آموزش افزایش کنتراست عنبیه چشم توسط فتوشاپ

آموزش افزایش کنتراست عنبیه چشم توسط فتوشاپ
  • 1390/12/6
  • سيدايوب كوكبي
  • 1

به نام خدا

تصویر مورد نیاز پروژه در اندازه بزرگ و کیفیت مناسب

یکی از رازهای زیبا و جذاب کردن چشم ها افزودن کنتراست به ناحیه عنبیه چشم است ، البته این کار بدون افزودن هیچ رنگ مصنوعی انجام میگیره و روش ساده ای هم داره ولی نتیجه جالب توجهی داره که در این آموزش با هم این کار رو انجام میدیم :

 

گام 1 – عکس مورد نظر را باز کنید و با کلیدهای Ctrl+Spacebar روی چشم زوم کنید .

گام 2 – لایه Background رو انتخاب کنید و کلیدهای Ctrl+J رو بزنید تا یک کپی از این لایه ایجاد بشه .

گام 3 – Blending Mode لایه جدید رو به Soft Light تغییر بدید البته اگه میخواهید کنتراست بیشتری اضافه کنید Overlay رو انتخاب کنید ، خودتون بر طبق تصویری که انتخاب کرده اید حالت مطلوب را انتخاب کنید  .

 توضیح :

اگه دقت کنید گزینه های مختلف لیست Layer Blending Mode با خطهایی از هم جدا شده است مثلا حالتهای Overlay ,Soft Light, Hard Light, Vivid Light, Linear Light, Pin Light, Hard Mix در یک گروه قرار داده شده ، این به این دلیله که فتوشاپ اومده و هر کدوم از این حالت های رو بر طبق کاراییشون در چند گروه تقسیم کرده مثلا همین گروهی که ذکر کردم برای افزایش کنتراست تصویر استفاده میشه یعنی با انتخاب هر یک از حالتهای نامبرده این گروه کنتراست تصویر افزایش پیدا میکنه البته هر کدوم به روشی و با تفاوت هایی این کنتراست رو افزایش میدهند ولی نقطه مشترک همه شان این هست که جاهای تیره تصویر رو تیره تر و جاهای روشن رو روشنتر میکنند .

اینکه soft light دقیقا اینجا چی کار میکنه چیزی نیست که بشه راحت توضیح داد ، کلا توضیح Blending mode ها به صورت ساده و جامع و دقیق کار دشواریه ، البته حتی اگر blending mode ها رو کامل هم یاد بگیرید ، در نهایت این تجربه است که تعیین میکنه ، چگونه و در چه موقعیت هایی از کدوم Blending mode ها استفاده کنید! .

 گام 4 – خب ما فقط میخواستیم کنتراست عنبیه چشم رو افزایش بدیم ولی کنتراست کل تصویر تغییر کرد ، برای حل این مشکل کلید Alt رو نگه دارید و روی Add Layer Mask از پایین پنجره Layers کلیک کنید . این کار باعث میشه یک لایه ماسک مشکی رنگ به لایه مون بچسبه و لایه زیرش دیده نشه و چیزی که خواهیم دید تنها لایه Background خواهد بود .

گام 5 – خب ، مطمئن باشید که لایه ماسک رو انتخاب کرده اید (روی تصویر کوچک لایه ماسک مشکی رنگ یکبار کلیک کنید تا انتخاب بشه) حالا کلید B رو بزنید تا ابزار براش انتخاب بشه ، اکنون کلید D رو بزنید تا رنگ Foreground و Background به حالت پیش فرض تغییر پیدا کنه ، حالا با کلیدهای ] و [ اندازه مناسبی برای براش انتخاب کنید و ناحیه عنبیه چشم را رنگ آمیزی کنید ، البته چون روی لایه ماسک هستیم و رنگ براش سفید هستش ، هر جایی رو که رنگ بزنیم در واقع لایه زیرش رو نمایش میده و این باعث میشه فقط عنبیه چشم با کنتراستی که قبلا برای کل تصویر تعیین کردیم نمایش داده بشه .

گام 6 – کار ما تموم شد ، اگه می خواهید کنتراست رو بیشتر افزایش بدید ، به سادگی از همین لایه یک کپی تهیه کنید (توسط کلیدهای Ctrl+J)

 

یک ترفند :

 به جای تمام مراحل ذکر شده میتوان از تکنیک دیگری نیز برای افزایش کنتراست استفاده کرد ، برای این کار گام های زیر را طی کنید :

گام 1 – عکس مورد نظر رو باز کنید .

گام 2 – از پایین پلت لایه ها ، از بخش Adjustment Layer ها گزینه Curves رو انتخاب کنید تا یک لایه Curve به بالای لایه Background اضافه بشه ، حالا با دوبار کلیک کردن روی آیکون سمت چپ این لایه ، پنجره Curves رو باز کنید و از منوی Curves گزینه Strong Contrast (RGB ) رو انتخاب کنید .

گام 3 – برای اینکه ماسک سفید رنگ لایه جدید رو به مشکی تغییر بدیم ابتدا روی اون کلیک کنید تا انتخاب بشه سپس کلیدهای Ctrl+I رو بزنید تا عمل معکوس سازی پیکسل ها انجام بشه (Invert) ، با این کار تمامی پیکسل های سفید به مشکی تبدیل میشن .

گام 4 – دقیقا شبیه گام 5 که در بالا توضیح داده شد ، باید با یک براش سفید ناحیه عنبیه چشم رو نمایان کنیم تا تاثیر Curve رو ببینیم .

گام 5 – در پایان ، Blending Mode لایه جدید رو به Luminosity تغییر بدید ، این کار برای اینه که تاثیرات احتمالی Curve بر رنگ عنبیه چشم برداشته بشه ، در واقع به زبان ساده و غیر دقیق! این مد میگه فقط جاهایی از تصویر رو تحت تاثیر لایه Curve قرار بده که درخشنده و یا براق هستند .

منبع : Professional Portrait Retouching Techniques For Photographers Using Photoshop by Scott Kelby

امیدوارم این آموزش مورد استفاده شما قرار گرفته باشه .

با سپاس /.

دیدگاه خود را وارد کنید
1 دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *