چگونه در فتوشاپ یک ساعت مچی طراحی کنیم

 • 1389/6/22
 • مهرداد ارجمندی
 • 4

تصویر نهایی  ساعتی که شما آن را طراحی می کنید.

احتمالا وقتی بفهمید که چه تعداد از مردم برای طراحی های صنعتی خود از فوتوشاپ استفاده می کنند متعجب خواهید شد. در واقع فوتوشاپ برنامه ی بسیار محبوبی در میان طراحان مد و جواهرات است. در آموزش امروز به کمک سبک های لایه ها و سایه می خواهیم یک ساعت مچی عقربه ای بسیار عالی را طراحی کنیم.

قدم  اول:

در ابتدا شما باید یک سری بلو پرینت (چاپ اوزالید که برای کپیه نقشه و رسم های فنی بکار میرود و ) تهیه کنید تا به عنوان یک راهنما برای طراحی شما مورد استفاده قرار گیرد. در اینجا ما یک بلو پرینت ساده به شکل ساعت داریم که آماده است تا بر روی لایه های بالا طراحی شود. این بلوپرینت  به کمک اشکال پایه در ابزار خطوط راست در Adobe Illustrator درست شده است و همچنین می توانید از فایل منبع این آموزش نیز آن ها را دانلود کنید.

هنگامی که بلو پرینت خود را طراحی کردید، شما باید فوتوشاپ را باز کنید و  سایز نقاشی و طرح خود را تنظیم کنید. بعد از آن ، کافی است که اشکال عمودی را از Illustrator به طرح خود در فوتوشاپ بیاورید. بر روی لایه راست کلیک کنید و آن را تغییر اندازه دهید.دکمه ی 5 را بر روی کیبورد خودتان فشار دهید تا بتوانید شفافیت تصویر را تعیین کنید  آن را به 50% برسانید .حالا الگوی شما آماده است.

قدم 2:

حالا لایه به لایه شروع به طراحی کنید از پایین تا بالا. شما نیازمند این هستید که برای هر المان و عنصر یک لایه درست کنید. بنابراین به یاد داشته باشید که برای درست کردن لایه ی جدید از کنترل+شیفت + N استفاده کنید. لایه ها را اسم گذاری کنید تا بعدا بتوانید براحتی آن ها را پیدا کنید .

قدم 3:

یک لایه ی جدید به نام “side” درست کنید. ابزار Pen را انتخاب کرده یا می توانید از روی کیبورد خود کلید P را بزنید. به کمک ابزار پن بر روی نقطه ی لنگر کلیک کنید و یک خط راست بکشید. بعد از آن بر روی ابزار Path Selection کلیک کرده ( یا به کمک دکمه ی  Aبر روی کیبورد)  و سپس بر روی خط راستی که همین الآن آن را کشیده اید راست کلیک کرده و Make Selection را انتخاب کنید .

قدم 4:

بر روی ابزار براش کلیک کنید (یا به کمک کلید B بر روی کیبورد) رنگ سفید را از پالت رنگ انتخاب کنید و ناحیه ی انتخابی را به رنگ سفید درآورید. به کمک کنترل+D   selection را حذف کنید. کلید F7 را از کیبورد بزنید تا پنجره ی لایه ها را بیاورید بر روی دکمه ی Lock Transparent Pixels  قفل کردن پیکسل های شفاف در بالای پنجره ی لایه ها کلیک کنید .ابزار گرادیان را با فشردن دکمه ی G انتخاب کنید رنگ خاکستری تیره را از پالت رنگ انتخاب کنید و بوسیله ی آن گرادیانی در بالا و پایین کناره های محیط رنگ شده بسازید. لایه ی “side” را کپی برداری و تکرار کنید و آن را به صورت عمودی بچرخانید تا بر روی بلو پرینت خود بپسبانید. با همین تکنیک می توانید عناصر و المان های دیگر را هم در این  کار خلق کنید.

قدم 5 :

بر روی ابزار Ellipse کلیک کنید یا با فشردن Shift + U آن را فعال کنید. یک دایره ی سفید بر روی بلو پینت خود بکشید ابزار گرادیان را انتخاب کنید ( با فشردن دکمه ی G) خاکستری تیره را انتخاب کنید و یک گرادیان از پایین ایجاد کنید تا یک دایره شبیه چیزی که در زیر است ایجاد کنید.

قدم 6:

با استفاده از ابزار اکلبیپس (Shift+U) و ابزار گرادیان G یک دایره ی سفید رنگ بکشید. یک گرادیان خاکستری از پایین تا بالا و از بالا تا پایین ایجاد کنید تا یک عمق مجازی ایجاد کنید. مرکز دایره باید مشکی کدر باشد. برای هرکدام از این دایره ها Outer Glow یا براقی سطح خارجی را انتخاب کنید. به Layer > Layer Style > Outer Glow رفته تا اینکه یک حلقه ی سفید نرم و با ظاهری براق داشته باشید. بازی کردن با ابزار گرادیان چیزی است که شما در اینجا باید آن را یاد بگیرید.

قدم 7 :

کلید F7 را از کیبورد فشار دهید راهنمای لایه ها را انتخاب کنید و آن را به بالاترین لایه ی لیست بکشانید. بنابراین شما خواهید دید که چه جزییاتی را می توانید بکشید. لایه را قفل کنید و به کمک(Ctrl + Shift + N یک لایه جدید در بالای آن ایجاد کنید.  نا آم آن را ” پیچ” بگذارید . حالا شما باید 8 تا از این پیچ ها در سرتاسر بدنه ی ساعت بکشید. این کار را می توانید با ساختن یکی و سپس کپی برداری از آن  و چرخش آن به حالتی که د نظر شماست انجام دهید.

قدم 8:

ابزار PEN را انتخاب کنید یا کلید P  را بر روی کیبورد فشار دهید .سپس به کمک ابزار  Direct Selection (A) مسیر را انتخاب کنید بر روی آن راست کلیک کنید و Make Selection را انتخاب کنید . ابزار قلمو را با فشردن کلید B انتخاب کنید و رنگ خاکستری تیره را از پالت رنگ انتخاب کنید و ناحیه ی مورد نظر را رنگ کنید. سپس به کمک رنگ سیاه ر لبه ها عمق ایجاد کنید. چیزی که ایجاد می کنید باید مانند تصویری باشد که در زیر آمده است.

قدم 9:

لایه ی پیچ را انتخاب کنید کنترل+N را فشار دهید تا یک لایه در بالای آن ایجاد کنید و نام آن را ” بالای پیچ” بگذارید. ابزار اکلیپس را با فشردن دکمه های Shift + U انتخاب کنید ،رنگ سفید را از پالت رنگ انتخاب کنید و یک دایره ی پیچ را رسم کنید. سپس گرادیانی با رنگ خاکستری تیره  از پایین به بالا ایجاد کنید .یک دایره ی کوچکتر در بالا با همین مراحل ایجاد کنید و سپس به Edit > Transform > Vertical بروید. در بالای این دایره کوچک یک شش گوشه با رنگ خاکستری تیره رسم کنید و سپس درون آن  به کمک inner shadow layer style را سایه بزنید  ( Layer > Layer Style > Inner Shadow )   و بدین تریتب شما پیچ خود را آماده کرده اید.

قدم 10:

کنرل +R  رافشار دهید تا خطکش انتخاب شود. بر روی دایره ی سیاه مات کلیک کنید تا آن انتخاب شود. اطمینان حاصل کنید که انتخاب خودکار لایه و کنترل های انتقال در آپشن ابزار انتخاب فعال باشند. بر روی خط کش  افقی کلیک کنید و یک خط راهنما به مرکز دایره رسم کنید.مجددا همین کار را انجام دهید ولی این بار برای خطی عمودی. حالا شما مرکز را برای چرخش پیچ ها معین کرده اید.

قدم 11:

بر روی ابزار جابجایی کلیک کنید یا از روی کیبورد V را فشار دهید. همزمانی که کلید شیفت را نگه داشته اید بر روی عناصر و المان های پیچ کلیک کنید (سایه ، دو دایره و یک شش ضلعی ) حالا از قسمت لایه ها به Layer > New > Group بروید و یک نام برای گروه انتخاب کنید.  F7 رافشار دهید تا پنجره ی لایه ها آورده شود سپس این گروهی را که ساختید 7 مرتبه کپی برداری و تکرار کنید. بنابراین شما 8 لایه ی گروهی از پیچ دارید. یک گروه را انتخاب کنید و مرکز چرخش (صلیب کوچکی در مرکز گروه) را به مرکز ساعت جایی که خطهای راهنما همدیگر را قطع می کنند، بکشید. حالا کلید شیفت را نگه دارید تا گروه مورد نظر چرخش کند. همین کار را برای گروههای دیگر نیز انجام دهید تا تمامی آنها در اطراف بدنه ی ساعت چرخش یاید .

قدم12:

بعد از کپی برداری و تکرار و چرخش در اطراف بدنه ی ساعت، شما باید دکمه های سه تا از پیچ ها را درست کنید. تا دایره ها را به صورت عمودی برای سایه ها بچرخانیم و پشت زمینه را با رنگ خاکستری تیره رنگ کنیم تا با  سایه ی بدنه ی حلقه جفت و جور شود.

قدم 13:

حالا شما قصد دارید بند ساعت را بکشید. F7 را فشار دهید تا پنجره ی لایه ها آورده شود و سپس لایه ی پشت زمینه ی دکمه را انتخاب کنید. بوسیله ی فشردن دکمه های (Ctrl + Shit + N) لایه ی جدیدی بسازید. نام لایه ی جدید را “دستبند” بگذارید . ابزار پن را با فشردن دکمه ی P بیاورید و یک خط از یکی از قسمتهای دستبند نقطه به نقطه  رسم کنید . سپس با استفاده از ابزار انتخاب مسقییم (با فشردن دکمه ی A) و راست کلیک کردن بر روی خط جدید ، از منوی حاضر  Make Selection را انتخاب کنید. با استفاده از ابزار قلمو(B) و انتخاب رنگ سفید از پالت رنگ ، ناحیه ی انتخابی را سفید کنید. از ابزار گرادیان با رنگ خاکستری تیره استفاده کنید و یک سری گرادیان و تغییرات به عنوان سایه در تصویر زیر ایجاد کنید.

قدم14:

از ابزار قلمو (B) استفاده کنید و رنگ سفید را از پالت رنگ انتخاب کنید و ناحیه ی انتخابی را سفید کنید .با استفاده از ابزار گرادیان با رنگ خاکستری تیره ، گرادیانی به عنوان سایه مانند نمونه ی زیر ایجاد کنید.

قدم 15:

با فشردن دکمه ی F7 پنجره ی لایه ها را بیاورید و پنجره ی دستبند را انتخاب کنید .کنترل را فشار دهید بر روی برچسب لایه کلیک کنید تا از شکل لایه انتخابی کنید. به Select > Modify > Contract بروید و در قسمت input 3 پیکسل را وارد کنید و تایید را بزنید.

قدم 16 :

کنترل +C را فشار دهید تا ناحیه ی انتخابی را کپی کنید . کنترل +V رافشار دهید تا آن را در یک لایه ی جدید بچسبانید. شفافیت آن را قفل کنید به وسیله ی ابزار گرادیان G سایه های بیشتری ایجاد کنید. بنابراین بند ساعت شما باید چیزی مانند شکل زیر بشود.

قدم 17

با فشردن کلید F7 پنجره ی لایه ها را بیاورید. و یک لایه ی جدید به اسم بالای بند ساعت بسازید. هردوی لایه ها را انتخاب کنید (با استفاده از کنترل +کلیک)  از قسمت لایه ها به Layer > New > Group بروید و نام گروه را قسمت بالای بند ساعت بگذارید. سپس گروه را سه بار کپی برداری و تکرار کنید ( بدین صورت که بر روی لایه ی گروهی راست کلیک کنید و بر روی تکرار گروه کلیک کنید.

قدم 18:

حالا یکی یکی گروه لایه ها را همانند راهنمای بلوپرینت به مکان خودش منتقل کنید. سپس همه ی آن سه گروه  را انتخاب کنید و آن را کپی و تکرار کنید. به Edit > Transform > Flip Vertical بروید تا آنها را به صورت عمودی بچرخانید. حالا شما دستبند خود را به اتمام رسانده اید.

قدم 19 :

در این مرحله شما شما دکمه ای که در ساعت  زمان را تنظمیم می کند می سازید. با فشردن دکمه F7 پنجره ی لایه ها را بیاورید ، لایه ی پشت زمینه را انتخاب کنید. دکمه های کنترل+شیفت+N را فشار دهید تا لایه ی جدید ساخته شود نام لایه ی جدید را  “دکمه” بگذارید و سپس ابزار پن را با فشردن دکمه ی P انتخاب کنید. یک خط از دکمه رسم کنید. از ابزار انتخاب مستقیم با فشردن A استفاده کنید ، بر روی خط راست کلیک کنید و Make Selection را انتخاب کنید و سپس از قلمو(با زدن دکمه ی B) استفاده کنید تا ناحیه ی انتخابی را سفید کنید. سپس از ابزار گرادیان استفاده کنید ( با فشردن دکمه ی G)با رنگ خاکستری تیره یک گرادیان از بالا تا پایین دکمه ایجاد کنید و به این صورت شکل شما حاتی سه بعدی به خود می گیرد.

قدم 20 :

کمی بیشتر می توانید بر روی دکمه کار کنید . لایه ی دکمه را انتخاب کنید (کنترل+کلیک)را بر روی لایه ی برچسب  بزنید تا لایه را انتخاب کنید. حالا ابزار Rectangular Marquee یا معرفی اشیا را با زدن دکمه ی M بیاورید  و اطمینان حاصل کنید که برای حذف کردن بخشی از انتخاب تنظیم شده است. قسمت سمت چپ را حذف کنید. حالا ابزار گرادیان را بازدن دکمه ی G انتخاب کنید و به رنگ خاکستری تیره یک گرادیان از راست به چپ ایجاد کنید.

قدم 21:

با زدن دکمه های کنترل +شیفت +N یک لایه ی جدید برای سایه درست کنید. با فشردن G ابزار گرادیان را فعال کنید.رنگ خاکستری تیره را فعال کنید و یگ گرادیان از چپ به راست بکشید.

قدم 22:

حالا زمان آن رسیده است که بر روی قسمت داخلی ساعت کار کنیم. با فشردن دکمه ی F7 پنجره ی لایه ها را بیاورید راهنمای لایه ها را انتخاب کنید و آن را قابل مشاهده کنید. آن باید بالای دیگر لایه ها باشد. با فشردن کلید های ترکیبی کنترل+شیفت+N یک لایه ی جدید بسازید و نام آن را ” دایره” بگذارید. با ابزار اکلیپس (شیفت+U) یک دایره ی سفید در پایین بکشید و با کمک ابزار گرادیانG و رنگ خاکستری تیره سایه هایی درست کنید که در بالا تیره تر و در پایین روشن تر باشد. در بالاترین ناحیه یک لایه ی جدید درست کنید و یک دایره ی سیاه مات بکشید. پنجره ی لایه ها را با زدن F7 باز کنید  کنترل به همراه کلیک را بر روی لایه ی دایره و یکی در بالای آن ( دایره ی سیاه مات) نگه دارید  و از قسمت لایه ها به Layers > New > Group بروید و نام آن را Chrono بگذارید. در پنجره ی لایه بر روی Chrono راست کلیک کنید و گروه را دو مرتبه تکرار و زیاد کنید. آن را به مکانی مانند شکل زیر بیاورید.

قدم 23

حالا شما در این مرحله برای هر زمانی نشانه ی آن را می سازید. کنترل+شیفت+N را برای درست کردن لایه ی جدید فشار دهید و نام آن را “مثلث” بگذارید و سپس ابزار رسم چند گوشه را با فشردن شیفت +U بیاورید . در جای خالی عدد 3 را بگذارید یک مثلث در بالای حلقه ی ساعت جایی که عدد 12 قرار دارد بکشید. مثلثی را که کشیدید 11 بار دیگر تکرار کنید. بنابراین شما 12 مثلث دارید که یکی بالای دیگری قرار دارد.

قدم 24

تمام کاری که حالا باید انجام دهید این است که مثلث ها را یکی یکی انتخاب کنید و هرکدام از آنها را به اندازه ی 30 درجه بچرخانید . یک دایره ی کامل 360 درجه است بنابراین باید آن را به 12 قسمت که هرکدام 30 درجه است آن را قسمت کنید. با فشردن M ابزار جابجایی را آورده و مثلث را انتخاب کنید. به Edit > Transform > Rotate رفته و حالا شما می توانید مرکز چرخش را در مرکز ساعت قرار دهید کلید ALT را پایین نگه دارید و دایره را را با صلیب به مرکز مثلث در مرکز ساعت بکشید. در جای خالی عدد 30 را وارد کنید. مثلث انتخاب شده 30 درجه چرخش می کند. همین مرحله را برای بقیه ی مثلث ها هم تکرار کنید. 30 را به هر مثلثی اضافه کنید(30و60و90و120 و …) بعد از این کار دور تا دور ساعت مثلث داریم.

قدم 25

کنترل+شیفت+N را برای ساختن لایه ی جدید فشار دهید و نام آن را “مستطیل” بگذارید. ابزار مستطیل را با فشردن شیفت+U انتخاب کنید و یک مستطیل  سیاه  به ابعادی مساوی با مثلث بکشید.به  Edit > Transform > Rotate رفته و آن را به اندازه ی 15 درجه بچرخانید. سپس این لایه را به تعداد 11 بار تکرار کنید. حالا شما 12 مستطیل یکی بالای دیگری دارید . کاری را که در مرحله ی 24 انجام دادید دوباره تکرار کنید با چرخش 30 درجه ای برای هر مستطیل. با این کار شما 12 مستطیل در اطراف حلقه ی ساعت دارید. پنجره ی لایه ها را با زدن کلید F7 بیاورید و لایه های مستطیل و مثلث را انتخاب کنید. بر روی آن راست کلیک کنید و آنها را به اشیای هوشمند (Smart Object) تبدیل کنید. یک بار دیگر راست کلیک کنید و آنها را تغییر ابعاد دهید. با این کار یک شئی از تمام دایره ها و مثلث ها می سازیم.

قدم 26

به کمک F7 پنجره ی لایه ها را بیاورید با پایین نگه داشتن کنترل تمام لایه های مثلث و لایه های مستطیل را انتخاب کنید . بر روی آن ها راست کلیک کرده و آنها را به اشیای هوشمند تبدیل کنید. یک راست کلیک دیگر کرده و آنها را تغییر ابعاد دهید. با این کار شما تمام دایره ها و مثلث ها را یک شیی کرده اید. به Layer > Layer Style > Outer Glow رفته و تغییراتی مانند تصویر زیر ایجاد کنید.این کار یاعث می شود نشانه ها با عمق بیشتری جلوه کنند  و دیدی برجسته ترو حالتی سه بعدی فلزی  دارند.

قدم 27

لایه ی نشانه ها را انتخاب کنید و آن را تکرار کنید به Edit > Transform > Scale رفته  و سایز و اندازه ی حلقه ی کوچک را کم کنید. آن را دو بار دیگر تکرار کنید و آن را به مکانی مانند تصویر زیر منتقل کنید. F7 را فشار دهید تا پنجره ی لایه ها باز شود و لایه ی تکرار شده ی نشانه های کوچک را انتخاب کنید بر روی تک تک آنها کلیک کنید و Layer Style را با کلیک بر روی pop-up men حذف کنید.

قدم 28

این قلموی تکسچر آهنی را دانلود کنید و ابزار Elliptical Marquee انتخاب کنید سپس با فشردن دکمه M ناحیه ی دایره را  انتخاب کنید.  (Ctrl + C) را فشار دهید تا به فایل ساعت خودمان برگردیم F7 را فشار دهید تا پنجره ی لایه ها را بیاورید .بالاترین لایه را در لیست انتخاب کنید و کنترل+V را فشار دهید تا تکسچر را بچسبانید . به Edit > Transform > Scale رفته  و اندازه را کمی کوچکتر از دایره های کوچک سیاه برای chrono تنظیم کنید. لایه ی تکسچره شده را سه بار تکرار کنید و دایره و تکسچر را به مکان مورد نظر بکشید.

قدم 29

کنترل+شیفت+N را فشار داده تا لایه ی جدیدی بسازید و نام آن را “حلقه” بگذارید و جای خالی را با 0% پر کنید.

قدم 30

لایه ی حلقه را انتخاب کنید به Layer > Layer Style > Stroke بروید و تنظیمات را به مانند پنجره ای که در زیر نشان داده شده است درآورید. سپس لایه ی حلقه را دو بار تکرار کنید و سپس دایره ی قرمز حلقه ها را به مکان  دو دایره ی chrono بکشید.

قدم 31

F7 را فشار دهید و یک لایه ی جدید به نام اعداد بسازید. با فشردن کلید T  از ابزار تایپ کردن استفاده کنید و اعداد را به رنگ قرمز تایپ کنید و مانند نمونه آنها را به مکانهای مورد نظر بکشید. حالت لایه های ترکیبی را به حالت چندتایی درآورید.

قدم 32

با فشردن کلید های کنترل+شیفت+N یک لایه ی جدید بسازید و نام آن را مانتیس بگذارید. باید سه تا از آنها را برای سه دایره ی کوچک بسازید. با استفاده از ابزار پن p یکی از مانتیس ها را رسم کنید از ابزار انتخاب مستقیم با فشردن کلید A ، و سپس راست کلیک بر روی خط و انتخاب  Fill Path > Ok پیش بروید. حالا با استفاده از ابزار اکلیپس (با فشردن کلید شیفت +U) یک دایره ی کوچک بکشید سپس این دو شئی را انتخاب کنید و آنها را به کمک ابزار اشیای هوشمند آنها را ترکیب کنید . یک لایه جدید درست کنید ، به کمک ابزار اکلیپس یک دایره ی کوچک تیره بالای مانتیس رسم کنید.

قدم 33

مانتیس را انتخاب کنید و سپس F7 را فشار دهید تا پنجره ی لایه ها باز شود لایه ی مانتیس را انتخاب کنید ، بر روی برچسب لایه کنترل+کلیک را بزنید تا انتخاب شود با استفاده از ابزار Rectangle Marquee با فشردن کلید M در حالی که گزینه ی حذف از انتخاب روشن است ، نیمی از ناحیه ی انتخابی را حذف کنید. با استفاده از ابزار گرادیان G  با رنگ خاکستری روشن ، یک گرادیان کوچک به اندازه ی تقریبا یک پیکسل  ایجاد کنید . بنابراین حالا شما در مرکز مانتیس مقداری لبه دارید. به Edit > Transform > Rotate رفته و مانتیس خود را چند درجه ای بچرخانید . این لایه ی مانتیس را دو بار تکرار و کپی کنید و آنها را به موقعیت نشان داده شده بکشید. سمت چپی را انتخاب کنید و به Edit > Transform > Flip Horizontally بروید تا سایه ها و شکل آن واقعی تر  شوند .

قدم 34

حالا ما تعدادی حلقه در اطراف دایره های  chrono می سازیم تا بدین وسیله عمق ایجاد کنیم. با فشردن کلید F7 پنجره ی لایه ها را باز کنید . حلقه ی آهنی chrono را انتخاب کنید و یک لایه ی جدید در زیر آن درست کنید . ابزار اکلیپس را انتخاب کنید و یک دایره با ابعادی کمی بزرگتر به رنگ سفید بکشید. F7 را فشار دهید ، لایه ی حلقه را انتخاب کنید ،میزان شفافیت را قفل کنید و سپس ابزار گرادیان را انتخاب کنید ، به کمک رنگ خاکستری تیره  از پایین تا بالا سایه ایجاد کنید . به کمک اضافه کردن گرادیان با رنگ سفید در میانه چهره ای آهنی به کار بدهید. لایه را دوبار تکرار و کپی کنید و مانند نمونه در مکان بگذارید.

قدم 35

دوباره از قلموی دایره ای آهنی مانند استفاده کنید ، دایره را بچینید و آن را در پوشه ی ساعت بالای دایره ی مشکی در پشت زمینه ی ساعت بچسبایند. به Edit > Transform > Scale رقته و اندازه ی آن را کم کنید تا به اندازه ی دایره ی سیاه بشود. F7 را فشار دهید لایه را انتخاب کنید و شفافیت را به میزان 45% برسانید . به Layer > Layer Style > Inner shadow رفته و پارامتر ها را مانند نمونه ی زیر درآورید. سپس مراحل قبل را برای شفاف سازی لایه ی بیرونی انجام دهید.

قدم 36

به سراغ ابزار تایپ رفته با رنگ سفید اعداد را اضافه کنید. بر روی لایه ی اعدا د راست کلیک کنید و آنها را تغییر ابعاد دهید . سپس در هنگامی که لایه انتخاب شده است شفافیت را قفل کنید ( در بالاترین قسمت  پنجره ی لایه) و سپس با ابزار گرادیان کمی بر روی اعداد گرادیان ایجاد کنید تا واقعی تر به نظر برسد. در حالی که آنها انتخاب شده اند به  Layer > Layer Style > Drop Shadow رفته  و کمی سایه به کار اضافه کنید .

قدم 37

فرایند ساختن عقربه برای ساعت شمار دقیقه شمار و ثانیه شمار مشابه فرایند یکدیگر است. . بنابراین آن را با ابزار پن بکشید، با کمک ابزار مستقیم A راست کلیک بر روی خط ، انتخاب کنید ، با ابزار قلمو آن را رنگ کنید ، به کمک ابزار Rectangle Marquee  نیمی از  عقربه را از حالت انتخاب بیرون آورید ، به کمک ابزار گرادیان با رنگ خاکستری تیره تا شفاف سایه هایی اضافه کنید. کنترل+D را بزنید تا همه چیز از حالت انتخاب خارج شود . به Layer > Layer Style رفته تا سایه ی کار را درست کنید و سپس به Layer > Layer Style > Inner Glow بروید . این فرایندی است که باید انجام دهید. به کمک ابزار اکلیپس دایره های کوچک سفیدی درست کنید و مقداری گرادیان خاکستری در  بالای آن ایجاد کنید. به این ترتیب عقربه  شما آماده است .

قدم 38

لایه ی عقربه  را تکرار و کپی کنید . F7 را بزنید تا پنجره ی لایه ها بیاید . راست کلیک کنید و معقربه را تکرار کنید. استایل کپی لایه را انتخاب کنید سپس همین کار را تکرار کنید ولی استایل لایه را حذف کنید. ابزار Rectangle Marquee را با فشردن دکمه ی M  انتخاب کنید و دو سوم بالایی  عقربه را انتخاب کنید. کنترل+X را برای برش فشار دهید و سپس کنترل +V را فشار داده تا آن قسمت که بریده شده در مکان مورد نظر شما چسبیده شود. آن را کمی پایین بکشید تاعقربه  ما کمی کوتاهتر جلوه کند. آن دو قسمت را انتخاب کنید و با فشردن دکمه ی F7 به پنجره ی لایه ها بروید راست کلیک کنید و آن را به شئی هوشمند تبدیل کنید. دوباره راست کلیک کنید و تغییراتی مانند تصویر به آن بدهید. به Edit > Transform > Flip Horizontaly بروید تا آن را بچرخانید. دوباره به Edit > Transform > Rotate رفته Alt را نگه دارید و به مرکز چرخش بکشید و  عقربه  را چند درجه ای بچرخانید. پنجره ی لایه ها را با فشردن دکمه ی باز کنید لایه عقربه را انتخاب کنید بر روی آن راست کلیک کنید و Layer Style را آنجا بچسبانید.

قدم 39

به کمک ابزار پن و اکلیپس عقربه  دومی را هم با رنگ قرمز  بکشید.  پنجره ی لایه ها را باز کنید بر روی لایه ی عقربه راست کلیک کنید و Paste Layer Style را انتخاب کنید به Layer>Layer Style> Inner Glow رفته و آن را خاموش کنید. شما برای عقربه  دومی به آن نیاز ندارید چون آن بسیار باریک است.

قدم 40

کنترل+شیفت+N را فشار دهید تا یک لایه ی جدید درست شود نام آن را  شیشه  بگذارید یک دایره ی سفید با ابزار اکلیپس بکشید و با ابزار گرادیان یک شعاع خاکستری به عنوان سایه در مرکز ایجاد کنید.

قدم 41

در پنجره ی لایه جای خالی لایه را با 0% پر کنید و سپس به Layer > Layer Style > Inner Glow رفته و سپس در حالی که شما در همان پنجره هستید ، Satin را هم تیک بزنید و تنظیماتی مانند تصاویر انجام دهید.

قدم 42

یک لایه جدید بسازید و کمی بازتابش در آن ایجاد کنید تا شبیه شیشه شود . یک لایه ی جدید در پشت ساعت ایجاد کنید ، به کمک ابزار پن یک خط در اطرافا ساعت بکشید و ناحیه ی خالی انتخابی را با رنگ سیاه پر کنید. کنترل+D را فشار دهید تا همه چیز انتخاب شود. به Effects > Blur > Motion Blur بروید و پارامتر تاری را به 20 برسانید. کلید 5 را بر روی کیبورد فشار دهید تا شفافیت را به میزان 50% برسانید.

قدم 43

کنترل+شیفت+N را فشار دهید تا یک لایه ی جدید درست شود نام آن را تاریکی بگذارید . سپس با کمک ابزار گرادیات با رنگ سیاه تا شفاف یک گرادیان در پایین کار و یکی در بالا ایجاد کنید. با این کارشما انتهای بند ساعت را پنهان کرده اید. به لایه ی پشت زمینه بروید و به Image > Adjustments > Brightness/Contrast بروید و لایه ی پشت زمینه را تیره تر کنید. بدین صورت طراحی ساعت در حال شکل گیری است. در پنجره ی لایه ها لایه ی راهنما را به جایی در بالای پشت زمینه بکشید و سپس به Edit > Transform > Scale رفته و اندازه ی آن را کمی بزرگ کنید. کلید 3 را بر روی کیبورد فشار دهید تا شفافیت را به میزان 30% برسانید. با این کار چهره ای تکنیکی به آن داده ایم.

نتیجه گیری :

و این آموزش طراحی یک ساعت مچی بود. امیدوارم در این آموزش نکات جالب و بدردبخوری را یاد گرفته باشید. از این تکنیک می توانید برای کارهای دیگر خود نیز استفاده کنید. از همه ی شما ممنونم که وقت خود را صرف مطالعه ی این آموزش کردید . با تشکر .

منبع :

psd.tutsplus.com

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 4 دیدگاه
 1. تظاهرات در دنياي مجازي عليه توهين كنندگان به قرآن
  امروزه در دنياي مجازي كارهاي بزرگ مي توان انجام داد و مي توان تظاهرات در اين دنياي مجازي راه انداخت .
  حتما شما اين سئوال رو داريد كه چه بايد كرد؟
  جواب: به يكي از موتورهاي جستجو مراجعه كنيد ( يا بيشتر آنها ) و يكي يا تمام اين كلمات را جستجو كنيد
  1- سلام بر محمد (ص) آخرين فرستاده خدا
  2- قرآن معجره پيامبر
  3- لعنت بر توهين كنندگان به قرآن
  4- مرگ بر آمريكا
  5- مرگ بر اسرائيل
  لطفا اين پيام براي براي دوستان خود بفرستيد

 2. با تشکر از آموزش خوبتان
  شما فرمودید:احتمالا وقتی بفهمید که چه تعداد از مردم برای طراحی های صنعتی خود از فوتوشاپ استفاده می کنند متعجب خواهید شد.
  لطفاً پاسخ دهید انجام اینکار در فتوشاپ بهتر, دقیقتر و راحت تر هست یا در کورل.کدامیک ابزار بیشتری برای طراحی در اختیار کاربر قرار می دهند؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *