پرده‌برداری ایسوز از مادربوردهای جدید که بر پایه نسل جدیدی از تراشه‌های(چیپ‌ست) اینتل کار می‌کنند

 • 1389/9/2
 • ITTeach
 • 2

کمپانی ایسوز در روزهای آخر هفته قبل یک سمینار فنی برگزار کرد که در آن، برنامه عرضه محصولات آینده این کمپانی، خصوصیات جدید این محصولات و طرحهای توسعه این کمپانی برای سال ۲۰۱۱ مطرح شدند. ما در این بخش در مورد چهار تا از مادربوردهای جدید ایسوز اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می‌دهیم. این مادربوردها برای پشتیبانی از پروسسورهای Sandy Bridge اینتل که در آینده‌ای نزدیک تولید می‌شوند، به بازار عرضه می‌شوند. طرفداران محصولات ایسوز که به ارتقاء تجهیزات خود به هنگام عرضه پروسسور  Sandy Bridge شرکت اینتل علاقه دارند، نیز می‌توانند اطلاعات مفیدی را در این بخش پیدا کنند.

مادربوردهای ایسوز مدل P8P67 Pro
مادربوردهای ایسوز مدل P8P67 Deluxe
مادربوردهای ایسوز مدل Maximus IV Extreme
مادربوردهای ایسوز مدل Sabertooth 3D

از لحاظ مشخصات ظاهری، دو مدل Pro و Deluxe را مقایسه کردیم که می‌توانیم موارد زیر را بیان کنیم؛ مدل Deluxe دست کم، یک رابط فن بیشتر، تعداد بیشتر پورتهای USB تعبیه شده در پشت کارت، یک صفحه نمایش کد خروجی Bios، و کلیدهای تعبیه شده بر روی مادر بورد برای کنترل توان مصرفی، ریست( راه‌اندازی مجدد) و غیره را دارا می‌باشد. همچنین مدل Deluxe، یک انباره حرارتی پشتیبان مجهز به لوله‌های دفع حرارت نیز دارد – البته در مورد انباره‌های حرارتی باید بگوییم که میزان عملکرد و کارآمد بودن این نوع طراحی‌ها در هر دو مدل چندان رضایت‌بخش و بارز نیست. می‌توانیم با اطمینان بگوییم که انباره حرارتی کوچک‌تر مدل Pro برای خنک کردن این بورد، کارآیی لازم و کافی را دارد. انباره حرارتی پشتیبان مجهز به لوله‌های دفع حرارت، اندکی سرعت کار قطعات را بالا برده یا این امکان را فراهم می‌کند که قطعات این مادربورد در دماهای بالاتر هم به خوبی کار کنند، ولی به نظر می‌رسد که ایسوز با نصب یک فن خنک‌کننده کوچک‌تر با طراحی بهتر بر روی همین بدنه مادربورد، نتایج بهتری را بدست می‌آورد.

یک نقص بالقوه در مدل Deluxe وجود دارد که در مدل Pro وجود ندارد. اگر دوباره به تصویر این مادربورد نگاه کنید، متوجه می‌شوید که اولین شیار PCIe x1، از لحاظ فضایی، نسبت به انباره حرارتی پشتیبان در وضعیت بدی قرار گرفته است. چنین مشکلی را قبلاً بر روی مادربوردهای پیشرفته دیگر نیز مشاهده کرده بودیم – هر کدام از کارتهای ۱x  که به طور عمودی با ابعاد اصلی شکاف مورد نظر مطابقت نداشته باشند، ممکن است در آن شکاف، جایگذاری نشوند. این مشکل مختص محصولات ایسوز نیست، بلکه ما در بررسی‌های خود، مادربوردهای پیشرفته و جدید دیگری را نیز مشاهده کردیم که انباره‌های حرارتی تعبیه شده بر روی آنها، به غیر از کوچک‌ترین کارت۱x، با تمام کارتهای دیگر همین مشکل عدم تطابق را داشتند.ً

مادربورد  Maximus IV باشکوهترین مادربورد کنونی در بازار است که چهار شکاف کامل PCIe x16، یک شکاف ۱x، و یک شکاف واقعی ۴x در پایه خود دارد. آخرین شکاف تعبیه شده برای هر کسی که علاقه‌مند به استفاده از یک دستگاه ذخیره‌سازی داده‌ها، مبتنی بر PCIe، همانند  دستگاههای RevoDrive، یا RevoDrive X2 کمپانی OCZ، باشد، یک ویژگی بسیار مطلوب می‌باشد. در پایان، مادربورد Sabertooth، قرار دارد. اگر هدف کمپانی ایسوز از ساخت این مادربورد این بود که توجه همه را به آن جلب کند، می‌توان گفت که در این کار موفق بوده است. ولی مشکل اینجاست که کاربران هیچ ایده‌ای از ویژگی‌ها و قابلیت‌های این مادربورد ندارند و ساختار، و کلیدهای تعبیه شده در آن، خیلی غیرعادی هستند. صفحه عقبی مادربورد Sabertooth، کم و بیش همانند سایر مادربوردها مطرح شده در بالا است، به جز اینکه این مدل فقط دو شکاف PCIe x16 و سه شکاف PCIe x1   دارد. از قرار معلوم این مادربورد به گونه‌ای طراحی شده است که بالاترین اطمینان و دام(طول عمر) را به کاربر ارائه دهد. برای ما هر دو ویژگی ذکر شده از اهمیت بالایی برخوردارند، ولی مطمئن نیستیم که آیا این مادربورد ایسوز، در عمل هم این ویژگی‌ها را  دارد یا نه. در صورتی که سطح زیر صفحه مادربورد به طور اختصاصی توسط فن مربوط به خودش که دیده نمی‌شود، تهویه نشود، اجزاء موجود در زیر صفحه اصلی مادربورد، از گرما خواهند سوخت. این وضعیت، بخصوص در مورد تراشه southbridge کاملاً درست است، که کاملاً در معرض داغ شدن قرار دارد.

انتظار داریم که در هفته‌های پیش رو، کمپانی‌های سازنده مادربورد، آگهی‌های خیلی زیادی در خصوص تولید و عرضه مدلهای جدید، منتشر کنند؛ پیشنهاد ما این است که کاملاً بگوش باشید تا در یابید کدام یک از این سازندگان، بهترین پیشنهاد را از نظر، قیمت/ عملکرد/ قابلیت ارائه می‌کنند.

منبع: hothardware

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 2 دیدگاه
 1. سلام

  سایت بسیار عالی و خوبی دارید

  می خواستم به یه نکته اشاره کنم که در ایران بهش اصلا توجه نمیشه

  تلفظ صحیح برندی که معرفی کردید اَسوس هست نه ایسوز

  خسته نباشید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *