معرفی 8 افزونه ی کاربردی وردپرس

معرفی 8 افزونه ی کاربردی وردپرس
 • 1390/7/4
 • محمد حسین آقانبي
 • 7

افزونه‌های وردپرس (Plug-Ins)

سیستم مدیریت محتوای وردپرس این امکان را برای کاربران فراهم کرده تا با استفاده از افزونه های متفاوت کارایی و امکانات سایت را افزایش دهند. افزونه‌ها ابزارهاي پرکاربردي هستند که روي سايت شما نصب مي‌شوند و امکانات بسياري در اختيار شما قرار مي‌دهند. هم اکنون کتابخانه وردپرس بيش از 16 هزار افزونه دارد که قطعا بسياري از آن‌ها را مفيد خواهيد يافت. تمامي اين افزونه‌ها رايگان هستند و محدوديتي براي استفاده از آن‌ها نداريد. مي‌توانيد به اين آدرس مراجعه کنيد و با جستجو، افزونه مورد علاقه خود را بيابيد.

http://wordpress.org/extend/plugins

افزونه‌ها به صورت فايل‌هاي زيپ دريافت مي‌شوند. کافي است آن‌ها را به شاخه wp-content/plugins در وب‌سايت خود آپلود کرده، از حالت فشرده استخراج (Extract) كنيد و سپس در داخل وردپرس از قسمت افزونه‌ها آن‌ها را فعال نماييد. در اين جا چند افزونه مهم و پر احتياج كاربران را توضيح مي‌دهيم.

افزونه All In One SEO Pack

وقتي وب‌سايتتان را برپا ساختيد، احتمالا دوست داريد که وقتي برچسب‌هاي مرتبط جستجو شد، موتورهاي جستجو سايت شما را در اوايل فهرست خود نمايش دهند. اين افزونه با انجام کارهاي زير بر احتمال بالا رفتن نمايش سايت شما در نتايج موتور جستجو مي‌افزايد.

«» بهينه سازي عناوين (Title) پست‌ها

«» توليد برچسب‌هاي متا (Meta Tag)  و بهينه بر اساس متن ارسالي شما

«» جلوگيري از درج برچسب هاي مشابه در مطالب

«» امكان دادن توضيح مختصر برنامه تا 160 كاراكتر براي نمايش در صفحات جستجو

«» امکان افزودن هر واژه کليدي (Meta Keyword) به انتخاب شما

افزونه فوق از برترين گزينه‌هاي وردپرس است كه تا كنون بيش از 1 ميليون بار دريافت شده است. دانلود افزونه از لينك زير :

http://wordpress.org/extend/plugins/all-in-one-seo-pack

افزونه MBP Ping Optimizer

در ابتدا توضيح مختصري در رابطه با پينگ (Ping) مي‌دهيم. پينگ کردن در اصل عملي است که به هنگام ارسال مطلب جديد انجام مي‌شود. وقتي سايت شما پينگ شد، به موتورهاي جستجو خبر داده مي‌شود که محتويات سايت به‌روز شده و از آن‌ها درخواست مي‌گردد که محتواي جديد را به اطلاعاتشان بيفزايند. همچنين بعضي از برنامه‌ها و سايت‌ها وجود دارند که از طريق پينگ کردن متوجه مي‌شوند که سايت مطلب جديدي منتشر کرده و اين را در ليست وبلاگ‌هاي به روز شده به خوانندگان سايت اطلاع مي‌دهند تا آن‌ها اگر خواستند به سايت سر بزنند و مطلب جديد را بخوانند. با عمل پينگ متن منتشر شده شما به وب سايت سريعاً توسط موتورهاي جستجو ايندكس خواهد شد و اين عمل در بازديدهايي كه از وب سايتتان مي‌شود بسيار موثر است.

افزونه فوق به طور خودكار بعد از ارسال متن شروع به ارسال پينگ به وب سايت‌هاي مرتبط مي‌كند. اين سايت‌ها در قسمت تنظيمات افزونه هستند و مي‌توان سايت‌هاي مورد نظر را هم به ليست افزود. از مشهورترين وب‌سايت‌هاي ارسال پينگ مي‌توان به pingoat.com و ping-o-matic.com اشاره كرد.

خود وردپرس در حالت معمول به صورت خودکار عمل پينگ کردن را انجام مي‌دهد ولي اين کار را با اشتباهات فراوان صورت مي‌دهد. معمولاً موتورهاي جستجو از پينگ چند باره در مورد يك پست بيزارند كه اين افزونه از انجام پينگ‌هاي پراشتباه خودداري مي‌كند و بيشترين بازده را در اختيار کاربران قرار مي‌دهد. اين افزونه را مي‌توانيد از اين جا دريافت کنيد:

http://wordpress.org/extend/plugins/maxblogpress-ping-optimizer

افزونه Mippin

اين افزونه ابزار بسيار جالبي براي تبديل نسخه اصلي وب‌سايت شما به يك وب‌سايت با نسخه موبايل است. وقتي با گوشي همراه خود به وب سايتتان متصل شويد ، به احتمال فراوان به صورت واضح محتويات را دريافت نخواهيد كرد و بارگذاري آن هم به طول خواهد انجاميد. اگر اين افزونه را نصب کرده باشيد،‌ هر گاه که فردي با مرورگر موبايل خود به سايت مراجعه كند نسخه‌اي خوب و مرتب از آن را مي‌تواند ببيند. در نسخه موبايل وب سايت مطالب به شيوه خاصي مرتب شده و با تصاوير كم حجم شده نشان داده مي‌شود که اين کار باعث سهولت در دسترسي به وب‌سايت با موبايل مي‌گردد. از اين رو هميشه وب سايتتان در دسترس است. براي استفاده از آن تنها كافي است كه افزونه را از آدرس زير دريافت كرده و نصب كنيد؛ هيچ تنظيمات اضافي هم لازم نيست.

http://wordpress.org/extend/plugins/mobilize-by-mippin-wordpress-plugin

افزونه WordPress Stats

احتمالا دوست داريد که اطلاعاتي از تعداد و نحوه بازديد ديگران از وب سايتتان داشته باشيد. براي اجراي آن احتياج به API KEY داريد. اين يک کليد است که در اي‌ميل خوش‌آمدگويي وردپرس برايتان ارسال شده است و مي‌توانيد با رجوع به اين نامه آن را دريافت کنيد. با نصب اين افزونه و وارد کردن API KEY، مي‌توانيد اطلاعات زير را به راحتي در صفحه مديريت وردپرس خود ببينيد:

«» بازديد‌هاي روزانه ، ماهانه ، هفتگي

«» تعداد بازديد‌هاي شده از مطالب در روز و در كل

«» نمايش ورودي‌هاي كاربران از وبلاگ‌ها و وب سايت‌هاي ديگر

«» آناليز درصد پيشرفت روزانه

«» نمايش نمودار از بازديدهاي روزانه شما

اين افزونه را هم مي‌توانيد از اين آدرس دريافت نماييد.

http://wordpress.org/extend/plugins/stats

افزونه WP Optimizer

افزونه بهينه‌ساز وردپرس به تازگي به بازار افزونه‌ها پيوسته اما در همين مدت کوتاه محبوبيت بالايي پيدا کرده است. از نام اين افزونه چنين برمي‌آيد که کار آن بهينه‌سازي وب‌سايت شما است. بعد از مدتي کار کردن با وردپرس و نصب افزونه‌ها و با گذشت زمان، پايگاه داده وب‌سايت، خود به خود جداولي بدون استفاده را توليد و ذخيره مي‌كند. يكي از قابليت‌هاي اين افزونه بهينه‌سازي و حذف اين جداول در پايگاه داده است. علاوه بر اين کارهاي زير را هم انجام مي‌دهد

«» حذف پست‌هاي ذخيره شده خودكار

«» قابليت حذف كلي نظراتي كه توسط مدير تأييد نشده اند

«» حذف نظرات هرزنامه‌اي داده شده در بخش نظرات

«» تغيير نام كاربري افراد با دادن نام قبلي و نام جديد

نام كاربري پيش فرض براي مديريت سيستم مديريت محتواي وردپرس به طور خودكار admin انتخاب مي‌شود كه اين خود مي‌تواند دردسرساز باشد و نفوذ به سيستم را براي هکرها آسان‌تر کند. با استفاده از قابليت تغيير نام کاربري در اين افزونه، به راحتي نام كاربري مدير را مي‌توان از admin عوض کرد. اين کار تا حد زيادي مانع حملات مي‌شود.

افزونه در اين آدرس قرار دارد:

http://wordpress.org/extend/plugins/wp-optimize

افزونه WP DB Backup

مهمترين نياز هر وب سايت داشتن يك فايل پشتيبان از تمامي متون و مطالب و محتويات وب سايت است. افزونه‌هاي متفاوت ارائه شده در اين بابت هم به حدي زياد هستند كه انتخاب از بين آن‌ها كار آساني نيست اما افزونه فوق برتري زيادي نسبت به بقيه از خود نشان داده است. توسط اين افزونه به طور برنامه‌ريزي شده در روز و هفته مي‌توانيد يك نسخه پشتيبان از جداول پايگاه داده خود تهيه كنيد. امكانات آن به شرح زير است :

«» امكان پشتيبان گيري از جداول مشخص شده و ارسال گزارش به اي‌ميل

«» قابليت پشتيبان گيري تا دو بار در روز

«» امكان ذخيره فايل پشتيبان در فولدر Back Up در سرور

«» امكان دانلود آنلاين جداول مورد نظر با انتخاب آن ها

حتي مي‌توانيد از نظرات اسپم نيز پشتيبان تهيه كنيد. لينك افزونه در اين آدرس است:

http://wordpress.org/extend/plugins/wp-db-backup

افزونه WP-Ban

بعد از گذشت مدتي شايد حملات نفوذگر‌ها و يا اسپم‌هاي زياد از IP‌هاي متفاوت برايتان دردسرساز شود. با افزونه WP-Ban قادر خواهيد بود تا IP افراد را به راحتي تحريم كنيد، به طوري كه هنگام ورود اين افراد به هر قسمتي از سايت پيام دلخواهي كه شما در قسمت ابزاري افزونه تعيين كرده ايد نمايان خواهد گشت و يا حتي مي‌توانيد يك محدوده از آي پي‌ها را ببنديد و از ورود كاربران خرابکار جلوگيري نماييد. همچنين ليستي از تلاش‌هاي آن‌ها براي بازديد از وب‌سايت تهيه مي‌شود که مي‌توانيد در صورت نياز آن را ببينيد.

http://wordpress.org/extend/plugins/wp-ban

افزونه انجمن ساده

با داشتن يك انجمن (فروم) در وب سايت، کاربران مي‌توانند با هم تعامل داشته باشند و اين به کارايي وب‌سايت خواهد افزود. فايل فارسي از وب سايت سازنده قابل دريافت است. قدرت اين افزونه در ايجاد گروه‌هاي مبحثي متفاوت به همراه شاخه‌ها و موضوعات ، كنترل و هدايت پست‌ها توسط مديران و اختياراتي متنوعي كه در دست كاربر قرار مي‌دهد آن را در رده‌هاي بالاتري نسبت به افزونه‌هاي ديگر مشابه قرار داشته است.

فروم : فروم ( Forum ) ، يك تخته خبري در وب سايت است كه كاربران با اشتراك نظرات و مطالب خود ، در مباحث و گروه‌هاي متفاوت ، اطلاعات خود را مرتبط با موضوع انتخاب شده با هم تقسيم مي‌كنند. فروم‌ها مكاني براي تبادل اطلاعات بين افراد اند. بسته به نوع فروم ، امكانات كنترل مطالب ، كاربران ، ساختار گرافيكي و … متغير است. فروم ساده خبري ، عنواني كه به اين افزونه داده ايم ، كاملاً متفاوت ، امكاناتي را در دست كاربر مي‌دهد كه قابل قياس با ديگر فروم‌ها به صورت افزونه نيست.

مشخصات فروم ساده خبري به صورت خيلي مختصر به شكل زير است :

– ساخت گروه‌ها و موضوعات مرتبط با امكان تعيين سطح دسترسي براي هر نوع بازديد كننده ، اعم از ميهمان ، عضو و يا مدير

– داراي 3 ويرايشگر براي ارسال متون

– امكان تخصيص دادن امتياز ارسال پيام خصوصي بين كاربران

– پشتياني از سيستم شناسایی عضويت اسپم ( Spam ) در حين ثبت نام كاربر جديد

– قابليت ارسال تصويرها براي كاربران جهت نمايش در پروفايل آن‌ها ( Avatar )

– داراي 10 قالب متنوع و بسته‌هاي گوناگون آيكون ها

– قابليت به روز رساني خودكار

لينك صفحه دانلود افزونه و لينك دريافت فايل زبان فارسي به همراه توضيحات به ترتيب :

http://simplepressforum.com/download/

http://translate.simple-press.com/

 

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 7 دیدگاه
 1. صرفا جهت تشکر!
  البته اینم بگم که این افزونه ی میپین اصلا چیز جالب نیست، چون آدرس اصلی سایت رو تغییر میده و…

 2. جالب بودن.مخصوصا اخریه خیلی به نظر مفید میاد.اما برای فروم بهتره از فروم ساز ها استفاده کنیم نه افزونه برای وردپرس

 3. سایت بسیار جالبی دارید به نکات ارزنده ای اشاره نمودید
  گروه آموزش پاس اراک

 4. سلام و خسته نباشید/ لطفا اگه امکانش هست در مورد افزونه MBP Ping Optimizer بیشتر توضیح بدید.
  و یک سوال:ایا ما وقتی این افزونه را نصب کنیم خوبخود از پینگ اضافی مطالب (مثلا مطلبی که چند بار ویرایش شده)- برای جلوگیری از اسپم سایت – جلوگیری می کنه؟
  سپاس از شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *