چگونه یک رایانه شخصی و یک Mac را با یک موس و صفحه کلید کنترل کنیم؟

  • 1389/6/9
  • سپهر خيري
  • 1

زمانی بود که وصل کردن دو مانیتور به یک سیستم و کنترل آن کار بسیار دشوار و منحصر به فردی بود و اگر شخصی توانایی انجام چنین کاری را داشت به احتمال زیاد اطرافیانش او را بعنوان فردی وارد در کامپیوتر می دانستند. اما اکنون دیگر چنین نیست چرا که شما می توانید نمونه های زیادی از این کار را جاهایی ببینید که هیچ فرد متخصصی نیز حضور ندارد و حتی دو کودک برای خود این عملیات را انجام داده اند.

اما شاید شما نیز همانند بسیاری دیگر بخواهید خود را جلوتر از سایرین نشان دهید و کماکان کارهای منحصر بفردی انجام دهید که هر کودکی قادر به انجام آن نیست. باید گفت شما این شانس را دارید که تنها با خواندن این مقاله بتوانید دو کامپیوتر را با یک موس و صفحه کلید هدایت کنید و راه بردن دو سیستم به صورت همزمان چیزی نیست که هر کسی بتواند آن را انجام دهد.

نرم افزار Synergy برنامه است که به شما توانایی راه اندازی و استفاده از دو سیستم با یک موس و صفحه کلید را می دهد.  طرز کار و در واقع ساختار این برنامه فوق العاده جالب است زیرا برای مثال وقتی شما دو سیستم را با هم راه اندازی کرده و دو مانیتور دارید اما برای هرکدام فقط یک موس و صفحه کلید دارید، در صورتی که موس را از روی یک مانیتور به سمت مانیتور دیگر ببرید ، فلش موس از یک مانیتور وارد مانیتور دیگر شده و تمام کنترل شما بر روی مانیتوری می رود که موس در آن قرار دارد.

بعبارت دیگر اگر شما موس را از قسمت انتهایی سمت چپ در مانیتور سمت راست، باز هم به سمت چپ ببرید، فلش موس در مانیتور سمت چپ ظاهر می شود.

نکته ی دیگر این است که تمام کارهای شما در دو سیستم کاملا با هم هماهنگ است برای مثال هنگامی که مطلبی را در یکی از سیستم ها کپی می کنید می توانید آن را در سیستم دیگر جایگذاری نمایید. این اتفاق برای Screensaver  ها هم میافتد. در واقع هر Screensaver که برای یکی از سیستم ها انتخاب نمایید برای سیستم دیگر نیز انتخاب می شود.

نکته ی بعدی که شاید نسبت به دو موضوع قبلی حتی جالب تر و بهتر بگوییم کاربردی تر نیز باشد، این است که شما می توانید در هر یک از دو سیستم یک سیستم عامل مجزا داشته باشید. برای مثال یکی از سیستم ها می تواند ویندوز باشد و دیگری Mac  یا چیز دیگر.

این قابلیت برای آن دسته از کاربرانی که نیاز به استفاده از دو سیستم عامل و کاربری از توانایی های مختص هرکدام از آن ها دارند بسیار مناسب و پر کاربرد است به طوریکه اگر شما جزو این دسته از افراد باشید حتما این روش را انتخاب و دنبال خواهید کرد.

خوشبختانه نصب و راه اندازی Synergy کاری بسیار ساده و سریع است که می توانید با خواندن و آموختن مراحل زیر آن را در کمترین زمان ممکن انجام دهید. ما در زیر آموزشی مرحله به مرحله را برای شما در نظر گرفته ایم.

آنچه نیاز دارید:

15 دقیقه زمان

– نرم افزار Synergy

-در صورت نداشتن نرم افزار با مراجعه به این آدرس آن را دانلود نمایید:  synergy2.sourceforge.net

1– نرم افزار Synergy را بر روی هر دو رایانه نصب نمایید:

در ابتدا لازم است با مراجعه به سایت این نرم افزار (از آدرسی که در بالا داده شد) و از لینکی که در ستون کناری سایت قرار دارد، آخرین و جدیدترین نسخه ی نرم افزار را دانلود نمایید . بهتر است که Source  نرم افزار را دانلود نمایید تا بتوانید در صورت نیاز هر زمان دیگری نیز آن را بر روی رایانه ی خود نصب کنید.  سپس باید این نرم افزار را بر روی هر دو دستگاه نصب کنید.

شاید اکثر شما تا کنون این به ذهنتان نرسیده باشد که این کار (یعنی راه اندازی دو سیستم با یک موس و صفحه کلید) را می توانید در شبکه ای به جز شبکه ی خانگی نیز انجام دهید. در واقع اصل این کار در همان شبکه ی خانگی باید رخ دهد اما این مطلب را برای آن عده ی کمی می گویم که قصد دارند تا ایده ی جدید را به اجرا بگذارند و شبکه های غیرخانگی (مثلا اینترنت) را برای این کار انتخاب نمایند؛

بهتر است حواس خود را خوب جمع کنید چرا که ریسک امنیتی این کار در شبکه ای غیر خانگی بسیار بالاست و در حقیقت شما رایانه ی خود را با خیلی از هکر های احتمالی به اشتراک گذاشته اید. پس توصیه ما این است که این عملیات را فقط در شبکه ای خانگی و در واقع با دو رایانه ی کنار هم انجام دهید.

2- انجام تنظیمات بر روی Synergy :

برای انجام تنظیمات ابتدا باید شما یک تصمیم بگیرید که اصلا هم مهم و حیاتی نیست. شما باید کامپیوتری را که می خواهید بعنوان سرور از آن یاد شود انتخاب کنید. تنها فرق کامپیوتر Server  با کامپیوتر دیگر است که شما موس و صفحه کلید را به آن وصل خواهید کرد. پس این انتخاب را انجام دهید زیرا تنظیمات Synergy  باید بر روی رایانه ی سرور انجام شود.

خوب کار خود را آغاز می کنیم برای تنظیمات، ابتدا باید synergy.exe را اجرا کنید. بعد از کلیک بر روی آن یک پنجره باز خواهد شد. از بالای صفحه به قسمت دوم نگاه کنید، دایره ی تو خالی وجود دارد که کنار آن این جمله دقیقا نوشته شده است : “Share this computer’s keyboard and mouse (server ” . بر روی این دایره کلیک کنید تا داخل آن پر شود.

در همین قسمت کلمه را خواهید دید به این صورت: “Screens & Links”  که در کنار آن دکمه قرار دارد به این اسم : “Configure” آن را بفشارید تا پنجره ای مستقل و جدید باز شود. در بالای صفحه ی مستقل باز شده و زیر لیست خالی ای که کنار آن نوشته شده : “Screens” ، شما دکمه را خواهید دید با علامت + ، آن را بفشارید تا صفحه ای دیگر باز شود با نام Add Screen . در این صفحه شما باید نام مربوط به هر رایانه ای را که می خواهید به این رایانه متصل کرده و با یک موس و صفحه کلید با آن ها کار کنید ، وارد نمایید.

نام رایانه ی مورد نظر را در جعبه ای که کنارش کلمه ی : “Screen name” نوشته شده وارد نمایید. حتما حواستان باشد که نام رایانه ی مورد نظر را درست و کامل (با رعایت حروف بزرگ و کوچک وارد نمایید). چنانچه این عملیات به موفقیت انجام نشد، چند بار دیگر این کار را تکرار کنید تا با موفقیت رایانه ی مورد نظر شما شناسایی شود.

ضمنا حواستان را خوب جمع کنید که به قسمت های دیگر کاری نداشته باشید و آن ها را دست نخورده باقی بگذارید. هر رایانه ی که اضافه کنید در لیستی با نام Screens که قبلا خالی بود اضافه خواهد شد.

بار دیگر به همان صفحه ی Screens & Links باز گردید. در اینجا باید تنظیمات دیگری را برای رابطه دادن دو کامپیوتر انجام دهیم. به قسمت پایی صفحه دقت کنید که در آن 3 جعبه ی خالی وجود دارد که کنار هر کدام یک فلش به سمت پایین است. این گونه لیست ها DropDown  نام دارند که با کلیک کردن بر روی فلش موجود کنار هر کدام، لیستی از موارد که می توانید از بین آن ها انتخاب نمایید وجود دارد.

در واقع خط  پایین در صفحه ی  Screens & Links  یک جمله  است  که شما باید با پر کردن  جعبه ها  آن را کامل نمایید. برای این  کار دقیقا دستور زیر را  بر روی جمله پیاده نمایید  و در حقیقت کاری کنید که جمله ی  زیر پدیدار شود:

“0 to 100% of the left of RightScreenName goes to 0 to 100% of LeftScreenName,”

در این جمله منظور از RightScreenName  و LeftScreenName  به ترتیب نام رایانه ی سمت راست و نام رایانه ی سمت چپ است.  بعد از کامل کردن این جمله  دکمه ای که با علامت + زیر جمله قرار دارد بفشارید.

سپس همین جمله را به صورت برعکس پر کنید . در واقع شما با این کار هر دو طرف از هر دو رایانه را به هم متصل کرده اید. پس از اتمام کار دستوری که در جعبه ای به نام Links – که در بالای جمله ی مورد نظر قرار دارد- مشاهده می کنید باید چیزی شبیه به این باشد (فقط اسم رایانه ها تغییر می کند و اسم دو رایانه ی شما ظاهر خواهد شد) :

Alex 1 is the right of Alex2

Alex 2 is the left of alex 1

پس از انجام این کار ها و اطمینان یافتن از درستی آن ها می توانید دکمه ی Ok  را فشار دهید تا عملیات انجام شده و شما به صفحه ی اصلی هدایت شوید. در صفحه ی اصلی دکمه ی Test را بفشارید  تا برای اولین بار این اتباط را امتحان کنید.

3- بر روی سیستم عامل Mac و Unix:

ساز و کار انجام عملیات بر روی این دو نوع سیستم عامل نیز مشابه آن چیزی است که در ویندوز انجام دادیم با این تفاوت که در این سیستم عامل ها شما باید به جای کار در یک پنجره ی مشخص، اطلاعاتی را که در اختیار شما قرار می دهیم داخل یک config file وارد نمایید. این اطلاعات به صورت ریز است:

section:Screens

fernando:

laptop:

end

section: links

fernando:

left=laptop

laptop:

right= fernando

end

“.synergy.conf” [New File] 10 lines, 135 charecters written

این عکس هم مربوط به آن است:

پس از اینکه این دستور را در فایل  Config  نوشتید و آن را با نام Synergy.conf  ذخیره سازی کردید، زمان آن رسیده است که Synergy را اجرا نمایید. اگر  با سیستم عامل Unix  می خواهید کار کنید باید این دستور را وارد نمایید در ترمینال اطلاعات:

synergys -f –config synergy.conf

فقط باید به این نکته توجه داشته باشید که در اطلاعات بالا که در فایل Config  وارد می کنید نام کامپیوتر ها و جهت ها را باید با موارد خودتان (نام رایانه و جهت های مد نظر خودتان ) عوض نمایید.

دقت داشته باشید که دستور f- که در دستورات بالا مشاهده کردید صرفا جهت این است که پنجره ی اتصال در مقال شما و به صورت اشکار باز شود ، شما می توانید پس از چک کردن همه ی موارد این دستور را پاک کنید تا در نهایت پنجره ی اتصال به صورت Hidden  و در پشت صحنه ی صفحه نمایش رایانه ی شما ظاهر شود.

4- راه اندازی نهایی Synergy:

خوشبختانه هنگامی که بر سر استفاده ی نهایی و راه اندازی نهایی Synergy می رسیم با تنظیمات زیادی مواجه نیستیم. در سیستم عامل ویندوز کافیست فقط Synergy executable را اجرا نموده و در قسمتی که درست در بالای بقیه قسمت ها قرار دارد و اولین قسمت به شمار می رود ،

گزینه ی  Use another computer’s shared keyboard and mouse (client)  را تیک  کنید و در حعبه ای که  در زیر آن قرار دار د و کنار آن نوشته  است Other computer’s host name، نام رایانه ی  میزبان را بنویسید.

سپس شما باید در پایین پنجره ی Synegy دکمه ی test  را بفشارید تا ارتباط دو رایانه آغاز شود. در ابتدا شما در حالتی هستید که می توانید امتحان کنید که آیا این ارتباط مشکلاتی دارد یا خبر. در حقیقت اگر در حالت تست وارد ارتباط شوید در صورت بروز و وجود مشکلی، خود Synegy به شما اطلاع می دهد. از دفعه ی بعد که خواستید ارتباط را برقرار نمایید از دکمه Start  استفاده نمایید تا دیگر در حالت تست نباشید و رسما کار خود را آغاز نمایید.

در سیستم عامل یونیکس هم کافیست دستور زیر را در یک Unix box وارد نمایید:

synergyc -f server-host-name

به جای server host name  نام رایانه ی سرور خود را وارد نمایید.

در mac نیز ساز و کار به همین صورت است.

اکنون شما می توانید تمام رایانه های تحت کنترل خود را با یک موس  و صفحه کلید کنترل نمایید بدون توجه به اینکه چه سیستم عامل هایی بر روی هر کدام نصب شده است. هر زمان که خواستید نیز می توانید تنظیماتی را در synergy اعمال کنید تا بیشتر باب طبعتان شود. البته باید گفت synergy برنامه ای نیست که تنظیمات زیادی داشته باشد.

شما هم اگر روش های دیگر را میشناسید میتوانید در قسمت نظرات به ما نشان دهید.

دیدگاه خود را وارد کنید
1 دیدگاه
  1. salam . matlabe beszar jalebi bood
    1 soal dashtam …..
    chetor mitavanam hedazate 2 manitor ra ba 1 szstem be dast begiram , be tori ke kare 2 monitor mojaya bode va mn betavanam ba monitor aval kare barnamenevisi anjam dade va monitor dovom kare pakhsh barname power point ra anjam dahad_

    ba tashakor faravan

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *