بررسی قوی ترین کارت گرافیک نسل آینده AMD از نظر Tessellation

بررسی قوی ترین کارت گرافیک نسل آینده AMD از نظر Tessellation
  • 1390/9/27
  • عليرضا شیری
  • 2

مصاحبه ی خبری AMD که اخیرا برگزار شده، بسیار مورد توجه بازی خور هاست. اخبار مختلفی در مورد کارت گرافیک های سری HD 7000 و مخصوصا سری HD 7900 منتشر شده است. اخباری در مورد زمان عرضه و مشخصات و توانایی دو کارت گرافیک HD 7950 و HD 7970، به نظر می رسد که زمان عرضه ی این کارت گرافیک های تک هسته ای نزدیک است. در اقع در درایور کارت گرافیک های AMD ، نسخه ی مخصوص اولین ماه سال 2012 که پیش نمایش آن عرضه شده، مشخص است که معماری بعدی AMD به نام Graphic Core Next یا GCN مورد توجه می باشد. احتمالا در ماه اول 2012 یعنی چیزی کمتر از 2 ماه دیگر شاهد عرضه ی این کارت گرافیک ها می باشیم. این معماری فقط در دو مدل سری HD 7900 استفاده شده و بقیه ی محصولات رده پایین، متوسط و حتی رده اول سری HD 7000 از معماری به کار رفته در سری HD 6900 یا VLIW4 استفاده می کنند.

معماری GNC محصولی ناشناخته و جدید است،از طرف دیگر چیپ های خانواده ی HD 7000 همه با ترانزیستورهای 28 نانومتری تولید می شوند و با توجه به این دو مورد مشخص می شود که چرا محصولات سری HD 7900 بسیار مورد توجه هواداران بازی های رایانه ای می باشد.

قبلا در مورد توانایی کارت گرافیک HD 7970 خبری منتشر کردیم و حالا به بررسی توانایی این کارت و معماری جالب آن در Tessellation می پردازیم. این قابلیت به معنی مفروش سازی می باشد، یعنی عناصر سه بعدی با المان های کوچکی مفروش می شوند که جزئیاتی که روی صفحه نمایش داده می شود را بیشتر می کند. مثلا اگر به بررسی بازی Crysis 2 مراجعه کنید، تاثیر این قابلیت در طبیعی تر شدن سطح دیوار را خواهید دید.

در کنفرانس خبری AMD توانایی کارت گرافیک های سری HD 7900 با محصولات کمپانی رقیب NVIDIA مقایسه نشده، حتی خبری از مقایسه ی آن با سری HD 6000 هم نیست. اما قابلیت مفروش سازی معماری جدید و مدل های سری HD 7900 با سری HD 6900 مقایسه شده است. در کل می توان گفت که کارایی این نسل 50 درصد بیشتر از نسل قبلی است. البته هسته ی کارت گرافیک HD 7970 نسبت به قوی ترین مدل تک هسته ای سری HD 6000 سریع تر است و همچنین باید توجه داشت که این نمودارها چیزیست که کمپانی سازنده منتشر کرده و شاید برای تبلیغ محصولات جدیدش باشد.

طبق نمودار سمت چپ با افزایش فاکتور مفروش سازی مشاهده می کنید که سرعت پردازش حدود 3.5 برابر است! البته در بازی ها سرعت حدود 50 درصد بیشتر است.

منبع: techpowerup

 

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 2 دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *