مقایسه‌ی تخصصی مرورگر‌ها در ویندوز 7، Chrome 20، Firefox 13، Opera 12، کدامیک بهتر است؟

مقایسه‌ی تخصصی مرورگر‌ها در ویندوز 7، Chrome 20، Firefox 13، Opera 12، کدامیک بهتر است؟
 • 1391/4/18
 • عليرضا شیری
 • 4

این بار تحت سیستم عامل ویندوز 7 که این روزها طرفداران و کاربران زیادی دارد، به مقایسه‌ی عملکرد مرورگرها می‌پردازیم. از توضیحات اضافه دوری می‌کنیم و تنها نکات مهم را یادآور می‌شویم. بررسی کاملاً تخصصی صورت می‌گیرد و مجموعه‌ای از بنچ‌مارک‌های مختلف برای بررسی جنبه‌های مختلف کارایی یک مرورگر ارائه شده و نتیجه‌ی تست‌ها در نمودارهای مختلف نشان داده می‌شود.

 

از ذکر جزئیات خودداری کرده و توضیحات مربوط به هر تست را نیز حذف می‌کنیم چراکه در خبری که قبلاً منتشر شده این توضیحات ذکر شده است. برای مطالعه‌ی بیشتر به خبر قبلی مراجعه فرمائید. البته برخی تست‌ها و بنچ‌مارک‌ها دارای تغییراتی بوده‌اند ولی آنچه برای خوانندگان مهم است، نتیجه‌ی کلی مقایسه می‌باشد.

این مسابقه بارها و بارها انجام شده است. مسابقه‌ی Web Browser Grand Prix یا به صورت مخفف WBGP که در واقع مسابقه‌ی اسب دوانی مشهوری است که شرکت‌کنندگان آن مرورگرها هستند. هر بار یکی از مرورگرها قهرمان مسابقه شده است که در جدول زیر می‌توانید نتیجه‌ی 8 دور مسابقات را مشاهده کنید:

 

امروز مسابقه‌ی نهم صورت می‌گیرد. شرکت‌کنندگان این دور، مرورگرهای Google Chrome 20، Opera 12، Mozilla Firefox 13 ، Internet Explorer 9 و در نهایت Safari 5.1.7 هستند. دقت کنید که این مقایسه در ویندوز 7 صورت می‌گیرد. در آخرین بررسی تحت XP مرورگر Opera مقام قهرمانی را به دست آورده است.

تاکنون مرورگر Chrome با 3 بار قهرمانی تحت Windows 7 و 5 بار قهرمانی کلی رتبه اول را در اختیار دارد. Firefox با 3 بار قهرمانی در ویندوز 7 و 2 بار در سایر سیستم عامل‌ها رتبه دوم را برگزیده است و مکان‌های بعدی در اختیار IE ، Opera و نهایتاً Safari است.

از ذکر نتیجه‌ی یکایک بنچ‌مارک‌ها خودداری می‌شود و تنها نتیجه‌ی کلی ذکر می‌گردد. در جدول زیر در بخش‌های مختلف مرورگرها مقایسه شده‌اند و نام قوی‌ترین مرورگر در هر زمینه‌ی خاص، در سمت چپ ذکر شده و بالعکس.

مهم‌ترین و اساسی‌ترین مسائل در بخش Essential ذکر شده، در بخش Important مسائل مهم مطرح شده و دو بخش آخر مسائلی هستند که اهمیت کمتری داشته و یا مهم نیستند. البته در آینده‌ی نزدیک مسئله‌ی شتاب‌دهی گرافیکی توسط پردازنده‌ی گرافیکی، بسیار مهم خواهد بود.

 

با توجه به جدول فوق باید نمره‌ی نهایی را به هر مرورگر داد. اگر مرورگری در یک موضوع اساسی رتبه اول را به دست آورد 2.5 نمره دریافت می‌کند. اگر در همین مبحث ضعیف باشد نیز 2 نمره‌ی منفی به آن داده می‌شود. مطابق جدول زیر تمام حالات مورد ارزیابی قرار گرفته و نمره‌ی مناسب داده می‌شود.

 

اما نمره‌ی نهایی و برنده طبق جدول زیر مشخص می‌شود:

 

مرورگر Chrome با کمی اختلاف Firefox را گشت سر گذاشته است. در واقع اضافه شدن شتاب‌دهی گرافیکی که از نسخه‌ی 18 به بعد شاهد آن هستیم، باعث جلو افتادن گوگل شده است.

این هم نشان افتخار برای Google Chrome از طرف سایت تخصصی Tom’s Hardware:

 

به زودی و در فصل تابستان یک مقایسه‌ی تخصصی بین نسخه‌های همراه این مرورگرها خواهیم داشت. نسخه‌هایی که برای سیستم عامل‌های همراه یعنی Android و iOS عرضه می‌شوند.

منبع: tomshardware

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 4 دیدگاه
 1. کروم داره تکراری میشه دیگه از حالت تب هاش خسته شدم از نیو تب خسته شدم از شکل آدرس بار خسته شدم باید یه تغیر اساسی تو شکل و شمایلش بده اینم شده مثل فایر فاکس و اپرا سفری باید مثل اکسپلورر هر چند وقت یه تغیر اساسی بده

 2. ببخشید ، قابلیت realibility که کروم در اون آخر شده چه قابلیتیه ؟
  چون کروم از لحاظ سکیوریتی رتبه اوله ولی این ریلیبیتی نمیدونم چی هست ، ولی این آمار ها به نظرم درست هست ، از لحاظ تجربی هم به من ثابت شده کروم بهترینه و به سیستم قدیمی من هم میخوره

  1. تا جایی که خاطرم هست توی مقاله ای که قبلا بررسی کردم در مورد قابلیت اطمینان مطالبی گفته شده. فکر میکنم اگر درست یادم مونده باشه منظرو از قابلیت اطمینان این هست که چه قدر مرورگر تونسته صفحات رو درست و دقیق باز کنه. باز برگردید نگاه کنید، من مطمئن نیستم.

 3. سلام .از مقالتون کمال تشکر را دارم.

  الان حدود 11 سالی میشه از اپرا استفاده میکنم واقعا فوق العادست مخصوصا از زمانی که Extention بهش اضافه شده.

  اینترنت بدون اپرا = هرگز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *