پاسخ به سوال خوانندگان : آموزش برنامه FBackup

پاسخ به سوال خوانندگان : آموزش برنامه FBackup
 • 1390/8/19
 • علیرضا
 • 3

همیشه از اهمیت پشتیبان گیری گفته ایم و باز هم میگوییم . هیچ تضمینی وجود ندارد که تا یک ساعت دیگر فایل های موجود روی هارددیسک سیستم خود را در اختیار داشته باشید . یک اشکال نرم افزاری یا سخت افزاری میتواند به قیمت از دست رفتن همه دیتاهای تان تمام شود . فکر نکنم دیگر نیازی باشد که اهمیت پشتیبان گیری از اطلاعات مهم تان را به شما یادآوری کنیم .

اما از بحث اهمیت بک آپ گیری که بگذریم به قسمت مهم دیگری میرسیم . یعنی انتخاب برنامه ای به منظور انجام این کارها . در دنیای کامپیوتر برای هر کاری تقریبا انتخاب های زیادی پیش رو داریم . در مورد بکاپ گیری هم جریان به همین منوال است . از برنامه های بسیار ساده مثل برنامه ی بکاپ گیری خود ویندوز گرفته تا برنامه های بسیار قدرتمند دیگری که متخصص انجام این کارها هستند . ولی تفاوت در اینجاست که ما به چه میزان از امکانات نیاز داشته داریم . بعضی از برنامه ها امکانات بسیار گسترده ای را در اختیار کاربر میگذارند که البته همین مورد عامل سردرگمی کاربر خواهد شد . البته این امکانات به خودی خود گیج کننده نیستند ولی بستگی به کاربر هم دارد که چقدر از پیچیدگی های موجود اطلاع داشته باشد . عامل مالی هم یکی دیگر از عواملیست که در انتخاب یک برنامه نقش مهمی دارد . به عنوان مثال اکثر برنامه های مخصوص بکاپ گیری به صورت تجاری عرضه میشوند و شما باید به منظور استفاده از آنها پولی را پرداخت کنید . البته باید گفت که به دلیل تحریم ها و عدم امکان خرید برنامه ها از شرکت های نرم افزاری ، فعلا این مورد در کشور ما اهمیت زیادی ندارد . گرچه اگر هم امکان خرید وجود داشته باشد ، کاربران کشور ما بیشتر تمایل به استفاده از برنامه های قفل شکسته و یا به اصطلاح کرک شده دارند که البته این مورد میتواند به قدرت خرید کاربران و مسائل زیاد دیگری نیز ارتباط داشته باشد .

پس بهترین انتخاب ، ابتدا یک برنامه ی ساده و جمع و جور و سپس رایگان است . FBackup را شاید بتوان بهترین گزینه برای انجام این کار دانست . FBackup که کوتاه شده ی Free Backup است یک برنامه رایگان ، ساده و به دور از هرگونه پیچیدگی میباشد . از وبسایت اصلی این برنامه میتوانید آن را دانلود کنید . پس از دانلود برنامه آن را نصب کرده و اجرا کنید . با یک محیط ساده و البته زیبا روبرو خواهید شد .

 

شروع بکاپ گیری :

به منظور ایجاد یک بکاپ جدید ، میتوانید در قسمت نوار ابزار روی New کلیک کرده و یا Ctrl+N را بفشارید . پنجره مربوط به ایجاد یک بکاپ جدید گشوده خواهد شد .

به عنوان مثال من میخواهم از مرورگرهایی ( منظور فایل های اینستالر آنها ) که روی سیستم خود دارم ، بکاپ گیری کنم . در این صفحه باید ابتدا قسمت Backup Name را پر کنید . در قسمت بعدی باید مشخص کنید که میخواهید بکاپ را کجا ذخیره کنید . روی هارددیسک و یا روی شبکه . این موارد را هم مشخص کرده و روی دکمه Next کلیک کنید .

در این قسمت میتوانید فایل ها یا فولدرهایی که قصد بکاپ گیری از آنها را دارید ، مشخص کنید . با کلیک کردن روی دکمه Add Files و Add Folders میتوانید فایل ها و فولدرهای مورد نظرتان را به لیست اضافه کنید .

این قسمت بیشتر مربوط به امنیت فایل بکاپ میشود . در اینجا میتوانید فایل بکاپ خود را رمزنگاری کرده و با یک کلمه عبور از آنها محافظ کنید . در صورتی که مایل به استفاده از کلمه عبور بودید ، گزینه Yes را در قسمت Encrypted فعال کرده و کلمه عبور مورد نظرتان را در هر دو تکست باکس بنویسید . سپس روی دکمه Next کلیک کنید .

این بخش هم مربوط به زمانبندی عملیات بکاپ گیری است . میتوانید مشخص کنید که بکاپ به صورت دستی ، روزانه ، هفتگی و ماهانه انجام شود . این بخش آخرین مرحله کار است . پس از آن روی دکمه Save کلیک کرده و گزینه Save and run را انتخاب کنید .

بکاپ گیری آغاز شده و بسته به حجم فایل های شما ، مدت زمانی که صرف انجام این کار میشود ، متغییر خواهد بود .

 

بازگردانی بکاپ ها :

در همان پنجره اصلی برنامه روی دکمه Restore کلیک کنید تا پنجره بازگردانی بکاپ ظاهر شود .

در پنجره زیر باید گزینه ها مربوط به بازگردانی را انتخاب کنید . به عنوان مثال اگر بکاپ مورد نظر خود را در همان مسیر پیشفرض برنامه ذخیره کرده اید باید گزینه Use original location را انتخاب کنید . اما در صورتی که فایل بک آپ را در مسیر دیگری ذخیره کرده اید باید گزینه Choose another location را انتخاب کرده و مسیر را برای برنامه تعریف کنید . در قسمت بعدی سه گزینه وجود دارد .

Restore the latest version of all files : در صورتی که این گزینه فعال باشد ، آخرین نسخه بکاپ گرفته شده از همه فایل ها بازگردانی خواهد شد .

Choose files and restore the latest version : اگر این گزینه فعال باشد ، شما میتوانید قبل از شروع بازگردانی ، موارد مورد نظر خود را انتخاب کرده تا آخرین نسخه بکاپ گرفته شده ار آنها بازگردانی شود .

Choose/Filter files and restore the latest version : در صورت انتخاب این گزینه میتوانید از فیلترها نیز برای جداسازی موارد مورد نظرتان استفاده کنید .

Restore excluded an deleted files : در صورتی که این گزینه را فعال کنید ، آخرین نسخه از فایل هایی که از بکاپ حذف و یا پاک شده اند نیز بازگردانی خواهند شد .

در صورتی که انتخاب های پیشفرض برنامه را باقی بگذارید ، تنها کافیست روی دکمه Finish کلیک کنید تا بازگردانی بکاپ شروع شود . اما در صورت انتخاب گزینه های دوم و سوم بایستی روی دکمه Next کلیک کنید . 

مراحل بازگردانی بکاپ آغاز خواهد شد . 

 

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 3 دیدگاه
 1. سلام آقا علیرضا
  ممنون از اینکه اینقد زود و خیلی کامل جواب دادین و خوشحالم از اینکه کاربر سایتی هستم که اینقد به نظر و سوالهای خواننده هاش اهمیت میده.
  یه دنیا ممنون
  موفق باشید.

  1. سلام دوست عزیز ، جناب آقای زراعتکار .
   خواهش میکنم . نظر لطف شماست . امیدوارم همواره از ما راضی باشید .

   موفق و سربلند باشید ………

 2. باتشکر از زحمات شما در مورد این آموزش
  سوالی داشتم درباره استفاده از فیلترهای این برنامه. اگر امکان داره در مورد دو حالت include و exclude و کارایی هر کدوم توضیح مختصری بفرمایید بسیار ممنون میشم.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *