مقایسه فنی مرورگرها

 • 1390/3/16
 • احسان
 • 17

چندی پیش پستی راجع به مقایسه مرورگرها و این که کدام بهتر است داده بودم که متاسفانه در میان کامنت های کاربران کامنت توهین آمیز هم پیدا میشد. باید بگویم که همه مرورگرها خوب هستند. چه گوگل کروم، چه فایرفاکس، چه اینترنت اکسپلورر و اپرا. در حال حاضر مهم ترین دغدغه سازندگان این مرورگرها پشتیبانی کامل از زبان HTML5 است. خب اگر موافق باشید شروع کنیم! مرورگر هایی که مقایسه می کنیم این ها هستند:

Google Chrome 11, Firefox 4, Internet Explorer 9

(پانویس: اگر می پرسید پس اپرا کو؟ باید بگویم چون هنوز اپرا نسخه ماژور جدید ارائه نداده پس فعلا اون رو با بقیه مقایسه نمی کنیم. البته طرفداران اپرا منتظر باشن چون نسخه جدید کاملش به زودی عرضه میشه)

خب از کجا شروع کنیم؟ من میگم از بازی ها شروع کنیم. چه شروع خوبی 🙂

بازی که من انتخاب کردم اسمش Canvas Rider هست چون از خیلی از قابلیت های گرافیکی HTML5 از جمله تگ Canvas استفاده کرده. خب وارد سایتش میشیم و از بالا گزینه Draw a track را برای رسم یک مسیر انتخاب می کنیم. خب از گوگل کروم شروع می کنیم.

خب از همین الان دیدیم که نشانه گر موس درست تغییر نمی کند و نشانه گر پیشفرض ویندوز دنبال نشانه گر می رود. پس یک امتیاز منفی برای گوگل کروم:

Google Chrome: -1

ابزار Camera را از سمت راست انتخاب می کنیم و با کشیدن موس دوربین را جا به جا می کنیم. ولی اگر دقت کنید هنگامی که موس را رها می کنیم ولی دکمه موس را رها نکرده ایم موس به شکل I یا همان ابزار سلکت متن در می آید! پس نشانه گر ها درست تغییر نمی کنند.

Google Chrome: -2

می رویم تا CSS ها را امتحان کنیم. به سایت w3schools.com می رویم. بخش آموزش CSS3 را انتخاب می کنیم. خب انیمیشن چرخیدن لوگو درست کار کرد. پس یک امتیاز مثبت!

Google Chrome: -1

از سمت چپ سایت CSS 3D Transforms را انتخاب کنید. می توانید تک تک مثال ها را امتحان کنید. مثال هایی که در اول صفحه زده هر دو به درستی کار می کنند! پس یک امتیاز مثبت!

Google Chrome: 0

مثال هایی که سایت زده را کلیک بر روی Try it yourself امتحان کنید. مثال ها هر دویشان کار کردند. پس دو امتیاز مثبت!

Google Chrome: 2

میریم سراغ چالش های بعدی!

در همان سایت w3schools.com بر میگردیم به بخش CSS3 و بخش User Interface انتخاب می کنیم. جدول را نگاه می کنیم. مثل این که google chrome از همه متد ها پشتیبانی می کنه! پس سه امتیاز مثبت!

Google Chrome: 4

خب این سایت خیلی به نفع chrome تموم شد! میریم سراغ سایت بعدی یعنی html5rocks.com خب چهار بخشی که در بالای سایت زده را بر روی هر کدام کلیک و امتحانشان کنید! با تمام چالش ها به خوبی کار می کند! پس چهار امتیاز مثبت!

Google Chrome: 8

خب چالش های گوگل کروم تمام شد. گوگل کروم 8 امتیاز را از 10 امتیاز گرفت! یعنی 80% چالش ها را رد کرد! خب بریم سراغ فایرفاکس!

خب می رویم سراغ Firefox 4!

دوباره از Canvas Ruder شروع می کنیم. دو چالش قبلی گوگل کروم را جلوی پایش می گذاریم! بله! فایرفاکس هر دوی آن ها را رد کرد و درست کار کرد. پس دو امتیاز مثبت به فایرفاکس (چه شروع خوبی!)

Firefox: 2

دوباره CSSها را امتحان می کنیم. به http://www.w3schools.com/css3 بروید! خب انیمیشین چرخیدن لوگو درست کار نکرد! یک امتیاز منفی!

Firefox: 1

از سمت چپ سایت CSS 3D transforms را انتخاب کنید.خب مثال های اول صفحه کار نکرد! در جدول هم خبری از پشتیبانی فایرفاکس نیست! پس دو امتیاز منفی!

Firefox: -1

خب به سایت html5rocks.com می ریم. چهار بخش اون رو امتحان می کنیم. ولی متاسفانه در بخش آموزش ها معدودی از آموزش ها در فایرفاکس هم کار می کنند! پس سه امتیاز مثبت!

Firefox: 2

اوه بخش User Interface یادم رفت! به http://w3schools.com/css3/css3_user_interface.asp بروید. بله مثل این که تمامی متدها را فایرفاکس پشتیبانی می کند! پس 3 امتیاز مثبت!

Firefox: 5

خب چه امتیاز خوبی! 50% چالش ها را فایرفاکس رد کرد! امتیاز 5 از 10 به نظر من حق فایرفاکس است. چون هنوز چیز هایی از گوگل کروم کم دارد!

خب میریم سراغ Internet Explorer 9

انتقاد من: ماکروسافت زیادی درباره اینترنت اکسپلورر نه شلوغش کرده! فکر کرده حالا مرورگرش خیلی خوبه! اما خب مقایسه می کنیم!

اول از همه میریم در http://canvasrider.com/draw تا ببینیم. نتیجه چه می شود! خب دو چالش را اینترنت اکسپلورر به خوبی رد کرد! دو امتیاز مثبت!

Internet Explorer 9: 2

دوباره CSSها را امتحان می کنیم. به http://www.w3schools.com/css3 برید! به به! انیمیشن اول صفحه کار نداد! یک امتیاز منفی برای Internet Explorer 9!

Internet Explorer 9: 1

از سمت چپ سایت CSS 3D transforms را انتخاب کنید.خب مثال ها کار نمی کنند! پس دو امتیاز منفی!

Internet Explorer 9: -1

خب. برمی گردیم و بخش User Interface را از سمت چپ انتخاب می کنیم. در جدول نوشته شده فقط از یک متد اینترنت اکسپلورر نه پشتیبانی می کند! دو امتیاز منفی و یک مثبت!

Internet Explorer 9: -3

Internet Explorer 9: -2

خب به سایت html5rocks.com بروید و روی چهار بخش کلیک کنید. متاسفانه فقط معدودی مثال ها با اینترنت اکسپلورر نه هماهنگی دارند! فقط یک امتیاز مثبت!

Internet Explorer 9: -1

خب این هم از امتیاز اینترنت اکسپلورر نه! تعریفی نداره ولی نسبت به نسخه قبلی خیلی بهتر شده.


بررسی کلی امتیازها

گوگل کروم مرورگر جوان و تازه وارد جهش خیلی خوبی داشته و در نسخه 11 دیگه چیزی کم نداره. اما خب هنوز هم از برخی از عناصر به درستی پشتیبانی نمی کند. توجه کنید که به درستی پشتیبانی نکردن بهتر از پشتیبانی نکردن عناصر هست. متاسفانه فایرفاکس با این که پشتیبانیش از HTML5 دو چندان شده و صد البته از قبل اینترفیس بهتری دارد ولی هنوز برخی عناصر را پشتیبانی نمی کند. اینترنت اکسپلورر نه نیز نسبت به قبل خیلی بهتر شده و باید بگم IE8 بدتر از این حرف ها بود! حتما اگر IE8 جز مرورگرهای این مقاله بود امتیاز -4 را می گرفت! خبری به طرفداران دنیای مرورگرها! در قسمت بعدی این مقاله با بررسی جزیی تر سعی می کنیم مرورگر ها عمقی تر مقایسه کنیم. طرفداران اپرا نیز منتظر اعلام نسخه جدید ماژور اپرا باشن. به نظر من نسخه جدیدی که اپرا عرضه خواهد کرد در رتبه دوم قرار خواهد گرفت. ولی خب فعلا که نیومده!

 

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 17 دیدگاه
 1. سلام خسته نباشید

  مرورگر کروم توی پشتیبانی تکنولوژی و تگ های جدید واقعا از بقیه جلوتر در این شکی نیست واقعا سرعت بروزرسانی تو این زمینه خیلی بالاست! البته موزیلا و مایکورسافت هم با تغییراتی که در نحوه ارائه مرورگرهاشون می خوان بدن احتمالا به کروم نزدیک بشن
  در مورد تگ canvas هم اولین بار برای همون webkit طراحی شده پس احتمالا بهترین نتیجه هم تو مرورگرهای مربوطه باید باشد. باتشکر از مطلبتون 🙂

  1. در مقایسه بعدی حتما از این روش استفاده خواهم کرد.

 2. واقعاً مرورگرها و اینترنت و کامپیوتر بچه بازی شده که بچه 12 ساله همه رو گذاشته سرکار… اما امان از روز غافل..

  1. شما اگه سواد خوندن و علم کامپیوتر داشتی مطلب رو می خوندی و به ارزشش پی می بردی نه به نویسنده اش
   عقل که نباشد واقعا جان در عذاب است.

 3. به عقیده من سرعت یه مرورگر همه چیز اون نیست چون در واقعیت صحبت از صدم ثانیه هست که عملا لمس نمیشه . امنیت و امکانات ابزاری مرورگر هم خیلی مهم هستن . بدون چیزی که امثال من بهش عادت کردن وب گردی روزانه بیش از ۷-۸ ساعت دیوانه کننده خواهد بود .
  به نظر من موزیلا مثل یه مرسدس بنز میمونه که گوگل میخواد با لامبورگینی جدیدش جایگاه اولو بدست بیاره .
  هر چی سعی میکنم نمیتونم با مرورگر کروم رابطه برقرار کنم و دوباره برمیگردم سراغ همین فایرفاکس خودم …
  من هنوزم نمیتونم به غیر از فایرفاکس فکر کنم !

  1. من هم اوایل کار با کروم همین جور بودم. هنوز هم همین جور هستم. احساس می کنم فایرفاکس با من صمیمی تره. ولی از موقعی که کروم قابلیت Extension Developer رو گذوشت با کروم صمیمی تر شدم.

 4. سلام دوستان
  همه نظر ها درست. ولی به نظر من اینترنت اکسپلورر 9 واقعا عالی شده .
  از لحاظر سرعت خیلی بهتر از کروم و فایرفاکس عمل میکنه .
  شاید باید یه بار دیگه تستش کنید.
  من قبلا از فایرفاکس و ایرا استفاده می کردم ، ولی ie9 واقعا عالی شده و من دیگه فقط از ie9 استفاده می کنم.

  1. ie9 نسبت به بقیه نسخه ها خیلی بهتر شده و برعکس نسخه های قبلیش به عنوان مرورگر بدی یاد نمیشه.

  1. اپرا همیشه همه را به چالش کشیده ولی بازار این سه مرورگر و رقابتشون خیلی داغ تر هست.

 5. دیگه مقایسه مرورگر ها معنی نداره البته ممنون از تو احسان جان.
  کروم بهترینه.این به همه ثابت شده…

  1. البته بعضی ها هنوز تردید دارند……………..

 6. آقا احسان خواستم بگم که اگه کسی کامنت توهین آمیز گذاشت اگه کمکت میکنه بهتر کار کنید بهش توجه کن در غیر اینصورت ازش بگذر. راهی که در پیش گرفته ای رو واقعا تحسین میکنم ادامه بده حتما موفق میشی 🙂

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *