آموزش نحوه ایجاد جلوه کلاسیک قرمز و فیروزه ای سه بعدی روی عکس

آموزش نحوه ایجاد جلوه کلاسیک قرمز و فیروزه ای سه بعدی روی عکس
  • 1390/5/23
  • محمدرضا ارجمندی
  • 2


آیا دوست دارید برخی عکس های زیبا را واقعا ماندگار و متفاوت کنید؟ در اینجا قصد داریم یک جلوه سرگرم کننده سه بعدی به سبک اولین عکس های رنگی که جلوه ای قرمز و فیروزه ای داشتند به شما آموزش دهیم با این تفاوت که این عکس ها جلوه ای سه بعدی نیز پیدا کرده و انگار از قاب تصویر بیرون زده اند، چرا که جلوه ای بسیار بامزه و  سرگرم کننده است. برای این کار به یک عینک سه بعدی احتیاج است و یکی از نرم افزارهای فتوشاپ یا گیمپ (GIMP).

در حالی که جلوه های برجسته مانند فیروزه ای – قرمز  سه بعدی اغلب با ترفندهای عکاسی فانتزی ایجاد می شوند، امروز و در این مقاله به شما نشان خواهیم داد می شود  با یک ترفند ساده ویرایش تصویر این جلوه را خلق نمود. پس بهتر است بدون هیچ مقدمه اضافی یک راست سراغ توضیح روش برویم و آنگاه خواهید دید که چقدر ساده می توان آن را با یک نسخه ساده و مبتدی فتوشاپ اجرا نمود، و بخش دوم این مقاله برای کاربرانی هست که می خواهند به تصویر خود دلربایی کمی بیشتری داده و کمی آن را حرفه ای تر کنند. با ما همراه باشید!

قسمت 1، بخش عمومی: نحوه ایجاد جلوه ساده قرمز و فیروزه ای به شکل3D

اصطلاح فنی برای یک تصویر سه بعدی  Anaglyph نام دارد، که معمولا توسط عکسبرداری از یک موضوع از دو نقطه خاص جداگانه خلق می شود، و سپس تصاویر با هم ترکیب می گردند. امروز ما قصد خلق تصویر سه بعدی با استفاده از این متد را نداریم، اما خواهید دید که به همان اثر  با کمی دستکاری در کانال های تصویر دست خواهیم یافت. در گام اول تصویر ارزشمند خود را که می خواهید جلوه را  رویش اعمال کرده در برنامه ویرایش عکس نظیر فتوشاپ یا گیمپ گشوده و کار را شروع کنید!

شما می توانید برای این کار از هر نوع تصویری استفاده کنید ، اما نیاز است که تصویر حتما در مد رنگ RGB باشد. بنابراین اگر شما در حالت  های رنگی سیاه و سفید (Grayscale) ، Indexed Color  یا CMYK  کار را شروع می کنید، باید به حالت رنگی  RGB سوئیچ کنید. به این منظور در فتوشاپ به منوی Image و سپس به Mode رفته و گزینه RGB Color را انتخاب نمایید.

یادداشت نویسنده : این روش برای هر ویرایشگر تصویری که امکان کار با کانال های تصاویر را برای کاربر فراهم می کند، مثل فتوشاپ یا گیمپ میسر است. برنامه هایی نظیر «فتوشاپ المنتز» و Paint.NET در درون خود اجازه چنین کاری را به کاربر نداده و بنابراین مناسب کار ما در این مورد نیستند.

کار ویرایش تصویر خود را با ساخت کپی های متعدد از عکس خود شروع می کنیم (تصویر فوق، سمت چپ). یکی از ساده ترین راه ها برای انجام این کار راست کلیک کردن روی “لایه پس زمینه” (Background Layer) و انتخابDuplicate Layer  از منو است. از تصویر خود دو نسخه کپی بگیرید، سپس بر روی کپی اولی (آن که در لیست بالاتر از بقیه است) کلیک کرده تا انتخاب گردد و به پانل channels بروید. این عمل را می توانید با رفتن به منوی Window و انتخاب Channels انجام دهید.

هنگامی که وارد پانل کانال ها شدید، همانند تصویر بالا سمت راست، کانال قرمز یا Red  را انتخاب کنید.

سپس دکمه های ترکیبی Ctrl+A را با هم فشار دهید (این میانبر صفحه کلید در فتوشاپ و گیمپ کاری مشابه را انجام می دهد) تا کل تصویر به حالت انتخاب در آید. کانال قرمز مجزای تصویر شما، در واقع شکلی ناقص از تصویر شماست که به حالت سیاه و سفید در آمده، پس اگر عکس شما مانند تصویر بالا به نظر می رسد ، دارید کار را به درستی پیش می برید.

دکمه V را روی صفحه کلید جهت فعال کردن ابزار Move  فشار دهید (این کلید میانبر در گیمپ کلید M است) و کانال قرمز را آنطور که در تصویر فوق دیده می شود به سمت چپ حرکت دهید.

در هنگام حرکت دادن کانال، ممکن است بخواهید مطمئن شوید که رنگ  “پس زمینه” سیاه است، همانطور که در این تصویر نشان داده شده. به این منظور می توانید با کلیک بر روی background swatch در پانل tools  و تغییر رنگ پس زمینه به سیاه در کادر محاوره ای گزینه های رنگ، رنگ پس زمینه را سیاه کنید.

کاربران GIMP نیز یک ابزار بسیار شبیه در Toolbox برنامه در اختیار دارند،.این بخش از نظر ظاهری و کارکرد بسیار شبیه به فتوشاپ به نظر می رسد.

 

 

در فتوشاپ CS5  کلید های Ctrl+2 تصویر شما را به مد RGB بر می گرداند. در دیگر نسخه های فتوشاپ به سادگی به پانل لایه ها برگشته و یک لایه جدید فعال را  انتخاب کنید. ممکن است تصمیم بگیرید که در همین جا عملیات ویرایش تصویر را به پایان برسانید و دیگر جلوتر نروید، چرا که محصول حال حاضر به خودی خود ، یک اثر سه بعدی مناسب و معقول است هر چند در نیمه راه  قرار دارد. اما اجازه دهید آن را یک گام دیگر به جلو برده، و کمی عمق به تصویر خود ببخشیم.

قسمت 2، بخش پیشرفته: اضافه کردن عمق به تصویر 3D ایجاد شده

همانطور که در بخش پیشین اشاره شده شما باید چندین کپی از لایه عکس اصلی خود تا بدینجا تهیه کرده باشید، پس بیایید دوباره به بالا ترین لایه ای که در آن اثر سه بعدی خود را خلق کرده ایم برگردیم.

همانطور که در تصویر سمت راست نشان داده شده است، یک ماسک ایجاد کنید. بدین منظور روی لایه کلیک کنید تا انتخاب شود سپس در پایین پانل لایه ها بر روی آیکون

کلیک کنید. در GIMP ، شما به سادگی می توانید روی لایه خود کلیک راست کنید و ” Add Layer Mask را از منو انتخاب و سپس  White for Full Opacity را برگزینید.

ابزار براش (brush) را انتخاب کرده  و یک برس نرم برای به کشیدن روی مناطقی که دوست دارید از تصویر بیرون زده شود انتخاب کنید. هدف ما این است که بخشی از تصویر ویرایشی را به ظاهر عکس اصلی برگردانیم.

در تصویر فوق حالت قبل و بعد اعمال ابزار برس را می بینید. پس زمینه با لایه سه بعدی ماسک شده، که آن را به نسخه بدون اثر سه بعدی برگردانده است.

تصویر فوق نیز مناطقی را نشان می دهد که در ماسک ما با ابزار براش رنگ خورده است (مناطق سیاه). سیاه نشان دهنده مناطقی است که پنهان می شوند ، سفید مناطقی است که جلوه سه بعدی رویش نمایش داده می شود.

هنگامی که ماسک لایه سه بعدی شما به شکل مطلوب آماده شد، شما با خیال راحت می توانید به یک لایه پایین تر برای اعمال برخی ویرایش های اضافی بروید. با انتخاب لایه موردنظر (به تصویر سمت چپ نگاه کنید) به پانل کانال ها رفته و کانال قرمز را دوباره انتخاب کنید.

این کار احتمالا بسیار آشنا است. برای انتخاب دوباره کل بوم کلید های Ctrl+A را روی صفحه کلید بفشارید، این بار برای اضافه کردن اثر کمی متفاوت به پس زمینه.

سپس Ctrl+T  را برای انتخاب Free Transform در فتوشاپ فشار دهید. کانال قرمز این لایه را به شیوه ای غیر معمول افزایش دهید. در این مثال ، آن به صورت افقی کشیده شده است. شما می توانید آن را از نظر مقیاس بزرگ کنید، یا دچار انحراف، چرخش کرده، و یا به سادگی آن را آفست کنید همانطور که ما قبلا این کار را کرده ایم. این عمل به تصویر شما این امکان را می دهد که پیش زمینه و پس زمینه تا حدودی متفاوت از یکدیگر داشته باشد.

در GIMP ، شما می توانید از ابزار مقیاس  یا Scale Tool  با زدن کلید میانبر Shift + T استفاده کنید.

و حالا تصویر کامل ما با ویرایش ظریف و ریز آماده است ، در حالی که اثر 3D  به طور جداگانه به پیش زمینه و پس زمینه اعمال شده است. اگر شما یک جفت عینک های فیروزه ای-قرمز  در اختیار داشته باشید، شما می توانید آن را برای خودتان آزمایش کنید، و یا فقط از اثر برای آنچه در آن است لذت ببرید. برای آن عده که عینک های 3D  ندارند ، اما دوست دارند یکی داشته باشند، شما همیشه می توانید این ویدئوی یوتیوب را برای آموزش در مورد چگونگی ساخت یک عینک 3D  آن گونه که دوست دارید تماشا کنید.

اگر سوال یا نظری در مورد گرافیک، عکس ها ، انواع فایل ها، یا فتوشاپ دارید پرسش های خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید، کسی چه می داند شاید پاسخ سوالات شما موضوع یک مقاله  مفصل در مجله اینترنتی گویا آی تی باشد!

منبع: HowtoGeek

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 2 دیدگاه
  1. سلام خسته نباشید
    مقاله ی جالبی بود
    واقعا تعجب میکنم لینکی رو تو مقاله میذارید که 100 درصد میدونید ف /ی-ت*ر هستش. حالا یکی نخواد از نرم افزار های عبور از شیلتر استفاده کنه باید چیکار کنه؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *