moe.exe چیست و چرا اجرا می شود؟

moe.exe چیست و چرا اجرا می شود؟
  • 1389/5/15
  • محمدرضا ارجمندی
  • 1

به احتمال زیاد شما فقط به این دلیل این مقاله را می خوانید که متوجه اجرای برنامه ای با نام moe.exe در تسک منجر ویندوز خود شده و از خود پرسیده اید چرا چنین برنامه ای باید  مقداری از حافظه و زمان پردازنده را اشغال کند. شما که برنامه ای به نام Moe را در ویندوز نصب یا اجرا نکرده اید، پس این پروسه از کجا امده و ضمن اجرا روی کامپیوتر مشغول چه کاری است؟

سوال اول: Moe.exe چیست ؟

نگرن نباشید! Moe.exe مربوط به یک نرم افزار مخرب که قصد آلوده کردن سیستم شما را دارد نیست. Moe.exe  (مخفف (Mesh Operating Environment  هسته موتور همگام سازی برنامه  جدید نسخه بتای همگام سازی ویندوز لایو است(Windows Live Sync Beta) ، و همچنین هسته برنامه قدیمی تر لایو Mesh. لایو سینک جدید بر اساس فناوری مش بوده، و در عین حال شامل همان موتور همگام سازی است. این برنامه به شما امکان می دهد تا پوشه های خود را بین کامپیوتر و  فضای ذخیره سازی آنلاین SkyDrive  با هم تبادل کنید. حتی اگر شما از لایو سینک نیز استفاده نکنید، ممکن است در طی نصب برنامه  ویندوز لایو  Essentials  بتا این برنامه نیز روی رایانه شما نصب گردد.

اگر دقت کرده باشید این پروسه  در حال همگام سازی فایل های شما یا چک کردن تغییرات، انصافا مقدار زیادی از منابع پردازنده را به خود اختصاص می دهد. متاسفانه در حال حاضر برنامه لایو سینک کمی از نظر استفاده از منابع سیستمی پر مصرف است؛امیدوارم عملکرد آن قبل از انتشار نسخه نهایی بهبود پیدا کند.

باز اگر توجه کرده باشید فرآیندهای دیگری وجود دارند که در ارتباط و وابسته به لایو سینک می باشند. این پروسه ها عبارتند از WLSync.exe که رابط کاربری لایو سینک است و WLRemoteClient.exe ،که اگر شما به کامپیوتر راه دوری از طریق لایو سینک متصل شوید اجرا خواهد شد.

بستن لایو سینک

برای اطمینان از به روز رسانی تغییرات فایل های شما در پروسه همگام سازی ، moe.exe به طور خودکار در استارت آپ ویندوز اجرا می شود. اگر شما نیاز به آزاد کردن منابع سیستم داشتید، می توانید از برنامه لایو سینک  از طریق سینی  سیستم خارج شوید. بر روی آیکون کلیک راست کرده و Exit را انتخاب کنید.

گزینه Close Sync را در پنجره ای که ظاهر میشود انتخاب کنید.این کار سبب بسته شدن WLSync.exe ، moe.exe ، و هر نوع فرآیندهای مرتبط دیگری خواهد شد.

اگر نیاز به همگام سازی فایل های خود داشتید، شما می توانید بعدا به صورت عادی لایو سینک را دوباره اجرا کنید.

بستن  پروسه به طور مستقیم

اگر به جای اعمال بالا، شما سعی به متوقف کردن  moe.exe به طور مستقیم از تسک منجر کنید، ثمری نخواهد داشت زیرا به طور اتوماتیک توسط WLSync.exe دوباره راه اندازی میشود. به طور کلی خروج از برنامه لایو سینک که در بالا ذکر شد بهترین راه است ، اما اگر پروسه هنگ کند و جواب ندهد ، باید ابتدا پروسه WLSync.exe  را بست و سپس به سراغ بستنmoe.exe  رفت.

جلوگیری از اجرای خودکار Moe.exe

همانطور که قبلا ذکر شد ، برنامه لایو سینک به طور خودکار در هنگام بوت شدن کامپیوتر شما اجرا می شود. اگر شما ترجیح می دهید تنها آن رابه شکل دستی اجرا کنید، می توانید آن را از استارت اپ حذف  کرده و پس از آن فقط برنامه را هنگامی اجرا کنید که نیاز به تبادل  فایل دارید.

برای این منظورmsconfig.exe  را در کادر جستجوی منوی استارت یا Run اجرا کرده، به زبانه Startup  رفته، و تیک کنار جعبه Windows Live Devices را برداشته، و سپس دکمه ی OK  را برای ذخیره کردن تغییرات خود فشار دهید.

ممکن است از شما خواسته شود تا کامپیوتر خود راه اندازی مجدد کرده تا تغییرات اعمال شود ، اما شما می توانید بعدا آن را راه اندازی مجدد کنید. در صورتی که هر کدام از روش ها را انتخاب کنید، لایو سینک اکنون تنها زمانی که شما آن را مستقیم راه اندازی کنید اجرا خواهد شد.

حذف  لایو سینک و moe.exe

اگر  از لایو سینک استفاده نمی کنید و ترجیح می دهید آن را پاک کنید، وارد کنترل پنل شده برنامه Add/Remove Programs را  باز  کرده و بر روی  Windows Live Essentials Beta  کلیک کرده، و سپس دکمه ی Uninstall/Change را فشار دهید.

بر روی Remove one or more Windows Live programs  در برنامه حذف برنامه کلیک کنید.

سپس جعبه کنار Sync  را تیک زده، و سپس بر روی Uninstall در پایین کلیک کنید. این  عمل سبب می شود به طور کامل  لایئ سینک از رایانه شما حذف شود، همراه با حذف فرآیندهای مرتبط با آن مانند moe.exe.

اما ، خود ما لایو سینک را یک ابزار مناسب  یافتیم ، بنابراین بد نیست  که آن را امتحان کنید و ببینید که اول بدردتتان می خورد یا خیر. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد Live Sync  و آنچه انجام می دهد ، لطفا مقاله ما در مورد چگونگی تبادل فایل بین کامپیوتر ها و SkyDrive  توسط برنامه  Live Sync Beta را بخوانید.

منبع: howtogeek

دیدگاه خود را وارد کنید
1 دیدگاه
  1. بازتاب: moe.exe چیست و چرا اجرا می شود؟ | IraNFull.CoM

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *