متنی فوق العاده با افکتی آتشین در فتوشاپ

 • 1389/11/4
 • مهرداد ارجمندی
 • 11

جزییات آموزش :

برنامه مورد نیاز : فوتوشاپ

درجه سختی : حرفه ای

میزان زمان تخمین زده شده برای انجام کار : 1 الی 2 ساعت

تصویر نهایی کاری که در آخر درست می کنید

مسئله ای که وجود دارد این است که رندر کردن شعله و آتش در فوتوشاپ کار آسانی نیست و ما هم در این آموز قصد داریم به شما نشان دهیم که چگونه می توان در فوتوشاپ از عکس یک شعله برای ست کردن آن با یک متن استفاده کرد . ما قصد داریم در اینجا به کمک یک پشت زمینه ی تیره و متنی زیبا بر روی عکس یک کار زیبا را تهیه کنیم.

این آموزش هم در ادامه ی دیگر آموزش های قبلی فوتوشاپ و افکتهای متنی است اگر دوست دارید می توانید به یکی دیگر از آنها (افکت چمن در متن ) هم که قبلا به نگارش در آمده مراجعه کنید و از آن هم استفاده کنید .

قسمت اول – پشت زمینه

خب اول یک پوشه ی جدید در فوتوشاپ با ارتفاع 1200 پیکسل و عرض 1920 پیکسل درست کنید ، با ابزار گرادیان ( با فشردن G آن را بیاورید ) یک گرادیان شعاعی قهوه ای (#5c3d09 to #1f1409) ایجاد می کنیم چیزی که باید ایجاد کنید چیزی شبیه به تصویری است که در زیر نشان داده شده است .

توجه داشته باشید که گرادیان به صورت عمودی نیست اما به صورت بالا است . در این عکس ما می خواهیم بالای متن در آتش باشد ، پس قسمت بالای عکس  باید بیشتر روشن باشد .

قدم 2 :

همانطور که در آموزش متن چمنی داشتیم ؛ یک بار دیگر باید پشت زمینه ای بافت شده داشته باشیم .ولی به جای اینکه آن را ایجاد کنیم من ترجیح دادم آن را از آموزش های قبلی کپی کنم . همه ی لایه ها را با هم ادغام می کنیم و آنها را غیر اشباع می کنیم تا چیزی شبیه تصویر زیر بدست آید.

اگر دوست دارید خودتان این بافت را ایجاد کنید ابتدا سری به Bittbox بزنید تا بافتهای کاغذی اصلی را مشاهده کنید و سپس بر اساس آموزش های قبلی کار را دنبال کنید .

قدم 3 :

حالا ما لایه را بر روی دیگر لایه ها قرار می دهیم تا ترکیبی مناسب با بافت و پشت زمینه ی ما  پیدا کند

قدم 4 :

خب برای اینکه کمی بیشتر بافت مناسبی داشته باشیم بهتر است فیلتر Texturizer را اجرا کنیم. برای این کار یک لایه ی جدید درست کنید و آن را با رنگ قهوه ای /بژ به شماره ی #66500f پر کنید . سپس به Filter > Texture > Texturizer رفته و از Canvas texture  با 80%  Scaling و Relief 4 استفاده کنید .

قدم 5 :

وقتی که لایه ی texturized را درست کردید ، آن را بر روی دیگر لایه ها قرار دهید . این کار باعث می شود جزییات درخور توجهی به کار و بافت شما اضافه شود که خیلی خوب است چرا که ما قرار است بر روی کاری بزرگ  از نظر ابعاد کار کنیم .

قدم 6 :

قدم بعدی این است که یک لایه با درصد کمی اشباعیت در نیمه ی پایینی عکس وارد کنیم . این کار باعث می شود که بیینده حس کند قسمت بالای کار که آتش است گرم تر و قسمت پایین سرد تر است .

خب پس یک لایه ی جدید درست کنید و آن را با رنگ #4b4f3b پر کنید . سپس یک لایه ی  پوششی  با گرادیان اضافه کنید تا بالا را پوشش دهید و آن را کمی کم رنگ کنید ( پس به افکت نشان داده شده می رسید )

حالا لایه را با رنگ و شفافیت 45 % تنظیم کنید .

قسمت دوم – متن+درخشش = یک چیز فوق العاده

خب ، ما حالا یک پشت زمینه ی شیک و عالی داریم! پس بیایید کمی متن به آن اضافه کنیم. من از فونت Trajan استفاده کردم چرا که ظاهری دراماتیک دارد همان چیزی که ما در این متن به دنبالش می گردیم . در اینجا متن را به رنگ #cb9328 درآورده و سپس به آن Linear Dodge اضافه کرده و شفافیت آن را به 8% می رسانیم .

کاری که ما می خواهیم با متن خودمان انجام دهیم این است که به نظر برسد  قسمت نیمه ی بالایی آن از خارج از پشت زمینه می آید و به خاطر حرارت وشعله سرخ شده است . این بدین معنی است که ما باید افکتهای زیادی را به همراه لایه های پوششی فراوانی  در کار خود لحاظ کنیم و تمام این کارها مربوط به نیمه ی بالایی است نیمه پایینی همانطور که می بینید به گونه ای دیگر است .

قدم 8:

پس ابتدا یک لایه ی گروهی درست می کنیم تا تمام لایه های متن را درون آن بگذاریم – چرا که تعدادشان زیاد است

سپس لایه ی متن را کپی و تکرار می کنیم و رنگ لایه ی متن تکرار شده را #5e3f1c قرار می دهیم.

قدم 9 :

حالا لایه ی جدید متنی را که ایجاد کردیم بر روی دیگر لایه ها قرار می دهیم و شفافیت آن را به میزان 70% می رسانیم. باید به صورت خرمایی مایل به قرمز برسد ( همانطور که زیر می بینید )

قدم 10 :

حالا دوباره متن را کپی و تکرار کنید و آن را به رنگ زرد به کد #cb9328 درآورید . سپس آن را به Linear Dodge (Add) تنظیم کنید و شفافیت را به میزان 30% برسانید .

کار بعدی ما اضافه کردن یک لایه ی پوششی و کشیدن یک گرادیان است طوری که آخرین لایه ی متنی که ساختیم مانند تصویر زیر کم رنگ شود . در زیر شما می توانید ترکیب رنگ قرمز مایل به خرمایی در زیر دو لایه ی متنی را به خوبی ببینید .

قدم 11 :

سپس لایه را دوباره کپی و تکرار می کنیم، ولی این لایه  سمت پایین سمت راست است. رنگ آن را به رنگ مشکی به کد #000000 درآورید . سپس به Filter > Blur > Gaussian Blur بروید .از شما پرسیده می شود تا متن را rasterize کنید .بر روی Yes کلیک کنید و سپس شعاع را به حدود 40 پیکسل تنظیم کنید .

سپس هرکدام از لایه های متنی دیگر  را کنترل کلیک کنید و سپس به لایه ی مشکی بازگردید و دکمه ی delete را فشار دهید.

خب حالا شما فقط سایه ی آن را دارید . پس آن را کپی و تکرار کنید و آن را با اولین لایه ادغام کنید تا افکت خوبی ایجاد شود .

شما باید در این مرحله به چیزی که در تصویر زیر نشان داده شده است برسید .

قدم 12:

یک بار دیگر ، یک لایه ی پوششی اضافه کنید تا سایه ها کم رنگ تر شوند . این باعث می شود تا این وطر به نظر برسد که متن از خارج از صفحه می آید .

قدم 13 :

حالا یک بار دیگرلایه ی مشکی را کپی و تکرار می کنیم و با استفاده از از ابزار Smudge ( با فشردن دکمه ی R ) و با یک قلموی نرم و نسبتا بزرگ به سایه ها حالتی لکه ای می دهیم طوری که به نظر  علائم شعله ها و سوختگی برسد .

قدم 14:

این شکلی  است که متن ما حالا به خود می گیرد . در واقع 2 سری از این علایئم سوختگی ایجاد می کنیم. و چهار سری از لایه های سایه که هرکدام از دیگری تاری بیشتری دارند و هرکدام در پشت  کم رنگ می شوند

قدم 15 :

حالا وقت آن رسیده که قسمت بالای متن خود را درخشان کنیم. پس اول از همه لایه ی متن را یک بار دیگر کپی و تکرار می کنیم. و آن را در بالای بالا قرار می دهیم و رنگ آن را زرد به کد —#dc9a08 قرار می دهیم.

سپس Filter > Blur > Gaussian Blur را با شعاع 8 پیکسل  اجرا می کنیم . سپس یک پاک کن نرم بزرگ انتخاب می کنیم و قسمتهایی از پایین را که ناصاف است پاک می کنیم.

قدم 16:

اولین لایه ی درخشان خود را به Soft Light تنظیم می کنیم . می توانید فرایند را باز هم تکرار کنید و حتی قسمتهی بیشتری را پاک کنید تا قسمت بالا باز هم درخشان تر جلوه کند .

قدم 17 :

حالا لایه ی متن را یک بار دیگر کپی و تکرار کنید و آن را بالای بالا قرار دهید . این این باید به رنگ زرد به کد #dc9a08 باشد.

سپس به Layer > Rasterize > Type رفته و متن را به گرافیک مسطح درآورید . سپس لایه را کنترل کلیک کنید و به Select > Modify > Contract رفته و از مقدار 1 پیکسل استفاده کنید . سپس Delete را فشار دهید تا همه چیز را به جز مرز 1 پیکسلی پاک کنید .

قدم 18 :

حالا لایه ی 1 پیکسلی را برروی دیگر لایه ها قرار دهید و باید به تصویری شبیه چیزی که در زیر نشان داده شده است برسید .

قدم 19 :

حالا به درخشش 1 پیکسلی خود یک لایه ی پوششی اضافه کنید تا پایین را کم رنگ تر کند همان طور که با دیگر لایه ها همین کار را کردیم .

سپس لایه را کپی و تکرار کنید و به Filter > Blur > Gaussian Blur رفته و آن را به 1 پیکسل تنظیم کنید . سپس این لایه را دوباره کپی و تکرار کنید و به میزان 2 پیکسل آن را بلور و تیره کنید . سپس دوباره لایه را کپی و تکرار کنید و میزان تیرگی و بلورینگی آن را در 4 پیکسل تنظیم کنید .

سپس بر روی هرکدام از لایه های متن کنترل کلیک کرده ،و برای معکوس کردن انتخاب  Ctrl+Shift+I را فشار دهید و به هرکدام از لایه های درخشش بروید و Delete را فشار دهید تا هر تیرگی که بر روی مرز متن وجود دارد حذف شود .

این ایده از آنجا است که ما می خواهیم لبه های متن به نظر سرخ و داغ برسند و در بقیه ی درخشش داغ بر روی متن کم رنگ شود

قدم 20 :

حالا تمامی 4 لایه ی درخشان را کپی و تکرار  کنید و آنها را با هم ادغام کنید . این کار باید در لایه ی بالایی که به صورت ابتدایی رنگش زرد بود نتیجه دهد .

ابزار Smudge را انتخاب کنید و بر روی کل متن بکشید ، آن را تار کنید تا همانند آن چیزی که نشان داده شده است  به نظر برسد موجی از حرارت بر روی متن کشیده می شود

قدم21:

حالا این لایه ی آخری را که ایجاد کردید بر روی دیگر لایه ها قرار دهید و باید به چیزی همانند این چیزی که نشان داده شده برسید .

قدم 22:

حالا مشاهده می کنیم که بخش عظیمی از کار را انجام داده ایم. خوب کمی جلوتر می رویم و بعضی از لایه های درخشان را کپی و تکرار می کنیم تا متن ما آتشین تر به نظر برسد . آزادانه هرطور که صلاح می دانید با بازی کردن با لایه های درخشان متن خود را شعله ور ! کنید

قدم 23:

در قدم بعدی به سراغ محتوای متن می رویم ،  والپیپری را که بار آخر ساختیم در آن متنی را  انتخاب کردیم که در مورد زمین بود .انتخاب متنی زیبا باعث می شود که کار ما زیباییش به درون هم کشیده شود پس برای انتخاب متن خود دقت کنید . سعی کنید از رنگهایی استفاده کنید که با پشت زمینه و لایه های شما همخوانی دارد تا زیاد از کار شما فاصله نگیرد . چرا که ما به شدت می خواهیم که این یکی از المان های اصلی کار و در واقع دومین المان ما در متن اصلی  باشد . من از فونت Swiss Light Condensed به عنوان فونت کاری خودمان استفاده می کنم همانطور که در کار قبلی شاهد آن بودید .

قسمت 3 :  شعله ها

بالاخره تمام آماده سازی ها به اتمام رسید و وقت یکی دیگر از کارهای اصلی و مهم است . زمان آن رسیده که شعله هایی واقعی به کار اضافه کنیم. برای این کار ،  ما نیاز به یک سری عکس های آتش داریم که به صورت تضاد با پشت زمینه ی سیاه کار بتوان آن را ست کرد . مسلما پیدا کردن یک عکس خوب کار آسانی نیست . در واقع من به شخصه موفق به پیدا کردن عکس خوبی نشدم . و در آخر مجبور به استفاده از عکسی از Flickr شدم . عکس های مناسب دیگری هم در Flickr پیدا می شد که در ادامه آنها را برای شما لینک می کنم . شاید از آنها خوشتان بیاید و بخواهید از آنها استفاده کنید .

AcheroN—Fotolia.com

Peasap—Flickr.com

حالا می بینید که تکنیک کپی کردن شعله های آتش واقعا کار ساده ای است . من خودم این کار را وقتی که مشغول خواندن یکی از آموزش های  Nik Ainley برای طراحی هنری بودم ، یاد گرفتم  . در مجله ای به نام Create Amazing Photomontages که او هنرش را با افکت آب به نمایش گذاشته بود .

کاری که باید انجام دهید این است که :

عکس آتش را در فوتوشاپ باز کنید .

به تب شبکه ها بروید و کانالی را که بیشترین کانتراست را دارد پیدا کنید . که این کانال برای عکس های آتش باید Red Channel باشد بر روی آن کلیک کنید .

این باعث می شود که تصویر شما سیاه و سفید دیده شود و بخاطر اینکه ما کانالی با کانتراست بالایی  را انتخاب کردیم به نظر می رسد که به شدت سفید روشنی است . حالا این کانال را کنترل کلیک کنید و تمام پیکسل هایی که در این کانال قرار دارد با این کار شما انتخاب می شو د .

RGB کانال را انتخاب کنید و پیکسل ها را کپی کنید .

حالا شما می توانید شعله ها را در تابلوی زیبای خود بچسبانید .

این تکنیک واقعا یک تکنیک عالی و بدرد بخور برای چیزهای دنباله دار مانند همین آتش و شعله هایی است که ما در کار از آنها می خواهیم لذت ببریم . و اگر شما سری به آموزش Nik بزنید آنجا هم موارد مشابهی را ولی با آب خواهید یافت .

قدم 25 :

خب ، همان طور که می بینید به این صورت شعله ها را بر روی کار می چسبانیم.( برای وضوح بهتر لایه های متن را خاموش کردم تا بهتر ببینید ) همانطوری که می بینید در اینجا ما فقط آتش را داریم بدون پشت زمینه و به طور جزیی کم رنگ است .

قدم 26 :

خب حالا قدم بعدی این است که قسمتی از آتش را به قسمتهای کوچکتر تقسیم کنیم. کافی است لایه را کپی و تکرار کنید و یکی از آنها را به عنوان پشتیبان خاموش کنید سپس با استفاده از ابزار پن ، آتش را ببرید و با بازی کردن با خطوط آتش آن را طبیعی جلوه دهید .همانطور که در اینجا می بینید من 4 تیکه شعله را از یک عکس درآوردم . شما نیز می توانید با بازی کردن و کار کردن با آنها ، جلوه ای طبیعی تر به کار خودتان ببخشید.

لایه ها را به حالت Screen درآورید تا تمام قسمتهای سیاه باقی مانده محو شود و حتی کمی کم رنگ شود تا بهتر جلوه کند .

قدم 27 :

حالا برای اینکه متن ما فقط شامل چهار حرف است ، ما نیاز به چهار قسمت مجزا از آتش داریم. برای قسمت چهارم ( بر بالای E) به سایت فلیکر رفته و عکسی متناسب با کار را انتخاب کرده و همین فرایندی را که برای ایجاد شعله های آتش استفاده کردیم تکرار می کنم. همچنین شعله هایی که بر روی حروف قرار دارد را کمی تار می کنم تا طبیعی تر و بهتر جلوه کند .

قدم 28 :

وارد کردن آتش به کار به همان سادگی جابجایی شعله ها در متن است . باید طوری شعله ها را با شکل حروف جفت و جور کنیم که انگار شعله ها بر روی حروف به زیبایی می رقصند .

قدم 29 :

خب همانطوری که می بینید بدین گونه چهار تیکه شعله را بر بالای کار قرار دادیم . بد نیست ولی مشاهده می کنید که شعله های حروف I وR مشابه یکدیگرند و درضمن شعله ها به اندازه ی کافی بلند نیستند .

قدم 30 :

خب پس به سراغ هرکدام از شعله ها می رویم و با استفاده از ابزار Transform به صورت عمودی آنها را می کشیم . همچنین با کمی خلاقیت و درایت از پاک کن استفاده کرده و شعله های بر روی حرف I  را طوری درست می کنیم که به صورت یک دست در بیاید .

قدم 31 :

حالا برای اینکه باز هم روشن تر شود هر کدام از لایه ها را کپی و تکرار کنید و به a Filters > Blur > Gaussian Blur رفته و شعاع 3 پیکسل و شفافیت 15% را تنظیم کنید تا با این کار در لبه های شعله ها درخشش ایجاد کنید .

قدم 32 :

همانطور که می بینید کار نسبتا راضی کننده ای شد

قدم 33 :

در آخر ما آخرین برجستگی ها را هم به کار اضافه می کنیم. خب یک لایه ی جدید در بالای دیگر لایه ها درست کنید و مانند چیزی که در تصویر می بینید یک گرادیان سفید تا سیاه ایجاد کنید . این لایه را بر دیگر لایه ها قرار داده و شفافیت آن را به میزان 40% برسانید .

تمام شد  !

و این گونه ما تصویر خود را می سازیم!  متنی با افکتی آتشین !

امیدوارم از نتیجه ی کار راضی باشید و از آن حسابی لذت ببرید

با تشکر از همگی شما و وقتی که  گذاشتید

منبع : psd.tutsplus

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 11 دیدگاه
  1. ممنون مرسی لطف کردید خوندید

  1. ممنون از حسن توجه شما دوست عزیز و گرامی

  1. خوشحالم که مورد رضایت شما قرار گرفت

 1. دمت جیییییییییییییییییزززززززز …. ببین ببین یه افتخاری برای ما ایرانی ها

 2. داداش خیلی باحالی
  تو رو نداشتیم چکار میکردیم ؟
  دستت درد نکنه یاعلی

 3. دااش سلام خوبی ببین من هرکار کردم نشد درستش کنم اگر میشه واسم فایل سیو بفرست ایمیلم ممنون میشم

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *