مروری بر زندگی استیو جابز (2011-1955)

مروری بر زندگی استیو جابز (2011-1955)
 • 1390/7/19
 • ITTeach
 • 6

همه ما می دانیم که زمان آن رسیده  است  ولي انتظار نداشتیم این اتفاق اینقدر زود بیافتد. امروز برای میلیون ها نفری که از محصولات اپل استفاده می کنند روز خوبی نیست و برای تمام افرادی که در اپل کار می کنند نیز روز بسیار غم انگیزی است. مدیر عامل شرکت اپل، استیون پل جابز که بیشتر با عنوان استیو جابز شناخته می شد، بطور رسمی امروز در 5 اکتبر 2011 ما را ترک کرد.

او یکی از افراد کلیدی ایجاد نوآوری در جهان بود. او به ما نشان داد تفاوت ایجاد کردن چگونه می تواند کل جهان را تغییر دهد. او روش ارتباطی ما با رایانه ها و بازی ها را تغییر داد و هنگامیکه از کار کناره گیری کرد، میراث بزرگی از چیزهایی را که خلق کرده بود ترک کرد. او دنیا را تغییر داد.

ما امروز با این مطلب می خواهیم به استیو جابز، قهرمانی که صنعت فناوری را به لرزه در آورد و گالیله عصر حاضر ادای احترام کنیم. اجازه دهید به زندگی سخت این رویای افسانه ای نگاهی بیاندازیم و از این زندگی بدون پشیمانی وی درس بگیریم.

1955: قبول فرزندخواندگی استیو جابز

کودکی متولد شد و جهان در ان زمان نمی دانست که این کودک دنیا را تغییر خواهد داد. مادر تنی استیو جابز یک زن جوان مجرد فارغ التحصیل از دانشگاه بود که تصمیم گرفت سرپرستی او را به شخص دیگری واکذار کند.

پدر استیو، عبدالفتاح جان جندلی اهل سوریه در کازینو رنو، نوادا

مادر تنی استیو وقتی که فهمید زن و مردی که سرپرستی او را قبول کرده اند حتی از دبیرستان نیز فارق التحصیل نشده اند از امضای اوراق فرزند خواندگی خودداری کرد. او چند ماه بعد وقتی آن زن و مرد به او اطمینان دادند که استیو را به دانشگاه خواهند فرستاد نرم شد.

1972: افت در کالج

جابز جوان از دبیرستان فارق التحصیل شد و به کالج رید پورتلند اورگان رفت. در آن زمان جابز هیچ تصوری از کاری که می خواست در باقی عمر خود انجام دهد نداشت و تمام پولی را که پدر و مادرش برای او پس انداز کرده بودند خرج کرد. بنابراین مجبور شد پس از گذراندن فقط یک ترم درسش را رها کند ان هم فقط به این دلیل که نمی توانست از پس هزینه های مالی ان بربیاید.

تصویر استیو جابز 14 ساله (وسطی) – (Image source: Edibleapple)

مشکلات مالی شور و شوق مرد جوان را متوقف نکرد. او در کلاس های حسابرسی ثبت نام کرد و مشغول جمع آوری بطری های نوشابه شد تا با پول فرش انها بتواند غذایی برای خود تامین کند و گاهی هم در معبد کریشنا غذای رایگان می خورد.

تصویر استیو جابز در نوجوانی – (Image source: Edibleapple)

1972: اولین شغل جابز

اولین شغل وی کارمند نیمه وقت در هیولت پاکارد بود. او سپس شغلی را بعنوان تکنیسین در آتاری اختیار کرد که یکی از شرکت های معروف تولید بازی های ویدیویی بود. اوتخته مدارهای بازی ها را می ساخت و با استیو وزنیاک (یکی از بنیان گذاران اپل) همکار بود.

جابز و وزنیاک – (Image source: Wired)

1974: جابز یک بودایی شد

جابز در دوران تحصیل خود در کالج به فلسفه علاقه بسیاری پیدا کرد. در همان سالی که او در اتاری کار می کرد با دن کتوکی به نیمکاروی بابا نیز سفر کرد. آنها در جستجوی روشنگری معنوی بودند. او به شکل یک بودایی و با سری تراشیده و لباس های سنتی هندی بازگشت.

1976: شرکت کامپیوتری اپل تاسیس شد

بسیاری معتقدند جابز از نولان بوشنل بنیانگذار آتاری الهام گرفته و شرکت اپل را تاسیس کرده است. استیو در سال 1976 و در سن 21 سالگی با همکار خود استیو وزنیاک اپل را تاسیس کردند و خود اولین کارمندان آن شدند. شرکت بعدها توسط آرمایس کلینفورد تامین می گشت.

1983: ((آب قند نمی تواند دنیا را تغییر دهد!))

سال قیام اپل! شرکت مایک اسکات را بعنوان مدیر عامل استخدام کرد، سپس جابز در سال 1983 جان اسکولی (معاون رئیس جمهور) را نیز بدام انداخته و او را بعنوان مدیر عامل اپل بکار گرفت که با این سوال معروف همراه بود: ((آیا می خواهی بقیه عمرت را آب قند بفروشی؟ یا اینکه با من همراه شوی تا دنیا را تغییر دهیم؟))

تصویری از استیو جابز، جان اسکولی و وزنیاک –  (Image source: BusinessInsider)

در این زمان او فروش اپل را از 800 میلیون دلار به 8 میلیارد رلار رساند. از سال 1987 اسکولی بالاترین رقم پرداخت اجرایی را داشت، سالانه حدود 2/2 میلیون دلار

1984: جابز مکینتاش را معرفی کرد

افسانه نوآوری جابز تازه آغاز شده بود. جابز مکینتاش را به جهان معرفی کرد که تبدیل به اولین کامپیوتر تجاری کوچک با رابط گرافیکی کاربری در دنیا شد. توسعه مک بعدها از وی گرفته شد. شرکت خوب پیش می رفت اما یک فاجعه  خاموش و بی صدا در قلب بنیانگذاران در حال رشد بود.

اولین مکینتاش – (Image source: Worldculturepictorial)

1985: جابز از اپل اخراج شد

سال عطفی برای اپل و استیو جابز! پس از کشمکش های بسیار قدرت های داخلی و اعلام اخراج های بسیار به دلیل فروش پایین، جان اسکولی استیو جابز را اخراج کرد. جابز از شرکتی که خودش تاسیس کرده بود اخراج شد! با این وجود او این اخراج را بهترین اتفاق زندگی خود توصیف می کند و می گوید: ((سنگینی موفق بودن با سبکی شروع دوباره جایگزین شد. این کار باعث شد یکی از خلاقانه ترین دوران زندگی من آغاز شود.))

جابز و جان اسکولی مدیر عامل شرکت اپل – (Image source: Ezinemark)

1985: جابز NeXTرا تاسیس کرد

سفر نوآوری های جابز در همین جا به پایان نمی رسد. او یک شرکت کامپیوتری دیگر با نام NeXT تاسیس کرد که کامپیوترهای پیشرفته تولید می کرد اما بدلیل ((هزینه های گران)) در بازار نادیده گرفته شد. جابز مانند تمام محصولات اپل NeXTرا در کمال زیبایی طراحی کرد اما تنها 50000 دستگاه به فروش رفت. با توجه به محدودیت تولید، NeXTبا انتشار NeXTSTEPاینتل به یک شرکت نرم افزاری تبدیل گشت.

جابز هنگام راه اندازی کامپیوتر NeXTدر سان فرانسیسکو – (Image source: Cedmagic)

1986: جابز پیکسار را تاسیس کرد

جابز گروه گرافیکی را به قیمت 10 میلیون دلار خریداری کرد که امروز با نام پیکسار شناخته می شود. شرکت در ابتدا سخت افزاری با گرافیک بالا تولید می کرد اما چون تجارت خوب پیش نرفت با دیسنی برای تولید فیلم های سینمایی انیمیشنی کامپیوتری قرارداد بست و داستان اسباب بازی ها موفقیت قابل توجهی پیدا کرد.

(Image source: Macstories)

پیکسار بعدها خریداری شده و در سال 2006 به دیسنی تحویل داده شد. جابز بعنوان مدیر دیسنی فعالیت می کرد. بزرگترین سهامدار با 7% از موجودی شرکت

1996: جابز دوباره به اپل پیوست

اپل پس از شکست های بسیار NeXTرا خریداری کرد تا جابز را به شرکت برگرداند. سپس جابز بعنوان رئیس موقت بخش اجرایی شروع بکار کرد. جابز پس از بازگشت پروزه های بسیاری را فسخ کرد که از نظر وی برای تجارت شرکت کاملا بی استفاده بودند.

جالب توجه است که اشاره کنیم کارمندان اپل هنگام سوار شدن در آسانسور از اینکه با او برخورد کنند می ترسیدند . ترس از اینکه انها نفر بعدی باشند که اخراج می شوند.

اواسط 2004: سرطان لوزالمعده جابز

می گویند هیچ نابغه ای زندگی طولانی ندارد و گویی این حرف درست است. جابز دچار سرطان لوز المعده شد و پزشکان به او توصیه کردند که کا رخود را کنار بگذارد چون بیشتر از  3 تا 6 ماه زنده نخواهد ماند. این برای او به معنای خداحافظی بود. جابز سرطان خود را به کارمندانش اعلام کرد. اگرچه این بیماری بسیار نادر بود اما او از درمان های دارویی معمول اجتناب کرد (پرتو درمانی/ شیمی درمانی) و یک رژیم غذایی را برای درمان بیماری خود در پیش گرفت. تدبیر موفقیت امیزی بود. تومور در یک عمل جراحی کاملا از بین رفت.

اواخر 2004: اولین مرخصی درمانی جابز

جابز پس از جراحی در ایمیل خود به کارمندان اپل گفت که در ماه اکوست مرخصی گرفته تا سلامتی خود را دوباره بدست آورد. او برای بازگشت در ماه سپتامبر برنامه ریزی کرده بود. تیم کوک (مدیرعامل فعلی اپل)، مدیر بخش فروش داخلی در آن زمان برای اولین بار اپل را در اختیار گرفت.

2005: جابز در استانفورد سخنرانی کرد

استیو جابز در مراسم فارق التحصیلی استانفورد سخنرانی کرد. گفته های او شامل سه موضوع بود. اولین قسمت بر زندکی آغازین او متمرکز بود، دومین قسمت در مورد اخراج او از اپل و تاسیس NeXTو سومین قسمت دررابطه با مرگ بود.

(Image source: stanford.edu)

سخنرانی او بااین نصایح پایان گرفت: ((زمان شما محدود است.  بنابراین با زندگی کردن بجای دیگران ان را تلف نکنید.  در دام عقاید تعصب آمیز نیافتید که در نتیجه عقاید مردم دیگر زندگی کنید. اجازه ندهید صدای عقاید دیگران صدای درون شما را در خود غرق کند و مهم تر از همه اینکه جرات داشته باشید و از قلب خود پیروی کنید.))

2007: جابز آیفون را معرفی کرد

6 ماه پس از گفته های جورج بودنمیر در خصوص گوشی جدید شرکت، جابز از طرح ورود تلفن همراه  به بازار با iPhoneپرده برداری کرد که بعدها نه تنها بر بازار امریکا تسلط پیدا کرد بلکه غول های بزرگ تلفن همراه همچون نوکیا را وادار کرد بهترین محصولات خود را عرضه کنند.

معرفی اولین آیفون جهان در سال 2007 توسط جابز – (Image source: FoxNews)

2009: عمل پیوند کبد

جابز در 14 زانویه 2009 در یکی از یادداشت های اپل نوشته که در هفته گذشته متوجه شده است که مسائل مربوط به سلامتی اش پیچیده تر از آن چیزی بوده که تصور می کرده و اعلام کرد که تا پایان ژوئن سال 2009 به مدت 6 ماه به مرخصی خواهد رفت تا سلامتی خود را بازیابد. تیم کوک گه قبلا در غیبت او بعنوان مدیرعامل کار کرده بود پست مدیریت را بر عهده کرفت اما تصمیمات عمده را همچنان جابز می گرفت.

در آوریل 2009، عمل پیوند کلیه جابز در بیمارستان دانشگاه متودیست در ممفیس انجام شد. بهبودی وی عالی بود. او کبد یک مرد جوان 21 ساله را دریافت کرده بود.

2010: جابز آی پد را معرفی کرد

جابز پس از موفقیت چشمگیر آیفون در قدم بعدی خطر معرفی یکی دیگر و احتمالا اخرین محصول خود یعنی اپل را به جان خرید. استیو چابز یکبار دیگر با دستگاهی که نمی توان آن را در هیچ یک از گروه های تلفن همراه هوشمند قرار داد؛ جهان را به لرزه درارود. موفقیت شگفت انگیز آن بار دیگر قدرت درونی جابز را آشکار ساخت.

استیو جابز با وجود تردید های بسیار جهان نسبت به تبلت به آنچه که اعتقاد داشت عمل کرد. سرانچام اپل در سال 2010 اولین آی پد را رونمایی کرد.

(Image source: dailymail.co.uk)


ژوئن 2011: آخرین کلید جابز

احتمالا این اخرین کار جابز است. او iOS 5، جدیدترین نسب سیستم عامل تلفن های همراه اپل را معرفی کرد. او بیشتر سخنرانی ها را در این مورد به کارکنان خود محول کرد که ضعف سلامتی او را آشکار ساخت.

(Image source: Apple Event)

جابز در حال معرفی iCloud

آگوست 2011: تیم کوک بعنوان جانشین جابز

سلول ها در حال نابودی هستند و بدن ضعیف شده است. استیو جابز با دانستن اینکه دیگر نمی تواند بعنوان مدیرعامل شرکت اپل فعالیت کند پس از بیان عبارات زیر استعفای خود را اعلام کرد: ((دیگر نمی توانم وظایف خود را بعنوان مدیر عامل اپل بخوبی انجام دهم.)) او تیم کوک را بعنوان جانشین خود معرفی کرد و از تمام کارکنان شرکت برای سالهای همکاری با او تشکر نمود.

(Image source: digitaltrends)

5 اکتبر 2011: جهان بدون جابز

ما می دانیم که زمانش رسیده بود اما انتظار نداشتیم این اتفاق اینقدر زود بیافتد. اپل امروز با قرار دادن تصویر استیو جابز در وب سایت خود اعلام کرد که مدیرعامل سابق شرکت درگذشته است و این پایان سفر رویایی افسانه ای اوست. خانواده استیو در بیانیه ای اعلام کردند که مرگ جابز تمام خانواده را تحت تاثیر قرار داده است.

(Image source: digitaltrends)

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 6 دیدگاه
 1. salam
  مادر تنی استیو جابز یک زن جوان مجرد فارغ التحصیل از دانشگاه بود که تصمیم گرفت سرپرستی او را به شخص دیگری واکذار کند.

  yani stive bi pedar boode????????
  yani ??????????? woooooow

  1. نه زهرا جان اینجوری نیست
   پشت سر مرده حرف زدن که هنر نیست

 2. نه خانم زهرا، به دلیل آنکه پدر و مادر او هنوز رسماً ازدواج نکرده بودند و داشتن فرزند برای این زوج از سوی جامعه پذیرفته نبود زوج دیگری به نام پاول و کلارا جابز از مانتین ویو کالیفرنیا این کودک را به فرزند خواندگی پذیرفتند و نام استیون پاول را بر روی او نهادند. پدر و مادر اصلی استیو چند سال بعد از به دنیا آمدن او رسماً ازدواج نمودند و صاحب یک دختر شدند.

 3. بابا این بیچاره مرده . اینقد ازش ننویسد داغ ما تازه میشه !
  حداقل تا چهلمش صبر کنید

 4. زهرا خانوم واقعا براتون متاسفم، کل موضوع رو رها کردید و چسبیدید به قسمت خاله زندکی ماجرا؟؟؟
  چرا نمیخوایید یکم واقع بین باشید ؟؟
  زندگی خصوصی دیگران به من و شما چه ربطی داره؟؟
  لطفا یکم درست فکر کنید
  کی میخواد بدونه چرا ایران اینجوری شده؟؟ دلیلش امثال زهرا خانوم هاست .
  لطفا از ایشون بپرسید چرا

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *