آموزش افزودن عناصر طبیعت به تصاویر در فتوشاپ

 • 1389/10/2
 • محمدرضا ارجمندی
 • 6


جزئیات  این خودآموز:

* برنامه مورد نیاز: ادوبی فتوشاپ  CS5

* سطح دشواری : متوسط

* زمان تخمینی اعمال جلوه توسط فتوشاپ: 1 ساعت

* تصویر نهایی که پس از انجام مراحل بدست می آید:

امروز و در این مقاله آموزشی به شما نشان می دهیم چگونه می توان توسط برنامه ادوبی فتوشاپ تصاویر مختلف را با هم ترکیب کنید تا یک جلوه  الهام گرفته شده از طبیعت را در تصویر نهایی خلق کنید. بیایید شروع کنیم!

ابتدا عناصر تصویر را از لینک های زیر دانلود کنید، تصاویر:

جغد

درخت

دست

بافت پس زمینه ( با نام Grunge)

ابرها

گام اول

برای شروع، طبق معمول همیشه یک سند جدید ایجاد کنید. از تنظیمات تصویر زیر برای این سند استفاده کنید. و نام آن را هر چه دوست دارید بگذارید.

گام دوم

حالا که سند جدید را راه اندازی کردید، بیایید شروع به ایجاد پس زمینه کنیم.قصد داریم از  از بافت گرانج با کد ” Grunge 06″ از مجموعه بافت ها استفاده کنیم. این بافت را در فتوشاپ باز کنید، و آن را به سند جدید انتقال دهید. از ابزار تغییر سایز( کلید های ترکیبی Ctrl + T  در ویندوز و Command + T در مک)  استفاده کنید تا اندازه و در صورت نیاز جهت آن را به گونه ای تغییر دهید که همه پس زمینه سفید سند جدید را پر کند. به ترتیب به منوهای: Image > Adjustments > Curves  رفته و یک منحنی کوچک با تنظیمات تصویر زیر روی تصویر اعمال کنید. نام این لایه را ” grunge ” بگذارید، یک گروه جدید به نام ” Background ” ایجاد کرده ، و این لایه را در گروه جدید قرار دهید.

گام سوم

حال ، تصویر دستی که مقداری خاک را در خود نگه داشته در فتو شاپ باز کنید. از آنجا که این تصویر دارای یک پس زمینه سفید است، می توانیم با ابزار انتخاب «عصای سحرآمیز» یا Magic Wand  (Command/Ctrl + W) برای انتخاب دست استفاده کنیم. از تکنیک انتخاب معکوس استفاده می کنیم: پس از انتخاب ابزار عصای جادویی در هر نقطه از پس زمینه سفید کلیک کنید ، سپس از منوی  Select  گزینه Inverse  را انتخاب کنید تا دست و خاک و جوانه با هم انتخاب شوند.

گام چهارم

حال از ابزار انتقال (فشردن کلید V) استفاده  کرده و تصویر دست را  تصویر پروژه انتقال دهید. این لایه را به یک گروه جدید به نام ” Hand ” انتقال دهید. پس از این کار، با استفاده از ابزار تبدیل سایز (T) دست  را تغییر سایز داده و موقعیت آن را در مرکز تصویر پروژه قرار دهید. این لایه را تکثیر (Duplicate) کرده، و حالت ترکیب یا blending mode  را به ” Overlay” تغییر دهید سپس  به ترتیب منوهای زیر بروید: Image > Adjustments > Brightness/Contrast. مقدار روشنایی را 95 و مقدار کنتراست را 25 قرار دهید. دو لایه را با هم ادغام یا Merge  کنید، و با استفاده از ابزار پاک کن (کلید E) جوانه گیاه را پاک کنید. شما باید هم اکنون باید تصویری مانند زیر را داشته باشید.

گام پنجم

حالا قصد داریم تصویر درخت بزرگ را به گونه ای در تصویر پروژه قرار دهیم انگار که از خاک درون دستان جوانه زده است. بیایید تصویر درخت را باز کرده و آن را در تصویر پروژه قرار دهیم. سپس با استفاده از ابزار تغییر سایز (T) تصویر درخت را تغییر اندازه بدهید به طوری که همانند تصویر زیر درآید:

این لایه را گروه بندی (Group) کرده، و نام آن را ” Tree ” بگذارید. اطمینان حاصل کنید که حالت گروه ها Pass Through است و پس از آن حالت ترکیب گروه Tree را Multiply قرار دهید. شما باید هم اکنون باید تصویری مانند زیر داشته باشید:

گام ششم

حال ما باید کمی عملیات پاک کردن با استفاده از ابزار پاک کن (E) انجام دهیم.

(توضیح درون تصویر: برای طرفین درخت از زبری یا Hardness صفر پیکسلی استفاده کرده و به تصویر درخت پاک کن را تماس ندهید بلکه با کمی فاصله  از درخت این کار را انجام دهید. سعی کنید هیچ بخشی از خاک را با پاک کن حذف نکنید. با استفاده از یک قلم موی یا brush کوچک  برای پاک کن، فضای بین درخت و دست را پاک کنید. )

حال لایه درخت را تکثیر کرده و حالت ترکیب تکثیر شده را به  Color Dodge تغییر دهید. به درخشش سفید در اطراف و پشت درخت توجه کنید، این همان دلیلی است که ما نزدیک درخت را در مرحله قبل پاک نکرده رها کردیم.

گام هفتم

سپس، می خواهیم کمی نور و تلالو به درخت خود اضافه کنیم. یک گروه جدید ایجاد کرده و نام آن را ” Lighting ” بگذارید. سپس یک لایه جدید ایجاد کرده و آنرا ” Tree Lighting ” نام گذاری کنید. از قلم موی نسبتا بزرگ با اندازه سختی صفر پیکسلی استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که رنگ قلم مو سفید است و سپس با آن دو نقطه روشن مانند زیر را با کلیک کردن روی تصویر به وجود آورید، و یا شاید نتیجه تصویر شما بهتر از این تصویر هم شود!

blending mode  این لایه را به overlay تنظیم کنید.

گام هشتم

حال، اجازه دهید کمی ابر به تصویر خود اضافه کنیم تا اثر را جذاب تر کنیم. تصویر ابرها را باز کرده، و پس از انتقال به پروژه اندازه آن را کوچک کنید. اطمینان حاصل کنید که نقطه روشن که در آن خورشید پشت ابرهاست بالای قسمت بالا سمت چپ درخت قرار بگیرد مانند زیر:

حالت blending  لایه را به Screen تنظیم کنید. مطمئن شوید که این لایه ابر را به گروهی به نام ” Sky ” گروه بندی کرده باشید. این گروه بندی ها کمک می کند با لایه های خود سازمان یافته تر و کمتر بهم ریخته کار کنید

گام نهم

تصویر جغد را باز کنید، اما قبل از آن که آن را به پروژه منتقل کنید، بهتر است تصویر جغد را با استفاده از ماسک سریع (quick mask) ویرایش و آماده انتقال کنیم مانند تصویر زیر روی quick mask دابل کلیک کنید.

گام دهم

ابزار قلم مو (B) را  انتخاب کنید. سختی را به حدود 50 درصد رسانده و بیرون بالها و بدن جغد را انتخاب کنید. مانند این تصویر:

هنگامی که انتخاب تمام شد، یا از ابزار پرکردن (Fill) برای پر کردن داخل انتخاب استفاده کنید یا تنها یک قلم موی بزرگتر انتخاب کرده و  داخل ان را رنگ کنید.

ابزار عصای جادویی را انتخاب کنید و در داخل محیط پر شده با رنگ قرمز کلیک کنید. با این عمل جغد انتخاب می شود.

توجه : برای پنهان کردن ماسک، در پانل لایه ها، بر روی ” Channels ” کلیک کنید. آخرین کانال ماسک موردنظر شماست. تنها کلیک روی چشم  کنار ان کافیست که آن ماسک پنهان گردد.

گام یازدهم

سپس، بر روی جغد راست کلیک کرده و به گزینه Refine Edge بروید، و یا به طریق دیگر  از منوی Select  گزینه Refine Edge  را برگزینید. توجه داشته باشید که همه تنظیمات آن بسته به نوع ماسک شما یکسان است. اما می توانید با تنظیمات کمی کار کنید تا زمانی که بهترین طرح ممکن را از نظر خودتان بدست اورید.

گام دوازدهم

پس از اعمال تنظیمات مناسب جغد را به درون پروژه بکشید، و با استفاده از ابزار تبدیل (Cmd/Ctrl + T) (آن را تغییر اندازه دهید. سپس آن را در بالا سمت چپ،  نقطه روشن قرار دهید. یک گروه به نام ” Owls” ایجاد کرده، و لایه ای را که به پروژه منتقل کردیم کرد ” Owl 1″ نام گذاری کرده و آن را در داخل گروه Owls قرار دهید.

پس از قرار دادن لایه در گروه، اجازه می دهد که به این جغد با ویرایش سطوح کمی خلاقیت اضافه کنیم. به Image > Adjustments > Levels بروید. تنظیماتی مانند زیر را روی جغد اعمال کنید:

گام سیزدهم

لایه Owl 1 را تکثیر کرده و آن را Owl 2 بگذارید. شکل حرکت این جغد دوم را با رفتن به منوهای Edit > Transform > Flip Horizontal   مخالف حرکت جغد اول کنید (به تصویر زیر دقت کنید). با استفاده از ابزار تبدیل(Cmd/Ctrl + T)  جغد دوم را کوچکتر از اولی کنید. حتما حواستان باشد که لایه Owl 2  زیر لایه  Owl 1 در پالت لایه ها قرار داشته باشد، و جغد دوم را کمی پشت جغد اول قرار دهید مانند زیر:

سپس، اجازه دهید به جغد دوم یک فیلتر اضافه کنیم. پس بروید به منوهای: Image > Adjustments > Photo Filter و تنظیماتی مانند زیر اعمال کنید:

گام چهاردهم

به گروه Tree  رفته و لایه اول را انتخاب کنید. ابزار Burn  را انتخاب کرده، و یک کمی سایه بیشتر به خاک (در محی که در تصویر قرمز شده) بیافزایید:

گام پانزدهم

بیایید به جای استفاده از تک رنگ سفید کمی تلالو خیره کننده  با رنگ های دیگر هم به پروژه خود بیافزاییم. ابتدا یک لایه جدید ایجاد کرده، و آن را زیر گروه ” Lighting ” قرار دهید. یک قلم موی نسبتا بزرگ با سختی صفر پیکسلی انتخاب کنید.  برای رنگ ها ، من از رنگ با کدهای #9921b3  و  #f8fb25 استفاده کردم. رنگ آمیزی سلیقه ای است بنابراین ، در صورت تمایل از تنوع رنگ و مکان دلخواه خود استفاده کنید!

حال، حالت ترکیب این لایه را به Linear Light تنظیم کنید.

گام شانزدهم

اجازه دهید به عقب برویم و کمی رتوش روی دست انجام دهیم: ابزار Color Dodge  را انتخاب نموده، و opacity  را در حدود 85 ٪ تنظیم کنید. و محدوده (range) را به گزینه Shadows تغییر دهید. سپس مانند تصویر در محل های قرمز شده ابزار را بکشید تا رتوش انجام شود.

هنگامی که شما چند بار ابزار را روی سطح تصویر دست بکشید، دست پروژه شما باید رنگ سفید و روشن تری به خود بگیرد مانند این:

گام هفدهم

حالا می توانیم آخرین ویرایش ها را روی ابرها انجام دهیم. لایه Cloud  را انتخاب کرده، و سپس ابزار پاک کن (E)  را برگزینید و برای آن یک قلم موی نسبتا بزرگ با سختی صفر پیکسلی انتخاب کنید، و شروع کنید به پاک کردن اطراف ابرها مانند سطح قرمز شده تصویر زیر:

پس از این عمل، شما اکنون باید چیزی شبیه به این داشته باشید:

توجه : پس از این اعمال همچنین با استفاده از ابزار تغییر اندازه و مکان دو لایه جغد ها را کمی بالاتر از درخت منتقل کرده ام .

گام هجدهم

کار خلق تصویر ما به پایان رسید اما اجازه دهید متنی را نیز به آن اضافه نماییم. فونت مورد استفاده ما در اینجا Century Gothic است، اما در صورت تمایل می توانید هر فونتی را که دوست دارید استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که رنگ سیاه را برای قلم خود انتخاب کرده، و از اندازه فونت 100 پیکسل برای نوشتن عبارت the greenhouse effect  یا”اثر گلخانه ای”. استفاده کنید. حالت ترکیب این لایه متنی را به Soft Light تنظیم کنید.

گام نوزدهم

در آخر ، اجازه دهید تا یک سقف در بالای متن بسازیم تا جلوه زیباتری به متن ببخشیم. با استفاده از ابزار ترسیم مستطیل، یک مستطیل ایجاد کنید و سپس این لایه را تکثیر کنید. ابزار تبدیل یا Transform را انتخاب و هر کدام از مستطیل ها را به زاویه ای کمتر از 45 درجه  مخالف هم بچرخانید. سپس آنها را با هم تقاطع داده و این دو مستطیل را با هم ادغام کنید. در نهایت باید شبیه به این تصویر را داشته باشید:

در نهایت، آنها را با استفاده از ابزار Transform  دوباره جابجا کرده ، و اندازه آن را طوری تغییر دهید که متناسب با درازای متن گردد و در بالای متن آن را قرار دهید، و آخرین کار این است که حالت ترکیب را به Overlay و کدری را به 25 ٪ کاهش دهید. کار تمام است…

تصویر نهایی را در زیر مشاهده می کنید:

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 6 دیدگاه
 1. محمد رضا جون عالی بود.خیلی ممممممممنون.خیلی کمکم کردی.اگه امکان داره برنامهmakeup pilot را اموزش بده

 2. واقعا.خییییییییییییییییییییییییییییییییییلللللللللللللللللللللل عالللللللللللللللللللللییییییییییی بود. مرسی.

 3. سلام
  ممنون عالی بود
  چون من خودم فتوشاپ درس میدم یه جایی از متن احساس کردم برای اونایی که تازه کارن سوال پیش بیاد
  گام ششم که گفتین
  حال ما باید کمی عملیات پاک کردن با استفاده از ابزار پاک کن (E) انجام دهیم.
  ولی از ماسک استفاده شده
  ببخشید اما بنظرم بهتره معرفی ورود به ماسک همین جا مطرح بشه

  تشکر موفق باشید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *