چگونه می‌توانید به کمک ActiveX Filtering در اینترنت اکسپلورر 9 از شر خطرات امنیتی در امان بود !

چگونه می‌توانید به کمک ActiveX Filtering در اینترنت اکسپلورر 9 از شر خطرات امنیتی در امان بود !
  • 1390/9/9
  • مهرداد ارجمندی
  • 0

هرکسی که برای مدت کمی هم با اینترنت سرو کار داشته باشد حتما نام کنترل های ActiveX و تاریخچه ی مشکلات امنیتی آن به گوشش خورده است. در اینجا ما می خواهیم ببینیم که چگونه می توانیم به کمک ActiveX filtering  در اینترنت اکسپلورر 9 از شر ویروس ها و سرقت اطلاعات در هنگام مرور وب و وبگردی خلاص شویم .

کنترل ActiveX چیست ؟

ActiveX  یکی از برنامه های ساخته شده توسط مایکروسافت است که به کمک آن می توانید بدون اینکه  بخواهید چیز جدیدی وارد آن کنید برای توسعه برنامه هایتان از آن استفاده کنید.به عنوان کسی که کارش توسعه  برنامه هاست باید بگویم که برنامه بسیار جالبی است . کنترلهای  ActiveX  به صورت جزییات اضافی بر روی کامپوننت مدل شیی گرای مایکروسافت که به نام COM معروف است قرار دارد که به شما این امکان را می دهد که در هنگام استفاده از برنامه ها زیاده روی نکنید پس بنابراین ActiveX  ی  که به وسیله زبان C# نوشته شده است می تواند بر روی ActiveX   هایی که به زبانهای دیگر مثل C++ نوشته شده است

 

چطور می توان از آن در تمرینات استفاده کرد ؟ برای مثال اینترنت اکسپلورر در حالتی که عادی نصب شود نمی تواند ویدیو هایی که به صورت فلش هستند را اجرا کند ولی کنترل ActiveX از ادوبی می تواند . همانطور که می بینید کنترلهای ActiveX توانایی های بیشتری به برنامه ها می دهند .

خوب پس واقعا مشکل کجاست ؟

حتما تا حالا با خودتان فکر کرده اید که  کنترلهای ActiveX چقدر عالی و مفید است  و واقعا هم همین طور است .خوب اگر می پرسید که مشکل کجاست باید بگویم که مشکل اینجاست که برنامه هایی را که بدین صورت ساخته می شود و به برنامه های ساخته شده توسط شخص ثالث معروف است از یک سری مشکلات امنیتی رنج می برند .در اینترنت اکسپلورر ActiveX می تواند دانلود شده و اجرا شود ولی این درحالی است که شما را در خطر مبتلا شدن به ویروس های مختلفی قرار می دهد . مثلا در هنگامی که به وب سایتی مراجعه می کنید اگر حفره ای در کار باشد تقریبا کار شما تمام است

چطور می توان خودمان را از این آسیب حفظ کرد ؟

در اینترنت اکسپلورر 9 ویژگی هایی وجود دارد که به اسم ActiveX Filtering معروف هستند . این ویژگی ها به شما این امکان را می دهد تا یک لیست سفید از وب سایتها را داشته باشید و اینگونه از خود محافظت کنید . وقتی که NO ActiveX Controls را فعال کنید هنگامی که به یک وب سایت مراجعه می کنید که نیاز به ActiveX Controls دارد اگر شما به آنجا اعتماد داشته باشید به آن اجازه می دهید که وارد لیست سفیدتان شود و تنها وب سایتهایی که وارد لیست سفید می شوند اجازه دارند ActiveX Controls را اجرا کنند .

 

به طور پیش فرض ActiveX Control filtering در اینترنت اکسپلورر 9 غیر فعال است . بنابراین به تمامی وب سایتها اجازه می دهد که  ActiveX Control را اجرا کنند . برای اینکه ActiveX Control filtering را فعال کنید به مسیر Tools Menu>Safety رفته و سپس ActiveX Filtering Option را انتخاب کنید.

حالا وقتی که به یک وب سایت می روید که نیاز به ActiveX Control دارد تا زمانی که این را مشاهده نکنید به ActiveX Control اجازه ی اجرا نمی دهد .

 

برای اینکه وب سایتها را به لیست سفید وارد کنید بر روی دکمه ی Filtered کلیک کنید . یک دایره ی کوچک آبی است . و سپس بر روی دکمه ی Turn off ActiveX Filtering کلیک کنید . این کار باعث می شود که آن وب سایت به لیست سفید وب سایتهایی که اجازه دارند ActiveX Controls را اجرا کنند وارد شود .

و حالا شما می توانید کارهایی را که می توانستید با ActiveX Controls انجام دهید در آن وب سایت انجام دهید .

منبع :How-To Geek

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *