7 افزونه جذابي كه تنها با فايرفاكس 4 كار مي كنند

 • 1390/1/29
 • عباس كريمي
 • 7

براي مدت زمان طولاني اي در همه جا فايرفاكس محبوب حرفه اي ها شده بود، اما اخيرا اين محبوبيت با مشكلاتي مواجه شده است كه بيش از همه به علت رقابتي است كه با مرورگر كروم گوگل دارد. هرچند كه فايرفاكس مرورگري پايدار و كاربردي است اما به سادگي مي توان گفت كه از كروم سريع تر نمي باشد. به همين علت برخي افراد از جمله خود من به كروم نقل مكان كرديم.

اكنون فايرفاكس4 منتشر شده و اين مرورگر از اساس مجددا طراحي شده است و رابط كاربري بهتري را نيز ارائه كرده است. وقتي كه يك نسخه جديد مرورگر منتشر مي شود همواره اكوسيستم افزونه هايش نيز تغيير مي كند و فايرفاكس4 هم متفاوت از ديگران نيست. بسياري افزونه هاي قديمي تر شكسته شده اند (حداقل در حال حاضر). متاسفانه تعداد اندكي افزونه جديد يا افزونه هايي كه از قبل بوده اند و اكنون اصلاح شده اند، در دسترس مي باشند.

 

 


Movable Firefox Button 1.3

اين افزونه امكان جابه جايي دكمه ها را در فايرفاكس4 فراهم مي آورد. به طور پيشفرض دكمه ها در گوشه بالا و سمت چپ مرورگر قرار گرفته اند، درست در همان قسمتي از رابط كاربري كه براي تب ها استفاده مي شود. افزونهMovable Firefox Button 1.3 به شما اجازه مي دهد دكمه ها را به جايي ديگر منتقل نماييد، جايي هم چون در امتداد و كنار نوار جستجو. با اين عمل مي توانيد فضاي بيشتري را براي نمايش تب­ها آزاد سازيد.

 

FabTabs 1.4

مفهومي كه در پس FabTabs قرار دارد بسيار ساده است: ايجاد تب هاي متمايز از لحاظ ظاهر. با اين روش مي توانيد به سايت ها بگوييد كه داريد آن ها را فقط به طور اجمالي در يك تب باز مي كنيد بدون اين كه بخواهيد هيچ متني را مطالعه كنيد. اين قابليت براي كاربراني كه مي خواهند همزمان تعداد زيادي تب را باز كنند بسيار مفيد مي باشد. همچنان كه تعداد بيشتري از تب ها را باز مي كنيد ديگر تب ها مجبور مي شوند كه كوچك تر شوند و با اين روند به زودي متوني كه در سايت ها قرار دارند بدون استفاده (ناخوانا) خواهند شد.

FabTabs  اين عمل را به وسيله گرفتن عكس وبسايتي كه در حال مشاهده هستيد به انجام مي رساند و در ادامه با استفاده از برخي محاسبات رياضي برجسته ترين رنگ ها را مي يابد و آن ها را در تب مربوطه به كار مي برد. هر چند به نظر مي رسد اين شيوه گول زننده باشد اما در مورد استفاده من بدون نقص عمل كرد. اين افزونه حتي عليرغم اين واقعيت كه بيشتر وبسايت ها به رنگ سفيد هستند، در مورد سايت CNN توانست رنگ قرمز را تشخيص دهد!

 

Easy App Tabs 3

يكي از ويژگي هاي جديد فايرفاكس “app tab” مي باشد. اين ويژگي، يك تب كوچك است كه براي نشانگذاري وبسايت ها به كار مي رود. به عنوان مثال مي خواهيد از وبسايتي مانند فيس بوك استفاده كنيد اما در عين حال نمي خواهيد يك تب كامل را نيز به آن اختصاص دهيد. به طور پيش فرض براي جايگذاري app tab ها مي بايست ابتدا كليك راست نموده و سپس گزينه “Pin as App Tab” را از منوي نمايش داده شده برگزينيد. اما افزونه Easy App Tabs به سادگي شما قادر مي سازد كه مشابه همان كار را تنها با دابل كليك بر روي يك تب انجام دهيد، اين روش هم سريعتر است و هم ساده تر.

 

Vertical Toolbar 0.2

احتمالا كاربران اپرا اين افزونه را دوست باشند، Vertical Toolbar به خوبي بر اين هدف استوار شده است كه يك نوار ابزار عمودي را در اختيار كاربران قرار دهد، نوار ابزاري كه بسيار مشابه همان چيزي است كه هنگام باز كردن نوار ابزار “Panels” در اپرا مشاهده مي كنيد. در هر حال فايرفاكس، اپرا نيست و در نتيجه به طور پيش فرض چيزهاي زيادي براي قرار دادن در اين نوار ابزار موجود نمي باشد. در قسمت بالاي اين نوار ابزار مي توانيد به بوكمارك­ها، تاريخچه مرورگر و مديريت دانلودهايتان دست يابيد و در بخش پاييني هم دكمه هايي را براي حالت ” نماي تمام صفحه”، پرينت و ريفرش صفحه خواهيد يافت. اگر دكمه فايرفاكس را باز كنيد و گزينه Options را انتخاب نموده و سپس به Toolbar Layout برويد، به گزينه هاي جذابتري دست خواهيد يافت. در اين قسمت شماري از كاركردهاي نوار ابزار را خواهيد يافت كه شامل گزينه هاي پيش فرض نيستند اما به راحتي مي توانيد آن ها را اضافه نماييد. هم چنين اگر افزونهMovable Firefox Button 1.3 را نصب كرده باشيد خواهيد توانست دكمه فايرفاكس را در “نوار ابزار عمودي” قرار دهيد.

 

Tab Badge 1.2

همچنان كه وبسايت ها بيشتر توجه ما را به سمت خودشان جلب مي كنند و در حال شبيه تر شدن به برنامه هاي كاربري هستند، نقش “آگاه­ سازي­ها” (notifications) نيز پررنگ­تر مي شود. يك برنامه مشكلي ندارد هنگامي كه اتفاقي رخ مي دهد آن­را به كاربر اطلاع دهد اما اين نوع رفتارها در ميان مرورگرهاي وب رايج نمي باشند.

 

افزونه Tab Badge به وسيله اضافه نمودن يك كادر كوچك آگاه­سازيِ قرمز رنگ بر روي تب هاي بازِ شبكه هاي اجتماعي و سرويس هاي ايميل، در پي رفع اين موضوع مي باشد. اين افزونه بر روي توييتر، فيس بوك،‌ جيميل و ديگر سايت ها كار مي كند.

 

Instant Preview 3

اين افزونه مستقيما از آزمايشگاه­هاي موزيلا (Mozilla Labs)  مي آيد و اين بدان معني ست كه هنوز براي يك مرورگر وبِ كامل، آماده نشده است. البته اين افزونه بر روي فايرفاكس شروع به كار كرده و در حال بررسي براي موارد استفاده آينده مي باشد. هنگامي كه كلماتي را در كادر جستجو تايپ مي كنيد، صفحه هايي به عنوان نتيجه جستجو برگردانده مي شود، حال پس از اينكه Instant Preview را نصب نموديد آن صفحه هاي ذكر شده به طور خودكار بارگزاري خواهند شد. نتيجه اين خواهد شد كه وقتي بر روي صفحه مورد نظر كليك مي كنيد، بخشي از آن صفحه و يا تمامي آن از قبل بارگزاري شده است و با اين عمل احساسِ روانتر بودنِ اينترنت را تجربه خواهيد نمود. لازم به ذكر است اين رفتار تنها در مورد وبسايت­هايي رخ خواهد داد كه قبلا از آن ها بازديد كرده باشيد. كاستيِ ذكر شده به عنوان يكي از معايب اين افزونه محسوب مي شود.

 

Custom Tab Width 1.0.1

يكي ديگر از تنظيم كننده­هاي رابط كاربريِ ساده و در عين حال مفيد Custom Tab Width مي باشد. اين افزونه به شما اجازه مي دهد ميزان بزرگي يا كوچكي تب ها را تعيين كنيد. فايرفاكس به طور پيش فرض حداكثر وسعت را 250 و حداقلِ آن را 100 در نظر مي گيرد. اگر از كاربراني هستيد كه استفاده زيادي از تب ها مي­كنيد (tab heavy user)، مي توانيد از اين افزونه به منظور كاهش حداقلِ وسعت تب ها به هر اندازه كه راحت تريد استفاده نماييد. عملكرد اين افزونه به همراه استفاده از افزونه FabTabs بسيار خوب است.

 

نتيجه گيري:

معمولا اينجا جايي است كه من اشاره مي كنم تعداد بسياري افزونه وجود دارد اما امكان پوشش دادن همه آن ها وجود ندارد، و تنها آن افزونه هايي كه مفيدتر تشخيص داده­ام را انتخاب نموده­ام. در حال حاضر فهرست افزونه هاي فايرفاكس4 كوچك است و اين 7 افزونه اي كه معرفي شدند حدود %25 از افزونه هاي موجودِ فايرفاكس4 را نمايندگي مي كنند!

البته، افرادي كه بر روي اين افزونه ها كار مي كنند حركت سريعي را براي توسعه آن ها انجام مي دهند، در نتيجه تعداد اين افزونه ها به سرعت افزايش خواهد يافت. موزيلا در صفحه افزونه هايش بخشي را تحت عنوانِ خاص “Only for Firefox 4” ايجاد نموده است. ممكن است بخواهيد اين صفحه را بوكمارك كنيد تا طي هفته هاي آينده به آن سر بزنيد و از فهرست آخرين افزونه هاي منتشر شده مطلع شويد.

 

منبع: MakeUseOf

 

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 7 دیدگاه
 1. سلام
  من یه سوالی ذهنمو مشغول کرده. راستش فایرفاکس 4 که روی سیستمم نصب کردم با اونچه که توی عکس اولی این مطلب و سایتهای دیگه دیدم فرق میکنه..در عکس اولی تب ها شیشه ایی و شفاف هستن. اما در فایرفاکس من اینطوری نیست….اینم عکسش : http://myup.ir/images/65561669241693206592.jpg
  میدونید برای چی اینجوریه ؟ منم دوست دارم تب های فایرفاکسم شیشه ای باشه

  1. سلام دوست عزیز
   اون نسخه های آزمایشی فایرفاکس بود که توش تب ها شیشه ای بودن… تو نسخه اصلی، تب ها شیشه ای نیستن و فقط وقتی که پنجره برنامه در حالت Maximize نباشه، زمینه کنار تب ها یه خورده شیشه ای میشه که اون رو هم میتونید به صورت زیر بهش دسترسی پیدا کنید :

   اول روی دسکتاپ یه کلیک راست کنید و Personalize رو انتخاب کنید و از بخش Window Color میتونید میزان Color intensity رو تغییر بدید…

   موفق باشید

  2. در ادامه صحبت محمد مهدي عزيز بايد بگم كه اگه يه جورايي منظورتون از شفاف بودن تب ها شبيه همينيه كه در تصوير زير مي بينين مي تونين يه تم رو به اسم Firefox B نصب كنين. فكر مي كنم بايد از سايت خود فايرفاكس دانلودش كنين
   http://myup.ir/images/80045912479605052683.jpg

 2. سلام یه سوال داشتم اگر جواب دهید ممنون می شوم
  در فایرفاکس 4 میزان بارگذاری صفحات در نوار پایین معلوم نیست درحالی که درنسخه 3 وجود دارد. چطور میشه در نسخه 4 هم او نو فعال کرد؟

  1. با سلام
   امیر جان من خودم الآن از آخرین نسخه که ۸ هست استفاده می کنم، متاسفانه در مورد مشکل شما اطلاعی ندارم و هر چه توی منوهای FF گشتم جوابی واسه مشکلتون پیدا نکردم. امیدوارم اگر بقیه دوستان راه حلی دارن همین جا عنوان کنن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *