Google Docs ویژگی‌های جدیدی را معرفی می‌کند!

  • 1389/1/30
  • ITTeach
  • 3

گوگل، Google Docs را با تعدادی پیشرفت عمده آپدیت کرده است. Google Docs، سرویس ذخیره سازی و ویرایش مستندات عرضه شده توسط گوگل می باشد. کاربرانی که حساب کاربری گوگل دارند می توانند مستندات و فایل ها را به سرویس آپلود کنند، مستندات را به صورت آنلاین مشاهده و ویرایش کنند و آنها را روی سیستم کامپیوتر محلی ذخیره سازند. Google Docs از اکثر فرمت های اصلی مستندات مانند pdf، docx، txt و xls پشتیبانی می کند.

ویژگی های جدید افزوده شده شامل موارد زیر می باشند:

ویرایشگر مستندات بهتر :

گوگل در این رابطه چنین اظهار می کند که:

ما تجربه ی ویرایش بلادرنگ واکنشی را که شما از صفحات گسترده در مقایسه با مستندات انتظار داشتید را برای شما ارائه کرده ایم، که به این مفهوم می باشد که می توانید امروزه تغییرات کاراکتر به کاراکتر را به همان صورت که هم نوع های دیگر عمل ویرایش را انجام می دهند، مشاهده کنید. همچنین ویژگی مشهور دیگری از صفحات گسترده، یعنی گفتگوی نوار کناری را اضافه کرده ایم، بنابراین می توانید با کار کردن روی مستندات به همراه همکارانتان در مورد آنها بحث و بررسی کنید.

اصول فنی جدید نیز در توسعه ی قالب بندی اسناد به ما کمک کرده اند که به مفهوم صحت بهتر وارد کردن/صادر کردن، سیستم توضیح بازسازی شده، حاشیه های واقعی و کلیدهای کنترلی و طرح تصویر پیشرفته در مستندات می باشند. این پیشرفت ها به میزان زیادی درخواست شده اند، ولی قبلا ایجاد با ویرایشگر مستندات قدیمی تر روی مرورگرهای قدیمی تر امکان پذیر نبود.

امکان تست این ویژگی وجود نداشت، از آنجاییکه که برای حساب کاربری فعال نشده بود. گوگل به این نکته اشاره کرده است که این ویژگی در دسترس تمام کاربران در روزهای آتی خواهد بود. احتمال دارد که لینک نسخه ی جدید در قسمت بالایی برای تبدیل به ویرایشگر جدید ظاهر شود، دقیقا همانطور که ویرایشگر جدید دردسترس می باشد، زمانیکه صفحه گسترده را در Google Docs مشاهده می کنیم.

ویرایشگر سریعتر صفحه گسترده:

گوگل در این رابطه چنین اظهار می کند که :

با ویرایشگر جدید صفحه گسترده، پیشرفت های سرعت و کارایی عمده و بارگذاری سریعتر صفحات گسترده را مشاهده خواهید کرد. همچنین میزبان ویژگی های اغلب درخواست شده مانند نوار فرمول برای ویرایش سلول، تکمیل خودکار، کشیدن و رها کردن ستون ها و ناوش (فرايند جست و جوي مسيرهاي مختلف به منظور يافتن داده مورد نظر) ساده تر بین صفحات را اضافه کرده ایم و مانند همیشه، همکاری بلادرنگ در صفحات گسترده با گفتگوی نوار کناری و توانایی مشاهده ی اینکه هر فرد کدام سلول را ویرایش می کند، آسان می باشد.

ویرایشگر صفحه گسترده جدید به صورت پیش فرض فعال نمی شود. کاربران Google Docs باید لینک نسخه ی جدید را بعد از باز کردن صفحه گسترده در Google Docs مشاهده کنند.

کلیک کردن روی لینک New Version، صفحه ی اعلانی را با دکمه ی try new version باز خواهد کرد. فشردن دکمه، ویرایشگر صفحه گسترده جدید را بارگذاری می کند و Google Docs به طور اتوماتیک تمام صفحات گسترده را در ویرایشگر صفحه گسترده ی جدید به جای ویرایشگر قبلی بارگذاری خواهد کرد. لینک Old Version در بالای صفحه وجود دارد، که به کاربران اجازه می دهد تا بین نسخه های جدید و قبلی ویرایشگر در صورت نیاز سوییچ کنند.

کارایی توسط گوگل حاوی زمان بارگذاری صفحات گسترده ی اولیه، مرور و ویرایش افزایش یافته است. ویژگی های جدید افزوده شده به ویرایشگر همگی تاثیرگذار می باشند. ویژگی های جدید مهم شامل نوار فرمول، ویژگی درخواست شده به مدت زیاد همانند تکمیل خودکار و کشیدن و مرتب سازی ستون ها می باشند.

ویرایشگر طراحی اشتراکی جدید:

گوگل در این رابطه چنین اظهار می کند که:

از سالی که ابزار طراحی Insert (درج) را راه اندازی کرده ایم، درخواست های زیادی برای قابلیت اشتراک روی طراحی ها و دردسترس پذیری مستقیم از لیست مستندات دریافت کرده ایم. ویرایشگر طراحی های مستقل جدید امکان اشتراک بلادرنگ را روی فلوچارت ها، طرح ها، نمودارها و دیگر گرافیک های تجاری فراهم می سازد. این طرح ها را با استفاده از حافظه ی موقت وب در مستندات ، صفحه گسترده ها و نمایش ها کپی کنید یا طرح ها را درست همانند Google Docs به اشتراک گذاشته و منتشر سازید.

طرح ها بیشتر شبیه نمایش ها می باشند، با اختلاف عمده ای که به نظر می رسد که این نکته باشد که طرح ها به یک صفحه محدود می شوند. طرح ها نیز می توانند به صفحات گسترده، نمایش ها و مستندات اضافه شوند. طرح ها می توانند به صورت اشتراکی ایجاد شوند و سپس به صورت مستقیم از لیست مستندات و فایل های دردسترس قابل دستیابی باشند.

به فایل ویدئویی که توسط تیم Google Docs تهیه شده است، نگاه کنید که ویژگی های جدید را نمایش می دهد.

(متاسفانه بدليل سيستم موجود در كشور ايران قابل مشاهده نيست با رفتن به لينك منبع خبر ميتوانيد مشاهده كنيد!)

اخیرا تنها ویرایشگر صفحه گسترده و طرح ها برای کاربران Google Docs فعال شده اند. ویرایشگر جدید مستندات در روزهای آتی فعال خواهد شد. کاربران Google Gears باید توجه داشته باشند که این ویرایشگرهای جدید اخیرا با تکنولوژی که دستیابی آفلاین را فعال می سازد، سازگار نمی باشند. با این حال، گوگل، افزودن پشتیبانی را برای این ویرایشگرهای جدید در نسخه های جدید وعده داده است.

گوگل، تلاش های توسعه ای شان را روی کارایی و اشتراک در این نسخه ی جدید Google Docs متمرکز ساخته است. کمبود قابلیت های ویرایش آفلاین می تواند مشکل ساز باشد، ولی هنوز استفاده از ویرایشگرهای قبلی باید امکان پذیر باشد.

منبع: ghacks

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 3 دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *