه گذاری کرده است.برین و پیج یک هواپیمای بوئینگ 200-767 ویژه و یک جت دونیر آلفا دارند و سالانه 4/1 میلیون دلار خرج محل نگهداری آن ها میکنند.

برین در مه 2007 با «آن ووجیتسکی» تحلیلگر بیوتکنولوژی ازدواج کرد که حاصل این ازدواج یک فرزند است.

Sergey Mikhaylovich Brin

برین در سایت شخصی اش، خود و علایقش را این گونه توصیف میکند:

«سلام دوستان. من میدانم که شما خیلی چیزها درباره من میدانید، اما من هم چیزهایی به آن اضافه میکنم. من به جست و جو در صفحات اینترنت علاقه دارم . من میدانم که بسیار معروف هستم ، اما این شهرت رو به رشد باعث شده سعی کنم در سبک زندگی ام به شکل گمنام زندگی کنم . من به انسان های عادی و فروتن علاقه دارم . من فقط سرگی هستم و برای دوستان، خانواده ، خودم و تمام کسانی که حمایتم کردند و به گوگل عشق می ورزند نیز همان سرگی باقی می مانم.من همیشه دوست داشتم به دیگران کمک کنم و به همین دلیل هر روز و هر ساعت به کار کردن ادامه میدهم. من می خواهم گوگل هر روز بهتر و بهتر شودتا هر کدام از شما که جلوی کامپیتور نشستید و به دنبال چیزی میگردید بتوانید هر چه سریعتر و آسانتر آن را پیدا کنید و احساس خوش شانسی کنید. بیشتر وقت من صرف گوگل می شود. گوگل تا ابد ، عشق من باقی خواهد ماند. من خودم را خوش شانس میدانم چون هیچ کس خوشبخت تر از کسی نیست که رویاهایش به واقعیت پیوسته اند.»

اگر شما جای سرگی برین بودید (با این شهرت، پول و مقام و…)چی کار میکردید؟

پانوشت: راست میگن هرچی پول توی دنیاست زیر دست یهودی هاست.