پردازنده های Celeron M و Core i7 اینتل با ولتاژ بسیار کم یا سرعت های بالاتر عرضه میشوند

  • 1390/4/30
  • عليرضا شیری
  • 1

کمپانی Intel، بزرگ ترین تولید کننده ی پردازنده در جهان، این بار پردازنده های موبایل (مخصوص وسایل همراه مثل نوت بوک) را متنوع تر کرده است و نسل جدیدی از پردازنده ها Celeron به نام Celeron 787 تولید میکند. این پردازنده ها با فرآیند ۳۲ نانومتری تولید میشوند. شاید این پردازنده ها چندان قوی نباشند اما نگران نباشید، پردازنده های ۳۲ نانومتری قدرتمندی در راه است، مثل ۴ نوع چیپ از خانواده ی Core i7.

پردازنده های Celeron 787 که در حال حاضر موجود هستند، فقط ۱ هسته ی x86 دارند که سرعت کلاک آن ۱٫۳ گیگاهرتز است، یک ترد پردازشی را اجرا میکند و ۱ مگابایت کش سطح L3 دارد. TDP یا توان حرارتی طراحی (Thermal Design Power) این پردازنده ی ۱۰۷ دلاری ۱۷ وات است.

و اما پردازنده های Core i7 که قرار است در ربع چهارم سال جاری به بازار بیایند، شامل سه مدل ۴ هسته ای است. مدل های Core i7-2960XM از سری Extreme، Core i7-2760QM و همچنین Core i7-2860QM دارای ۴ هسته هستند. یک مدل ۲ هسته ای به نام Core i7-2640M هم به بازار خواهد آمد.

مدل ۲ هسته ای با سرعت کلاک ۲٫۵ گیگاهرتز دارای ۴ ترد پردازشی است، سرعت آن در حالت Turbo نیز به ۳٫۵ گیگاهرتز میرسد. ۴ مگابایت کش سطح L3 و توان طراحی حرارتی ۳۵ وات میباشد.

دو مدل ۴ هسته ای معمولی یعنی ۲۸۶۰QM و ۲۷۶۰QM دارای ۸ ترد پردازشی هستند، توان طراحی حرارتی هر دو ۴۵ وات است، اولی ۸ مگابایت کش سطح L3 دارد و دومی ۶ مگابایت. سرعت کلاک i7-2760QM برابر با ۲٫۴ گیگاهرتز بوده که در حالت Turbo به ۳٫۵ گیگاهرتز افزایش می یابد. سرعت i7-2860QM نیز ۱۰۰ مگاهرتز بیشتر است یعنی ۲٫۵ گیگاهرتز در حالت معمول و ۳٫۶ گیگاهرتز در حالتی است که ۱ هسته در حال پردازش است.

مدل سری اکستریم نیز ۸ مگابایت کش سطح L3 دارد، سرعت آن ۲٫۷ گیگاهرتز است که در حالت توربو به ۳٫۷ گیگاهرتز افزایش می یابد. توان طراحی حرارتی آن نیز ۵۵ وات می باشد. هر ۴ مدل خانواده ی Core i7 دارای کارت گرافیک Intel HD 3000 هستند که سرعت آن ۶۵۰ مگاهرتز است و البته در حالت توربو به ۱۳۰۰ مگاهرتز میرسد. قیمت این پردازنده ها احتمالا کمی پیش از عرضه لو برود و فعلا مشخص نمی باشد.

منبع: insidehw

دیدگاه خود را وارد کنید
1 دیدگاه
  1. اینتل که اصلا به درد نمی خوره. فقط AMD؛ هم قیمتش بالاست، هم شرکتش تو تحریمه وهم این که این پردازنده ها زیاد داغ می کنه.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *