شش نوع از صفحات 404 در سايت‌هاي بزرگ

 • 1389/12/21
 • ITTeach
 • 6

هر سايت گاهي در دوران حياتش نياز به اجراي عمليات نگهداري و تعميرات پيدا مي­كند. اغلب، بلاگ­نگاران در سايتهاي بلاگ­نويسي كوچك به­روزرساني­هايي روي يك سايت زنده انجام مي­دهند كه ممكن است براي بلاگ­هاي بزرگتر يا سايتهايي كه نياز به آپديتي كه به زمان بيشتري براي اجرا دارد مناسب نباشد. شما براي آن آپديت­ها بايد سايت را غيرفعال كنيد تا قسمتهاي منفصل­شده سايت در معرض ديد كاربران قرار نگيرند. اخيرا، ما به شما نحوه ارسال بازديدكنندگانتان به يك صفحه تعميرات موقت در وردپرس با يك پلاگين و بدون يك پلاگين در حين انجام تعميرات را نشان داديم. اين آخرين پست اين مجموعه است كه شش نوع از صفحات اجراي تعميرات كه توسط برخي از برندهاي شناخته­شده مورد استفاده قرار مي­گيرند را به نمايش در مي­آورد. در پايان اين پست، شما احتمالا به ايده خوبي درباره بهترين روشهاي طراحي صفحات تعميرات دست خواهيد يافت. ما در پي آن هستيم تا از كاربران بخواهيم كه بگويند كدام روش را بيشتر مي­پسندند، تا طراحان و توسعه­دهندگان بتوانند بيشتر بر آن روشها متمركز شوند.

“كوتاه و ساده”

از آنجا كه شما تعميرات را انجام مي­دهيد، برخي ترجيح مي­دهند تا كار را كوتاه و ساده نگه دارند. شما اصلا تمايل نخواهيد داشت كه كاربران سردرگم شوند، از اينرو كارهاي كوتاه و ساده براي بسياري از برندها عالي هستند. يكي از مشهورترين روشهاي كوتاه و ساده “نهنگ ناكامي” در توييتر است.

مشكل در حالت كوتاه و ساده، به ويژه در حالت نهنگ ناكامي، اين است كه تنها مربوط به بحث تعميرات نمي­باشد. نهنگ ناكامي صفحه [خطاي] 404 نيز هست كه مي­تواند براي كاربران آزاردهنده باشد. شما مي­خواهيد كه صفحات تعميراتتان را اندكي متفاوت از صفحه 404 نگه داريد، تا بيش از شباهت به صفحه 404 به صفحه تعميرات شبيه باشد. از اينرو با اينكه توييتر متن بالاي صفحه را در اين دو حالت تغيير مي­دهد، استفاده از تصويري مشابه براي 404 و تعميرات اقدامي هوشمندانه نمي­باشد.

مهربان باشيد

هربار كه تعميرات انجام مي­دهيد اسباب ناراحتي كاربرانتان را فراهم مي­كنيد. از اينرو مهربان بودن مي­تواند مانع از دلخوري كاربر و رفتن از سرويس شما براي هميشه شود. تاييد كنيد كه مي­دانيد اين پيشامدي نادرست است، از اين مورد عذرخواهي كنيد، و بعد با آنها مهربان باشيد. توييتر با تصوير “خنكه (خوبه)، من مي­تونم سردم بشه” كار خوبي انجام مي­دهد.

 

 

اين نمونه توييتر در عين مهربان بودن با كاربران، كوتاه و ساده است.

 

 

شوخ­طبعانه

 

استفاده از مزاح واقعا مي­تواند در كاستن از دلخوري كاربران و سرگرم كردنشان موثر باشد. از اينرو خلاقانه عمل كنيد و به چيزهايي كه ممكن است به سايت يا نشان شما مرتبط باشند بيانديشيد. بياييد به برخي از مثالهايي كه به نظر ما در اين دسته مناسب هستند نگاهي بياندازيم:

يوتيوب

 

 

يوتيوب گرافيك واقعا شسته­و­رفته­اي دارد كه با متني جالب در كنار لوگويشان آمده است. اين كاري واقعا خلاقانه است كه در عين بانمك بودن، وضعيت پيش آمده را توضيح مي­دهد. (منبع تصوير)

Reddit

 

يك نمونه ديگري از يك صفحه تعميرات شوخ­طبعانه است. با اين حال، ارائه اطلاعاتِ بيشتر در آن مي­توانست مفيد واقع شود.

Flickr

 

 

فليكر چنين صفحه تعميرات جالبي دارد. آنها لينكي براي به­روزرساني­ها در بلاگشان دارند. از آنجا كه شما اين را عمدتا براي بلاگتان انجام خواهيد داد، شايد لينكي به صفحه توييترتان بتواند مفيد باشد. ما بعدا در اين پست مثالهاي بهتري از نحوه انجام آن را به شما نشان خواهيم داد.

 

 

ظاهر و حس مأنوس

 

 

برخي اوقات سايتها تلاش مي­كنند تا صفحاتشان را خيلي بامزه كنند كه باعث مي­شود صفحه­اي كه طراحي كرده­اند با سايت يا محصول واقعي­شان متفاوت به نظر برسد. حفظ ظاهر و حسي مأنوس براي طراحي صفحه تعميرات نقشي تعيين­كننده دارد تا كاربران شما متوجه شوند كه در محل صحيح هستند. در ذيل چند نمونه از سايتهايي كه اين طراحي را ساده و نشان­دار نگه داشته­اند آمده است.

Grooveshark

 

 

در اين طراحي، نماي لوگو و منوي راهنماي آن در عين رعايت سادگي و شوخ­طبعي حفظ شده است. عنوان “با ما صبر پيشه كنيد” به شكلي دوست­داشتني به كار گرفته شده است. همچنين توجه كنيد كه آنها آپديت­هاي توييت­هايشان را در يك طرح منوي جانبي گنجانده­اند. اين كاري بسيار هوشمندانه است زيرا اينها آپديت­هاي زنده مي­باشد، و مطمئنا كاربران را مطلع نگه مي­دارد.

Stumbleupon

 

 

وبسايت StumbleUpon در ضمن به كار بردن يك طرح گرافيكي بسيار خلاقانه، همان نما و حس خاص لوگويشان را حفظ نموده است. كاربران از StumbleUpon به خاطر وقت­گذران بودن آن و يافتن موضوعات جذاب استفاده مي­كنند، از اينرو آنها پيشنهاد مي­كنند كه “بيرون برويد و براي مدتي به بازي بپردازيد” كه جنبه مزاح­آميزي نيز در خود دارد.

 

 

شمارش معكوس براي بازگشت

 

 

اطلاع دادن به كاربران درباره زمان بازگشت­تان هميشه مفيد و كارساز خواهد بود. برخي اوقات سايتها براي يك تا 2 ساعت از كار باز مي­مانند، از اينرو برخورداري از يك بخش شمارش معكوس بسيار سودمند مي­باشد. پلاگين “حالت تعميرات” به شما امكان انجام آسان اين كار را مي­دهد. برخي از نمونه­هاي طراحي­هاي خلاقانه را در ادامه مي­بينيد:

 

 

(منبع عكس)

 

 

پيشروي و به­روزرساني­ها

 

 

مرتبط نگه داشتن مخاطبان در هنگام توقف سايت هميشه حائز اهميت است. يكي از راه­هاي اجراي اين كار اطلاع­رساني منظم درباره پيشرفت كار تعميرات است. وبسايت “37 نشانه (37signals)” در تصوير زير چنين كاري را به خوبي به انجام رسانده است.

 

 

يك راه خوب براي انجام اين كار از طريق آپديت­هاي توييتر است. يكي از راه­هايي كه مي­توانيم براي بهبود اين روش داشته باشيم افزودن “جعبه توييت زنده در هرجاي توييتر” به آن است. به اين ترتيب شما به كاربرانتان امكان نظردادن درباره استفاده از سايتتان را مي­دهيد. به اين طريق عملا مي­توانيد در هنگام از كار افتادن سايتتان آنها را با خود مرتبط نگه داريد.

 

 

كداميك به كار شما مي­آيند؟

 

من شخصا ايده نوع 37signals را همانطور كه در بالا در بخش “جعبه توييت زنده” به آن اشاره كردم و حتي “كامنتهاي فيسبوك” را مي­پسندم. اين مي­تواند شما را با كاربرانتان مرتبط نگه دارد كه نشان مي­دهد حتي وقتي سايتتان به خاطرات تعميرات از كار باز مانده به فكر آنها هستيد.

 

“انتخاب” شما چيست؟ و “چرا”؟

 

قدرداني

در هنگام جستجو براي يافتن “صفحات تعميرات” نتوانستيم منبع خوبي براي اين تصاوير پيدا كنيم. از آنجا كه اين سايتهاي رايج خيلي دچار حالت از كارافتادگي نمي­شوند شكار اين تصاوير كار دشواري مي­باشد. اگر مطلب كامرون چاپمن در مجله اسمشينگ نبود، ما قادر به نگارش اين مطلب نمي­شديم.

منبع: wpbeginner

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 6 دیدگاه
 1. سلام؛

  مطلب جالبي بود. به نظرم اگر بشه توي اين صفحه‌ي خطاي 404، يه بازي فلش سبك مثل اين قرار داد خيلي جالب مي‌شه:

  http://graph.tk/untangle/

  يا اگه بشه يه گالري عكس جالب قرار داد، يا اينكه جملات زيبايي رو براي خوندن به صورت رندوم قرار داد، كاربرا خيلي بيشتر راضي مي‌شن.

  اين هم نمونه ي جالب ديگه‌اي از صفحات 404:

  http://2kalame.harfehesab.ir/gfhsc

  موفق باشيد.

 2. با سلام
  کد خطای 404 مربوط به زمانی است که صفحه مورد درخواست کاربر یافت نمی شود نه زمانی که سایت در حال به روزآوری یا تغییر است!

  بررسی کنید
  مرسی

  1. سلام
   دوست عزيز در زمانهايي رخ ميده كه يك سايت در حال بروز رساني نرم‌افزارهاش هستش كه اين خطا پيش مياد كه براي من هم پيش اومده

 3. اینم یه صفحه 404 جالب مربوط به بازی تراوین .
  http://s8.travian.com/anmelden12.php
  توضیح اینکه این عکس یه جاسوس از نژاد رومن است .

  1. سلام؛

   ميثم عزيز، اين جاسوس رومن نيست. جاسوس گاول هستش. چون موهاش زرده !!!

   اينجا رو ببين: http://travianguide.net/wp-content/uploads/2010/02/Gaul-Pathfinder.jpg

 4. خوب هدف ما اين نيست كه كاربر رو صفحه 404 بمونه! بايد صفحه اي با طراحي جالب باشه. بازي كه خيلي بده چون اصلاً هدف سايت گم ميشه. بالا يكي از دوستان گفتن بازي فلش كه اصلاً فكرنكنم اون مورد بازي باشه كه رسم گراف هستش خودشم فلش نيست.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *